top of page
IMG_1971_edited.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

לתפוס את הזוהר הצפוני

המדריך

איסלנד היא אחד המדינות הטובות ביותר וככל הנראה הנוחה ביותר לצפייה בזוהר הצפוני הנחשק כל-כך; קנדה ואלסקה רחוקות מאוד. בהלסינקי, שטוקהולם, אוסלו וסביבתן, נדיר לראות את הזוהר ובכדי לתפוס אותו במדינות סקנדינביה תדרשו לנסיעה ארוכה לאזורים צפוניים, מרוחקים ומקפיאים. איסלנד פחות קרה באופן משמעותי מלפלנד או צפון רוסיה וניתן לראות את הזוהר בכל חלקי המדינה, גם בדרומה. למעשה, באופן עקרוני ניתן לראות את הזוהר הצפוני באיסלנד מבלי לצאת כלל מרייקיאוויק. לכן איסלנד היא היעד המושלם לתפוס את התופעה המדהימה הזו (וכאילו שאיסלנד לא מדהימה מספיק). להלן מדריך של כ- 10 עצות מועילות שיעזרו לכם לתפוס את הזוהר הצפוני, מבלי לפספס את הנופים של איסלנד גם באור יום. כולל כמה טיפים מקוריים וגם כמה דברים שלא סיפרו לכם על הזוהר הצפוני...

1. אל תיסעו לאיסלנד רק בשביל לראות את הזוהר הצפוני

אמנם איסלנד היא אחד היעדים היותר טובים לראות בהם את הזוהר הצפוני, אבל איסלנד היא הרבה מעבר לאורות צבעוניים בשמיים ויש בה המון מה לראות, גם בחורף. יש דרכים להגביר את הסיכויים במרדף אחרי הזוהר הצפוני, אבל בסופו של דבר, הגורם המשמעותי ביותר להצלחה הוא מזל. אין שום אפשרות להבטיח שתצליחו לראות את הזוהר הצפוני. תארו מצב שבו מישהו מכנן טיול מראש לשבוע מסוים, רק כדי לגלות בזמן אמת שהוא נפל על שבוע מעונן וגשום לחלוטין. בכדי למנוע אכזבה מומלץ מאוד לתכנן טיול של ממש - ליהנות מכל הטוב שיש לאיסלנד להציע בימים ולרדוף אחרי הזוהר הצפוני בלילות.

 

2. הנמיכו ציפיות

אז כמו שכבר אמרנו - אי אפשר להבטיח שתתפסו את הזוהר הצפוני ועדיף להנמיך ציפיות כדי לא להתאכזב במקרה שהדבר לא יעלה בידכם ועינכם. ואולי תצליחו לתפוס את הזוהר, אבל תתפסו אותו אחד בעוצמה נמוכה מאוד. אבל הנמכת הציפיות הנדרשת לא מסתיימת כאן. יש דבר נוסף שהגיע הזמן שמישהו יגיד - האמת הבלתי מדוברת לגבי הזוהר הצפוני - והיא: הזוהר הרבה פחות ”זוהר“ במציאות. הזוהר הצפוני לעולם לא ייראה בעין האנושית כפי שהוא נראה בתמונות או בסרטונים. גם אם מדובר בזוהר בעוצמה חזקה מאוד - במציאות הוא ייראה מעט פחות מרשים - צבעיו פחות רוויים, התנועה פחות מהירה ומורגשת והאור שהוא מפיק פחות בוהק. ישנו מן קשר שתיקה סביב הנושא ורבים מתאכזבים כשהם רואים משהו שונה מהתמונה שהייתה בדמיונם (דמיון שנבנה על בסיס תמונות שצולמו במצלמות איכותיות וצילום בחשיפה ארוכה ואפילו על בסיס פייק-תמונות שעברו ליטושים רבים בפוטושופ). שלא תטעו - הזוהר הצפוני היא תופעה מרשימה ומדהימה ביופייה ובהחלט שווה להקדיש זמן ומאמץ כדי לאתר אותה. הפתרון למניעת אכזבה הוא לבוא בראש נקי, להנמיך מראש ציפיות ולהינות מהדבר האמיתי כמו שהוא.

 

3. בחרו את הזמן המתאים לנסוע

אז מתי לנסוע? זו אולי השאלה הקריטית ביותר לרוב המטיילים.

