top of page

מספר: F210

שם: Fjallabaksleið syðri

רמת קושי: קשה (במלואו)

נהרות: עמוקים

רכב מומלץ: גדול / משופצר

כבישים מתחברים:

208, 264 (מתחברים לכביש 1), F261, F233

אתרים מרכזיים:

הר Maelifell,אגם Álftavatn, בקתת Hvannagil, מכתש Rauðibotn

דרך F210, במובנים מסויימים, היא פסגת היופי של ההיילנדס הדרומיים של איסלנד. כל תצורות הנוף הייחודיות והמטורפות של האזור מגיעות לפיק שלהן בדרך זו, שחוצה את המרכז ההררי ממזרח למערב. כביש F210 עובר בשטחים דרמטיים במיוחד, במרחבי החולות השחורים Mælifellssandur שמצפון לקרחון Mýrdalsjökull האדיר, ודרומית לשמורת הטבע Fjallabak - ועל כן שמה הרשמי של דרך זו הוא "Fjallabak Sydri" או בעברית -  דרך גב ההר הדרומית (כהדרך הצפונית היא דרך F208). 

כביש F210 פוגש בכמה נקודות את המסלול של טראק לאוגארווגור (Laugavegur) המפורסם, כך שמי שרוצה לחוות מעט מהחוויה של הטראק בלי ללכת יותר מדי, יכול להגיע עם הרכב במקום לנקודת האמצע שלו. בעת הנסיעה בדרך F210 תפגשו אגמים כחולים, מכתשים אדומים, עמקים מוריקים, קרחונים לבנים, מעיינות חמים ובעיקר הרבה פסגות הרים, מהדרמטיים והמיוחדים שניתן לראות באיסלנד, שבהחלט יגרמו לכם להבין למה האזור מכונה "המרכז ההררי". כביש F210 הוא אחד הארוכים באיסלנד, ומתחברים אליו מספר כבישי F נוספים; ניתן לבחור להגיע רק לאזורים מסויימים על הדרך, או להיערך באופן מתאים עם הרכב המתאים ולנסוע לכל אורכו (דבר שבשבילו צריך להקדיש יום שלם). ודאו שאתם מודעים לאתגרים בדרך אותה אתם בוחרים לקחת ושיש לכם את הרכב המתאים לכך (מדריך זה יעזור לכם לבחור נכון). קחו בחשבון שדרך זו מבודדת מאוד, עם תנועה דלה ביותר ופריסה סלולרית דלה עוד יותר. אין תחנות דלק או מסעדות בדרך ומזג האוויר באזור הפכפך ביותר ולחלוטין לא צפוי, אפילו ביחס למקומות אחרים באיסלנד.

lau4.jpg

נהרות על כביש F210

הנסיעה על כביש F210 היא אחת המאתגרות ביותר מבין דרכי ה-F באיסלנד, וללא ספק המאתגרת ביותר בהיילנדס הדרומיים (להוציא דרכי עפר לא מסומנות). יש הרבה מעברי מים בכביש F210 - חלקם פשוטים לחצייה, חלקם תלויים מאוד במזג האוויר ושניים מהם משמעותיים מאוד ויש להתייחס אליהם בכובד ראש.

Mælifell

נהר Holmsá

האתגר המשמעותי הראשון בכביש F210 למגיעים מכיוון דרום מזרח, נמצא  35 ק"מ (בערך שעה) אחרי הירידה מכביש 1. זהו נהר "שקרן" במיוחד מכיוון שהוא מוזן ישירות מהקרחון ומאגם Holmsarlon ומושפע מאוד ממזג האוויר שגורם למפלס שלו להשתנות לעתים תכופות ובאופן לא צפוי. הנהר יכול להראות רגוע ופשוט יחסית לחצייה בשעה מסוימת, אך עמוק כמה שעות לאחר מכן ויש לקחת את זה בחשבון אם מתכננים לחצות אותו. בכל מקרה ובכל מצב יש להיות זהירים מאוד בעת החצייה שלו. מדובר בחצייה כפולה של 2 יובלים של הנהר, עם "אי" אדמה בניהם - היובל המזרחי עמוק יותר מהמערבי, כך שאין להשליך את רמת הקושי של האחד על השני.

