top of page
IMG_1578.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

טיול סתיו באיסלנד

מדריך מעודכן 2023

קרלינגרפיוטל

Kerlingarfjöll

המונחים "עונת מעבר" ו-"סתיו" באיסלנד עשויים להיות מעט מתעטעים וערטילאיים. תופעות מזג אוויר חורפיות כמו רוח, גשם ואפילו שלג - יכולות להתרחש גם בקיץ. לישראלים התחושה עשויה להיות שעונות השנה באיסלנד מתחלקות לחורף ומיני חורף ושהסתיו כלל לא קיים. ובכל זאת - חודשי התפר (ספטמבר עד נובמבר) מעט שונים מהקיץ והחורף עצמם - וזה מתבטא בעיקר במינון התופעות החורפיות ובמשך שלהם. אם הייתי צריך להגדיר בקצרה את ההבדל בין הסתיו לבין החורף באיסלנד,  בצורה הפשוטה ביותר הייתי אומר כך: גם בחורף וגם בסתיו יש גשם ושלג, אבל בחורף יש יותר שלג מגשם בעוד בסתיו יש יותר גשם משלג. לטיול באיסלנד בתקופת הסתיו יש יתרונות וחסרונות, ויש בו אתגרים ספציפיים שכדאי להכיר מראש, בטרם בוחרים לטייל דווקא בתקופה זו. מאמר זה נועד להציג את התמונה המלאה ולסייע לכם לעשות את הבחירה המתאימה ביותר בשבילכם. אבל נתחיל דווקא מהשורה  התחתונה:​

האם אפשר לטייל באיסלנד בסתיו? כן!

האם כדאי לטייל באיסלנד בסתיו? באופן כללי התשובה היא בהחלט כן, אבל פה התשובה קצת מורכבת יותר. איסלנד תמיד יפה, איסלנד תמיד מרגשת, אבל כפי שציינתי במאמר החורף - גם בסתיו איסלנד לא בהכרח מתאימה לכל אחד. בנוסף - ייתכן שהציפיות שלכם מאופי הטיול והמקומות אליהם אתם רוצים להגיע - לא יהיו ריאליות בסתיו. נפרק את התשובה לגורמים.

IMG_1503.jpg

מזג האויר בסתיו

הסתיו האיסלנדי קר, גשום ובאופן כללי עם רוחות חזקות יותר ובתדירות גבוהה יותר מאשר בקיץ. הטמפרטורות נעות סביב 0 ל-10 מעלות ויכולות גם לרדת אל מתחת לאפס, בעיקר באזורים גבוהים ובעיקר בנובמבר. פסגות ההרים מתחילות להלבין במהלך ספטמבר וגם באזורים נמוכים יותר כמו רייקאוויק, זה לא בלתי סביר לראות שלג כבר בסתיו (שלרוב לא נשאר על הקרקע לאורך זמן רב). 

יש הבדלים מורגשים בין חודשי הסתיו השונים; באופן כללי ספטמבר (בעיקר בחצי הראשון שלו) מזכיר יותר את הקיץ באופיו, אך נתון מאוד להפתעות. באוקטובר הקור כבר יותר מורגש וזה גם נחשב לחודש הגשום והרטוב ביותר בשנה, עם 15 ימי גשם לאורך החודש בממוצע. גם תדירות הסופות והרוחות החזקות באוקטובר גבוהה מאוד, בדרך כלל יותר מאשר ספטמבר. נובמבר אמנם קר יותר, אך נחשב לחודש יציב יחסית וגם יבש יותר באופן סטטיסטי - במהלך חודש זה הסתיו יפנה מקומו לחורף של ממש, בעיקר באזורים הפנימיים ובפיורדים המערביים שכבר יכולים להתכסות לגמרי בשלג באופן רצוף. כמובן שזהו לא מזג אוויר "אידיאלי" לטיול, וייתכנו ימים קשוחים שבהם יהיה קשה לצאת מהמלון, אבל מצד שני זה גם לא מזג אויר שצריך למנוע טיול לחלוטין - לא מדובר על קור קיצוני שמאפיין מדינות צפוניות אחרות (בהן באזורים מסויימים כבר בסתיו ממוצע הטמפרטורה הוא הרבה מתחת לאפס), אלא בטמפרטורות קרות מתונות יחסית שאפשר להתמודד איתן עם לבוש וציוד מתאים והכנה נכונה.

להלן הטמפרטורות ההמוצעות לחודשי הסתיו ברייקיאוויק ואקוריירי:

טמפרטורות ממוצעות באקוריירי

חודש

ספטמבר

אוקטובר

נובמבר

ממוצע נמוך

5.5

1.5

-2

ממוצע גבוה

12

6.5

4

ממוצע יומי

9

4

1

טמפרטורות ממוצעות ברייקיאוויק

חודש

ספטמבר

אוקטובר

נובמבר

ממוצע נמוך

6

2.5

0

ממוצע גבוה

11.5

8

4

ממוצע יומי

9

5

2

חשוב לזכור: באיסלנד, כמו תמיד - הסיפור האמיתי עם מזג האוויר הוא היותו בלתי צפוי, לא יציב ומשתנה במהרה - ובסתיו זה משמעותי ונכון במיוחד. יום שמתחיל כיום בהיר ושטוף שמש, יכול להשתנות תוך כמה דקות ליום עם גשם ושלג. אי אפשר לדעת מראש מה תקבלו בזמן בטיול שלכם, ובזמן אמת חשוב לעקוב בדריכות אחרי התפתחות מזג האוויר ובכל מקרה להיות ערוכים תמיד למצבים קיצוניים.

