top of page
IMG_6455.jpg

נהיגה באיסלנד

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

איסלנד היא מדינה מושלמת לרוד-טריפ; היא קטנה יחסית, מלאה בפינות חמד קטנות בכל פינה ורבים מאתריה המרכזיים נמצאים ממש על הכביש. הנסיעה בנופיה המרהיבים של איסלנד היא חוויה בפניה עצמה ולעיתים העצירות הרנדומליות לאורך הדרך הופכות לחלק עיקרי בטיול. אין במדינה מסילות רכבת ותדירות האוטובוסים דלילה מאוד (בעיקר בחורף), כך שהתניידות עם רכב צמוד היא ללא ספק הדרך האידיאלית והנוחה ביותר לחוות את יופיה של המדינה, בדרך ובקצב שלכם. 

  • מהירות מקסימלית מותרת: בשטח עירוני - 50 קמ"ש,  בכביש סלול בינעירוני - 90 קמ"ש,  בכביש עפר בינעירוני - 80 קמ"ש

  • רישיון נהיגה: הרישיון הישראלי תקף באיסלנד, אין צורך ברישיון בינלאומי, אלא אם חברת השכרת הרכב דורשת זאת

  • צד הנהיגה: הנהיגה בצד ימין של הכביש

  • איסורים: אין לנסוע בדרכים לא מסומנות (Off road), אין לעצור בצידי הכביש, אין לנהוג תחת השפעת אלכוהול.

  • חגורות בטיחות: חובה-  גם מלפנים וגם מאחור

 

שימו לב שקיימת קיימת אכיפה נרחבת למדי ברחבי איסלנד, גם באמצעות מצלמות וגם באמצעות ניידות. הקנסות על מהירות גבוהים מאוד והם נקבעים באופן דיפרנציאלי בהתאם לחריגה במהירות שבה נסעתם.

  • בעלי חיים: לעיתים קרובות חיות קופצות לכביש בפתאומיות, בעיקר כבשים. יש לנהוג במשנה זהירות במקומות מועדים.

  • רוחות: ש להיזהר בעת פתיחת דלת הרכב, רוחות חזקות עלולות להוציא אותה ממקומה

ניתן לחלק את הכבישים והדרכים באיסלנד ל-3 סוגים שונים. בכל אחד מהסוגים האלו אופי הנהיגה הוא שונה, הדגשים אליהם יש לשים לב במהלך הדרך הם שונים וסוג הרכב הנדרש הוא שונה. את חלק מסוגי הכבישים האלו נחלק גם לתתי סוגים.

1. כבישים סלולים

הכבישים המרכזיים באי, דרכם ניתן להגיע לרבים מהאתרים המרכזיים ובין כל הישובים באיסלנד. כמעט כל הכבישים הסלולים באיסלנד הם כבישים דו-סטריים עם נתיב אחד לכל כיוון. כבישים בעלי מספר נתיבים ניתן לראות רק באזור רייקיאוויק ובדרך ממנה אל שדה התעופה. המשמעות היא שלעיתים קרובות (בעיקר בקיץ) תמצאו את עצמכם מאחורי רכב אחר ללא יכולת לעקוף, מה שדורש סבלנות והתאמה להלך הרוח הרגוע המקומי. גם רמזורים כמעט ולא תראו מחוץ לערים, לכן יש להיזהר בצמתים. רוב הכבישים הסלולים במצב טוב.

כביש 1 - המכונה "כביש הטבעת", הוא כביש מעגלי באורך 1,336 ק"מ. זהו הכביש הארוך ביותר במדינה, המקיף את כל האי כולו והוא מהווה בסיס של רוב הטיולים באיסלנד. רבים מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר נמצאים לצד הכביש הזה. התחזוקה בכביש זה היא התדירה ביותר ולכן הוא פתוח לאורך כל השנה והחסימות בו מתבצעות לפרקי זמן קצרים בד"כ.

