top of page

מספר: F210

שם: Fjallabaksleið syðri

רמת קושי: קשה (במלואו)

נהרות: עמוקים

רכב מומלץ: גדול / משופצר

כבישים מתחברים:

208, 264 (מתחברים לכביש 1), F261, F233

אתרים מרכזיים:

הר Maelifell,אגם Álftavatn, בקתת Hvannagil, מכתש Rauðibotn

דרך F210, במובנים מסויימים, היא פסגת היופי של ההיילנדס הדרומיים של איסלנד. כל תצורות הנוף הייחודיות והמטורפות של האזור מגיעות לפיק שלהן בדרך זו, שחוצה את המרכז ההררי ממזרח למערב. כביש F210 עובר בשטחים דרמטיים במיוחד, במרחבי החולות השחורים Mælifellssandur שמצפון לקרחון Mýrdalsjökull האדיר, ודרומית לשמורת הטבע Fjallabak - ועל כן שמה הרשמי של דרך זו הוא "Fjallabak Sydri" או בעברית -  דרך גב ההר הדרומית (כהדרך הצפונית היא דרך F208). 

כביש F210 פוגש בכמה נקודות את המסלול של טראק לאוגארווגור (Laugavegur) המפורסם, כך שמי שרוצה לחוות מעט מהחוויה של הטראק בלי ללכת יותר מדי, יכול להגיע עם הרכב במקום לנקודת האמצע שלו. בעת הנסיעה בדרך F210 תפגשו אגמים כחולים, מכתשים אדומים, עמקים מוריקים, קרחונים לבנים, מעיינות חמים ובעיקר הרבה פסגות הרים, מהדרמטיים והמיוחדים שניתן לראות באיסלנד, שבהחלט יגרמו לכם להבין למה האזור מכונה "המרכז ההררי". כביש F210 הוא אחד הארוכים באיסלנד, ומתחברים אליו מספר כבישי F נוספים; ניתן לבחור להגיע רק לאזורים מסויימים על הדרך, או להיערך באופן מתאים עם הרכב המתאים ולנסוע לכל אורכו (דבר שבשבילו צריך להקדיש יום שלם). ודאו שאתם מודעים לאתגרים בדרך אותה אתם בוחרים לקחת ושיש לכם את הרכב המתאים לכך (מדריך זה יעזור לכם לבחור נכון). קחו בחשבון שדרך זו מבודדת מאוד, עם תנועה דלה ביותר ופריסה סלולרית דלה עוד יותר. אין תחנות דלק או מסעדות בדרך ומזג האוויר באזור הפכפך ביותר ולחלוטין לא צפוי, אפילו ביחס למקומות אחרים באיסלנד.

lau4.jpg

נהרות על כביש F210

הנסיעה על כביש F210 היא אחת המאתגרות ביותר מבין דרכי ה-F באיסלנד, וללא ספק המאתגרת ביותר בהיילנדס הדרומיים (להוציא דרכי עפר לא מסומנות). יש הרבה מעברי מים בכביש F210 - חלקם פשוטים לחצייה, חלקם תלויים מאוד במזג האוויר ושניים מהם משמעותיים מאוד ויש להתייחס אליהם בכובד ראש.

Mælifell

נהר Holmsá

האתגר המשמעותי הראשון בכביש F210 למגיעים מכיוון דרום מזרח, נמצא  35 ק"מ (בערך שעה) אחרי הירידה מכביש 1. זהו נהר "שקרן" במיוחד מכיוון שהוא מוזן ישירות מהקרחון ומאגם Holmsarlon ומושפע מאוד ממזג האוויר שגורם למפלס שלו להשתנות לעתים תכופות ובאופן לא צפוי. הנהר יכול להראות רגוע ופשוט יחסית לחצייה בשעה מסוימת, אך עמוק כמה שעות לאחר מכן ויש לקחת את זה בחשבון אם מתכננים לחצות אותו. בכל מקרה ובכל מצב יש להיות זהירים מאוד בעת החצייה שלו. מדובר בחצייה כפולה של 2 יובלים של הנהר, עם "אי" אדמה בניהם - היובל המזרחי עמוק יותר מהמערבי, כך שאין להשליך את רמת הקושי של האחד על השני.

