טיול סתיו באיסלנד

קרלינגרפיוטל

Kerlingarfjöll

המונחים "עונת מעבר" ו-"סתיו" באיסלנד עשויים להיות מעט מתעטעים וערטילאיים. תופעות מזג אוויר חורפיות כמו רוח, גשם ואפילו שלג - יכולות להתרחש גם בקיץ. לישראלים התחושה עשויה להיות שעונות השנה באיסלנד מתחלקות לחורף ומיני חורף ושהסתיו כלל לא קיים. ובכל זאת - חודשי התפר (ספטמבר עד נובמבר) מעט שונים מהקיץ והחורף עצמם - וזה מתבטא בעיקר במינון התופעות החורפיות ובמשך שלהם. אם הייתי צריך להגדיר בקצרה את ההבדל בין הסתיו לבין החורף באיסלנד,  בצורה הפשוטה ביותר הייתי אומר כך: גם בחורף וגם בסתיו יש גשם ושלג, אבל בחורף יש יותר שלג מגשם בעוד בסתיו יש יותר גשם משלג. לטיול באיסלנד בתקופת הסתיו יש יתרונות וחסרונות, ויש בו אתגרים ספציפיים שכדאי להכיר מראש, בטרם בוחרים לטייל דווקא בתקופה זו. מאמר זה נועד להציג את התמונה המלאה ולסייע לכם לעשות את הבחירה המתאימה ביותר בשבילכם. אבל נתחיל דווקא מהשורה  התחתונה:​

האם אפשר לטייל באיסלנד בסתיו? כן!

האם כדאי לטייל באיסלנד בסתיו? באופן כללי התשובה היא בהחלט כן, אבל פה התשובה קצת מורכבת יותר. איסלנד תמיד יפה, איסלנד תמיד מרגשת, אבל כפי שציינתי במאמר החורף - גם בסתיו איסלנד לא בהכרח מתאימה לכל אחד. בנוסף - ייתכן שהציפיות שלכם מאופי הטיול והמקומות אליהם אתם רוצים להגיע - לא יהיו ריאליות בסתיו. נפרק את התשובה לגורמים.

IMG_3038.jpg

מזג האויר בסתיו

הסתיו האיסלנדי קר, גשום ובאופן כללי עם רוחות חזקות יותר ובתדירות גבוהה יותר מאשר בקיץ. הטמפרטורות נעות סביב 0 ל-10 מעלות ויכולות גם לרדת אל מתחת לאפס, בעיקר באזורים גבוהים ובעיקר בנובמבר. פסגות ההרים מתחילות להלבין במהלך ספטמבר וגם באזורים נמוכים יותר כמו רייקאוויק, זה לא בלתי סביר לראות שלג כבר בסתיו (שלרוב לא נשאר על הקרקע לאורך זמן רב). 

 

יש הבדלים מורגשים בין חודשי הסתיו השונים; באופן כללי ספטמבר (בעיקר בחצי הראשון שלו) מזכיר יותר את הקיץ באופיו, אך נתון מאוד להפתעות. באוקטובר הקור כבר יותר מורגש וזה גם נחשב לחודש הגשום והרטוב ביותר בשנה, עם 15 ימי גשם לאורך החודש בממוצע. גם תדירות הסופות והרוחות החזקות באוקטובר גבוהה מאוד, בדרך כלל יותר מאשר ספטמבר. נובמבר אמנם קר יותר, אך נחשב לחודש יציב יחסית וגם יבש יותר באופן סטטיסטי - במהלך חודש זה הסתיו יפנה מקומו לחורף של ממש, בעיקר באזורים הפנימיים ובפיורדים המערביים שכבר יכולים להתכסות לגמרי בשלג באופן רצוף.

 
כמובן שזהו לא מזג אוויר "אידיאלי" לטיול, וייתכנו ימים קשוחים שבהם יהיה קשה לצאת מהמלון, אבל מצד שני זה גם לא מזג אויר שצריך למנוע טיול לחלוטין - לא מדובר על קור קיצוני שמאפיין מדינות צפוניות אחרות (בהן באזורים מסויימים כבר בסתיו ממוצע הטמפרטורה הוא הרבה מתחת לאפס), אלא בטמפרטורות קרות מתונות יחסית שאפשר להתמודד איתן עם לבוש וציוד מתאים והכנה נכונה.

