top of page

שמורת הורנסטראנדיר:
מ-Veiðileysufjörður ל-Hornvík 

IMG_2904.JPG

תיאור המסלול

שמורת הורנסטראנדיר היא אחד המקומות המבודדים והפראיים ביותר באיסלנד. מדובר בגן עדן של טבע מוחלט, פיורדים עמוקים, חופים מבודדים, הרים מושלגים ואלפי ציפורים. שמורה זו היא גם אזור המחיה העיקרי של השועל הארקטי, שהוא היונק היבשתי המקומי היחיד באיסלנד. ההגעה לשמורה אפשרית במעבורת בלבד ואין בה שום יישוב, חנות, מלון או קליטה סלולרית. מטיילים בהורנסטראנדיר מתבקשים להצטייד במפה ומצפן, ביגוד חם ונעליים טובות. לטיולים ארוכים מומלץ להצטייד גם במכשיר איתור מבוסס על ג'י.פי.אס ולהשאיר את פרטים על תוכנית המסלול באתר safetravel.is. טיול באזור מומלץ למטיילים שמורגלים בהליכות ועם יכולת ניווט בסיסית. ניתן לקרוא על השמורה בהרחבה בעמוד של הורנסטראנדיר. 

נשאלתי הרבה פעמים האם אפשר לעשות מסלולי יום בשמורה ואם כן, מהם המסלולים המומלצים. בשל הזמן שולח להגיע לשמורה, האזור מתאים בעיקר לטראקים של כמה ימים, אך בהחלט ניתן לעשות מסלולים של יום אחד בהורנסטרנדיר, אך צריך לקחת בחשבון את זמני המעבורת, את זמן השיט (שנע בין 2-3 שעות) ואת זמני ההליכה. לא קל לסנכרן בין כל אלו, בהתחשב שלא לכל נקודה או מכל נקודה בהורנסטרנדיר ישנה מעבורת בכל יום, או בשעות נוחות. את המסלול המוצע אפשר לעשות ביום אחד שכולל הגעה לנקודת ההתחלה וחזרה מנקודת הסיום  - רק במידה ותוכלו לתאם את זה עם זמני המעברות (ניתן לעשות את המסלול בשתי הכיוונים אז נסו גם להפוך את חיפוש שלכם). באינדקס המסלולים מפורט מסלול יומי נוסף שאפשר לחבר למסלול זה ולעשותם יחד ביומיים בשמורה - ראו תיאור המסלול ל-Hornbjarg. גם במקרה זה יש לבדוק ולהתאים את זמני המעבורת, ייתכן ולא תהיה ברירה אלא לעשות לילה נוסף ולקחת מעברות בבוקר הבא. בכל מקרה הייתי ממליץ ללון לפחות לילה אחד בשמורה; חלק מהותי מהטיולים בהורנסטרנדיר הם הנאה מהשקט ומהטבע ותצפית על בעלי חיים, לינה בשמורה תאפשר לכם לעשות את זה בצורה יותר נינוחה יותר, בלי סטופר על הראש ובלי למהר למעבורת. בחרתי את המסלול הזה כי הוא נותן תמצית טובה על השמורה והוא מחבר בין נקודות יחסית מקושרות במעבורת.

מעבורות לשמורה

ישנן שני מפעילי מעבורות שמעבירים לשמורה Sjóferðir ו-Borea - שניהם מופעלים תחת חברת West tours, אבל לשניהם לוח זמנים שונה; יש להזמין כל קו בנפרד וניתן לבחור חברה אחת בהלוך וחברה אחרת בחזור בהתאם לזמני המעבורת הדרושים לכם. למידע נוסף, לוחות הזמנים והזמנה: מעבורת Borea, מעבורת Sjóferðir. שימו לב שהזמנים מתייחסים ליציאת המעבורת מנמל א'יספיורדור אל היעד; אותן מעבורות הן אלו שמחזירות מהיעד חזרה לא'יספיורדור, כך שזמן האיסוף הוא זמן היציאה הרשום פלוס משך השיט. אם זה קצת מבלבל אתכם ניתן לגשת לטבלת ההזמנה ושם לראות את הזמנים (משוערים). הלינה בהורנסטרנדיר היא באוהלים בלבד, באתרי הקמפינג המוכרזים.