Hólmsá crossing

נהר Kaldaklofskvísl

הנהר המשמעותי, העמוק והמאתגר ביותר לחצייה בדרך F210. הוא נמצא בסמוך לצומת הדרכים עם כביש F261 ולבקתת Hvanngil, מערבית למישור החולות Mælifellssandur. הנהר הזה פחות רחב מנהר ה-Holmsá והחצייה שלו קצרה יחסית, אך הוא עמוק וסוער יותר, אפילו כשמזג האוויר טוב (ועוד יותר כשהוא לא טוב). אתגר משמעותי נוסף בנהר זה הם האבנים והסלעים הנמצאים בתחתיתו, שהופכים את החצייה לקשוחה עוד יותר. נהר זה מפריד בין החלק המזרחי והמערבי של כביש F210.

נהר Bláfjallakvísl וכביש F261 (דרך Emstruleið)

כביש F261 מתחבר לכביש F210 וממשיך עד ליישוב Hvolsvöllur ומשמש כמעין דרך קיצור למי שמעוניין לעשות רק חלק מכביש F210. הכביש עובר צפונית לשמורת ת'ורסמורק, ונקודת העניין המרכזית בו הוא קניון Markarfljótsgljúfur. יש בדרך זו מספר קטעים תלולים וסלעיים, אך מעט נהרות, כשרובם לא עמוקים. הנהר המשמעותי היחיד הוא Bláfjallakvísl שנמצא בצומת החיבור לכביש F210. רמת הקושי של הנהר דומה לזו של Kaldaklofskvísl, ויש לשים לב לבור העמוק וה במרכז הנהר.

נהרות נוספים ואפשרויות לנסיעה קלה יותר בקטעים מהכביש

מלבד הנהרות הגדולים Holmsá ו-Kaldaklofskvísl (וגם Blafjallakvisl במידה ונוסעים על F261) ישנם עוד מספר נהרות לחצות על כביש F210. בין הנהרות  הגדולים (כלומר בחולות Mælifellssandur) יש נהרות קטנים ולא עמוקים בדרךך כלל, אך מאוד סלעיים ולעיתים עם זרימה חזקה. כל הנהרות האלו זורמים ישירות מהקרחון ומושפעים מאוד ממזג האוויר אז חשוב לא להתייחס אליהם בזלזול, אפילו שכבר חציתם נהרות גדולות יותר.

 

המקטע הקל ביותר של F210 הוא ללא ספק החלק המזרחי/דרומי שלו - מכביש 1 ועד נהר ה-Holmsá. בחלק הזה של הכביש אין ממש נהרות לחצות, רק שלוליות או נחלים קטנים. את הקטע הזה אפשר לנסוע עם כל רכב 4X4, גם הקטנים שבהם - ולחזור מאותה הדרך. זה גם המקטע הכי פחות מעניין של הדרך, אך בסופו הוא כן יביא אתכם לאזור יפה מאוד; במקטע זה תוכלו לבקר במפל Axlafoss ומכתש Rauðibotn המרהיב. אם אתם מכוונים למכתש, יש לקחת בחשבון שיש בכל זאת נהר אחד לחצות בפנייה אל החנייה של המכתש (יובל קטן של נהר Holmsá). זה נהר פשוט יחסית, אך כפי שכבר צוין, מזג האוויר עשוי לשנות את זה. אם אתם חוששים לחצות אותו, ניתן לחנות את הרכב לפני הפנייה וללכת 20-30 דקות עד לנקודת ההתחלה הרשמית של המסלול.

מקטע נוסף שניתן לעשות בקלות יחסית הוא החלק המערבי, מתחילת הכביש ב-Keldur (ליד Hella) ועד לאגם Alftavátn. מקטע זה כולל נהרות רבים, כולל קטע של נסיעה בתוך נחל/נהר קטן (שנראה מלחיץ אבל הוא לא עמוק) ומקטע של חצייה של אותו נהר מספר פעמים ברצף שלפעמים יכול להיות מאתגר. בדרך כלל אף אחד מהנהרות האלו לא עמוק או אימתני כמו הנהרות הגדולים בהמשך, אך אישית עדיין הייתי ממליץ  לא לקחת סיכונים מיותרים וללכת על רכב בסדר גודל של לנדקרוזר, אבל ביום יפה אפשר לנסות לעשות המקטע הזה גם עם רכבים יותר קטנים (בסדר גודל של דאסטר), כל עוד לא מתביישים להסתובב ולחזור אחורה במידה ומרגישים לא בטוחים. אין יותר מדי אתרים ספציפיים בקטע הזה, אבל החל מהחצי השני שלו מדובר בנסיעה מרהיבה באזור מוקף הרים, מ