להלן הטמפרטורות ההמוצעות לחודשי הסתיו ברייקיאוויק ואקוריירי:

טמפרטורות ממוצעות באקוריירי

חודש

ספטמבר

אוקטובר

נובמבר

ממוצע נמוך

5.5

1.5

-2

ממוצע גבוה

12

6.5

4

ממוצע יומי

9

4

1

טמפרטורות ממוצעות ברייקיאוויק

חודש

ספטמבר

אוקטובר

נובמבר

ממוצע נמוך

6

2.5

0

ממוצע גבוה

11.5

8

4

ממוצע יומי

9

5

2

חשוב לזכור: באיסלנד, כמו תמיד - הסיפור האמיתי עם מזג האוויר הוא היותו בלתי צפוי, לא יציב ומשתנה במהרה - ובסתיו זה משמעותי ונכון במיוחד. יום שמתחיל כיום בהיר ושטוף שמש, יכול להשתנות תוך כמה דקות ליום עם גשם ושלג. אי אפשר לדעת מראש מה תקבלו בזמן בטיול שלכם, ובזמן אמת חשוב לעקוב בדריכות אחרי התפתחות מזג האוויר ובכל מקרה להיות ערוכים תמיד למצבים קיצוניים.

נהיגה בסתיו

באופן כללי, ברוב ימי הסתיו הנהיגה אינה בעייתית או מורכבת באופן מיוחד. כביש הטבעת פתוח לחלוטין וכך גם הכבישים הסלולים האחרים. חסימות בכבישים (גם הסלולים) אפשריות ובהחלט מתרחשות כאשר יש התראות נקודתיות על סופה או מזג אוויר קיצוני או כאשר יש שלג על הכביש. אך החסימות בעונה זו נוטות להיות נקודתיות, לא על בסיס יומיולא באופן ממושך מאוד. גם כשאין חסימה או אזהרה - חשוב לנהוג בזהירות יתרה כאשר יש שלג, גשם, ערפל או רוחות.

 
לגבי כבישי עפר הסיפור שונה ותלוי מאוד גם באיזה חלק של הסתיו אתם מגיעים. כבישי עפר נותים להיחסם לעיתים קרובות יותר ולפעמים הן הופכות לבלתי נגישות עד הקיץ. במפה של אתר הכבישים האיסלנדי ניתן לראות דרכים המוסמנות באפור תחת הקטגוריה "No winter service" - המשמעות היא שאין פינוי שלגים או מעקב אחרי מצב הדרך. במצב כזה הדרך עשויה להיות נגישה רק לרכבי 4X4 או  בלתי נגישה כלל, כך שעדיף להימנע מכניסה לדרכי עפר צדדיות ארוכות המסומנות באפור. בדרכי עפר קצרות יותר הכי טוב פשוט להשתמש במראה עיניים ולהחליט האם הדרך עבירה בשבילכם (ולא להתבייש להסתובב לאחור כאשר הדרך הופכת לקשה מדי לנסיעה).
 
הכבישים הפנימיים בהיילנדס (דרכי F) נסגרים בהדרגה בין אמצע ספטמבר לתחילת אוקטובר. במקרים חריגים הכבישים ה"קלים" יותר (כמו דרך קיולור [35] הדרך. ללנדמנלאוגר מצפון מערב [F208] ואפילו הגישה לאסקיה) נשארים פתוחים עד אמצע אוקטובר, אך עד סוף חודש זה בדרך כלל כל האזור כבר נסגר ונותר נגיש רק באמצעות טיולים מאורגנים בסופר ג'יפים ורכבים מיוחדים. גם פה חשוב מאוד להתעדכן ב road.is לפני שנכנסים להיילנדס, וכמובן לא לנסות להכנס לדרכים סגורות.
 
אם אתם משכירים רכב בכוונה לעשות מסלול טיול בכביש הטבעת - שווה לשקול השכרה של רכב 4X4 (בניגוד לקיץ שבו טיול על כביש 1 פשוט ביותר עם רכב רגיל וקטן). בעיקר בחצי השני של הסתיו, רכב כזה יכול להעניק לכם יותר תחושת ביטוחון ויוכל להתגלות כשימושי בדרכי עפר. זכרו שכל עוד לא נכנסים לפנים האי - לא חובה להשכיר 4X4, ואם בוחרים לעשות זאת אפשר להסתפק גם ב-SUV קטן ופשוט. החל מנובמבר הרכבים המושכרים ברוב החברות מצוידים בצמיגים המתאימים לנסיעה בשלג (מחוייב בחוק האיסלנדי).
 