Hornstrandir

סירת הגומי המורידה את המטיילים מהמעבורת לחוף

המסלול

זכרו שניתן לעשות את המסלול בשני הכיוונים ולא בהכרח בכיוון המתואר כאן. המסלול עצמו לא מאוד קשה ובעיקרון הייתי מגדיר אותו ברמת קושי בינונית. עם זאת, אם יש הרבה שלג בדרך ו/או אם מזג האוויר לא טוב ו/או אם אתם לוקחים אתכם אוהל על הגב - המסלול יכול להפוך לקצת מאתגר יותר, לכן הגדרתי אותו כבינוני-קשה. כמו כן, כמו כל המסלולים בהורנסטראנדיר גם המסלול הזה לא לגמרי מסומן; במידה ומזג האוויר טוב ויש ראות סבירה ההתמצאות בכיוון הכללי פשוטה מאוד, אך לפעמים מתברברים במציאת הנתיב הנוח ביותר, ואפשרי שתמצאו את מכם מפלסים קצת את הדרך בהליכה בשיחים. כאשר מזג האוויר ערפילי גם הכיוון הכללי עשוי להיות פחות ברור, וזו הסיבה שמצפן ומפה בשמורה זו הכרחיים למדי, אפילו במסלול קצר.

 

המסלול מתחיל מאתר הקמפינג בפיורד Veiðileysufjördur (שם תרדו מהמעבורת), ממנו יוצאים לכיוון צפון מזרח אל עבר מעבר ההרים Hafnarskarð. בשלב זה תלכו באזור עם שיחים לפני שתתחילו את העלייה, נסו לשמור על קו ראייה אל הנהר שזורם ממזרח, להישאר מצד שמאל שלו אליכם וללכת במקביל אליו, כך תוכלו לשמור על תוואי מסלול נוח יחסית. העלייה התלולה למעבר ההרים בדרך כלל מלאה בשלג, ובדרך כלל תראו צעדים של מטיילים שהלכו שם לפניכם, לרוב הליכה בצעדים של אחרים תהיה קלה יותר. השלג לפעמים מכסה נחלים או בורות, לכו לאט וודאו היטב היכן אתם דורכים.

Hornstrandir

העלייה למעבר ההרים, לרוב מלאה בשלג

Hornstrandir

העמק שבין הפיורד לעלייה למעבר ההרים. נסו להישאר מערבית לנהר.

לאחר שתסיימו את העלייה ותגיעו למעבר ההרים, תזכו בנוף מרהיב לפיורד Veiðileysufjördur ולפיורדים מרוחקים יותר, ומצפון יתגלה אליכם הצוק המפואר והמפורסם של השמורה - Hornbjarg ומפרץ הורנביק אליו אתם הולכים. המסלול יורד בהדרגה ממעבר ההרים על הצלע של ההר ממערב אליכם. בקטע זה ישנם מספר נחלים שצריך לחצות, את כולם אפשר לעבור בקפיצה מעליהם (או שהם רדודים מאוד). בשלב מסוים תגיעו לנקודת תצפית יפה על מרחבי ביצות והצטלבות של מספר נהרות, ומשם תרדו ירידה אחרונה אל עמק רחב וחולי (ערבוב של חול שחור עם חול צהוב-אדמדם). בעת הירידה תראו ממזרח אליכם מפל, ניתן ללכת להתרשם ממנו לפני שחוזרים אל המסלול, שבשלב זה ממשיך צפונה בהליכה מישורית לחלוטין על אדמה לחה עד שהוא מגיע לאתר הקמפינג ב-Hornvík ובו חוף מדהים המשקיף על צוק-Hornbjarg, זוהי גם נקודת העגינה של המעבורת.

hornstrandirmap.jpg

מפת המסלול

Hike medium

רמת קושי: בינוני-קשה

סוג: חד כיווני

מרחק: 11 ק"מ

זמן הליכה: 4-5 שעות

#פיורד #תצפית

#מבודד #הרים #לא מסומן 

one_way_wanderung.png
Hike medium
bottom of page