2. דרכי עפר

ישנם דרכי עפר רבות ברחבי איסלנד (שאינם ממוספרים ככבישי F). הנסיעה ברוב דרכי העפר באיסלנד מותרת לכל סוגי הרכבים ולרוב גם עבירה בנסיעה זהירה גם לרכבים קטנים. אם מסלול הטיול שלכם כולל הגעה לאזורים בהם הנסיעה בכבישי עפר היא חלק אינטגרלי מהדרך (למשל בפיורדים המערביים או באזורים המבודדים של מזרח איסלנד) - ניתן לשקול להשכיר רכב 4X4 קטן או רכב רגיל חזק וגבוה יחסית. בקיץ זה לא הכרחי, אך יכול להקל מאוד על הנסיעה ולהגביר את תחושת הביטחון של הנהג והנוסעים. שימו לב שישנם מספר כבישי עפר קצרים שבהם לא מומלץ לנסוע ללא רכב 4X4, אל אף שאינם מוגדים ככבישי F,  בדרכים אלו ניתן למנות למשל את הדרך למפל Haifoss  והדרך לקניון Múlagljúfur. דרכי עפר נוספות שנחשבות מאתגרות יחסית לרכב קטן הם, למשל, דרך 864 לצידו המזרחי של מפל דטיפוס, דרך 953 לפיורד Mjóifjörður, דרך 939 המכונה דרך Oxi ודרכים מסוימות בפיורדים המערביים. בכל מקרה, כדאי לוודא שהרכב שלכם מכוסה בביטוח GP (קיצור ל-Gravel protection) המבטח נזק שנגרם לרכב כתוצאה מאבנים קטנות ועפר.

3. דרכי הרים (F-Roads)

אלו הדרכים הקשות והמאתגרות ביותר לנהיגה באיסלנד. דרכים אלו מסומנות בבירור באות F (קיצור ל-Fjall, כלומר הר) ורובן נמצאות ברמה ההררית במרכז איסלנד, למעט כבישים בודדים באזורים אחרים.

 

הכבישים בפנים האי (ומספר כבישים נוספים) מסומנים באות-F ומשמעותם – דרכים ההרריות המותרות לנסיעה רק עם רכב 4X4. דרכים אלו סגורות בחורף, הן נפתחות בהדרגה על יוני-יולי ונסגרים עד סוף ספטמבר.

כבישי-F קשים יותר לנהיגה, לרוב מאוד סלעיים ולעיתים הם עוברים בהרים ועל תוספת צוקים. כבישים נכון כמו F35, F66 והחלק הצפוני של F208 (עד שמורת לנדמנלאוגר) פשוטים יחסית לנסיעה גם עם רכבי 4X4 קטנים ופשוטים. הכבישים המאתגרים יותר חציית נהרות בעומקים שונים – דרכים אלו מומלץ לעשות עם רכבי 4X4 גדולים ורציניים, אך ניתן לצרף את חלקם ללוח גם ברכבי 4X4 בינוניים (כגון דאצ'יה דאסטר), אך יש צורך באופן בלתי מבוטלת של סיכון להיתקע בתוך הנהר או לגרום נזק. לרכב.
 
חציית נהרות
1. תכנון: ודאו שהרכבכם מראש מתאים לתנאי המסלול. תוכנית המסלול קיבלתם מתאימה עקרונית ליכולות שלכם, אך יש לקחת בחשבון רכבי שטח קטנים (כגון דצ'יה זהטר, סוזוקי ויטארה, סוזוקי ויטארה, ראב4 וכו') מיועדים לחציית נהרות. רוב חברות השכרת הרכב באיסלנד לא מבטחות חציית נהרות, דרישה קונקרטית של נזק לרכב יכולה להיות הוצאה כספית גדולה.
 
