top of page

מספר: F225

שם: Landmannaleið

רמת קושי: בינוני

נהרות: כן

רכב מומלץ: 4X4 קטן-בינוני
עונת פתיחה: סוף יוני-ספטמבר

כבישים מתחברים:

26 ,F208

אתרים מרכזיים:

שמורת לנדמנלאוגר, גישה להקלה,  Landmannahellir, Raudufossar 

דרך F225 היא הדרך המקורית והקצרה ביותר לשמורת לנדמנלאוגר (Landmannalaugar) שעל שמה היא קרויה. זוהי אחת מדרכי ה-F הגבוהות ביותר באיסלנד, המטפסת עד לגובה של 707 מטרים. היא מתחילה מכביש 26 בסמוך להר Búrfell ומסתיימת אחרי 41 ק"מ בחיבור עם כביש F208, צפונית לאגם Frostastaðavatn. הדרך מכונה גם Dómadalsleið על שם עמק Dómadalur שבו היא עוברת, והיא גם חוצה את שמורת Fjallabak ממערב למזרח. בחלקה המערבי של דרך F225 תחלפו לצידו של הר הגעש הקלה, שהגישה אליו היא באמצעות דרך עפר המתחברת ל-F225 (ראו פירוט בהמשך). הנוף הוולקני השחור שילווה אתכם בעת הנסיעה מושפע בעיקר מהר הגעש הזה, שהתפרץ יותר פעמים מכל הר געש אחר באיסלנד.

 

כיום הדרך הפופולארית והנפוצה יותר ללנדמנלאוגר היא מחלק הצפוני של דרך F208, מכיוון שהיא נחשבת לקלה יותר בזכות העובדה שאין בה מעברי מים. תופתעו אולי לשמוע, אבל דווקא דרך F225 היא ברובה קלה וחלקה יותר לנסיעה. המכשול היחיד הם 2-3 נהרות שתצטרכו לחצות בעת הנסיעה בדרך זו, אך אלו נהרות רדודים יחסית, מהפשוטים יותר למעבר מבין מעברי המים בהיילנדס. אם מזג האוויר טוב, תוכלו לצלוח נהרות אלו בקלות רבה גם עם רכבי 4X4 בינוניים (כגון דאצ'יה דאסטר, טויוטה ראב4, ג'ימיני וכו). כמובן שחשוב לזכור שעומקם של הנהרות יכול להשתנות בהתאם למזג האוויר, ושבתחילת הקיץ המפלס גבוהה יותר כאשר הפשרת השלגים בשיאה.

 

באופן כללי, דרך F225 היא גם יפה יותר מהחלק הצפוני של F208; הנופים בה מיוחדים ומזכירים מאוד נופים שמאפיינים דרכי הרים קשות ומאתגרות יותר בעומקה של הרמה ההררית של איסלנד. נסיעה על כביש F225 יכולה להיות אופציה מצוינת למי שרוצה לחוות דרך הרפתקנית -מאתגרת, אבל לא יותר מדי, תוך התפעלות מנופים ירחיים עוצרי נשימה. מי שעושה גיחה לטיול בלנדמנלאוגר וחוזר אל היישובים באזור כביש הטבעת באותו היום, יוכל לנסוע בהלוך דרך F208 ואתריה היפים, ולגוון בחזרה מדרך F225.

Rauðufossar

אתרי טבע ומסלולים לאורך F225

מכתש Valagjá

מכתש מוארך בעל גוון כהה מאוד שמקנה לו מראה מסתורי ואימתני במיוחד. המכתש נוצר כתוצאה מפיצוץ געשי והוא מחולק לשלוש לועות שמחוברים יחדיו. המכתש כולו מלא בחול שחור ודפנותיו בעלות גוון אדמדם - נוף שניתן בקלות לדמות לכוכב לכת אחר. יש שתי נקודות תצפית בשולי המכתש - היפה יותר נמצאת קרוב לקצה הצפוני של שלו. בצד הדרומי ישנם מספר מסלולים שעולים להרים באזור ומתחברים לבקתת Áfangagil. המכתש מצריך ירידה קלה מדרך F225 אל דרך עפר משנית.

