טיול חורף באיסלנד

איסלנד בחורף היא ארץ פלאות קסומה שכאילו נלקחה מתוך אגדה. מי שביקר באיסלנד בקיץ ויגיע אליה שוב בחורף יתקשה לזהות את המקומות אותם הוא כבר מכיר; מדובר בארץ אחרת לגמרי! טיול חורף בארץ הקרח והאש יזמן לכם חוויה מיוחדת ומרגשת ועם זאת מאתגרת שמצריכה היערכות ותכנון קפדני מצד, אבל גמישות ונכונות לשינוי תוכניות מהצד השני.

האם כדאי לטייל באיסלנד בחורף? בשורה התחתונה – בהחלט כן, זה יהיה טיול מדהים שלא תשכחו בחיים. ועם זאת - טיול חורף לאיסלנד (בעיקר באופן עצמאי) לא מתאים לכל אחד. יש המון שיקולים שצריך להביא בחשבון לפני שבוחרים לנסוע לאיסלנד בין נובמבר למרץ. מאמר זה נועד לעשות סדר - לספק את כל המידע לגבי טיול חורף באיסלנד על יתרונותיו וחסרונותיו, לעזור לכם להחליט האם זה משהו שמתאים לכם ולהכין אתכם לטיול.

איך החורף באיסלנד?

קרלינגרפיוטל

Kerlingarfjöll

כששומעים את צירוף המילים "איסלנד בחורף" עולות אסוציאציות קיצוניות שמקורן בהנחות יסוד שגויות ובמיתוסים מוטעים.

נכון, איסלנד היא מדינה קרה בכלל וקרה בחורף בפרט, אך איסלנד היא לא לפלנד, קנדה או סיביר; באופן יחסי למדינות צפוניות אחרות – איסלנד לא מאוד קרה. תופתעו לשמוע שהטמפרטורות הממוצעות ברייקיאוויק בשיא החורף דומות מאוד לטמפרטורות של ערים גדולות באירופה ואמריקה כמו ברלין, וניו-יורק. המדינה מתפקדת באופן נורמלי גם בחורף, ההתניידות היום-יומית של התושבים היא לא באמצעות אופנועי שלג או מזחלות רתומות לכלבים (בדיוק כמו שבישראל לא מתניידים על גמלים). בכלל, לא תמיד המשקעים בחורף יורדים בצורת שלג ולא חריג לחוות גם גשמים במהלך הטיול שלכם.

ובכל זאת, למרות הטמפרטורות המתונות יחסית – מזג האוויר קר מספיק כדי לאפשר ימים רבים בהם שמיכת שלג יפהיפיה מעטרת את האדמה הוולקנית של איסלנד. בתקופה זו נוצרים שילובי צבע מרהיבים של חופים שחורים מצופים בשלג לבן, אגמים ומפלים קפואים מוקפים בנטיפי קרח משוננים ובאזורים הגיאותרמיים של איסלנד, הביטוי "ארץ הקרח והאש" יקבל משנה תוקף. לנוף הייחודי והמרגש הזה תוסיפו תופעות טבע, אטרקציות ואירועים שייחודיים רק לתקופת החורף (כפי שיפורט בהמשך).

איסלנד ערוכה לקבלת תיירים בחורף עם תשתיות מתאימות, פעילויות מגוונות ופריסת מלונות מכובדת (שאמנם קטנה בהשוואה לקיץ, אך בהחלט מספקת את כמות התיירים המגיעים בתקופה זו). באופן כללי החוקיות היא - ככל שתישארו קרוב יותר לרייקיאוויק, כך הטיול שלכם יהיה פשוט יותר ונגיש יותר. במזרח ובעיקר בצפון איסלנד התנאים מעט יותר קשים, גם מבחינת מזג האוויר וגם מבחינת התשתיות הנלוות, אך גם לאזורים אלו בהחלט אפשר להגיע ולטייל בהיערכות נכונה ומתאימה. מבין האזורים שנגישים גם בחורף, הפיורדים המערביים הם האזור בעל התנאים הקשים ביותר לטיול; אזור זה רצוף כבישי עפר גבוהים ומושלגים, אך ממועט יחסית בשירותי פינוי שלגים ושירותי תיירות נלווים. כשמתכננים טיול לאיסלנד בחורף כדי לזכור שלא בהכרח חייבים להקיף את האי, אפשר לבחור את האזורים ואת זמן השהייה בהתאם לרצונות והיכולות שלכם.

