top of page

Hornstrandir

הורנסטרנדיר

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

 הורנסטרנדיר  

HORNSTRANDIR

מיקום             פיורדים מערביים

זמן ביקור       יום שלם עד עשרה ימים

 הגעה             בסירה בלבד

עונת ביקור       קיץ בלבד

שמורת הורנסטרנדיר (Hornstrandir) נמצאת בחלק הצפוני ביותר של הפיורדים המערביים. למרות פופולריות ועניין הולכים וגוברים, השמורה היא עדיין פנינה שמורה שרחוקה מהבום התיירותי האיסלנדי של השנים האחרונות. יש לאזור קסם מיוחד אפילו ביחס לאיסלנד המיוחדת ממילא; תחושת השליטה והבלעדיות של הטבע חזקה ומורגשת. בזמן טיול בשמורה סביר להניח שתתקלו בהמון ציפורים, שועלים ארקטיים שובבים ואם יהיה לכם מזל (או חוסר מזל, תלוי איך מסתכלים על זה) - גם דובי קוטב שלעיתים רחוקות נסחפים לאזור על קרחונים שהתנתקו מגרינלנד. הפראיות, בשילוב הנופים המרהיבים, מזג האוויר המופרע, הבידוד, השקט והשמש שזורחת בלי הפסקה - מוסיפים למקום נופח הזוי ומיסטי, במובן הטוב של המילה. אבל בשביל דברים טובים צריך לעבוד - טיול בהרונסטרנדיר מצריך תכנון והכנה מראש וגם זמן הגעה לא מבוטל.

תכנון טיול בהורנסטרנדיר

הגעה לא'יספיורדור
כאמור, ההגעה לשמורה היא מהעיירה המרכזית בפיורדים המערביים - Ísafjörður. העיירה מרוחקת מאוד מאזורי האוכלוסייה ה“גדולים“ של איסלנד (רייקיאויק ואקוררי) וההגעה אליה הוא מסע קטן בפני עצמו. ההתלבטות הראשונה שכנראה תצוץ לכם בתכנון היא כיצד לשלב את הטראק עם הטיול באיסלנד. אם אתם מטיילים בתחבורה ציבורית או בטרמפים - אתם נמצאים במצב נוח יותר - הדבר היחיד שאתם צריכים לדאוג לו הוא להגיע לאיס‘אפיורדור בזמן (מומלץ להגיע יום לפני היציאה לטראק). האוטובוסים לאיסאפיורד'ור הם בתדירות נמוכה יחסית, אז חשוב לברר מראש האם יש אוטובוס ביום שתואם ליום היציאה שלכם לטראק. חברת האוטובוסים  Stræto מפעילה את קו 61 מרייקיאוויק לא'יספיורדור, ראו פרטים ולוחות זמנים כאן.

 

לאלו שמטיילים עם רכב זה טיפה יותר טריקי, כיוון שרכב מושכר שעומד במשך כמה ימים ללא שימוש זה בזבוז כסף משווע. האפשרויות שלכם היא או להשלים עם הגזרה, או לסיים את המסלול האיסלנדי המקיף שלכם, ולחזור לאיסאפיורד'ור באופן נקודתי ליציאה לטראק; במקרה כזה, מומלץ לעשות זאת באוטובוס או בטיסה פנימית של איסלנדאייר קונקט. דבר נוסף ששווה לנסות אותו - לשלוח מייל ולתאר את המצב הבעייתי לחברה שדרכה אתם משכירים את הרכב ולנסות לסחוט מהם הנחה או התחשבות כלשהי במצב. לי זה הצליח וקיבלתי הנחה של 15% בהשכרת הרכב (בחישוב שלי - זה כיסה לחלוטין את הימים בהם הרכב עמד ללא שימוש). לאחר שתחליטו כיצד לשלב את הטראק בטיול הכללי - תכננו את המסלול שלכם במקביל להזמנת הסירות (מכיוון שלוח הזמנים של הסירות יכול להשפיע על תכנון המסלול).

