top of page
אגם מיבאטן קפוא

2023/2024

טיול חורף באיסלנד

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

איסלנד בחורף היא ארץ פלאות קסומה שכאילו נלקחה מתוך אגדה. מי שביקר באיסלנד בקיץ ויגיע אליה שוב בחורף יתקשה לזהות את המקומות אותם הוא כבר מכיר; מדובר בארץ אחרת לגמרי! טיול חורף בארץ הקרח והאש יזמן לכם חוויה מיוחדת ומרגשת ועם זאת מאתגרת שמצריכה היערכות ותכנון קפדני מצד, אבל גמישות ונכונות לשינוי תוכניות מהצד השני.

האם כדאי לטייל באיסלנד בחורף? בשורה התחתונה – בהחלט כן, זה יהיה טיול מדהים שלא תשכחו בחיים. ועם זאת - טיול חורף לאיסלנד (בעיקר באופן עצמאי) לא מתאים לכל אחד. יש המון שיקולים שצריך להביא בחשבון לפני שבוחרים לנסוע לאיסלנד בין נובמבר למרץ. מאמר זה נועד לעשות סדר - לספק את כל המידע לגבי טיול חורף באיסלנד על יתרונותיו וחסרונותיו, לעזור לכם להחליט האם זה משהו שמתאים לכם ולהכין אתכם לטיול.

איך החורף באיסלנד?

כששומעים את צירוף המילים "איסלנד בחורף" עולות אסוציאציות קיצוניות שמקורן בהנחות יסוד שגויות ובמיתוסים מוטעים.

נכון, איסלנד היא מדינה קרה בכלל וקרה בחורף בפרט, אך איסלנד היא לא לפלנד, קנדה או סיביר; באופן יחסי למדינות צפוניות אחרות – איסלנד לא מאוד קרה. תופתעו לשמוע שהטמפרטורות הממוצעות ברייקיאוויק בשיא החורף דומות מאוד לטמפרטורות של ערים גדולות באירופה ואמריקה כמו ברלין, וניו-יורק. המדינה מתפקדת באופן נורמלי גם בחורף, ההתניידות היום-יומית של התושבים היא לא באמצעות אופנועי שלג או מזחלות רתומות לכלבים (בדיוק כמו שבישראל לא מתניידים על גמלים). בכלל, לא תמיד המשקעים בחורף יורדים בצורת שלג ולא חריג לחוות גם גשמים במהלך הטיול שלכם.

ובכל זאת, למרות הטמפרטורות המתונות יחסית – מזג האוויר קר מספיק כדי לאפשר ימים רבים בהם שמיכת שלג יפהיפיה מעטרת את האדמה הוולקנית של איסלנד. בתקופה זו נוצרים שילובי צבע מרהיבים של חופים שחורים מצופים בשלג לבן, אגמים ומפלים קפואים מוקפים בנטיפי קרח משוננים ובאזורים הגיאותרמיים של איסלנד, הביטוי "ארץ הקרח והאש" יקבל משנה תוקף. לנוף הייחודי והמרגש הזה תוסיפו תופעות טבע, אטרקציות ואירועים שייחודיים רק לתקופת החורף (כפי שיפורט בהמשך).

איסלנד ערוכה לקבלת תיירים בחורף עם תשתיות מתאימות, פעילויות מגוונות ופריסת מלונות מכובדת (שאמנם קטנה בהשוואה לקיץ, אך בהחלט מספקת את כמות התיירים המגיעים בתקופה זו). באופן כללי החוקיות היא - ככל שתישארו קרוב יותר לרייקיאוויק, כך הטיול שלכם יהיה פשוט יותר ונגיש יותר. במזרח ובעיקר בצפון איסלנד התנאים מעט יותר קשים, גם מבחינת מזג האוויר וגם מבחינת התשתיות הנלוות, אך גם לאזורים אלו בהחלט אפשר להגיע ולטייל בהיערכות נכונה ומתאימה. מבין האזורים שנגישים גם בחורף, הפיורדים המערביים הם האזור בעל התנאים הקשים ביותר לטיול; אזור זה רצוף כבישי עפר גבוהים ומושלגים, אך ממועט יחסית בשירותי פינוי שלגים ושירותי תיירות נלווים. כשמתכננים טיול לאיסלנד בחורף כדי לזכור שלא בהכרח חייבים להקיף את האי, אפשר לבחור את האזורים ואת זמן השהייה בהתאם לרצונות והיכולות שלכם.

חוף שחור מושלג באיסלנד

שלג לבן על חופים שחורים - נוף איסלנדי חורפי טיפוסי

מזג האויר בחורף

כאמור, קר באיסלנד בחורף (DUH), אבל לרוב באזורי החוף ובאזורים הנמוכים לאורך כביש הטבעת לא קר באופן קיצוני, הודות לזרם הגולף החמים. הטמפרטורה הממוצעת ברחבי איסלנד בין דצמבר למרץ נעה סביב 0 מעלות. ינואר נחשב לחודש הקר ביותר, בו הטמפרטורה המינימלית הממוצעת ברייקיאוויק היא מינוס 2 ובימים קרים במיוחד יכולה לרדת עד סביבות מינוס 10 מעלות. בצפון איסלנד קר יותר כמובן - הטמפרטורה שם יכולה לרדת במקרים נדירים אפילו עד מינוס 30 באזורים גבוהים. אך הטמפרטורה המינימלית הממוצעת באקוריירי היא מינוס 4 מעלות בלבד, כלומר גם לא קר באופן קיצוני בדרך כלל. באזורים הפנימיים של איסלנד (ההיילנדס) הטמפרטורות קרות בהרבה ולא עולות מעל לאפס במשך חודשים רבים.