2. חשב להתבגר במזג האוויר ותנאי הכביש: ביום גשום סביר להניח שמפלס המים בנהרות יהיה גבוה יותר. בדקו את מזג האוויר בחוץ ואת מזג האוויר הצפוי בהמשך היום. כמובן שאם הכביש חסום, או אם קיימת נקודתית – ישנה מהגעה כלל. בדיקת - תנאי הכביש, מזג האוויר, התראות ואזהרות

 

3. באים לנהר, יש לעצור ולרדת מהרכב ולנסות להעריך את עומק המים. אם אפשר נסו להמתין עד שרכב גדול יותר יחצה על מנת לקבל פרספקטיבה ואפילו לנסות לטבול יד או רגל. חצייה בטוחה כאשר גובה המים לא מכסה את כל התגובה הצמיג. אם אינכם בטוחים – אל תנסו לחצות את הנהר. הסתובבו חזרה. אם החלטתם לחצות את נהר – תכננו את הנתיב הרדוד ביותר שאפשר (לרוב מסומן בסימון צהוב).

4. חציית הנהר: אם רכבכם בעל הילוך ידני – הישארו בהילוך נמוך (ראשון או שני). מומלץ לחצות בזווית קלה, כאשר חזית הרכב פונה כלפי מטה ובכיוון זרימת המים ככל הניתן. יש לשמור על קצב נסיעה קבוע, יציב ובטוח. אין לעבור מהר מדי על מנת לא לגרום מים לתוך המנוע (5-10 קמ"ש בלבד).

5. חציית הנהר – אין להסס! לא לצור ובשום אופן לא להחליף הילוך תוך כדי.

 

אפשרות לקרח על הכביש ללא התראה

Ice-3.jpg

זהירות כביש עפר

Loose-stones-1.jpg

זהירות כבשים חוצות

Sheep-1.jpg

חציית נהר לפניך, רכב 4X4 מתאים בלבד.

Unbridged-river-1.jpg

כניסה מותרת רק לרכב 4X4

Iceland_road_sign_4x4_mandatory.jpg

אזהרה על אזור בכביש שבו לא ניתן לראות רכב המגיע ממול, לרוב בעלייה או ירידה.

Blind-rise-1.jpg

כביש סגור

No-vehicles-1.jpg

מעבר מכביש סלול לכביש עפר.  סכנה לאיבוד שליטה על הרכב – יש להאט!

End-of-tarred-road-2.jpg

גשר חד נתיבי: יש להאט ל 50 קמ"ש ולתת זכות קדימה לרכב הקרוב ביותר לגשר.

Single-width-bridge-2.jpg

נכון לעכשיו קיים באיסלנד כביש אגרה אחד בלבד – מנהרת Vaðlaheiðargöng. המנהרה נמצאת בנתיב של כביש 1 מזרחית לאקוריירי, בדרך מ/אל אזור אגם מיבאטן. התשלום מבוצע עצמאית דרך האפליקציה או האתר - veggjald.

 

התשלום צריך להיעשות תוך 24 שעות מרגע המעבר במנהרה - יש לבחור תשלום עבור נסיעה בודדת (המחיר משתנה בהתאם למשקל הרכב. המחיר לרכב רגיל הוא Isk 1500). אם התשלום לא מבוצע עצמאית תוך 24 שעות -  החשבון ישלח אוטומטית לחברת השכרת הרכב שעשויה לגבות עמלה נוספת – הקפידו לשלם בזמן. ניתן לעקוף את המנהרה דרך כביש 84 שהנסיעה בו יפה יותר. מעבר דרך המנהרה חוסך עד 15 דקות מהנסיעה. מיקום הכניסה למנהרה מסומן במפה שקיבלתם.

חנייה ברייקיאוויק
החנייה בכל העיר ללא תשלום בלילות ובסופשי שבוע:
• החל משבת ב-16:00 ועד יום שני ב-9:00
• החל מ-18:00 בערב ועד 9:00 בבוקר בכל ימי שבוע (עד 10:00 בשבת).