 

הזמנת הסירות מ/ל -איסא‘פיורדור
ההזמנה היא דרך חברת West tours. ישנם שני מפעילי סירות - Borea ו Sjóferðir. אין הבדל ממשי בין המפעילים - מלבד לוחות הזמנים שלהם והבדלים מינוריים במחיר שהופכים ללא רלוונטיים, מכיוון שבכל מקרה תרצו לבחור את המפעיל על פי התאמת לוח הזמנים שלו למסלול לתוכנית שלכם. את לוחות הזמנים ניתן לראות כאן: מעבורת Sjóferðir, מעבורת Borea


הערות לגבי המעבורות:

  •  לא בכל יום יש מעבורת לכל נקודה, יש לוודא את המסלול שאתם מתכניים היטב עם זמני המעבורות ולהתגמש בהתאם במקרה הצורך. ללוחות הזמנים הקבועים יש חריגות ויוצאי דופן - כלומר תאריכים מסוימים בהם הסירות לא פועלות בהתאם ללוח הזמנים הרגיל - אפשר לראות את יוצאי הדופן בלחיצה על שם היעד הרלוונטי.

  •  יתכן והמקומות כבר מלאים בסירה שאתם מתכננים לעלות עליה - ההזמנה צריכה להתבצע במקביל לתכנון המסלול, יתכן ותאלצו להתגמש בהתאם למקום הפנוי אם תקבל מייל חוזר מהחברה שהסירה כבר מלאה. ככל שתזמינו מוקדם יותר, כך יגדל הסיכוי שלא תאלצו לבצע שינוי בתכנית!

  • סירות ההלוך מאיסאפיורד‘ור ליעדים בהורנסטרנדיר הן גם סירות החזור. שעת היציאה מהנקודה הרלוונטית בשמורה היא למעשה השעה שבה הסירה שיצאה מנמל איסאפיורד‘ור+זמן השיט. בכל מקרה - עליכם לקחת זמן ביטחון ולחכות מוכנים בנקודת האיסוף מראש כדי לא לפספס את הסירה.

  • לאחר בחירת המסלול והסירות - יש לשלוח מייל לווסט-טורס westtours@westtours.is עם הפרטים הבאים: שמות המטיילים, מספר הטלפון שיהיה זמין כשאתם באיסלנד, מדינה, מקום לינה לפני ואחרי הטראק, מספר למקרה חירום והכי חשוב - תכנית הטיול שלכם ובאיזה תאריכים ושעות אתם מעוניים להזמין סירות. אפשרי לחלוטין לשלוח להם מייל גם במהלך התהליך ולהתייעץ - הם עושים כמיטב יכולתם כדי לעזור בתכנון ולפעמים מציעים דברים שלא רשומים באתר. בהמשך לאחר שתיישרו קו בניכם וכאשר תקבלו אישור על כך שהסירות שביקשתם אכן זמינות - החברה תשלח לכם לינק לתשלום, שנעשה גם הוא מראש. באיסלנד הכל מראש והכל באשראי.

מסלולים

 

אין ”טראק“ ספציפי בהורנסטרנדיר. אתם בונים לעצמכם את הטראק ואת מספר הימים שיכול לנוע בין יומיים לעשרה ויותר. עשרה ימים יאפשרו לכם להקיף את כל השמורה ולראות את רוב מה שיש לה להציע, אך קחו בחשבון שעשרה ימים בתנאים האלו זה כנראה משהו שמתאים למטיילים יותר מנוסים. מסלול של 3-4 ימים יכול להיות בהחלט טעימה מוצלחת של השמורה ומאתגר מספיק. תכנון המסלול הוא על פי מקטעים - מנקודת קמפינג אחת לנקודה הבאה, כשלרוב מומלץ להקדיש יום לכל מקטע, או יום לכל שני מקטעים - במקרה של מקטעים קצרים יותר.

לפי הזמן שבחרתם לשהות בשמורה ולפי נקודות ההורדה והאיסוף הקיימות בתאריכים שמתאימים לכם - תוכלו לתכנן ולהרכיב את המסלול המתאים לכם. ישנם גם מקטעים שניתן לעשות כטיול יום או שעות בודדות - מאתר קמפינג אחד וחזרה לאותה נקודה. מכיוון ששעות האור בקיץ רבות עד בלתי מוגבלות - אפשר ורצוי לקחת את הזמן, לנוח לאורך המסלול ולוודא לעיתים קרובות שאתם בכיוון הנכון. להלן מספר מקטעים, המרחקים שלהם וכמה זמן לוקחת ההליכה ממוצעת לאורך המקטעים. תוכלו לראות את המקטעים במפה המצורפת למטה.

Sæból - Hesteyri via Sléttuheiði

14 ק"מ | 3-4 שעות

S&