 

נוף וצבע בסתיו

הנוף בסתיו באיסלנד יפה ומיוחד. הירוק הופך בהדרגה לצהוב-אדום סתווי ובוהק - מחזה מרהיב ומהפנט (ועם זאת עדיין עד אמצע-סוף ספטמבר תראו גם לא מעט ירוק). במהלך הסתיו פסגות ההרים מתחילות להלבין ועד תחילת נובמבר כבר מובטח לכם נוף קבוע של הרים מושלגים (מעבר לקרחונים הלבנים תמידית כמובן). שילוב הגוונים - צהוב, אפור, שחור ולבן מאוד פסטורלי ומאוד פוטוגני וייחודי. ישנם אנשים שמחפשים את איסלנד עם הכוון הירוק-זוהר, כפי שבדרך כלל רואים ברוב האתרים הפרסומיים. צבעים אלו אופיניים יותר לקיץ, ומי שמחפש נוף מאוד ירוק ומגיע באוקטובר עשוי להתאכזב.

 
 
ככל שמתקדמים לכיוון החורף ושעות האור מתקצרות, השמש נמצאת זמן רב יותר בחלק הנמוך של השמיים, מה שמאפשר זמן ארוך של "Golden hour" שמחמיא מאוד לצילומי שקיעות, בעיקר עם הרקע האדום-צהוב. התופעה יותר מאפיינת את החורף, אך בנובמבר היא כבר מאוד משמעותית ובולטת.
IMG_2789.jpg

נוף סתווי באי ווידי ליד רייקיאוויק

שעות האור בסתיו

זהו אולי החיסרון העיקרי של הסתיו לעומת הקיץ - שעות האור אינן בלתי מוגבלות, אך הן בהחלט מספקות בחצי הראשון של הסתיו; שעות האור בספטמבר עדיין ארוכות יחסית (אפילו יותר מאשר שעות האור בישראל באותה התקופה, בתחילת ספטמבר), אך במהלך החודש ובאוקטובר הימים מתקצרים במהירות רבה.

לדוגמא, בשנה שעברה בראשון לספטמבר - השמש זרחה בשעה 6:10 ושקעה ב-20:42.
בסוף אותו חודש כבר הורגש הבדל משמעותי מאוד - השמש זרחה ב-7:30 ושקעה ב-19:00.
בסוף אוקטובר השמש זרחה רק ב-9:10 ושקעה שוב כבר-17:10.
 
נקודה חיובית ומרגיעה שצריך לזכור היא שאור דמדומים נמשך בערך שעה נוספת לאחר השקיעה, אז בפועל יש קצת יותר זמן אור פרקטי לטיול מכפי שהמספרים מציעים. בשורה התחתונה - החצי הראשון של הסתיו רווי שעות אור (אך לא בלתי מוגבל), החצי השני שלו כבר חשוך יותר אך עדיין מאפשר לטייל, אם מקפידים לקום בשעה סבירה ולנצל את מירב האור שיש.

אטרקציות בסתיו

באופן כללי, את רוב פעילויות הקיץ של איסלנד ניתן לעשות גם בסתיו - בעיקר אלו הקשורות לקרחונים, אבל גם שיט צפייה בלוויתנים, מערות לבה, בריכות גיאותרמיות וסיורים מאורגנים למיניהם. ישנן חברות שמצמצמות שעות פעילות או מפעילות רק חלק מהסיורים שלהם בשל מיעוט הלקוחות ובשל תדירות הסופות הגבוהה קיים סיכוי גדול יותר לביטולים מאשר בקיץ. ישנן אטרקציות ספציפיות (לרוב אלו הקשורות במים, כמו למשל קיאקים) שנסגרות במהלך אוקטובר-נובמבר, וסיורים להיילנדס אפשריים רק לחלק מהאזורים ובאופן מצומצם יותר. אך רוב האטרקציות הפופולאריות פעילות, ובנוסף, ישנן אטרקציות יחודיות לתקופה כמו מערות קרח שמתחילות להפתח לסיורים באוקטובר ובעיקר בנובמבר.