בשאר הזמנים ניתן לחנות במרכז העיר, בחניונים גדולים בתשלום, או באזורי החנייה:

P1 – אזור אדום/ ורוד – 250 קרונות לשעה
P2 – אזור כחול – 125 קרונות לשעה
P3 – אזור ירוק – 90 קרונות לשעה
P4 – אזור כתום – 125 קרונות לשעה בימי שני-חמישי בלבד (מ8:00 עד-16:00)

התשלום באמצעות מכונות תשלום הפזורות במרכז העיר או באמצעות אפליקציית PARKA. אזורי החנייה מסומנים בבירור בסימון P על הכביש. שימו לב שהחנייה באזורים שאינם מסומנים היא חינמית. רייקיאוויק היא עיר קטנה ולרוב לא מאוד קשה למצוא חנייה במרחק הליכה קצר מהמלון או ממרכז העיר. מפת אזורי החנייה ברייקיאוויק.

חנייה באקוריריי
במרכז העיר יש 2 אזורי חנייה בתשלום, אותם ניתן לראות במפת החניה של העיר
P1 – סימון ורוד – מתחם חנייה גדול – 200 קרונות לשעה
P2 – סימון כחול – מספר אזורים פזורים – 100 קרונות לשעה
בנוסף, ניתן לחנות חינם באזורים מסומנים בצידי הכביש לפרק זמן של שעתיים בלבד. ניתן לשלם באמצעות עמדות התשלום או באפליקציות Parka ו -Easy park.

Web capture_31-3-2022_51457_www.visitakureyri.is.jpeg

האם להשכיר רכב?

 

נתחיל דווקא מהשורה התחתונה, ברוב המקרים התשובה לשאלה "האם כדאי להשכיר רכב באיסלנד" היא כן.

תדירות האוטובוסים נמוכה יחסית בעיקר באזורים מרוחקים. ישנם קווים מסויימים שעובדים רק כמה ימים בשבוע.

 

גמישות

לא כל היעדים מחייבים רכב

אם הטיול שלכם מתמקד באזור רייקיאויק למשל

נהיגה בחורף היא לא לכל אחד

חלופות לרכב -

פאסים לאוטובוסים. מתאים בעיקר לכאלו שעיקר הטיול שלהם הוא טראקים.

טרמפים - בטוחים מאוד. לא בחורף ובעונות מעבר.

 

בחירת הרכב

בחירת הרכב לטיול תלויה באופיו ובשני גורמים עיקריים: עונת הטיול ויעדי הטיול.

נהיגה בכביש הטבעת מתאימה לכל סוגי הרכבים.

 

כבישי עפר, בעיקר בפיורדים המערביים

נסיעה בכבישי הההיילנדס מחייבת רכב 4X4.

בטיול חורף מומלץ להשכיר רכב 4X4

 

 

נהיגה בהיילנדס ובכבישי -F

 

מי יכול וכמה זה קשה?

חציית נהרות

נהיגה בחורף

השכרת רכב באיסלנד

בשיא עונת התיירות מומלץ מאוד להזמין רכב מראש. כמעט תמיד תוכלו למצוא רכב להשכרה, אך אם תחכו לרגע האחרון ייתכן מאוד ולא תמצאו את הרכב שמתאים לכם ותאלצו להשכיר רכב יקר יותר.

גמישות בתאריכי ההשכרה ובנקודת האיסוף וההחזרה.

ניתן לחלק את חברות השכרת הרכב לשני סוגים - חברות בינלאומיות וחברות מקומיות.

טיפ: נסו להתמקח על המחיר עם חברת ההשכרה. אם אתם לקוחות חוזרים תוצע לכם הנחה. בנסיבות מיוחדות חברות עשויות להתחשב, לדוגמא אם אתם יוצאים לטראק של כמה ימים בידיעה שהרכב לא יהיה בשימוש.

 

טיפים נוספים

אתרים שימושיים

מ

road.is או טלפון 1777

https://anywhereweroam.com/driving-to-askja/

https://anywhereweroam.com/f-roads-in-iceland/

bottom of page