להלן הטמפרטורות ההמוצעות לחודשי החורף ברייקיאוויק ואקוריירי:

טמפרטורות ממוצעות באקוריירי

חודש

נובמבר

דצמבר

ינואר

פברואר

מרץ

ממוצע נמוך

-2

-4

-4

-4

-3

ממוצע גבוה

3

2

2

2

3

ממוצע יומי

0.5

-0/7

-1.2

-1

-0.2

טמפרטורות ממוצעות ברייקיאוויק

חודש

נובמבר

דצמבר

ינואר

פברואר

מרץ

ממוצע נמוך

0

2-

2-

2-

2-

ממוצע גבוה

4

3

2

3

3

ממוצע יומי

2

0.5

0

0.5

0.5

באיסלנד, כמו תמיד - הסיפור האמיתי עם מזג האוויר הוא היותו בלתי צפוי, לא יציב ומשתנה במהרה - ובחורף זה משמעותי ונכון במיוחד. יום שמתחיל כיום בהיר ושטוף שמש, יכול להשתנות תוך כמה דקות ליום עם סופת שלגים, גשם, שוב שלג וחוזר חלילה. אי אפשר לדעת מראש מה תקבלו בטיול שלכם באיסלנד. כאשר מכות סופות שלגים המלוות ברוחות האיסלנדיות המטורופות המפורסמות - ההליכה בחוץ הופכת לבלתי נסבלת ואף מסוכנת ובמקרים כאלה עדיף להמתין במקום סגור. בעת שמטיילים באיסלנד בחורף חשוב לעקוב בדריכות אחרי התפתחות מזג האוויר ובכל מקרה להיות ערוכים תמיד למקרה הגרוע ביותר.

נהיגה בחורף

ללא ספק, זהו הגורם המרכזי והמכריע שאותו יש לשקול לפני שבוחרים לנסוע לטיול חורף עצמאי באיסלנד. הנהיגה באיסלנד בחורף בהחלט אפשרית, אך עשויה להיות קשה, מאתגרת ובמקרים מסוימים גם מאוד מפחידה. בחודשי החורף הכבישים לעיתים קרובות מכוסים בשלג, קרח או שלוגיות שקפאו - מה שהופך אותם לחלקים ומסוכנים במיוחד. מי שיש לו ניסיון בנהיגה בשלג יוכל להסתדר יחסית בקלות, אך גם לאמיצים והמנוסים ביותר כדאי לשמור על מידה מסוימת של צניעות ביחס לנהיגה באיסלנד בחורף. קרח בלתי נראה ("קרח שחור") על כביש שנראה נקי לכאורה יכול לגרום להחלקה פתאומית, איבוד שליטה על הרכב וסטייה מסוכנת מהכביש. מזג האוויר ההפכפך יכול להביא אתכם למצב של נהיגה בלתי מתוכננת בסופת שלגים, שבשילוב הרוח האיסלנדית יכולה להביא למצב של ראות אפסית ולסכנת חיים ממשית. אנשים רבים לא מבינים מה המשמעות של רוח איסלנדית, קשה להפנים את זה עד שתחוו את זה בעצמכם. מדובר ברוחות שיכולות להיות דומות בעוצמתן להוריקן ולעיתים לא נדירות בכלל מעיפות רכבים לצידי הכביש.

לעולם אל תזלזלו ברוח או במזג האוויר באיסלנד! כאשר מתחילים להרגיש מעט לא בטוח - וותרו על האגו ועצרו במקום הבטוח הראשון שאתם רואים. בכל מקרה חשוב תמיד לנסוע לאט ובזהירות, גם כשיש שמש וגם כשהכביש נראה פנוי ובטוח.

דוגמא לרוח איסלנדית חזקה בשילוב שלג. בתנאים כאלו אל תנסו לנהוג.

20180202_135005.jpg

כבישי עפר

בחורף דרכי עפר רבות חסומות לחלוטין או שאין בהן שירותי חורף ופינוי שלגים, מה שהופך אותן לבלתי עבירות בפועל ברוב העונה. לא כדאי לתכנן הגעה לאזורים שמצריכים נסיעה על כביש עפר ארוך. אם רוצים לנסוע על כביש עפר קצר ומקומי יותר כדאי לוודא את המצב שלו ולהימנע מכניסה אליו אם עומק השלג גדול או בלתי ידוע. המלצה זו נכונה גם כאשר נכנסים למשטחי חנייה בלתי סלולים, לעיתים יש בורות שלא ניתן לראות מתחת לשלג, מה שעלול לגרום לכם להיתקע ולהזדקק לחילוץ, כפי שניתן לראות בתמונה.

כבישי F

דרכי הגישה לרמה ההררית של איסלנד (היילנדס) ושאר כבישי ה-F באיסלנד - סגורים לחלוטין בחורף למטיילים עצמאיים. אף חברת השכרת רכב לא תהיה מוכנה לבטח נסיעה בכבישי-F בחורף, כך שלא כדאי לנסות להיכנס לאזורים אלו גם אם רואים כביש שאינו חסום. ניתן להגיע לחלק מהאתרים והאזורים בפנים האי באמצעות טיולים מאורגנים עם מדריך ורכבים מיוחדים. קראו עוד בהמשך תחת סעיף החסרונות של נסיעה בחורף.

 

רכב

בחודשי הקיץ וגם ברוב הזמן בעונות המעבר, טיול מעגלי בכביש הטבעת אפשרי ופשוט לביצוע עם הרכב הקטן והפשוט ביותר שיש. גם בחורף אפשר לצלוח הקפה של האי עם רכב רגיל, אבל מומלץ מאוד להשכיר רכב 4×4. רכב גדול וחזק יותר יקנה לכם תחושת ביטחון (שעשויה להיות קריטית) בעת הנהיגה על כבישים מושלגים. רכב כזה יאפשר לכם להמשיך לנסוע גם במקרים בהם רכב רגיל יאלץ כבר לעצור בצד, ויקטין את הסיכוי שתתקעו בשלג. אין צורך לקחת סופר-ג'יפ או את הרכב הגדול והיקר ביותר, אפשר להסתפק גם ברכב 4×4 קטן או ממוצע, אך חשוב שהרכב יתאים לתוכניות הטיול ולגודל הקבוצה שלכם. 