טעות נפוצה היא לחשוב שהזוהר הצפוני מתרחש רק בחורף. למעשה, הסופות המגנטיות שיוצרות את הזוהר הצפוני מתרחשות לכל אורך השנה, אך ניתן לראות אותן בעין האנושית רק כאשר יש חושך מוחלט. במדינות צפוניות כמו איסלנד חושך בקיץ הוא מצרך נדיר עד לא קיים, לכן בלתי אפשרי לראות את הזוהר הצפוני באיסלנד בחודשים יוני ויולי. אך באופן תיאורטי - בסוף אוגוסט, כשהימים מתקצרים, כבר אפשרי לצפות בתופעה בשעות מאוד מאוחרות ואם אתם נמצאים באיסלנד בתקופה הזו, שווה להרים מדי פעם את הראש לשמיים ולקוות. עם זאת, למי שצפייה בזוהר היא לא פרט שולי של דרך אגב עבורו - לא מומלץ לתכנן מראש טיול באוגוסט וכמו כן לא במאי (הסטטיסטיקה לגבי מאי גרועה אפילו יותר). לכן החודשים הרלוונטיים הם ספטמבר עד אפריל. אז מתי הכי טוב לנסוע? ובכן, זה שילוב של סטטיסטיקה ושל איפה הסטטיסטיקה הזו פוגשת את ההעדפות האישיות שלכם. להלן סקירה קצרה של החודשים והנתונים הסטטיסטיים היבשים לכל חודש. את הבחירה תעשו לפי מה שמתאים לכם ובכל מקרה תזכרו שסטטיסטיקה יכולה להטעות. המסקנה וההעדפה האישית שלי כתובה בסוף.

ספטמבר - חודש עם שעות חושך מעטות יחסית שמצריכות להישאר ערים עד מאוחר כדי להגדיל את הסיכויים. עם זאת, הטמפרטורות נוחות יחסית ומאפשרות טיול שדומה יותר לקיץ. ימי הגשם וכיסוי העננים ממוצעים. שורה תחתונה: ספטמבר היא אופציה לא רעה למי שלא מעוניין בטיול חורף, אלא בטיול שיותר יזכיר את הקיץ, אך רוצה להשאיר לעצמו סיכוי ריאלי לראות את הזוהר הצפוני.

אוקטובר - חודש בו שעות החושך מתארכות משמעותית, אך גם החודש עם הכי הרבה ימי משקעים וכיסוי עננים, מה שהופך אותו לקצת פחות אידיאלי מהמצופה. הוא גם קר יותר מספטמבר באופן משמעותי אך עם זאת זהו לא טיול חורף, אלא טיול סתיו - שזו עונה עם יופי מיוחד משלה. שורה תחתונה: מתאים למי שאוהב ומעוניין בטיול סתיו, לא מפחד מהרבה מאוד (מאוד) גשם ושאר משקעים ומעוניין לראות את הזוהר הצפוני גם במחיר של להירטב ולחכות בסבלנות לשם כך.

נובמבר - קר, חשוך וגשום. הטמפרטורה המינימלית הממוצעת ברייקיאויק היא כבר 0 - מדובר בחודש קר ועם זאת עדיין לא לבן כמו חודשי החורף, מה שהופך אותו לחודש על תפר לא אטרקטיבי בעיני (כלומר, אוקטובר עדיף למי שאוהב את הסתיו ודצמבר-מרץ עדיפים למי שאוהב את החורף). החצי השני של נובמבר כבר חשוך באופן שלא מאפשר לטייל הרבה. הסיכויים לראות את הזוהר הצפוני טובים, אבל לא הרבה יותר טובים מחודשים אחרים, באופן כזה שהופך אותו למועמד מוביל. שורה תחתונה: מומלץ רק למי שרוצה לראות את הזוהר הצפוני יותר מכל דבר אחר ולא מתאפשר לו להגיע בחודש אחר.

דצמבר - החודש החשוך ביותר עם מספר שעות אופציונליות כמעט בלתי מוגבל לצפייה בזוהר. עם זאת, הוא גם אחד החודשים עם המשקעים הרבים ביותר וכמעט הקר ביותר. או במילים אחרות - מזג אויר גרוע. מכיוון שאני לא דוגל בטיול שנועד רק כדי לראות את הזוהר הצפוני - אני לא ממליץ על דצמבר. החושך מגביל מאוד ולא יאפשר לכם לראות הרבה מאיסלנד, אלא בעיקר לקפוא מקור. שורה תחתונה: מתאים למי שלא שם על סעיף 1 - ונוסע לאיסלנד במיוחד בשביל לראות את הזוהר הצפוני ומוכן להשקיע את רוב שעותיו לשם כך ורק לשם כך ו/או שרוב הטיול שלו מתקיים באזור רייקיאוויק ומעגל הזהב.

