top of page

F208

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

מספר: F208

שם: Fjallabaksleið Nyrðri

רמת קושי: בינוני

נהרות: כן (בחלק הדרומי)

רכב מומלץ: 4X4 בינוני ומעלה

עונת פתיחה: סוף יוני-ספטמבר

כבישים מתחברים:

1, F225 ,26 ,F235 ,F233

אתרים מרכזיים:

שמורת לנדמנלאוגר, אגם Bláhylur,
קניון Sigöldugljúfur, קניון האש (Eldgjá)

כביש F208 הוא הפופולארי וה"עמוס" ביותר מבין דרכי ההרים בהיילנדס של איסלנד. הכביש מוביל לכמה מהאתרים המיוחדים והאהובים ביותר ברמה ההררית של איסלנד - ובראשם שמורת לנדמנלאוגר (Landmannalaugar) המפורסמת. הדרך מכונה "Fjallabaksleið Nyrðri" (דרך גב ההר הצפונית) והיא אחת משתי דרכי ה-F המרכזיות בדרום איסלנד, כשהשנייה היא דרך F210 או "Fjallabaksleið Syðri" (דרך גב ההר הדרומית). כביש F208 מחבר בין עמק ת'יורסה לבין כביש 1 בחוף הדרומי באזור ויק וקירקיואבאיירקלאוסטור. הדרך עוברת בשטחן של שתי שמורות מרכזיות - חלקה הצפוני של שמורת הטבע Fjallabak והפינה המערבית של הפארק הלאומי Vatnajökull שהוא הגדול ביותר באיסלנד. הבחירה לנסוע בדרך זו לא נועדה לקצר זמנים, אלא להינות מהחוויה שבנסיעה עצמה; זוהי אחת מהדרכים היפות ביותר באיסלנד, שמספקת נופים מרהיבים לכל אורכה ולא רק באתרי התיירות הספציפיים שבה.

 

כדי ליהנות מהאתרים והמסלולים הרבים לאורך דרך F208 מומלץ להקדיש יומיים (או יותר) לנסיעה. נהוג להתייחס לדרך F208 כאל שני דרכים נפרדות: F208 צפון - החלק שצפונית לשמורת לנדמנלאוגר ו-F208 דרום - החלק שדרומית אליה. הסיבה לחלוקה היא שאופי הדרך וקושי הנסיעה שונה מאוד בשני החלקים; החלק הצפוני פשוט יותר לנסיעה ולא כולל חציית נהרות בעוד החלק הדרומי מעט יותר מאתגר, כולל מעברי מים ומומלץ לשקול את בחירת הרכב יותר לעומק אם מתכוונים לעבור בו (ראו פירוט בהמשך). גם הנופים שונים במשהו בין חלקי הכביש; החלק הצפוני הוא מישור של מרחבי חול שחור המעוטר במכתשים געשיים, בעוד בחלק הדרומי הנסיעה מתפתלת בעמקים וקניונים בין רכסי הרים דרמטיים. ניתן לנסוע לאורך כל הכביש או לבחור לנסוע הלוך-חזור בחלק אחד שלו, בהתאם לאתרים שאליהם אתם רוצים להגיע וליכולות הנהיגה.

F208 - צפון

חלק זה של הכביש לא כולל חציית נהרות, לכן הוא הקל ביותר לנסיעה והדרך הפשוטה והנפוצה ביותר למטיילים בשמורת לנדמנלאוגר. למעשה, באופן רשמי חלק זה של הכביש כבר לא מוגדר ככביש F, אך לא הייתי ממליץ להיכנס אליו ללא רכב 4X4 מכיוון שזוהי עדיין דרך עפר סלעית וקופצנית ביותר. הדרך מתחילה מהחיבור לכביש 26 בצפון ומסתיימת בצומת הממשיכה ללנדמננלאוגר דרך כביש F224. הנסיעה בחלקו הצפוני של כביש F208 תפגיש אתכם עם מרחבים של חול שחור המעוטרים במכתשים ואגמים כחולים ופסגות ירוקות. טיול יום מלא לשמורת לנדמנלאוגר, עם עצירות באתרים העיקריים על הכביש וחזרה מאותה הדרך - היא טעימה מושלמת ואידיאלית לנופי ההיילנדס הדרומיים הקלאסיים, ללא צורך בכישורי נהיגה מיוחדים.