 

Valagjá

מכתש Valagjá

המפל האדום Rauðufossar והעין האדומה Rauðauga

מפל Rauðufossar הוא מפל גדול ומרשים הממוקם באמצע דרך F225. המפל נשפך בנחל Rauðufossakvísl שנובע ממעיין בעל ריכוז גבוהה של ברזל, מה שגורם לסלע שמאחורי המפל לקבל גוון אדום. המפל נשפך בצורת מניפה ומעט מזכיר בצורתו את מפל דיניאנדי המפורסם שבפיורדים המערביים. הנופים סביב המפל מיוחדים מאוד ומאופיינים בגבעות רוויות חזזית זוהרת ופלגי מים קטנים. דרומית למפל נמצא מקור הנביעה של הנחל - זהו מעיין טבעי עגול שקרקעיתו אדומה בוהקת ומימיו צלולים במיוחד. מראה המעיין מזכיר עין אדומה ומכאן שמו. הנחל גולש מתוך העין דרך מפלון קטן שנראה כמו דמעות אדומות - מחזה מרהיב במיוחד.

המסלול למפל מתחיל מחנייה קטנה סמוך לחיבור של כביש F225 עם דרך krakatindur (ירידה קלה מהדרך הראשית). מהחנייה אל המפל מדובר בהליכה קצרה של 20-30 דקות (לכיוון אחד). המסלול קל מאוד מלבד עלייה קצרצרה אך תלולה לחלקו התחתון של המפל ועלייה קצרה נוספת במידה ורוצים להגיע גם לחלקו העליון. מהחלק העליון המסלול ממשיך עוד 2.5 ק"מ דרומה ל"עין האדמה" - מסלול זה אורך סביב שעה עד שעה וחצי וחצי לכיוון אחד. ניתן לראות את נתיב המסלול למפל כאן, ואת נתיב המסלול לעין כאן.

 

המפל האדום באיסלנד Rauðufossar
המפל האדום באיסלנד Rauðufossar

המפל האדום - Rauðufossar 

אזור Landmannahellir

במשך שנים אזור זה שימש לאיסוף הכבשים ומיונם בסוף הקיץ (באירוע המכונה Réttir). השם Landmannahellir מתייחס למערה קטנה ששימשה בעבר כמחסה לבני אדם ואורווה לסוסים. כיום לנדמנהליר היא נקודת מעבר ומנוחה למטיילים בשמורת Fjallabak עם בקתות, אתר קמפינג ומתקנים נוחים יותר לאיסוף כבשים ומנוחה לסוסים. ניתן לבקר במערה אם כי היא קטנה ממה שהייתה בעבר ולא ממש מרשימה, אך האזור עצמו יפיפה ורגוע, מוקף נהרות מתפתלים, הרים מוריקים ואגמי קריסטל. במקום עובר טראק של שלושה ימים בשם Hellismannaleið שממשיך על לנדמנלאוגר, ויש בו גם מסלולים קצרים יותר. אם נוסעים על דרך F225 מומלץ לעצור כאן למנוחה, פיקניק או קפה, ואם יש זמן גם להוסיף ביקור עם הרכב באגמים שמסביב או הליכה במסלול.

 

הר Löðmundur

את ההר המפואר הזה, שפסגתו מתנשאת לגובה 1077 מטרים, תראו היטב כבר בעת הנסיעה בדרך F225. העלייה אל ההר היא המסלול העיקרי והמומלץ ביותר בלנדמנהליר. פסגרת ההר מחודדת, לכן המסלול לא מגיע עד אליה, אלא בסמוך מאוד אליה. בכל מקרה מהנקודה הגבוהה של המסלול נשקף נוף פנורמי מרהיב על שמורת Fjallabak שהוא אולי המוצלח ביותר באזור; מרחבים עצומים שכוללים הרים וגבעות, אגמים רבים ואם הראות טובה - עד 7 קרחונים שונים(!) מלמעלה תוכלו גם לזהות מספר אתרים מוכרים כמו הר הגעש הקלה, ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר, אזור ת'ורסמורק ועוד. המסלול לא ארוך אך תלול מאוד ומועד לרוחות, אז כדאי להיערך בהתאם. המסלול יוצא מהבקתות בלנדמנהליר, משם העלייה אורכת סביב שעה וחצי (סביב 2.5-3 שעות הלוך חזור). ראו את המסלול כאן.

 

הר Hellisfjall והר Sáta

אפשרויות קלות וקצרות יותר שיכולות להוות חלופה לטיפוס לפסגת Löðmundur. הר Hellisfjall היא הגבעה שבצילה נמצאות הבקתות של לנדמנהליר. המסלול להר Löðmundur עובר גם בגבעה זו, ניתן לעלות רק עד אליה תוך 20-30 דקות לכיוון אחד. מהגבעה תקבלו זווית טובה על העמק והנהר היפה המתפתל והמתפצל בתוכו עד שנשפך לתוך האגם. מהצד השני של אותו נחל ישנה גבעה נוספת בשם Sáta, המסלול לשם מעט ארוך יותר.