ינואר - החודש הקר ביותר באיסלנד. בדומה לדצמבר, ימי החושך רבים מאוד (בעיקר בחצי הראשון של החודש) והסטטיסטיקה לגבי ימי המשקעים והעננות זהה לזו של נובמבר. על כן התנאים בינואר דומים לדצמבר אבל מעט יותר נוחים. החצי השני של ינואר יאפשר לכם יותר ניצול של הטיול למטרות נוספות. שורה תחתונה: מתאים למי שצפייה בזוהר הצפוני היא הסיבה העיקרית לטיול שלו, אך מעוניין לראות קצת מעבר ולא מפחד מקור. יכול להתאים מאוד למי שכבר היה באיסלנד בקיץ.

פברואר - חודש קר מאוד עם טמפרטורות ממוצעת של מתחת לאפס (אין הבדל משמעותי מינואר), ישנם שעות חושך רבות שמאפשרות חלון זמנים רחב ונוח מאוד לצפייה בזוהר הצפוני ועם זאת שעות אור שמאפשרות טיול חורף קסום אמיתי באיסלנד. הסטטיסטיקה לגבי ימי משקעים ועננות מעט טובה יותר מינואר (אך ההבדל זניח). בעיני בפברואר מתקיים האיזון הטוב ביותר בין נוחות טיול לבין סיכויי צפייה בזוהר הצפוני. שורה תחתונה: מתאים למי שלא מפחד מטמפרטורות נמוכות ומעוניין לעשות טיול חורף מושלג וגם לאפשר לעצמו סיכויים טובים לצפייה בזוהר הצפוני. מתאים למי שכבר היה באיסלנד בקיץ וחוזר ממוקד יותר, אך אפשרי גם למי שמגיע בפעם הראשונה ומוכן לעשות מעט ויתורים.

מרץ - הטמפרטורות הממוצעות מעט נוחות יותר מפברואר, אך ממוצע ימי הגשם והעננות מעט גבוה יותר. טיול במרץ הוא עדיין טיול חורף לכל דבר, אך ימי החושך כבר מתחילים להתקצר ומצריכים צפייה בשעות מאוחרות יחסית. אך עדיין מדובר בחודש טוב לשילוב בין רצונות שלא שונה בהרבה מפברואר. שורה תחתונה: מומלץ למי שזה הטיול הראשון שלו באיסלנד וחשוב לו לראות ולטייל הרבה במהלך היום, שלא נרתע מחיפושים אחר הזוהר בשעות מאוחרות יחסית ולא חושש ממזג אויר קר.

אפריל - ימי החושך כבר מתקצרים משמעותית. הטמפרטורה הממוצעת עדיין קרה אך עולה מעט מעל ל-0 וכבר מדובר בטיול אביב יותר מאשר טיול חורף. אמנם אפריל באופן סטטיסטי הוא החודש היבש ביותר מכלל החודשים הרלוונטיים, אבל מכיוון שחלון הזמנים האפשרי לצפייה בזוהר קטן, הייתי אומר שאפריל קצת תקוע בתפר של לא לכאן-ולא לשם ושאם כבר מעוניינים לבחור בחודש שהוא לא חורף של ממש ושנמצא על התפר - ספטמבר עדיף על אפריל. שורה תחתונה: מתאים למי שלא מעוניין בטיול חורף של ממש, רוצה להשאיר לעצמו סיכוי ריאלי לראות את הזוהר הצפוני ולא נרתע משעות מאוחרות (ולמי שלא יכול לנסוע בספטמבר).