 

החל מנובמבר כל הרכבים המושכרים באיסלנד מצוידים בצמיגי שלג (כפי שהחוק מחייב, אך כדאי לוודא זאת עם חברת ההשכרה). חלק מהחברות יציידו אתכם גם במגרדת קרח שנועדה להסרת קרח מהשמשות (פעולה לא כל כך פשוטה שתדאג לכם לפעילות גופנית מחממת בבקרים קפואים). בטרם עוזבים את חברת ההשכרה חובה לבדוק את את תקינות הרכב (אורות, צמיגים וכו') והמצאות אפוד זוהר ומשולש אזהרה. ודאו מראש מה הביטוח שלכם כולל, כדאי להיות מוגנים באופן מלא. אם יש אפשרות להוסיף את חפירה, חבל וציוד חירום נוסף לפינוי שלג – מומלץ להוסיף, אפילו אם לא תשתמשו בציוד זה בסופו של דבר. 

כביש מושלג באיסלנד בחורף

דוגמא לכביש חצי מושלג באיסלנד (אזור אגם מיבאטן)

שעות האור בחורף

גם בנושא זה צריך לנפץ מיתוס: בניגוד למה שנהוג לחשוב - איסלנד אינה נמצאת תחת מעטה חושך לאורך כל החורף. למעשה, ברוב ימי החורף שעות האור מאוזנות ונוחות למדי. במרץ ממוצע שעות האור כבר גבוה יותר מזה של רוב מדינות אירופה ומאפשר לטייל באופן ממושך ולראות הרבה בכל יום. התקופה החשוכה שעליה מבוססת הסטיגמה היא קצרה למדי ונמשכת בעיקר בין נובמבר לינואר, כשהחודש החשוך ביותר הוא דצמבר. היום הקצר ביותר בשנה, או "נקודת ההיפוך החורפית"(winter solstice) חל ב-21 לדצמבר. ביום זה השמש זורחת רק קצת יותר מארבע שעות ברייקיאוויק, קצת יותר משלוש שעות בצפון איסלנד ובקושי שעתיים בנקודה הצפונית ביותר באיסלנד - האי גרימסיי. ככל שמתרחקים בזמן מנקודת ההיפוך החורפית, הימים מתארכים. בפברואר שעות האור קופצות ל-8 בממוצע ובחצי השני של מרץ השמש כבר זורחת בכל יום לזמן רב יותר מאשר בישראל.

צריך לזכור שגם בחודשים החשוכים ביותר, הזמן שבו ניתן לטייל בפועל מעט ארוך יותר מפרק הזמן שבין הזריחה לשקיעה. בכל מקרה, יש גם יתרון מסוים לשעות האור הקצרות: השמש נותרת בזווית נמוכה לאורך כל היום, מה שיוצר אפקט של "Golden hour" שאהוב מאוד על צלמים והופך את כל התמונות לצילומי שקיעות וזריחות (בעיקר בדצמבר וינואר). בשל כך איסלנד מכונה לעיתים "ארץ הדמדומים".

חורף באיסלנד

דמדומים ממושכים בחודש ינואר - שמש איסלנדית חורפית

אירועים בחורף

עונת החורף אמנם לא עמוסה וגדושה אירועים כמו בקיץ, אך האירועים שכן מתקיימים בתקופה זו הם ייחודיים, צבעוניים ומלאי אווירה שתחמם לכם את הלב (ובתקווה גם את הגוף). חגים ואירועים מתקיימים בכל רחבי איסלנד, אך רייקיאוויק היא המוקד העיקרי לרוב האירועים הגדולים והבולטים, מה שיכול להסתדר מצוין עם ביקורים קצרים וטיולי כוכב מהעיר, למי חושש להקיף את כל האי.

 

חג המולד, ערב השנה החדשה וחגים נוספים

עם כל הכבוד לערי אירופה הגדולות, אין כמו אווירת הכריסמס הקסומה והאותנטית של מדינה נורדית קפואה ומרוחקת. הסיכוי לחג מולד מושלג ולבן גבוה מאוד באיסלנד, בעיקר בצפון המדינה. תוסיפו לכך את שלל הקיטושים והאורות המנצנצים המעטרים את הרחובות והבתים, גם בערים הגדולות וגם בכפרים הקטנים והמרוחקים – ותקבלו חווית חג מולד קלאסית מהסרטים. והחלק הטוב ביותר של חג המולד באיסלנד - הוא נמשך 26 ימים! הפולקלור האיסלנדי מתייחס ל13 שדוני חג מולד (Yule lads) שמסיירים בין הבתים ומחלקים מתחנות כבר מה-12 בדצמבר (לסנטה קלאוס יש לאן לשאוף...) ועד שהאחרון שבהם עוזב את העיר. אווירת החג נמשכת לאורך כל התקופה הזאת, ולמעשה נמתחת עוד מסוף נובמבר ולתוך ינואר. אווירת החג תלווה את כל התקופה הזו. בתקופת החגים תוכלו למצוא שווקים ודוכני אוכל מסורתי, מקהלות חיצוניות ומיסות, החלקה על הקרח, אירועיםף קונצרטים, מופעים ועוד...

בערב האחרון של דצמבר, לתוך היום הראשון של ינואר, נערכות חגיגות ערב השנה החדשה עם מסיבות וזיקוקים (בכמויות אדירות בפריסה רחבה ובמשך שעות). ערב ראש השנה החדשה לא שלם באיסלנד ללא מדורה; עשרות כאלו נערכות בכל רחבי איסלנד (בדרך כלל בשעות הערב לפני חצות). אם אתם נמצאים באיסלנד בתקופה זו וודאו שאתם מצטרפים למדורה כדי לא להרגיש מחוץ לעניינים. כדי להתרשם באמת מכמות הזיקוקים והמדורות כדאי מאוד להיות ברייקיאוויק בערב החג ולתפוס מקום בנקודת תצפית גבוהה, על גבעה או במסיבת גג כלשהי.