 

אגמים

מלנדמנהליר ישנה גישה (רגלית או עם הרכב) למספר אגמים יפים. האגם הסמוך ביותר לבקתות (ואחד הגדולים והיפים ביותר מבין אגמי האזור) הוא Löðmundarvatn השוכן ממש למרגלות הר Löðmundur. אם מזג האוויר טוב, האגם הזה והאגמים הנוספים הם נקודות טובות לפק"ל קפה או פיקניק באווירה רגועה. ניתן גם לדוג באגמים - לשם כך יש לרכוש רישיון (3,500 קרונות) אותו ניתן לרכוש בבקתות.

 

Landmannahellir
Landmannahellir
DJI_0008.jpg
הר הגעש הקלה איסלנד

דרך הקלה ו-Krakatindsleið

כאמור, הגישה להר הגעש הקלה מתחילה מכביש F225; כ-12 ק"מ (בערך 20 דקות) אחרי הפנייה מכביש 26, תראו שילוט המורה לכיוון הקלה. דרך זו תיקח אתכם עד למורדות הגבוהים של ההר, אזור ממנו נשקף נוף מרהיב. אל הפסגה אפשר להמשיך רגלית במסלול הליכה מאתגר. דרך העפר העולה אל הקלה תלולה במיוחד ולא מתאימה לכל אחד. בדרך זו נמצא גם מכתש אדום בשם Rauðaskál שגם ממנו תזכו לנופים לא רעים בכלל על האזור. ההגעה עד למכתש פשוטה יחסית ויכולה להתאים גם לרכב 4X4 בינוני, אך מעבר ההמשך מחייב ג'יפ גדול וחזק בסדר גודל של לנדקרוזר לפחות. קראו עוד על הר הגעש בעמוד של הקלה.

 

אל דרך הקלה מתחברת דרך בשם Krakatindsleið הקרויה על שם הר אימתני בעל קרניים בשם Krakatindur. הדרך עוברת למרגלות ההר ומתחברת חזרה לכביש F225 באזור המפל האדום. מדרך Krakatindsleið  מתפצלות כמה דרכים נוספות - אחת מהן מגיעה לבקתת Dalakofinn שנמצאת באזור גיאותרמי בשם Reykjadalir, ומתחברת לכביש F210, ודרך נוספת מסתיימת בבקתת Hrafntinnusker שנמצאת בנתיב של טראק לאווגרווגור. חשוב לזכור שכל הדרכים האלו מאתגרות ומשובשות במיוחד הנסיעה בדרכים אלו מומלצת רק עם רכבי 4X4 גדולים וחזקים וחובה לוודא עם חברת השכרת הרכב האם הגישה אליהן מותרת.

דרך F225 באיסלנד

לינה לאורך F225

Landmannahellir

כפי שציינתי קודם, בלנדמנהליר תמצאו אתר קמפינג נוח וכמה בקתות בגדלים שונים. באתר הקמפינג יש שירותים ומקלחת. הבקתה הגדולה היא בקתה הרים היכולה לאכלס עד 24 אנשים בלינה משותפת בשקי שינה. 2 בקתות הרים נוספות יכולות לאכלס 16-18 איש כל אחת, וקוטג'ים קטנים יותר ל-12 אנשים או 6-8 אנשים. לינה בלנדמנהליר יכולה להוות חלופה שקטה יותר למטיילים בלנדמנלאוגר שרוצים להימנע מהעומס הגדול באתר הקמפינג והבקתה בשמורה. זוהי גם אחת מנקודות הביניים בטראק הרב יומי Hellismannaleið שממשיך עד לנדמנלאוגר. לפרטים נוספים, מחירים והזמנה בקרו באתר הרשמי.

Áfangagil ו-Rjúpnavellir 
אלו תחנות נוספות במסלול של טראק Hellismannaleið בהן יש אתרי קמפינג ובקתות (Rjúpnavellir היא נקודת ההתחלה/סיום של הטראק, ו-Áfangagil בדרך כלל משמשת ללינה בלילה הראשון של הטראק). למי שמתכוון לטייל באזור עם הרכב אין סיבה ממשית ללון בנקודות אלו, מכיוון שהן קרובות מאוד לכביש הראשי (Rjúpnavellir למעשה נמצאת על כביש 26), כך שאפשר למצוא באזור בקתות וגסטהאוסים נוחים יותר - בעמק ת'יורסה או באזור Hella, כביש 26 וכביש-32. לינה בבקתות הללו מתאימה יותר למי שעושה את הטראק או רוצה לצאת למסלולים יומיים ארוכים. לפרטים והזמנת הבקתות: ÁfangagilRjúpnavellir.

 

דרך F225 באיסלנד
DJI_0017.jpg

סרטון נסיעה

bottom of page