אירועים בסתיו

ספטמבר:​

Réttir - איסוף הכבשים המסורתי. במהלך ספטמבר החוואים האיסלנדיים עובדים רבות להחזרת הכבשים אל החוות לאחר ששוחררו לשטחים פתוחים לתקופת הקיץ. איסור הכבשים הפך עם השנים לחגיגה איסלנדית מסורתית בה משתתפים תושבים רבים וגם תיירים אשר מסייעים באיסוף וחוגגים בסוף היום. בכפרים, חוות וגסטהאוסים ניתן להצטרף לחגיגה. האיסוף מתחיל בדרך כלל ב 1 בספטמבר ונמשך לאורך רוב החודש. תאריכים של אירועים ספציפיים מתפרסים בדרך בסמוך למועד.
פסטיבל הסרטים הבינלאומי של רייקיאוויק (RIFF) - פסטיבל הקולנוע הגדול והנחשב ביותר באיסלנד, עם סרטים איסלנדיים ובינלאומיים ותחרויות שונות. הקרנות באולמות ברחבי העיר וגם בבריכות ציבוריות.
תאריכי הספטיבל ב-2022: 29 בספטמבר עד 9 באוקטובר
פסטיבל Ljósanótt בעיירה Reykjanesbær - פסטיבל מוסיקה, תרבות ואמנות גדול שנמשך ארבעה ימים, בהם נפתחות תערוכות אמנות, ישנם מופעי מוסיקה ודוכנים שונים. שיא הפסטיבל הוא במופע מוסיקלי פתוח גדול ומופע זיקוקים.

תאריכי הפסטיבל ב-2022: 1-4 בספטמבר

אוקטובר:
פסטיבל Extreme chill ברייקיאוויק - פסטיבל מוסיקה אקספירמנטלית ואמנות סאונד. מוסיקה נורדית ועולמית.
תאריכי הפסטיבל ב-2022: 6-9 באוקטובר
הדלקת "מגדל השלום" באי ווידיי - הדלקת פסל האור המפורסם של יוקו אונו באי הקטן מול חופי רייקיאוויק.
תאריך ב-2022: 9 באוקטובר

נובמבר:
פסטיבל Iceland Airwaves ברייקיאוויק - פסטיבל המוסיקה הגדול והפופולארי ביותר באיסלנד, שמושך אליו חובבי מוסיקה איסלנדית ומוסיקה אלטרנטיבית מכל העולם. מתקיים באולמות ומבנים בכל רחבי העיר.
תאריכי הפסטיבל ב-2022: 3-5 בנובמבר​

יתרונות בולטים בטיול  בסתיו

זוהר צפוני

אולי היתרון הבולט ביותר של החורף והסתיו מול הקיץ. את הזוהר הצפוני ניתן לראות כבר מסוף אוגוסט ולאורך כל הסתיו והחורף. היתרון של חיפוש הזוהר הצפוני בסתיו הוא שהמטפרטורות נוחות יותר לעומת החורף ויש אפשרות לתפוס את הזוהר גם בלילות נעימים יחסית. החל מאמצע ספטמבר כבר לא בהכרח תהיו חייבים להישאר ערים בשעות הקטנות של הלילה כדי לתפוס את הזוהר, חלון ההזדמוניות הולך ומתרחב ככל שמתקרים אל החורף. כדי לתפוס את הזוהר הצפוני תזדקקו לפיסת שמיים בהירים, פעילות גיאומגנטית ברמה סבירה וחושך. בכל מקרה - כלל שתאריכו את השהות שלכם, כך יגדל הסיכוי שתראו את הזוהר הצפוני. לקבלת מידע וטיפים בנושא, כדאי לקרוא את המדריך לתפיסת הזוהר הצפוני באתר.

מיעוט תיירים יחסי

כבר בספטמבר מורגשת הירידה בכמות התיירים שנובעת מסיום חופשות הקיץ ברחבי העולם. אמנם בשנים האחרונות חודש ספטמבר תופס (בצדק) פופולאריות רבה וכבר לא מרווח כפי שהיה, אך בחצי השני של ספטמבר כבר יש ירידה משמעותית ובאוקטובר כמות התיירים קטנה מאוד בדרך כלל. אין דבר יותר מספק מלהגיע לאתר תיירות מוכר ומפורסם ולזכות בו לעצמכם או לכל הפחות לקבל בו שקט ושלווה שכמעט בלתי אפשרי להשיג בקיץ. אזורים מרוחקים כמו הפיורדים המערביים בכלל יהיו נטולי תיירים ויאפשרו לכם להנות מהוויב האמיתי של האזור. המיעוט בתיירים ייאפשר לכם גם להיות גמישים יותר ולסגור מקומות לינה מעט זמן לפני הטיסה או תוך כדי הטיול (בעיקר מאוקטובר והלאה).