 

פספסתם את ערב השנה החדשה? אל דאגה! ב-6 בינואר נערך "היום השלוש-עשר" (Þrettándinn), שמציין את היום האחרון של חג המולד המורחב ואת עזיבתו של השדון האחרון. גם ביום זה נערכים חגיגות, מדורות ושיגור זיקוקים ברחבי איסלנד. עוד בתקופה זו נערכים מספר חגיגות ואירועים שמקורם בתרבות והפולקלור המקומי ולרוב קשורים באוכל, כמו למשל סעודת אמצע החורף (Þorrablót), "יום הפחזניות" (Bolludagur) ועוד. לאיסלנדים כנראה קשה מאוד להיפרד מתקופת החגים - וכולם מרוויחים מזה.

הערה: אם מטיילים באיסלנד בתקופת החגים יש לתכנן ולהיערך בהתאם לשעות הפתיחה המשתנות. חלק גדול מהחנויות והאטרקציות (כמו ברכות ציבוריות למשל) פועלות במתכונת מצומצמת או סגורות לגמרי בערבי החג וימי החג. אם אתם מעוניינים לאכול במסעדה בחגים - מומלץ להזמין מקום זמן רב מראש.

פסטיבל Winter light

מן גרסה חורפית ומרהיבה ללילה לבן. הפסטיבל נערך ברייקיאוויק, לרוב בתחילת פברואר ונועד לחגוג מצד אחד את החושך ומצד שני  את שעות האור המתארכות. נשמע כמו תירוץ קלוש מאוד לפסטיבל, אבל מי בכלל צריך סיבה? בזמן ימי הפסטיבל מוארים מבנים רבים באורות מרהיבים ומתקיימים אירועים ליליים במוזיאונים ובבריכות שחייה ברחבי העיר. זוהי תקופה קסומה מאוד לבקר ברייקיאוויק שיכולה להוות תחליף לביקור בחג המולד.

winterlightsfestival.is

 Winter light פסטיבל

פסטיבל Winter light ברייק

פסטיבל Iceland Airwaves
פסטיבל המוסיקה הגדול והמוצלח ביותר באיסלנד שבמשך יותר משני עשורים מושך אליו את שמות החמים ביותר במוסיקה האיסלנדית ויוצרים נוספים מכל העולם. הפסטיבל מתקיים ברייקיאוויק בחודש נובמבר באינספור נקודות ברחבי העיר – מאולמי מופעים, דרך פאבים ובארים ועד כנסיות ומוזיאונים. אירוע חובה לחובבי מוסיקה אלטרנטיבית בכלל וחובבי מוסיקה איסלנדית בפרט. 

 

פסטיבלים בולטים נוספים:

פסטיבל המוסיקה  Dark music days (ינואר) - www.darkmusicdays.is

פסטיבל המוסיקה Sónar Reykjavík (פברואר)

פסטיבל העיצוב DesignMarch (תאריך משתנה) - designmarch.is

פסטיבל הקולנוע Stockfish (פברואר/מרץ - בשל מגפת הקורונה נערך השנה במאי) - stockfishfestival.is

פסטיבל האוכל Food & Fun (מרץ)  www.foodandfun.is

אטרקציות בחורף

רוב האטרקציות הפופולאריות והבולטות של איסלנד פעילות גם בחורף (חלקן במתכונת מצומצמת יותר). גם בחורף תוכלו לצאת לשיט צפייה בלוויתנים, לטפס על קרחונים, לרכב על סוסים ואפילו לצלול בסילפרה. אטרקציות שכמעט לא פעילות בחורף הן בעיקר כאלו הקשורות למים, כמו ראפטינג או קיאקים בלגונות קרחונים וכדומה. כמובן שגם צפייה בפאפינים לא אפשרית כיוון שהם לא מקננים באי מחודש ספטמבר ועד חודש מאי. מנגד, ישנם אטרקציות שהן ייחודיות לחורף (שפעילות רק בחורף או שהמבחר וההנאה מהן גדולות יותר בחורף), כך שמי שאוהב לשלב בטיול שלו פעילויות אקסטרים וסיורים, יוכל למצוא מגוון אפשרויות בקלות רבה.

מערות קרח

החל מאמצע אוקטובר-תחילת נובמבר הטמפרטורות נמוכות מספיק כדי לאפשר גישה בטוחה למערות הקרח הטבעיות היפות והמרשימות ביותר באיסלנד, בעיקר אלו בקרחון Vatnajökull. חלק ממערות הקרח באיסלנד יכולות להיות נגישות גם בקיץ (בעיקר המלאכותיות), אך חלק גדול מהמערות פשוט קורסות בקיץ. רק בחורף ביקור במערת קרח היא חוויה מובטחת: בליווי מדריך תוכלו להגיע אל מערות קרח טבעיות והמרהיבות בעלות קירות כחולים וגם להיכנס לתוכן עם כל אמצעי הבטיחות הנחוצים והידע המתאים.

אופנועי שלג

זוהי אטרקציה שקיימת ונפוצה מאוד גם בקיץ, אך להבדיל, רכיבה על אופנוע שלג או חתול שלג בחורף היא באמת רכיבה על שלג ולא על קרח. זה אולי נשמע מעט קטנוני, אבל בהחלט יש הבדל בתחושה ובחוויה. בחורף תוכלו לצאת לסיורי רכיבה באופנועי שלג לא רק על הקרחונים, אלא גם באזורים מושלגים עם נופים מגוונים, בעיקר בצפון איסלנד (אזור אקוריירי, חצי האי טרולסקאגי ומיבאטן).