חוף שחור מושלג באיסלנד

שלג לבן על חופים שחורים - נוף איסלנדי חורפי טיפוסי

מזג האויר בחורף

כאמור, קר באיסלנד בחורף (DUH), אבל לרוב באזורי החוף ובאזורים הנמוכים לאורך כביש הטבעת לא קר באופן קיצוני, הודות לזרם הגולף החמים. הטמפרטורה הממוצעת ברחבי איסלנד בין דצמבר למרץ נעה סביב 0 מעלות. ינואר נחשב לחודש הקר ביותר, בו הטמפרטורה המינימלית הממוצעת ברייקיאוויק היא מינוס 2 ובימים קרים במיוחד יכולה לרדת עד סביבות מינוס 10 מעלות. בצפון איסלנד קר יותר כמובן - הטמפרטורה שם יכולה לרדת במקרים נדירים אפילו עד מינוס 30 באזורים גבוהים. אך הטמפרטורה המינימלית הממוצעת באקוריירי היא מינוס 4 מעלות בלבד, כלומר גם לא קר באופן קיצוני בדרך כלל. באזורים הפנימיים של איסלנד (ההיילנדס) הטמפרטורות קרות בהרבה ולא עולות מעל לאפס במשך חודשים רבים.

להלן הטמפרטורות ההמוצעות לחודשי החורף ברייקיאוויק ואקוריירי:

טמפרטורות ממוצעות באקוריירי

חודש

נובמבר

דצמבר

ינואר

פברואר

מרץ

ממוצע נמוך

-2

-4

-4

-4

-3

ממוצע גבוה

3

2

2

2

3

ממוצע יומי

0.5

-0/7

-1.2

-1

-0.2

טמפרטורות ממוצעות ברייקיאוויק

חודש

נובמבר

דצמבר

ינואר

פברואר

מרץ

ממוצע נמוך

0

2-

2-

2-

2-

ממוצע גבוה

4

3

2

3

3

ממוצע יומי

2

0.5

0

0.5

0.5

באיסלנד, כמו תמיד - הסיפור האמיתי עם מזג האוויר הוא היותו בלתי צפוי, לא יציב ומשתנה במהרה - ובחורף זה משמעותי ונכון במיוחד. יום שמתחיל כיום בהיר ושטוף שמש, יכול להשתנות תוך כמה דקות ליום עם סופת שלגים, גשם, שוב שלג וחוזר חלילה. אי אפשר לדעת מראש מה תקבלו בטיול שלכם באיסלנד. כאשר מכות סופות שלגים המלוות ברוחות האיסלנדיות המטורופות המפורסמות - ההליכה בחוץ הופכת לבלתי נסבלת ואף מסוכנת ובמקרים כאלה עדיף להמתין במקום סגור. בעת שמטיילים באיסלנד בחורף חשוב לעקוב בדריכות אחרי התפתחות מזג האוויר ובכל מקרה להיות ערוכים תמיד למקרה הגרוע ביותר.

נהיגה בחורף

ללא ספק, זהו הגורם המרכזי והמכריע שאותו יש לשקול לפני שבוחרים לנסוע לטיול חורף עצמאי באיסלנד. הנהיגה באיסלנד בחורף בהחלט אפשרית, אך עשויה להיות קשה, מאתגרת ובמקרים מסוימים גם מאוד מפחידה. בחודשי החורף הכבישים לעיתים קרובות מכוסים בשלג, קרח או שלוגיות שקפאו - מה שהופך אותם לחלקים ומסוכנים במיוחד. מי שיש לו ניסיון בנהיגה בשלג יוכל להסתדר יחסית בקלות, אך גם לאמיצים והמנוסים ביותר כדאי לשמור על מידה מסוימת של צניעות ביחס לנהיגה באיסלנד בחורף. קרח בלתי נראה ("קרח שחור") על כביש שנראה נקי לכאורה יכול לגרום להחלקה פתאומית, איבוד שליטה על הרכב וסטייה מסוכנת מהכביש. מזג האוויר ההפכפך יכול להביא אתכם למצב של נהיגה בלתי מתוכננת בסופת שלגים, שבשילוב הרוח האיסלנדית יכולה להביא למצב של ראות אפסית ולסכנת חיים ממשית. אנשים רבים לא מבינים מה המשמעות של רוח איסלנדית, קשה להפנים את זה עד שתחוו את זה בעצמכם. מדובר ברוחות שיכולות להיות דומות בעוצמתן להוריקן ולעיתים לא נדירות בכלל מעיפות רכבים לצידי הכביש.

לעולם אל תזלזלו ברוח או במזג האוויר באיסלנד! כאשר מתחילים להרגיש מעט לא בטוח - וותרו על האגו ועצרו במקום הבטוח הראשון שאתם רואים. בכל מקרה חשוב תמיד לנסוע לאט ובזהירות, גם כשיש שמש וגם כשהכביש נראה פנוי ובטוח.

דוגמא לרוח איסלנדית חזקה בשילוב שלג. בתנאים כאלו אל תנסו לנהוג.

20180202_135005.jpg

כבישי עפר

בחורף דרכי עפר רבות חסומות לחלוטין או שאין בהן שירותי חורף ופינוי שלגים, מה שהופך אותן לבלתי עבירות בפועל ברוב העונה. לא כדאי לתכנן הגעה לאזורים שמצריכים נסיעה על כביש עפר ארוך. אם רוצים לנסוע על כביש עפר קצר ומקומי יותר כדאי לוודא את המצב שלו ולהימנע מכניסה אליו אם עומק השלג גדול או בלתי ידוע. המלצה זו נכונה גם כאשר נכנסים למשטחי חנייה בלתי סלולים, לעיתים יש בורות שלא ניתן לראות מתחת לשלג, מה שעלול לגרום לכם להיתקע ולהזדקק לחילוץ, כפי שניתן לראות בתמונה.