רכב מומלץ: רכבי 4X4 מכל הסוגים והגדלים

f208_3.jpg

כביש 208 הצפוני

אתרי טבע לאורך F208 צפון

מפל Sigoldufoss

מפל נחמד שנשפך מאחד היובלים של נהר Tungná שהמים שלו בעלי גוון טורקיז יפיפה. הזרימה בנהר מושפעת ממערכת סכרים של תחנת כוח צמודה ששינתה מאוד את הנוף. המפל שנמצא צמוד מאוד לאחד הסכרים של תחנת הכוח היה בעבר עוצמתי יותר, היום הוא רגוע למדי. המפל נמצא מרחק 10 דקות נסיעה מרגע הכניסה לדרך F208 וההגעה אליו פשוטה מאוד.

קניון Sigöldugljúfur

אחד הקניונים היפים והמיוחדים באיסלנד כולה, שעד שלא תראו אותו במו עינכם תתקשו להאמין שהוא אמיתי. הקניון המרהיב הזה מכונה "עמק הדמעות" בשל סדרת מפלונים קטנים הנשפכים לתוכו. המפלים מתנקזים לנהר הטורקיז שזורם בתוך הקניון (אותו אחד של Sigoldufoss) שקירותיו מעוטרים בצמחייה ירוקה - מראה של נווה מדבר מכושף. ההגעה לחלקו היפה של  הקניון מצריכה הליכה קצרה ופשוטה (קילומטר לכל כיוון). נקודת החנייה נמצאת לצד עיקול בכביש F208 בתחתית גבעה ובסמוך לקו עמודי החשמל. מנקודת החנייה יש לחצות לצד השני של F208 וללכת מזרחה לאורך השביל המוביל לנקודת התצפית. הטיול כולו אורך סביב שעה, וזה בהחלט אחד מיעדי החובה שאסור לפספס כשנוסעים בדרך F208.

 

שלישיית מכתשים חסרי שם

ממש לצד הכביש ישנם שלושה מכתשים שקל לפספס בעת הנסיעה. לא ניתן לטפס אל המכתשים, אך הם חביבים מאוד על צלמי רחפנים. שניים מהמכתשים צמודים ועגולים והשלישי רחב ופתוח יותר. חלקם הפנימי בעל גוון אדמדם והוא מתמזג עם הצבע של החול השחור - מראה שנחשף בצילום עילי ומופיע ברבים מסרטוני הפרסומת לאיסלנד. אם יש לכם רחפן, זוהי נקודה מצויינת להרים אותו; ניתן לעצור לצד הכביש או להרימו מאזור מכתש Bláhylur.

מכתש ואגם Hnausapollur (או ​Bláhylur)
אגם לוע מרהיב שנוצר במהלך התפרצות געשית גדולה שהתרחשה בשנת 871 בהרי הגעש Bárðabunga ו-Torfajökuill במקביל. זהו אחד אגמי הלוע היפים באיסלנד, שאל אף גודלו הקטן הוא לא מבייש מכתשים מפורסמים יותר כמו אסקיה או קרפלה. צבע המים של האגם הוא טורקיז-כחול עמוק וההרים שמסביבו בעלי גוון שחור וירוק המאפיין מאוד את ההיילנדס הדרומיים. שפתו הגבוה ביותר של האגם היא נקודת תצפית מרהיבה שמספקת נוף פנורמי מדהים על האגם ועל המרחבים העצומים שמסביב. העלייה לנקודת הגובה הזו קצרה אך תלולה וחלקה מאוד, אך גם משפת האגם הנוף מרשים מאוד. ביקור באגם הוא אחת העצירות הפופולאריות בדרך ללנדמנלאוגר, העלייה בדרך העפר המובילה לשפת המכתש היא פשוטה מאוד ואפשרית עם כל רכב שמסוגל בנסיעה על דרך F208. 

מכתש ואגם Ljótipollur
אגם לוע נוסף, האח התאום (והמעט גדול יותר) של מכתש Bláhylur. משמעות שמו של האגם היא "הביצה המגעילה", שם שלא עושה צדק עם יופיו של המקום. צבע המים של אגם זה דומה לצבע המים של Bláhylur, אך דפנות המכתש בעלי גוון אדמדם וצורתו הכללית מוארכת יותר. הגישה ל-Ljótipollur קצת יותר מאתגרת; העלייה עם הרכב עד לשולי המכתש מומלצת לרכבי 4X4 גדולים וחזקים יותר. אפשר לחנות מתחת למכתש ולעלות למעלה רגלית, או לעשות את מסלול ההליכה המלא שיוצא משמורת לנדמנלאוגר (ראו פירוט המסלול  בעמוד של לנדמנלאוגר). מכיוון שמכתש Bláhylur דומה מאוד (ואפילו יפה יותר לדעתי) ופשוט יותר להגיע אליו, אפשר לבחור להגיע אליו במקום ל-Ljótipollur.

