top of page
אגם מיבאטן קפוא

טיול חורף באיסלנד

2022/2023

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

קרלינגרפיוטל

Kerlingarfjöll

איסלנד בחורף היא ארץ פלאות קסומה שכאילו נלקחה מתוך אגדה. מי שביקר באיסלנד בקיץ ויגיע אליה שוב בחורף יתקשה לזהות את המקומות אותם הוא כבר מכיר; מדובר בארץ אחרת לגמרי! טיול חורף בארץ הקרח והאש יזמן לכם חוויה מיוחדת ומרגשת ועם זאת מאתגרת שמצריכה היערכות ותכנון קפדני מצד, אבל גמישות ונכונות לשינוי תוכניות מהצד השני.

האם כדאי לטייל באיסלנד בחורף? בשורה התחתונה – בהחלט כן, זה יהיה טיול מדהים שלא תשכחו בחיים. ועם זאת - טיול חורף לאיסלנד (בעיקר באופן עצמאי) לא מתאים לכל אחד. יש המון שיקולים שצריך להביא בחשבון לפני שבוחרים לנסוע לאיסלנד בין נובמבר למרץ. מאמר זה נועד לעשות סדר - לספק את כל המידע לגבי טיול חורף באיסלנד על יתרונותיו וחסרונותיו, לעזור לכם להחליט האם זה משהו שמתאים לכם ולהכין אתכם לטיול.

איך החורף באיסלנד?

כששומעים את צירוף המילים "איסלנד בחורף" עולות אסוציאציות קיצוניות שמקורן בהנחות יסוד שגויות ובמיתוסים מוטעים.

נכון, איסלנד היא מדינה קרה בכלל וקרה בחורף בפרט, אך איסלנד היא לא לפלנד, קנדה או סיביר; באופן יחסי למדינות צפוניות אחרות – איסלנד לא מאוד קרה. תופתעו לשמוע שהטמפרטורות הממוצעות ברייקיאוויק בשיא החורף דומות מאוד לטמפרטורות של ערים גדולות באירופה ואמריקה כמו ברלין, וניו-יורק. המדינה מתפקדת באופן נורמלי גם בחורף, ההתניידות היום-יומית של התושבים היא לא באמצעות אופנועי שלג או מזחלות רתומות לכלבים (בדיוק כמו שבישראל לא מתניידים על גמלים). בכלל, לא תמיד המשקעים בחורף יורדים בצורת שלג ולא חריג לחוות גם גשמים במהלך הטיול שלכם.

ובכל זאת, למרות הטמפרטורות המתונות יחסית – מזג האוויר קר מספיק כדי לאפשר ימים רבים בהם שמיכת שלג יפהיפיה מעטרת את האדמה הוולקנית של איסלנד. בתקופה זו נוצרים שילובי צבע מרהיבים של חופים שחורים מצופים בשלג לבן, אגמים ומפלים קפואים מוקפים בנטיפי קרח משוננים ובאזורים הגיאותרמיים של איסלנד, הביטוי "ארץ הקרח והאש" יקבל משנה תוקף. לנוף הייחודי והמרגש הזה תוסיפו תופעות טבע, אטרקציות ואירועים שייחודיים רק לתקופת החורף (כפי שיפורט בהמשך).

איסלנד ערוכה לקבלת תיירים בחורף עם תשתיות מתאימות, פעילויות מגוונות ופריסת מלונות מכובדת (שאמנם קטנה בהשוואה לקיץ, אך בהחלט מספקת את כמות התיירים המגיעים בתקופה זו). באופן כללי החוקיות היא - ככל שתישארו קרוב יותר לרייקיאוויק, כך הטיול שלכם יהיה פשוט יותר ונגיש יותר. במזרח ובעיקר בצפון איסלנד התנאים מעט יותר קשים, גם מבחינת מזג האוויר וגם מבחינת התשתיות הנלוות, אך גם לאזורים אלו בהחלט אפשר להגיע ולטייל בהיערכות נכונה ומתאימה. מבין האזורים שנגישים גם בחורף, הפיורדים המערביים הם האזור בעל התנאים הקשים ביותר לטיול; אזור זה רצוף כבישי עפר גבוהים ומושלגים, אך ממועט יחסית בשירותי פינוי שלגים ושירותי תיירות נלווים. כשמתכננים טיול לאיסלנד בחורף כדי לזכור שלא בהכרח חייבים להקיף את האי, אפשר לבחור את האזורים ואת זמן השהייה בהתאם לרצונות והיכולות שלכם.

חוף שחור מושלג באיסלנד

שלג לבן על חופים שחורים - נוף איסלנדי חורפי טיפוסי

מזג האויר בחורף

כאמור, קר באיסלנד בחורף (DUH), אבל לרוב באזורי החוף ובאזורים הנמוכים לאורך כביש הטבעת לא קר באופן קיצוני, הודות לזרם הגולף החמים. הטמפרטורה הממוצעת ברחבי איסלנד בין דצמבר למרץ נעה סביב 0 מעלות. ינואר נחשב לחודש הקר ביותר, בו הטמפרטורה המינימלית הממוצעת ברייקיאוויק היא מינוס 2 ובימים קרים במיוחד יכולה לרדת עד סביבות מינוס 10 מעלות. בצפון איסלנד קר יותר כמובן - הטמפרטורה שם יכולה לרדת במקרים נדירים אפילו עד מינוס 30 באזורים גבוהים. אך הטמפרטורה המינימלית הממוצעת באקוריירי היא מינוס 4 מעלות בלבד, כלומר גם לא קר באופן קיצוני בדרך כלל. באזורים הפנימיים של איסלנד (ההיילנדס) הטמפרטורות קרות בהרבה ולא עולות מעל לאפס במשך חודשים רבים.

להלן הטמפרטורות ההמוצעות לחודשי החורף ברייקיאוויק ואקוריירי:

טמפרטורות ממוצעות באקוריירי

חודש

נובמבר

דצמבר

ינואר

פברואר

מרץ

ממוצע נמוך

-2

-4

-4

-4

-3

ממוצע גבוה

3

2

2

2

3

ממוצע יומי

0.5

-0/7

-1.2

-1

-0.2

טמפרטורות ממוצעות ברייקיאוויק

חודש

נובמבר

דצמבר

ינואר

פברואר

מרץ

ממוצע נמוך

0

2-

2-

2-

2-

ממוצע גבוה