סקי וסנובורד

איסלנד היא מדינה קטנה ואל אף שהיא הררית מאוד, ההרים בה נמוכים יחסית. כנראה שאיסלנד היא לא היעד הראשון שעולה לראש כשחושבים על חופשת סקי, אך היא בהחלט יעד אפשרי ומוצלח שיכול לשלב את ספורט החורף עם שאר הפנינים שיש לה להציע. תרבות הסקי באיסלנד התפתחה מאוד בשנים האחרונות ובין נובמבר לאפריל תוכלו למצוא אתרים רבים שיספקו לכם חווית סקי המותאמת לרמה שלכם, בין אם אתם מתחילים או מקצוענים. אתר הסקי הפופולארי ביותר נמצא בהרים הכחולים Blafjoll במרחק חצי שעה מרייקיאוויק, שם תמצאו בעיקר משפחות. את אתרי הסקי המרגשים יותר תמצאו בצפון איסלנד ובעיקר ב"אלפים של איסלנד" בחצי האי טרולסקאגי וגם בפסגות של הפיורדים המערביים והמזרחיים. הרפתקנים ומקצועניים יותר יוכלו להצטרף לקבוצות סקי באזורים פראיים יותר בטבע, לעיתים גם באמצעות מסוק (Heli-ski).

יתרונות בולטים בטיול  חורף

זוהר צפוני

אחת הסיבות העיקריות לתיירות החורף באיסלנד (ובמדינות צפוניות נוספות) היא הסיכוי לצפות בתופעת הטבע המרהיבה, המסתורית והמרגשת הזאת. את הזוהר הצפוני ניתן לתפוס כבר מסוף אוגוסט, אך חודשי החורף הם בהחלט התקופה שבה התופעה מגיעה לפיק והסיכויים לחזות בה גדולים מאוד (אם כי אף פעם לא מובטחים). כדי לתפוס את הזוהר הצפוני תזדקקו לפיסת שמיים בהירים, פעילות גיאומגנטית ברמה סבירה וחושך. נובמבר, דצמבר וינואר הם חודשים חשוכים מאוד בהם חלון ההזדמנויות להשגת כל התנאים הללו הוא גדול מאוד יחסית. גם פברואר ומרץ הם חודשים מוצלחים מאוד לצפייה בזוהר הצפוני - יש בהם איזון מושלם בין שעות החושך ושעות האור, כך שתוכלו לחפש את הזוהר מבלי לוותר על הנוחיות של טיול באור במהלך היום. בכל מקרה - כלל שתאריכו את השהות שלכם, כך יגדל הסיכוי שתתפסו את הזוהר הצפוני. לקבלת מידע וטיפים בנושא, כדאי לקרוא את המדריך לתפיסת הזוהר הצפוני באתר.

מיעוט תיירים יחסי

באופן כללי (וטבעי) בחורף חלה ירידה משמעותית בכמות התיירים הנכנסים לאיסלנד לעומת חודשי הקיץ. בשנים האחרונות (עד שהכתה הקורונה) חלה עלייה משמעותית בתיירות החורף לאיסלנד, עובדה זו ביחד עם העובדה שחלק מהמלונות לא פעילים בחורף – יכולים ליצור עומסים מפתיעים וחוסר זמינות נקודתית במקומות מסוימים, בעיקר באזור דרום איסלנד. האתרים הפופולאריים באזור מעגל הזהב ועד ויק יכולים להיות עמוסי מטיילים גם בחורף, אך ככל שתתרחקו מרייקיאוויק תראו פחות ופחות אנשים. בצפון איסלנד כבר תוכלו למצוא את עצמכם לבד ואם תצליחו להגיע לפיורדים המערביים ייתכן ותפגשו רק תושבים מקומיים במשך ימים ארוכים.

 

מחירים נוחים

מחירי הטיסות לאיסלנד, באופן כללי, נמוכים משמעותית ביחס לטיסות בעונת התיירות. יוצאי דופן הם כמובן הטיסות בסמוך לחגים, כאשר הביקוש עולה. מחירי השכרת רכב מותאמים לתעריפי חורף הנמוכים משמעותית מהשכרת רכב בקיץ, מה שיוביל להוזלה משמעותית בתקציב הטיול הכולל. מחירים נמוכים יותר תמצאו גם בחלק מהמלונות ובתי ההארחה וגם במגוון אטרקציות ובילויים.

  • הערה: מגפת הקורונה והפגיעה בתיירות בשנתיים האחרונות גורמות לאי יציבות במחירים, שלא תלויים רק בעונה.

 

בריכות חמות

מה יותר מפנק מלטבול במים רותחים הבוקעים מבטן האדמה כשמסביב הכל לבן ומושלג? בין אם תלכו לאחת הלגונות המסודרות הגדולות ובין אם לכו לאיבוד באחד המעיינות החמים הטבעיים באמצע שומקום – החוויה הכה איסלנדית של רחצה בבריכות גיאותרמיות מתעצמת עוד יותר בחורף.

חסרונות הטיול בחורף

מלבד האתגרים הברורים של טיול בחורף שצויינו עד כה, כגון מזג האויר, שעות האור וקושי בנהיגה - יש עוד כמה חסרונות מינוריים יותר, או לבטים שיש לקחת בחשבון לפני שמחליטים לטייל בחורף:

 

נופים

איסלנד מפורסמת הרבה בזכות הנופים המגוונים שלה שכוללים את כל צבעי הקשת ובעיקר ירוק. מי שמחפש את איסלנד הזוהרת והירוקה של התמונות באינסטגרם - לא ימצא אותם בחורף. שאר צבעי האדמה העזים מבצבצים מתחת לשלג גם בחורף, בעיקר באתרים הגיאותרמיים מלאי המינרלים, אך באופן כללי הצבעים השולטים בנוף בחורף הם לבן, שחור, חום וצהוב. אין הדבר אומר שהנופים באיסלנד לא מדהימים ושומטי לסת גם בחורף. למונוכרומטיות הזו יש את הקסם והייחוד שלה ויש מטיילים (וצלמים) לא מעטים שמלכתחילה נמשכים יותר אל הנופים המושלגים ואל השילוב הניגודי של הלבן עם השחור של החופים הוולקניים. הנופים באיסלנד מדהימים תמיד, אך בכל עונה הם גם קצת שונים, לכן זהו לא בדיוק חיסרון, אלא רק נקודה לקחת בחשבון, כדי להתאים את הציפיות שלכם למה שאתם הולכים לקבל.