Hólmsá crossing

נהר Kaldaklofskvísl

הנהר המשמעותי, העמוק והמאתגר ביותר לחצייה בדרך F210. הוא נמצא בסמוך לצומת הדרכים עם כביש F261 ולבקתת Hvanngil, מערבית למישור החולות Mælifellssandur. הנהר הזה פחות רחב מנהר ה-Holmsá והחצייה שלו קצרה יחסית, אך הוא עמוק וסוער יותר, אפילו כשמזג האוויר טוב (ועוד יותר כשהוא לא טוב). אתגר משמעותי נוסף בנהר זה הם האבנים והסלעים הנמצאים בתחתיתו, שהופכים את החצייה לקשוחה עוד יותר. נהר זה מפריד בין החלק המזרחי והמערבי של כביש F210.

נהר Bláfjallakvísl וכביש F261 (דרך Emstruleið)

כביש F261 מתחבר לכביש F210 וממשיך עד ליישוב Hvolsvöllur ומשמש כמעין דרך קיצור למי שמעוניין לעשות רק חלק מכביש F210. הכביש עובר צפונית לשמורת ת'ורסמורק, ונקודת העניין המרכזית בו הוא קניון Markarfljótsgljúfur. יש בדרך זו מספר קטעים תלולים וסלעיים, אך מעט נהרות, כשרובם לא עמוקים. הנהר המשמעותי היחיד הוא Bláfjallakvísl שנמצא בצומת החיבור לכביש F210. רמת הקושי של הנהר דומה לזו של Kaldaklofskvísl, ויש לשים לב לבור העמוק וה במרכז הנהר.

נהרות נוספים ואפשרויות לנסיעה קלה יותר בקטעים מהכביש

מלבד הנהרות הגדולים Holmsá ו-Kaldaklofskvísl (וגם Blafjallakvisl במידה ונוסעים על F261) ישנם עוד מספר נהרות לחצות על כביש F210. בין הנהרות  הגדולים (כלומר בחולות Mælifellssandur) יש נהרות קטנים ולא עמוקים בדרךך כלל, אך מאוד סלעיים ולעיתים עם זרימה חזקה. כל הנהרות האלו זורמים ישירות מהקרחון ומושפעים מאוד ממזג האוויר אז חשוב לא להתייחס אליהם בזלזול, אפילו שכבר חציתם נהרות גדולות יותר.

 

המקטע הקל ביותר של F210 הוא ללא ספק החלק המזרחי/דרומי שלו - מכביש 1 ועד נהר ה-Holmsá. בחלק הזה של הכביש אין ממש נהרות לחצות, רק שלוליות או נחלים קטנים. את הקטע הזה אפשר לנסוע עם כל רכב 4X4, גם הקטנים שבהם - ולחזור מאותה הדרך. זה גם המקטע הכי פחות מעניין של הדרך, אך בסופו הוא כן יביא אתכם לאזור יפה מאוד; במקטע זה תוכלו לבקר במפל Axlafoss ומכתש Rauðibotn המרהיב. אם אתם מכוונים למכתש, יש לקחת בחשבון שיש בכל זאת נהר אחד לחצות בפנייה אל החנייה של המכתש (יובל קטן של נהר Holmsá). זה נהר פשוט יחסית, אך כפי שכבר צוין, מזג האוויר עשוי לשנות את זה. אם אתם חוששים לחצות אותו, ניתן לחנות את הרכב לפני הפנייה וללכת 20-30 דקות עד לנקודת ההתחלה הרשמית של המסלול.

