top of page

האי וידיי

 Viðey  Videy Island
מיקום    רייקיאויק
הגעה    מעבורת בלבד
רכב      אין גישה לרכבים
עונת ביקור  כל השנה (שעות משתנות)

וידיי הוא אי מבודד ויפה בתחומי העיר ריקייאויק -  במרחק 5 ק"מ בלבד, הוא מהווה מפלט נעים של שקט ורוגע  לתושבי העיר ולתיירים המחפשים להתחמק מהמולת העיר התוססת. האי היה מיושב בעבר, אך החל משנות ה-50 הוא נטוש ומשמש בית בעיקר לציפורים. אין גישה לרכבים באי והוא נטול כבישים, מנהרות וגשרים, לכן ניתן להגיע אליו רק דרך הים - בעזרת מקומיים, חברות תיירות או עצמאית באמצעות שירות מעבורות מסודר.

מה לראות באי?

הדרך הטובה ביותר לחוות את יופיו של האי היא בהליכה על השבילים המתפתלים לאורכו. האי אינו גדול ותוכלו להקיף את כולו בשעתיים-שלוש של הליכה רגועה ונינוחה הכוללת עצירות בנקודות עניין, מנוחות וצילום תמונות. תוכלו להוסיף זמן ולעצור לפיקניק מושלם באחת הפינות השקטות על האי, או לחילופין, לסכם את הטיול במסעדה הנמצאת בבית ווידיי הסמוך למזח בו עוגנות המעבורות.
 
בטיולכם תקבלו פרספקטיבה נהדרת על רייקיאויק וההרים הסובבים, תחצו שדות ירוקים וחופים שחורים ותהנו משקט ונוף מקסים ויוצא דופן ביחס לאזור המיושב. תוכלו לראות כ-156 סוגים של צמחים ולפגוש כ-30 מיני ציפורים ואם. מלבד היופי הטבעי של האי, תוכלו למצוא בו גם מספר יצירות, מייצגים ועבודות אמנות מעשה ידי אדם, כשהבולט שבהם הוא "מגדל השלום" המפורסם, שהפך לסימן הזיהוי של וידיי.
 

 

נקודות עניין עיקריות ברחבי האי

 

מגדל השלום Imagine Peace Tower - פסל שעיצבה יוקו אונו כמחווה לבעלה המנוח ג'ון לנון. המייצג מסמל את החזון המשותף של שניהם לעולם חופשי ממלחמה ומאוחד באהבה. הפסל הוא למעשה זרקור גדול ועוצמתי היוצר מגדל אור כחול אשר מאיר את שמי רייקיאויק (בימים מסויימים ובעלי חשיבות בשנה).
בסיס הזרקור דמוי באר משאלות לבן ועליו מופיעות המילים "Imagine peace" בשפות שונות.
בעברית, אגב, המילים שנבחרו הן "חלום שלום" ולא "דמיין שלום" בתרגום מדוייק יותר לכוונת המשורר.

Milestones - מיצג "אבני דרך" הנמצא בסמוך לחוף בחלקו המערבי של האי, נבנה ע"י הפסל האמריקאי ריצ'ארד סיירה לכבוד פסטביבל האמנות של רייקיאויק ב-1990. העבודה כוללת תשעה זוגות של עמודי בזלת, כאשר כל זוג "ממסגר" נקודות ציון או יעד מסויים. 

בית וידיי וכנסיית וידיי - המבנים הבולטים ביותר שיקבלו את פניכם לאי. בית וידיי הוא אחד מהמבנים העתיקים ביותר באיסלנד ומבנה האבן הראשון שנבנה ברייקיאויק. במרתף הבניין תוכלו למצוא תערוכה היסטורית ובקומות העליונות ישנו מלון ומסעדה. הכנסייה הצמודה היא אחת הכנסיות העתיקות באיסלנד, אשר נבנתה בשנת- 1774 והחלק הפנימי שלה השתמר היטב באותו המצב עד היום.

הכנסייה והתערוכה בבית וידיי פתוחות למבקרים.