היילנדס

בפנים האי (הרמה ההררית של איסלנד) נמצאים כמה מפניני הטבע המרהיבות והמיוחדות ביותר במדינה. לנדמנלאוגר, ת'ורסמורק, אסקיה, מכתשי לאקי ועוד שלל אתרים מדהימים שניתן להגיע אליהם רק דרך כבישי F - שפשוט יהיו חסומים בפניכם בחורף.יש בכך הפסד לא קטן. לחלק מהאתרים הללו ניתן בכל זאת להגיע באמצעות סיורים מאורגנים (יקרים) בליווי מדריכים מוסמכים ובאמצעות רכבים מיוחדים, אך קחו בחשבון שהשלג שמכסה את הנופים הצבעוניים הופך אותם לפחות יחודיים ואטרקטיביים ממה שהם באמת, כך שכדי להנות באמת מהיופי של ההיילנדס, בכל מקרה כדאי לשמור את הביקור באזור לחודשי הקיץ.

מסלולי הליכה

איסלנד בחורף היא לא יעד לתרמילאים או טראקרים שרוצים לעשות מסלולים רב יומיים או טיולי יום ארוכים ומשמעותיים. בקתות ההרים ברחבי המדינה לא פעילות בחורף והטראק המפורסם מלנדמנלאוגר לת'ורסמורק, כמו שאר המסלולים בהיילנדס - חסומים וסגורים למעבר. המעבורות אל שמורת הורנסטרנדיר בפיורדים המערביים לא פעילות בחורף, מה שמונע הגעה עצמאית לאזור. מסלולי הליכה יומיים נוספים ברחבי המדינה הופכים לבלתי עבירים ומסוכנים, כך שגם אם הם לא חסומים, בפועל הם לא מתאימים להליכה למי שאינו מקצוען בטיולים מסוג זה, חשוב לבחור מסלול שמתאים ליכולות שלכם. ישנם עדיין מסלולי הליכה רבים שתוכלו לעשות, בעיקר בשמורות טבע מסודרות ומתוחזקות, אך סביר להניח שרוב הטיול שלכם בחורף יתמקד באתרים הנמצאים בקרבת הכביש. אם בוחרים לצאת למסלול הליכה יש להיוועץ בריינג'רים לגבי מצב הדרך והתנאים הצפויים. לפני שיוצאים לדרך מומלץ מאוד לשלוח את תוכנית המסלול שלכם באתר Safetravel, דבר שיאפשר מעקב אחריכם ושליחת חילוץ במקרה הצורך.

היצע נמוך ושעות פתיחה מצומצות

חלק מהמלונות והאכסניות ברחבי המדינה לא פעילים בחורף, מה שמקטין את ההיצע ממנו ניתן לבחור. חלק גדול מהמסעדות, המוזיאונים, החנויות והאטרקציות (כולל בריכות) פועלים במתכונת חורף, עם פחות שירותים ו/או בשעות פעילות מצומצמות יותר. חלק מהמסעדות, והחנויות לא פתוחות בכלל לכל אורך החורף. תדירות האוטובוסים הבינעירוניים הדלה ממילא הופכת למועטה אפילו פחות, מה שהופך את האפשרות לטיול באמצעות תחבורה ציבורית לכמעט בלתי אפשרית (וגם טרמפים הם לא דבר מומלץ בחורף, כמובן). למרות האמור - הזמינות הנמוכה יחסית עדיין מאפשרת טיול בחורף, שכולל גם אכילה במסעדות, ביקור במוזיאונים וביקור בברכות ושאר אטרקציות - רק חשוב לוודא מראש ולדעת את שעות הפתיחה של כל מקום בו מתכוונים לבקר ולתכנן את היום בהתאם.

לא מתאים לקמפינג

מטיילים חסכנים במיוחד שאוהבים לישון באוהל באתרי קמפינג לא יוכלו לעשות זאת בחורף (אלא אם כן הם מטיילים אלפינים מקצוענים ומנוסים). הקור עז מדי והרוחות חזקות מדי כדי לישון ללא קורת גג, ארבעה קירות וחימום. השכרה ולינה בקמפרוואן אפשרית, אך גם לא מאוד מומלצת מאותן סיבות.

איך מטיילים בחורף - טיפים ודגשים

מתי לנסוע?

המידע במאמר נכון לכל חודשי החורף. אם אתם גמישים בתאריך והחלטתם שטיול חורף מתאים לכם - פברואר הוא כנראה החודש המומלץ ביותר לטיול שכזה באיסלנד, שמשלב באופן מאוזן בין כל הגורמים; נוף מושלג ולבן, כמות טובה של שעות אור וכמות מספק של שעות לילה שפותחות חלון הזדמנויות גדול לתפיסת הזוהר הצפוני. סוף ינואר והחצי הראשון של מרץ גם עונים בד"כ על כל הדרישות האלו. דצמבר והחצי השני של נובמבר פחות מומלצים למי שמתכוון להקיף את האי, כי הם חשוכים למדי ולא מאפשרים לראות הרבה בכל יום. מצד שני, מי שמחפש יעד מקורי ומיוחד להינות בו מאווירת חג המולד או מחגיגות ערב השנה החדשה - ביקור ברייקיאוויק והאזור בדצמבר או תחילת ינואר תהיה בחירה מצויינת בעלת ערך מוסף של נופים מרהיבים שלא תקבלו בלונדון או פאריז.