אגם Frostastaðavatn ומכתש Stútur 
אחד האגמים הגדולים לאורך כביש F208, שטחו כ-2.6 קמ"ר וגובהו 572 מטר מעל פני הים. קרבתו של האגם לשמורת לנדמנלאוגר והפעילות הגיאותרמית באזור גורמים לגווני המים להשתנות בין ירוק לכחול. אחד המאפיינים היפים של האגם הוא שדה הלבה ש"נשפך" לתוך המים מבין ההרים, מראה שמזכיר מעט חלמון של ביצה שנשפך לתוך קערת מים. ממש לצד הכביש ישנה נקודה תצפית יפה על האגם, ממנה תוכלו להתקרב אליו עוד יותר או לעלות לצפית מנקודה גבוהה יותר. ממש בסמוך לאגם ישנו מכתש קטן ועגול בשם Stútur אליו תוכלו לעלות במסלול קצר אך תלול במיוחד. כמו כן האגם והמכתש נמצאים בנתיב של חלק מהמסלולים שיוצאים מלנדמנלאוגר, כמו המסלול המלא למכתש Ljótipollur. 

 

שמורת לנדמנלאוגר Landmannalaugar 

היהלום שבכתר והיעד המרכזי שאליו מכוונים רוב הנוסעים על כביש F208. לנדמנלאוגר היא אחת השמורות הפופולאריות והיפות ביותר באיסלנד ולכן נוטה להיות עמוסה במטיילים. זהו אזור מרהיב של הרי ריוליט צבעוניים, שדות לבה, אתר גיאותרמי ומעיין חם. מספר מסלולי יום מוצלחים מתפתלים בשטח השמורה וגם הטראק המפורסם ביותר באיסלנד (ואחד היפים בעולם) מתחיל משם - טראק Laugavegur. כדי להגיע לשמורה יש לרדת מכביש F208 בצומת ולנסוע 5 דקות עד קצה דרך F224 וחציית הנהר. מי שיש לו את הרכב המתאים (4X4 גדול, לנדקרוזר ודומים לו) יכול לחצות את הנהר ולהמשיך עד החנייה המרכזית של השמורה. לבעלי רכבי 4X4 קטנים יותר מומלץ לחנות בחנייה שלפני הנהר וממנה להמשיך מספר דקות ברגל עד למרכז השמורה והבקתות.

כל המידע על לנדמנלאוגר והמסלולים - בדף של לנדמנלאוגר.

F208.jpg

אגם המכתש Bláhylur (או Hnausapollur)

IMG_0041.jpg

שמורת לנדמנלאוגר

49796790508_1e7ccbfa2b_o (1).jpg

קניון Sigöldugljúfur

F208 - דרום

החלק הדרומי של F208 מחבר את דרום כביש הטבעת (בין ויק לקירקיובאיירקלאוסטור) לשמורת לנדמנלאוגר. האתרים המרכזיים בחלק זה של הכביש הם קניון האש (Eldja) והדרך הצדדית F235 המובילה אל אגם לנגיסיור. גם את החלק הדרומי של F208 ניתן לחלק לשני תת דרכים; מכביש 1 עד מרכז ההיילנדס Hólaskjól הנסיעה פשוטה יחסית ולא כוללת חציית נהרות. מעבר המים הראשון בדרך יגיע מעט אחרי מרכז ההיילנדס, סמוך לקניון האש. מנקודה זו ועד לנדמנלאוגר הנוף הוא הדרמטי, הפראי והיפה ביותר בנסיעה על כביש F208, אך זהו גם הקטע המאתגר ביותר שבו מעברי מים רבים. מטיילים המעוניינים להגיע לקניון האש יכולים להימנע מחציית הנהר, אם חונים בסמוך אליו והולכים לתוך הקניון רגלית.

רכב מומלץ: רכבי 4X4 בינוניים לפחות

eldjaroad.jpg

מקטע הכביש בסמוך ל-Hólaskjól וקניון האש

DJI_0087.jpg

כביש 208 הדרומי