מקטע נוסף שניתן לעשות בקלות יחסית הוא החלק המערבי, מתחילת הכביש ב-Keldur (ליד Hella) ועד לאגם Alftavátn. מקטע זה כולל נהרות רבים, כולל קטע של נסיעה בתוך נחל/נהר קטן (שנראה מלחיץ אבל הוא לא עמוק) ומקטע של חצייה של אותו נהר מספר פעמים ברצף שלפעמים יכול להיות מאתגר. בדרך כלל אף אחד מהנהרות האלו לא עמוק או אימתני כמו הנהרות הגדולים בהמשך, אך אישית עדיין הייתי ממליץ  לא לקחת סיכונים מיותרים וללכת על רכב בסדר גודל של לנדקרוזר, אבל ביום יפה אפשר לנסות לעשות המקטע הזה גם עם רכבים יותר קטנים (בסדר גודל של דאסטר), כל עוד לא מתביישים להסתובב ולחזור אחורה במידה ומרגישים לא בטוחים. אין יותר מדי אתרים ספציפיים בקטע הזה, אבל החל מהחצי השני שלו מדובר בנסיעה מרהיבה באזור מוקף הרים, מתאים למי שנהנה מהנסיעה ומהנוף בדרך. אגם Alftavátn עצמו יפיפה ומושלם לפיקניק ומנוחה, ואפשר גם ללכת רגלית על חלק מהנתיב של טראק לאוגרווגור.

אל האזור המרכזי של כביש F210 שבין שתי הנהרות הגדולים - ניתן להגיע דרך כביש F232 ובכך להימנע מחצייתם. זוהי אופציה מתאימה למי שמעוניין לראות מקרוב את הר Mælifell המפורסם. שימו לב שגם בכביש F232 יש נהר משמעותי יחסית לחצות, הוא לא עמוק כמו שתי הנהרות הגדולים של F210 אך הוא עדיין אתגר שיש לקחת בחשבון - ראו פירוט במדריך של F232.

לסיכום: אז איזה רכב לבחור?

התשובה תלויה באיזה חלק של הדרך אתם מתכוונים לעשות:

  • לחלק המזרחי, מכביש 1 ועד מכתש Rauðibotn - כל רכב 4X4 יכול להתאים, גם הקטנים שבהם.

  • לחלק המערבי, מ-Keldur ועד אגם Álftavatn - אפשר לנסות לקחת סיכון עם רכב 4X4 בינוני (דאסטר וכו') אך מומלץ רכב 4X4 גדול יותר בסדר גודל של לנדקרוזר.

  • אם אתם מתכוונים לנסוע על כביש F232 ובאזור שבין הנהרות הגדולים כולל אפשרות לחצות אותם  - רכב גדול בסדר גודל של לנדקרוזר הוא המינימום הנדרש.

  • אם אתם נוסעים את הכביש במלואו ו/או חוצים את אחד הנהרות המשמעותיים - יש עדיפות לרכב עם צמיגים מוגבהים ו/או שנורקל. ה"שפצורים" הם לא חובה ובמזג אוויר סביר גם רכב 4X4 גדול סטנדרטי יעשה את העבודה, אך זכרו שמזג האוויר באזור זה הוא לחלוטין בלתי צפוי ועשוי להשתנות במהרה, לכן כדאי תמיד לבחור את הרכב במחשבה על תרחיש הקיצון. יש גם מקרים בהם לנדקרוזרים ודומיהם נכשלו בחציית נהרות אלו. אם בחרתם ללכת על רכב ללא תוספות ושפצורים חשוב שתנהגו באחריות ובהתאם למצב בשטח ולא תנסו לחצות אם אתם מרגישים לא בטוחים.