 

מחירים נוחים

באופן כללי מחירי הטיסות לאיסלנד נמוכים יותר ביחס לטיסות בשיא עונת התיירות (להוציא אול יאת תקופת חגי תשרי). ברוב חברות השכרת הרכב ישנם תעריפים שונים ומוזלים יותר לעונות החלשות - כשהסתיו והאביב הן העונות הזולות ביותר. מחירים נמוכים יותר תמצאו גם במלונות וחלק מהאטרקציות, כיוון שהביקוש נמוך יותר.

 

IMG_2354.jpg

חסרונות הטיול בסתיו

גישה מוגבלת

כפי שכבר ציינו - הגישה לפנים האי (הרמה ההררית של איסלנד) בה נמצאות כמה מפניני הטבע המרהיבות והמיוחדות ביותר במדינה - הופכת להרבה יותר בעייתית עד בלתי אפשרית בסתיו, החל מאמצע ספטמבר. לחלק מהאתרים בפנים האי ניתן בכל זאת להגיע באמצעות סיורים מאורגנים (יקרים) בליווי מדריכים מוסמכים ובאמצעות רכבים מיוחדים. הפיורדים המערביים גם הופכים לפחות ופחות נגישים ככל שהסתיו מתקרב אל החורף; אזור זה רצוף כבישי עפר שנסגרים או הופכים למסוכנים לנהיגה. ההגעה לפיורדים המערביים מאוקטובר כבר נחשבת למאתגרת מאוד.

 

מסלולי הליכה

מי שמגיע לאיסלנד במטרה לעשות טיולים רגליים ארוכים או רב יומיים, ימצא שהסתיו היא לא העונה המתאימה לכך. הטראקים המפורסמים באיסלד (כמו טראק laugavegur וטראק fimmvörðuháls) נסגרים בדרך כלל באמצע ספטמבר כאשר פוסקים שירותי האוטובוסים לאזורים אלו ובקתות ההרים ברחבי המדינה מתחילות לסגור את שעריהם. גם המעבורות אל שמורת הורנסטרנדיר בפיורדים המערביים לא פעילות מאוקטובר, מה שמונע הגעה עצמאית לאזור. מסלולי הליכה יומיים נוספים ברחבי המדינה עדיין פתוחים בסתיו, אך התנאים עשויים להיות קשים מאוד. ככל שאתם קרובים לתחילת הסתיו עדיין יש אפשרות ללכת במסלולי הליכה רבים, אך יותר מבדרך כלל חשוב לבדוק את התחזית ובמידה והדבר אפשרי גם להתייעץ עם ריינג'רים בטרם יוצאים למסלול. 

 

יש לציין שמסלולים קצרים ופשוטים יותר נגישים גם בסתיו ואפילו בשיא החורף, כך שעדיין תוכלו להפעיל את הרגליים לא מעט אם מזג האויר טוב מספיק. לפני שיוצאים לדרך מומלץ מאוד לשלוח את תוכנית המסלול שלכם באתר Safetravel, דבר שיאפשר מעקב אחריכם ושליחת חילוץ במקרה הצורך.

 

היצע נמוך ושעות פתיחה מצומצות

חלק מהמלונות והאכסניות ברחבי המדינה לא פעילים בחורף, מה שמקטין את ההיצע ממנו ניתן לבחור. חלק גדול מהמסעדות, המוזיאונים, החנויות והאטרקציות (כולל בריכות) פועלים במתכונת חורף כבר מאמצע ספטמבר, עם פחות שירותים ו/או בשעות פעילות מצומצמות יותר. תדירות האוטובוסים הבינעירוניים הדלה ממילא הופכת למועטה אפילו פחות, מה שהופך את האפשרות לטיול באמצעות תחבורה ציבורית לכמעט בלתי אפשרית (וגם טרמפים הם לא דבר מומלץ בעונה זו). למרות האמור - הזמינות הנמוכה יחסית עדיין מאפשרת אכילה במסעדות, ביקור במוזיאונים וביקור בברכות ושאר אטרקציות - רק חשוב לוודא מראש את שעות הפעילות בטרם מגיעים למקום כלשהו.

פחות מתאים לקמפינג

החל מאמצע ספטמבר, כאשר הרוחות מתחזקות והסופות הופכות לתדירות יותר - לינה בקמפינג עשויה להיות מאתגרת מאוד. אתרי קמפינג מסויימים סוגרים שעריהם לחורף כבר מאוקטובר. השכרה של קמפרוואן אפשרית, אך חשוב לקחת בחשבון שרכבים אלו רגישים מאוד לרוחות ונוטים להתהפך ביתר קלות.
IMG_8203.jpg