לסיכום: פברואר ומרץ, לדעתי האישית, הם החודשים המוצלחים ביותר בכדי להגיע לאיסלנד עם כוונה לראות את הזוהר הצפוני מבלי לוותר על מנה יומית סבירה של ויטמין D. בשתי החודשים האלו מתקיים איזון מצוין שמאפשר טיול חורף קסום, עם הרבה שעות אור (יחסית) לטייל בנופים המדהימים והמושלגים של איסלנד, אך גם מאפשר חלון הזדמנויות רחב ונוח לצפייה בזוהר הצפוני. אם כבר הייתם באיסלנד בקיץ ואתם מגיעים ממוקדים - פברואר היא האופציה המוצלחת ביותר. אם זו הפעם הראשונה שלכם באיסלנד - לכו על סוף פברואר ועל מרץ. אם אתם רגישים לקור - ספטמבר היא אופציה לא רעה בשבילכם. את טיול החורף שלי, במסגרת הביקור השני שלי באיסלנד, עשיתי בחצי הראשון של פברואר וזו הייתה בחירה מוצלחת מאוד בשבילי. החודשים הכי פחות מומלצים לטעמי, ממגוון סיבות - נובמבר ודצמבר, אלא אם כן איסלנד פחות מעניינת אתכם מהזוהר הצפוני.

 

4. בחרו לוקיישן מתאים

החוק הוא פשוט - כמה שיותר חשוך ככה יותר טוב. האזורים הפחות מיושבים (להוציא את הרמה ההררית שלא נגישה בחורף למטיילים עצמאיים) הם מזרח איסלנד, צפון איסלנד והפיורדים המערביים. בכל האזורים האלו קל מאוד להתבודד ולהתרחק מהאור והם גם מספקים תפאורת רקע מרשימה. אך כאמור, את הזוהר אפשר לראות מכל מקום באיסלנד לכן בכל שלב של הטיול שלכם כדאי לנסות לתפוס אותו אם מזג האוויר מאפשר, אפילו אם אתם לא נמצאים באזור מבודד לחלוטין. גם אתם נמצאים ברייקיאויק או אקוררי ללא דרך להתנייד אל מחוץ לעיר - נסו להגיע אל האזורים החשוכים והפחות צפופים של העיר. הדבר נכון לגבי כל יישוב אחר שבו אתם ”תקועים“ - רוב היישובים באיסלנד הם קטנטנים והליכה של כמה דקות לשולי היישוב יכולים לספק סביבה חשוכה למדי. כמובן, אם אתם בעלי רכב - כדאי להשתמש בו ולהתרחק מהיישוב עד לנקודות מבודדות שבהן אין אור בכלל, או הכי קרוב לזה שאפשר.

המלצה נוספת היא לחפש אזור פתוח, שאינו מוקף בעצים וללא הר או גבעה צמודים (אם הם מרוחקים זה בסדר). הזוהר לא תמיד יופיע בדיוק מעליכם, לפעמים הוא יגיח דווקא בחלק נמוך של השמיים, לכן עדיף להגדיל את שדה הראייה שלכם ככל שאפשר ולהימנע מגורמים שעשויים להסתיר לכם אותו.

עוד המלצה אישית שלי - נסו להימנע מאתרי תיירות פופולאריים. באתרים המאוד מוכרים באיסלנד צפויים להיות תיירים וצלמים רבים שמחפשים את הרקע המושלם לזוהר הצפוני. הדבר מזמן רעש רב, אורות פנסים בלתי רצויים ופגיעה בחוויה הכללית. הזוהר הצפוני לא פחות יפה גם אם ברקע יש סתם אגם, הר או אפילו שלולית. לא חייבים בהכרח להתעקש על תמונה של הזוהר הצפוני מעל יוקולסאורון/קירקיופל/סקוגפוס. תהיו מקוריים יותר.

ומה לא רלוונטי לבחירת הלוקיישן? הגובה - אין שום צורך לטפס על הר או לעלות לנקודה גבוהה, אלא אם כן זה מתבקש כדי להשיג חושך ושדה ראייה רחב. כמו כן - איסלנד כולה צפונית מספיק, הזוהר הצפוני מופיע בכל חלקי המדינה ולכן אין סיבה מיוחדת להרגיש צורך להצפין (מלבד העובדה שצפון איסלנד מדהימה בלי קשר).

 

אזהרה! אמנם בחירת הלוקיישן היא חשובה, אבל הבטיחות שלכם חשובה יותר. נסיעה בלילה בחורף, כשהכבישים מכוסים בשלג וקרח היא מסוכנת מאוד. אם אתם לא מרגישים בטוחים אל תסתכנו ואם אתם דווקא מרגישים מאוד בטוחים - אל תהיו שאננים - סעו לאט ובזהירות ואל תכניסו את עצמכם לאזורים מסוכנים.

5. התעדכנו במזג האוויר בזמן אמת

ישנם לא מעט אתרים ואפליקציות לחיזוי הזוהר הצפוני (עוצמת הסופות המגנטיות וכיסוי העננ