F210.jpg

תרשים של כביש F210 וקושי הנסיעה במקטעים השונים בו - לחצו להגדלה

אתרי טבע ומסלולים לאורך F210

מפל Axlafoss

מפל קטן אך רחב ומרשים, הנשפך בתוך קניון שבו זורם נהר Hólmsá (אותו הנהר אותו חוצים עם הרכב). יש תצפית מלמעלה על המפל, אליה מגיעים דרך כביש עפר קצר היוצר מכביש  F210 לכיוון מערב. נחמד לעצירה קצרה בדרך.

ax.jpg

מכתש Rauðibotn

מכתש געשי השייך למערכת הוולקנית של הר הגעש קטלה. המכתש מרהיב ביופיו בצורתו ובגווניו האדומים-חומים. המכתש נושק לאגם Hólmsárlón  - אגם מוארך הנמתח לאורך 4 ק"מ,  עם מים בגוון טורקיז נוצץ ושבו סדרה של מפלונים שנראים כמו מגלשות מים קטנות. מסלול קצר מוביל מנקודת החנייה אל המכתש ואל שפת האגם (משם אפשר להמשיך למסלול הליכה ארוך יותר לאורך האגם ולבקתות בעומק ההיילנדס). מהמסלול למכתש תוכלו לראות לראות את הר Mælifell על רקע קרחון Mýrdalsjökull. כפי שכבר צוין - למגיעים מכיוון דרום המכתש נגיש יחסית ונמצא לפני החצייה של נהר Hólmsá. הדרך מכביש 1 עד אליו עבירה גם לרכבי 4X4 קטנים, ללא חציית נהרות משמעותיים. למידע נוסף ניתן לקרוא בעמוד של Rauðibotn, או במסלול באינדקס המסלולים.

 

Rauðibotn

הר Mælifell

אחד ההרים האיקונים, המפורסמים והיפים באיסלנד, בשביל מטיילים רבים ההגעה להר היא הסיבה העיקרית לנסיעה על כביש F210 (או כביש F232). זהו הר חרוטי ירוק המתלבט מאוד בסביבתו המישורית השחורה (חולות Mælifellssandur). דמיינו הר בודד ענק מתנשא בפתאומיות בלב מרחבי השממה של האזור. ההר נמצא בסמוך לקרחון Mýrdalsjökull  וניתן להתרשם מאוד גם ממנו. למידע נוסף על ההר (כולל דרך ההגעה החלופית אליו) ניתן לקרוא בעמוד של Mælifell

IMG_0238.jpg

דרך Strútur ומעיין Strútslaug

אחד המעיינות החמים הכי מבודדים ומרוחקים שניתן לרחוץ בהם באיסלנד הוא מעיין Strútslaug. הגישה אליו היא במסלול הליכה חד כיווני של 10 ק"מ (סה"כ הלוך-חזור), המתחיל ליד בקתת Strútsskáli. כדי להגיע לנקודת ההתחלה יש לפנות מכביש F210 צפונה אל דרך Strútur (הפנייה נמצאת מעט מערבית להר Mælifell - ישנו שילוט). בדרך זו ישנם מספר נהרות לחצות (כולל נחל שנוסעים לאורכו) - אבל במזג אוויר סביר הם פשוטים למעבר. כשמגיעים לצומת המובילה לבקתה, במקום לפנות שמאלה פונים ימינה וממשיכים לנסוע 3 דקות עד לחנייה. שטח המעיין גדול יחסית, אך הבריכה דיי רדודה ומתאימה בעיקר לישיבה. קרקעית הבריכה בוצית מאוד, מומלץ להביא סנדלי שורש או כפכפים (נוסף למגבת ובגד ים). מיותר לציין שאין מלתחות או מקום להחליף בגדים, זהו מקום טבעי לחלוטין באמצע שום מקום. המים חמים ונעימים מאוד (סביב 38-40 מעלות) והנוף מסביב מרהיב וסוריאליסטי - החוויה בלתי נשכחת. קראו עוד בעמוד של Strútslaug.