בקתת Viðeyjarnaust - מבנה זכוכית עם מטבחון קטן, מים זורמים, שירותים ופינות ישיבה. הבקתה יכולה להכיל עד כ-100 איש והיא פתוחה למבקרים שרוצים להכין אוכל (יש גם מנגל), להרגיש בבית ולהנות מארוחה על האי, גם כאשר מזג האויר לא מאפשר פיקניק.

פסל הבתולה מריה - בשנת 2000, אלף שנה לאחר שאומצה הדת הנוצרית באיסלנד, הוקם באי פסל של הבתולה מריה לציון המילניום וכאנדרטה לקשר הארוך של וידי עם הקתוליות.

אותיות באבן - בחלק המערבי של האי תמצאו שלוש אבנים מסתוריות משובצות באדמה ועליהן כתובות ואותיות. מקורם ומטרתם של אבנים אלו נותר בלתי ידוע.

 

ברחבי האי תמצאו יצירות ואנדרטאות נוספות, כמו כן תוכלו לראות כתובות וסימונים המציינים את המבנים, הבתים והמשפחות שהיו באי בתקופה בה היה מיושב. באי קיים גם בית קברות ובו טמונים מספר איסלנדיים בעלי חשיבות, כמו למשל הסופר המפורסם גונאר גונארסון (Gunnar Gunnarson).
האי הקטן הוא פנינה קסומה של טבע - וטיול בו הוא חוויה נעימה ומוצלחת לבילוי של מספר שעות עד חצי יום הכולל גם נוף ויופי טבעי וגם היסטוריה, אמנות ותרבות.
האי משומר ומתוחזק ע"י מוזיאון האמנות של רייקיאויק.

מעבורת לאי וידיי - לוחות זמנים

את המעבורות לאי מפעילה חברת ELDING, המפעילה גם סיורי צפייה בלוויתנים ברייקיאויק ואקוררי וגם סיורים מאורנים בוידיי. נקודת היציאה העיקרית לאי היא בנמל - Skarfabakki, המרוחק 5 דקות בלבד מוידיי בשיט. במהלך הקיץ יוצאות מעבורות יומיות מהנמל בכל שעה החל מ-10:15 ועד 17:15 וכמו כן מעבורות נוספות מהנמל הישן וממזח Ingólfsgarður הצמוד להרפה. בחורף פועל מערך מעבורות מצומצם - בימי שבת וראשון ומנמל Skarfabakki בלבד. המעבורת האחרונה יוצאת בחזרה לעיר ב-18:30 בקיץ וב-16:30 בחורף; ודאו שאתם מתכננים את היציאה אל האי בזמן המאפשר לכם להספיק למעבורת האחרונה. את הכרטיסים ניתן לקנות בנקודות היציאה או באתר האינטרנט של החברה - להזמנות לחצו כאן.

מחיר כרטיס לכיוון אחד הינו כ-1600 קרונות למבוגר. פירוט מחירים מלא - ראו בחלון המידע העליון.

 

 
להלן לוח הזמנים המלא של המעבורות לאי וחזרה:

חורף (1 באוקטובר - 14 במאי):

מעבורות בימי שבת וראשון בלבד, רק מנמל Skarfabakki

הלוך (מנמל Skarfabakki - לאי וידיי):

13:15, 14:15, 15:15

חזור (מהאי וידיי - לנמל Skarfabakki):

14:30, 15:30, 16:30


 

קיץ (15 במאי - 30 בספטמבר):

מעבורות כל יום

הלוך (מנמל Skarfabakki - לאי וידיי):

10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15, 16:15, 17:15

חזור (מהאי וידיי - לנמל Skarfabakki):

11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30

הלוך (מ-Old Harbour - לאי וידיי):

11:50, 14:50

חזור (מהאי וידיי - ל-Old Harbour):

11:30, 14:30, 17:30

הלוך (מהרפה Ingólfsgarður לאי וידיי):

12:00, 15:00

חזור (מהאי וידיי להרפה Ingólfsgarður):

11:30, 14:30, 17:30


 

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page