נהיגה בסתיו

באופן כללי, ברוב ימי הסתיו הנהיגה אינה בעייתית או מורכבת באופן מיוחד. כביש הטבעת פתוח לחלוטין וכך גם הכבישים הסלולים האחרים. חסימות בכבישים (גם הסלולים) אפשריות ובהחלט מתרחשות כאשר יש התראות נקודתיות על סופה או מזג אוויר קיצוני או כאשר יש שלג על הכביש. אך החסימות בעונה זו נוטות להיות נקודתיות, לא על בסיס יומיולא באופן ממושך מאוד. גם כשאין חסימה או אזהרה - חשוב לנהוג בזהירות יתרה כאשר יש שלג, גשם, ערפל או רוחות.

 

לגבי כבישי עפר הסיפור שונה ותלוי מאוד גם באיזה חלק של הסתיו אתם מגיעים. כבישי עפר נותים להיחסם לעיתים קרובות יותר ולפעמים הן הופכות לבלתי נגישות עד הקיץ. במפה של אתר הכבישים האיסלנדי ניתן לראות דרכים המוסמנות באפור תחת הקטגוריה "No winter service" - המשמעות היא שאין פינוי שלגים או מעקב אחרי מצב הדרך. במצב כזה הדרך עשויה להיות נגישה רק לרכבי 4X4 או  בלתי נגישה כלל, כך שעדיף להימנע מכניסה לדרכי עפר צדדיות ארוכות המסומנות באפור. בדרכי עפר קצרות יותר הכי טוב פשוט להשתמש במראה עיניים ולהחליט האם הדרך עבירה בשבילכם (ולא להתבייש להסתובב לאחור כאשר הדרך הופכת לקשה מדי לנסיעה). הכבישים הפנימיים בהיילנדס (דרכי F) נסגרים בהדרגה בין אמצע ספטמבר לתחילת אוקטובר. במקרים חריגים הכבישים ה"קלים" יותר (כמו דרך קיולור [35] הדרך. ללנדמנלאוגר מצפון מערב [F208] ואפילו הגישה לאסקיה) נשארים פתוחים עד אמצע אוקטובר, אך עד סוף חודש זה בדרך כלל כל האזור כבר נסגר ונותר נגיש רק באמצעות טיולים מאורגנים בסופר ג'יפים ורכבים מיוחדים. גם פה חשוב מאוד להתעדכן ב road.is לפני שנכנסים להיילנדס, וכמובן לא לנסות להכנס לדרכים סגורות.

 

אם אתם משכירים רכב בכוונה לעשות מסלול טיול בכביש הטבעת - שווה לשקול השכרה של רכב 4X4 (בניגוד לקיץ שבו טיול על כביש 1 פשוט ביותר עם רכב רגיל וקטן). בעיקר בחצי השני של הסתיו, רכב כזה יכול להעניק לכם יותר תחושת ביטוחון ויוכל להתגלות כשימושי בדרכי עפר. זכרו שכל עוד לא נכנסים לפנים האי - לא חובה להשכיר 4X4, ואם בוחרים לעשות זאת אפשר להסתפק גם ב-SUV קטן ופשוט. החל מנובמבר הרכבים המושכרים ברוב החברות מצוידים בצמיגים המתאימים לנסיעה בשלג (מחוייב בחוק האיסלנדי).

 
 

נוף וצבע בסתיו

הנוף בסתיו באיסלנד יפה ומיוחד. הירוק הופך בהדרגה לצהוב-אדום סתווי ובוהק - מחזה מרהיב ומהפנט (ועם זאת עדיין עד אמצע-סוף ספטמבר תראו גם לא מעט ירוק). במהלך הסתיו פסגות ההרים מתחילות להלבין ועד תחילת נובמבר כבר מובטח לכם נוף קבוע של הרים מושלגים (מעבר לקרחונים הלבנים תמידית כמובן). שילוב הגוונים - צהוב, אפור, שחור ולבן מאוד פסטורלי ומאוד פוטוגני וייחודי. ישנם אנשים שמחפשים את איסלנד עם הכוון הירוק-זוהר, כפי שבדרך כלל רואים ברוב האתרים הפרסומיים. צבעים אלו אופיניים יותר לקיץ, ומי שמחפש נוף מאוד ירוק ומגיע באוקטובר עשוי להתאכזב. ככל שמתקדמים לכיוון החורף ושעות האור מתקצרות, השמש נמצאת זמן רב יותר בחלק הנמוך של השמיים, מה שמאפשר זמן ארוך של "Golden hour" שמחמיא מאוד לצילומי שקיעות, בעיקר עם הרקע האדום-צהוב. התופעה יותר מאפיינת את החורף, אך בנובמבר היא כבר מאוד משמעותית ובולטת.

IMG_1576.jpg

סתיו בצפון איסלנד

נוף סתווי באי ווידי ליד רייקיאוויק

IMG_2789.jpg