Strútslaug

עמק Hvanngil

אתר קמפינג ובקתת הרים מרכזית שנמצאת בנתיב של טראק Laugavegur, שבמקור שימשה כמחסה לכינוס כבשים. המבנים נמצאים באמצע שדה לבה בתוך עמק מוקף הרי ריוליט, כשההר הבולט והיפה ביותר הוא הר Stórasúla מערבית אליכם (תראו את ההר הזה היטב גם בעת הנסיעה בין Hvanngil ל-Alftavatn. ניתן לעשות מסלולים קצרים בתוך העמק והגבעות שמזרחית אליו, או לאורך הנהר ולמרגלות הר Stórasúla, מערבית לבקתות ואתר הקמפינג. 

f210_edited.jpg

אגם Alftavátn

בתרגום לעברית משמעות שם האגם הוא "אגם הברבורים", ואכן באגם משכשכים ברבורים, ברווזים ושאר עופות וציפורים. האגם היפה מוקף הרי ריוליט ירוקים בעלי מראה משונן ודרמטי, שביום יפה משתקפים במי האגם ויוצרים תמונה פסטורלית במיוחד. האגם נמצא בנתיב של טראק Laugavegur; בסמוך לאגם נמצאת בקתת ההרים ואתר הקמפינג המשמשים את הצועדים בטראק, אך יכולים גם לשמש ללינה לנוסעים בכביש F210 (את הבקתה יש להזמין זמן רב מראש, לאתר הקמפינג אפשר להגיע באופן ספונטני). אפשר לעצור באגם לפינקניק או פק"ל קפה ולהנות מהרוגע והשלווה שלו, או לעשות מסלול לאחד ההרים סביבו - הר Brattháls בצידו המזרחי או Torfahlaup בצידו המערבי. העלייה ל-Brattháls פשוטה וקצרה, ומספקת נוף נהדר על האגם והסביבה - מומלץ. ניתן גם ללכת בנתיב של הטראק צפונה לכיוון Hrafntinnusker, לעלות את 5 הקילומטרים הראשונים כדי לחזות בנוף של האגם וההרים מלמעלה ולרדת חזרה.

alf.jpg

מפל Ljósárfoss

סדרת מפלים מיוחדים במינם, סודי ונסתר לחלוטין מהעין (ומהתודעה). המפל נשפך בקניון צבעוני במיוחד שנחצב על ידי המים בין הרי ריוליט. בין הצבעים בקניון ניתן לזהות צהוב, אדום, כחול וירוק. ישנו מסלול שיוצא מכביש F210 שמסומן ככביש עפר, אך הוא נועד להליכה רגלית, ממנו עולים לתצפית על המפלים והקניון (בערך 3 ק"מ / 30-40 דקות לכיוון). אין שילוט למפל וגם לא חנייה מסודרת, ראו סימון במפה למעלה.

חוות בתי הדשא Keldur

טכנית לא על כביש F210, אבל מסמן את הנקודה המערבית ביותר שלו ואת תחילתו או סיומו. המוזיאון בחוות קלדור הוא מקום מיוחד במינו בשל העובדה שנמצא בו בית הדשא העתיק ביותר שהשתמר באיסלנד, יחד עם מנהרה תת קרקעית מהמאה ה-12 וה-13 (אם כי רוב רוב בתי הדשא בחווה נבנו במאה ה-19). המוזיאון פתוח בין יוני לאוגוסט מ-10:00 ועד 17:00. מחיר הכניסה למבוגר הוא 1,500 קרונות בלבד וחינם לילדים. בנסיעה בין Keldur ל- תבחינו בקרחון Tindfjallajökull - הקרחון הקטן ביותר באיסלנד, שמתחתיו שוכן הר געש עתיק. ביום עם ראות טובה תוכלו להבחין גם ב-Eyjafjallajökull.

הסרטונים באדיבות אתר Epic Iceland

סרטוני נסיעה

החלק המזרחי - מנהר Kaldaklofskvisl עד נהר Holmsa

החלק המערבי - מ Keldur עד נהר Kaldaklofskvisl

bottom of page