 
אזהרות וסיכונים שצריך לקחת בחשבון
נחזור ונדגיש ביתר שאת את נושא הנהיגה שאין להקל בו ראש אף פעם, בעיקר לא בחורף ובעיקר אם אין לכם ניסיון קודם בנהיגה על שלג וקרח. יש לנהוג לאט ובזהירות לכל אורך הטיול, גם בימים בהירים, הכבישים בחורף מסוכנים וחלקים במיוחד! מזג האוויר יכול להפוך את הנסיעה לסיוט מבהיל, עם אפס ראות ורוחות שיטלטלו את הרכב שלכם. כאשר מתחילה סופת שלגים, או בכל מצב שבו מרגישים לא בטוחים - מומלץ לעצור במקום הנוח הראשון שרואים בדרך. כדאי להימנע מעצירה לצד הכביש, הדבר יכול לסכן רכבים אחרים ויכול לגרום לכם להיתקע בשלג. עצירה לצד הכביש מומלצת רק במקרה שאין ברירה אחרת ובמקרה שזה קורה אל תשכחו להציב משולש אזהרה ולהדליק את האיתות. חובה להדליק את אורות הרכב לכל אורך היום ועדיף ליהמנע ככל הניתן מעקיפות, כמו כן כדאי להימנע מנסיעות ארוכות בשעות הלילה.
 
חשוב להתעדכן ולבדוק את תחזית מזג האוויר, את מצב הכבישים ואת האזהרות הרלוונטיות, כל יום ואף כמה פעמים ביום:

Road.is - מצב הכבישים  | Vedur - השירות המטאורולוגי האיסלנדי (מזג אוויר)  | SafeTravel - אזהרות בטיחות עדכניות.

כמו כן חשוב שתזכרו את מספר הטלפון - 112 - לכל סוגי מצבי החירום. אם נתקעתם בשלג ללא מצב חירום אפשר להתקשר לחברת השכרת הרכב שלכם לצורך שליחת חילוץ.

מלבד הסכנה הברורה של החלקת הרכב על הכביש, חשוב לזכור שקיימת גם סכנת החלקה מוחשית בעת הליכה רגלית. בין אם זה בטבע ובין אם בעיר - קרח יכול להימצא בכל פינה באיסלנד בחורף. לעיתים הקרח דק ולא תמיד אפשר לראות אותו, לכן חשוב תמיד ללכת לאט ובזהירות, לא לצאת מהרכב או ממבנה במהירות ולא לבצע תנועות נחפזות. מזג האוויר ההפכפך והרוחות החזקות מסוכנות אף הן בעת הסתובבות בחוץ, אין לקחת סיכונים מיותרים במסלולים כאשר מזג האוויר לא מיטבי. חשוב לשמור תמיד על בגדים יבשים ועל חום הגוף כדי לא להגיע למצבים של היפותרמיה.

 

תכנון 
תכננו מסלול מרווחטיול חפוז באיסלנד הוא אף פעם לא דבר רצוי, אבל בחורף, כששעות האור אינן בלתי מוגבלות ושתנאי הדרך מסוכנים יותר - מאוד לא כדאי למהר. קחו זמן ספייר, הוסיפו ימים למנוחה. תכננו לנסוע מרחקים קצרים ולראות מעט אתרים ביום אחד, כך תמנעו מראש ממצבים של נסיעה בלחץ בשעות החושך.

שמרו על גמישות - הולך באופן הדוק עם הסעיף הקודם. ככל שיש לכם יותר זמן בטיול, כך יש לכם יותר סיכוי להצליח לראות את מה שאתם רוצים לראות, מכיוון שבמקרים רבים בחורף תאלצו לשנות תוכניות בשל מזג האוויר או תנאי הדרך. תמיד כדאי שתהיה לכם תוכנית חלופית לכל יום ויום בטיול, גם אם באופן תיאורטי וכללי בלבד. היכן שאפשר, עדיף לא לסגור מקומות לינה הרבה זמן מראש, אלא לחכות לפחות לתחזית מזג האוויר הכללית הצפויה לאותו השבוע. אם מזמינים מלונות, עדיף לחפש מקומות עם אפשרות ביטול.חשוב לא לקחת סיכונים מיותרים ולנסות להגיע בכל מחיר למקום הלינה שקבעתם במקרה של מזג אוויר גרוע.

 

טיפ: למרות שהם לא מחויבים לכך, מקומות לינה רבים, בעיקר גסטהאוסים בבתים פרטיים למיניהם, יסכימו לבטל את הלילה שקבעתם ללא חיוב אם תנאי הכביש ומזג האוויר מסוכנים מדי בכדי להגיע. בנוסף, מקומות לינה מסוימים עשויים אף להציע או להסכים שתלונו לילה נוסף בחינם בכדי לא להסתכן בנסיעה. כדאי לנסות לשאול.

 

דלק, אוכל וציוד חיוני – בחורף חשוב מאוד לתדלק לעיתים קרובות ולא לרדת מתחת לחצי מיכל. בנוסף, חשוב לבדוק את תקינות הצמיגים והמצבר בעת קבלת הרכב ואפילו מדי פעם במהלך הטיול. לא תרצו להיתקע בצד הכביש בעת סופת שלגים ללא יכולת להתניע ולחמם את עצמכם ברכב. מאותה סיבה בדיוק - חשוב להחזיק תמיד ברכב מזון יבש, מצרכים חיוניים, מים ותרופות למי שצריך. אף פעם לא תדעו מראש היכן ומתי תסיימו את היום, כך שחשוב להיות ערוכים ליתר ביטחון למצבים קיצונים. כדאי מאוד להחזיק ברכב גם ערכת עזרה ראשונה ואמצעים לחילוץ כגון את חפירה וחבל חזק.