כבישי F

דרכי הגישה לרמה ההררית של איסלנד (היילנדס) ושאר כבישי ה-F באיסלנד - סגורים לחלוטין בחורף למטיילים עצמאיים. אף חברת השכרת רכב לא תהיה מוכנה לבטח נסיעה בכבישי-F בחורף, כך שלא כדאי לנסות להיכנס לאזורים אלו גם אם רואים כביש שאינו חסום. ניתן להגיע לחלק מהאתרים והאזורים בפנים האי באמצעות טיולים מאורגנים עם מדריך ורכבים מיוחדים. קראו עוד בהמשך תחת סעיף החסרונות של נסיעה בחורף.

 

רכב

בחודשי הקיץ וגם ברוב הזמן בעונות המעבר, טיול מעגלי בכביש הטבעת אפשרי ופשוט לביצוע עם הרכב הקטן והפשוט ביותר שיש. גם בחורף אפשר לצלוח הקפה של האי עם רכב רגיל, אבל מומלץ מאוד להשכיר רכב 4×4. רכב גדול וחזק יותר יקנה לכם תחושת ביטחון (שעשויה להיות קריטית) בעת הנהיגה על כבישים מושלגים. רכב כזה יאפשר לכם להמשיך לנסוע גם במקרים בהם רכב רגיל יאלץ כבר לעצור בצד, ויקטין את הסיכוי שתתקעו בשלג. אין צורך לקחת סופר-ג'יפ או את הרכב הגדול והיקר ביותר, אפשר להסתפק גם ברכב 4×4 קטן או ממוצע, אך חשוב שהרכב יתאים לתוכניות הטיול ולגודל הקבוצה שלכם. 

 

החל מנובמבר כל הרכבים המושכרים באיסלנד מצוידים בצמיגי שלג (כפי שהחוק מחייב, אך כדאי לוודא זאת עם חברת ההשכרה). חלק מהחברות יציידו אתכם גם במגרדת קרח שנועדה להסרת קרח מהשמשות (פעולה לא כל כך פשוטה שתדאג לכם לפעילות גופנית מחממת בבקרים קפואים). בטרם עוזבים את חברת ההשכרה חובה לבדוק את את תקינות הרכב (אורות, צמיגים וכו') והמצאות אפוד זוהר ומשולש אזהרה. ודאו מראש מה הביטוח שלכם כולל, כדאי להיות מוגנים באופן מלא. אם יש אפשרות להוסיף את חפירה, חבל וציוד חירום נוסף לפינוי שלג – מומלץ להוסיף, אפילו אם לא תשתמשו בציוד זה בסופו של דבר. 

כביש מושלג באיסלנד בחורף

דוגמא לכביש חצי מושלג באיסלנד (אזור אגם מיבאטן)

שעות האור בחורף

גם בנושא זה צריך לנפץ מיתוס: בניגוד למה שנהוג לחשוב - איסלנד אינה נמצאת תחת מעטה חושך לאורך כל החורף. למעשה, ברוב ימי החורף שעות האור מאוזנות ונוחות למדי. במרץ ממוצע שעות האור כבר גבוה יותר מזה של רוב מדינות אירופה ומאפשר לטייל באופן ממושך ולראות הרבה בכל יום. התקופה החשוכה שעליה מבוססת הסטיגמה היא קצרה למדי ונמשכת בעיקר בין נובמבר לינואר, כשהחודש החשוך ביותר הוא דצמבר. היום הקצר ביותר בשנה, או "נקודת ההיפוך החורפית"(winter solstice) חל ב-21 לדצמבר. ביום זה השמש זורחת רק קצת יותר מארבע שעות ברייקיאוויק, קצת יותר משלוש שעות בצפון איסלנד ובקושי שעתיים בנקודה הצפונית ביותר באיסלנד - האי גרימסיי. ככל שמתרחקים בזמן מנקודת ההיפוך החורפית, הימים מתארכים. בפברואר שעות האור קופצות ל-8 בממוצע ובחצי השני של מרץ השמש כבר זורחת בכל יום לזמן רב יותר מאשר בישראל.

צריך לזכור שגם בחודשים החשוכים ביותר, הזמן שבו ניתן לטייל בפועל מעט ארוך יותר מפרק הזמן שבין הזריחה לשקיעה. בכל מקרה, יש גם יתרון מסוים לשעות האור הקצרות: השמש נותרת בזווית נמוכה לאורך כל היום, מה שיוצר אפקט של "Golden hour" שאהוב מאוד על צלמים והופך את כל התמונות לצילומי שקיעות וזריחות (בעיקר בדצמבר וינואר). בשל כך איסלנד מכונה לעיתים "ארץ הדמדומים".

חורף באיסלנד

דמדומים ממושכים בחודש ינואר - שמש איסלנדית חורפית