תהנו מהפנים - בחורף חשוב לדעת לקבל באהבה מצבים של שהייה בחללים פנימיים: מסעדות, בתי קפה, מוזיאונים ואפילו בתי המלון והאכסניות - הם חלק בלתי נפרד מטיול חורף באיסלנד. כדאי לתכנן ללון במקומות נוחים ומפנקים או עם עיצוב מעניין או מסעדה טובה, למקרה שתשהו שם יותר זמן ממה שחשבתם, ואם וכאשר זה קורה - ליהנות ולהתפנק בכיף מכוס שוקו חם מול האח כשבחוץ הכל לבן. לא נשמע כל כך נורא, לא? (:

 

ציוד וביגוד

אל תתנו לממוצעי הטמפרטורות המתונות להטעות אתכם - קר מאוד באיסלנד בחורף, בעיקר אם לא לבושים כראוי או אם נרטבים. הצטיידות לקראת טיול באיסלנד זה לא המקום שבו כדאי לחסוך בעלויות או להתקמצן על מקום בתיק. חשוב מאוד להביא אתכם ביגוד מחמם, איכותי ומבודד רטיבות.

 

בגדים תרמיים, גם לגוף עליון וגם לגוף תחתון הם ציוד חובה, כמו גם שכבת ביניים טובה ומעיל עליון (מעיל סקי או מעיל מבודד מים ורוח אחר). כדאי להשקיע בנעליים גבוהות טובות או אפילו מגפיים לשלג, אבל בשום אופן לא סניקרס או נעלי ספורט. גרביים עבות, צעיף, כפפות ושאר אביזרים שיעזרו לכם לשמור על חום ועל יובש. כדאי לדאוג לשמור גם על הציוד הנלווה יבש ובטוח באמצעות שקיות מבודדות או כיסויים יעודיים (לתיק, למכשירים חשמליים וכו'...)

 

עוד הצעות לציוד שימושי לחורף שאולי פחות חשבתם עליו:

קרמפונים לנעליים - יכול למנוע החלקה ויכול לסייע בעת ההליכה בטבע. לא חובה, אך מומלץ למי שמתכנן לצאת למסלולי הליכה.

כפפות שאין צורך להוריד - גמישות ודקות (אפשר גם כשכבה תחתונה) או עם גזירה בקצות האצבעות - מסייע לתפעול מצלמה וסלולר.

סוללות חלופיות למצלמה ולטלפון סלולרי - בימים קרים מאוד סוללות עשויות לקפוא או להירטב, סוללות חלופיות יכולות להיות שימושיות.

חולצה קצרה - חסרת תועלת בחוץ כמובן, אך יכולה להיות שימושית מאוד באזורים פנימיים שלפעמים מחוממים באופן מוגזם ומחניק.

משקפי שמש - השמש נמצאת בנקודה נמוכה לאורך רוב או כל היום ובימים בהירים עשויה לסנוור אתכם מאוד בעת הנהיגה.

תרמוס - שימושי באיסלנד לכל אורך השנה, אך בעיקר בחורף כאשר רוצים להתחמם מייד אחרי שמוציאים את האף החוצה.

לסיכום

הקלישאה אומרת שכל זמן הוא זמן טוב לנסוע לאיסלנד. יש בכך הרבה מן האמת - איסלנד יפה באופן מוגזם ומעורר קנאה בכל עונות השנה, כשלכל עונה יש את הייחוד והאופי שלה. איסלנד גם פשוטה יחסית לטיול והדעות הקדומות שיש לגביה בחורף לעיתים מוטעות או מוגזמות. ובכל זאת לא יהיה נכון להגיד שאיסלנד היא יעד טיול חורפי שמתאים לכל אחד. האתגרים הקיימים בעת טיול חורף באיסלנד, בעיקר בכל מה שקשור לנהיגה, הם לא דברים שיש להתייחס אליהם בקלות דעת. מי שסובל מאוד מקור, או מי שחושש מנהיגה בשלג - ייתכן ועדיף שיחכה עם הטיול לקיץ, בעיקר אם מדובר בביקור ראשון באיסלנד. כמו כן, איסלנד בחורף היא כנראה גם לא היעד האולטימטיבי לטיול עם ילדים קטנים. 

למי מומלץ טיול חורף באיסלנד? קודם כל למי שכבר ביקר באיסלנד בקיץ ורוצה לחוות את אותה מדינה אהובה אבל אחרת לגמרי. טיול חורפי גם מתאים למי שנמשך לחוויות מיוחדות והרפתקאות מסעירות ולוא דווקא לתמונות האינסטגרם המוכרות מהקיץ. מי שחובב קור ושלג ימצא את איסלנד כהתגשמות כל הפנטזיות הנורדיות הרטובות שלו. וכמובן - מי שהחלום שלו הוא לראות את הזוהר הצפוני, כדאי שיכוון את הנסיעה שלו לאיסלנד לתקופת החורף או לכל הפחות לסתיו (ספטמבר-אוקטובר). מי שרוצה לטעום מאיסלנד בגרסתה החורפית אך חושש - יכול להסתפק בביקור קצר יחסית, להתבסס ברייקיאוויק ולקחת טיולי יום מאורגנים באזור מעגל הזהב, מערב ודרום איסלנד, טיול שכזה יכול להתאים כמעט לכל אחד. קיימת כמובן גם אופציה לטיולים מאורגנים רב יומיים.

בכל מקרה, אם בוחרים לטייל באיסלנד בחורף חשוב להתייחס ברצינות למזג האוויר ולזכור שהבטיחות שלכם היא מעל הכל. אפשר לסכם את כל ההתלבטויות בקביעה אחת: איסלנד מתאימה ומומלצת לטיול בחורף - למטייל האחראי.

גלריית תמונות

bottom of page