top of page
IMG_0278.jpg

Rauðibotn

מתכש ראודיבוטן

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
kirkjubl.png

מכתש ראודיבוטן

Rauðibotn

מיקום  היילנדס דרומיים, דרומית לקרחון Mýrdalsjökull
הגעה   דרך F210
רכב   רכב 4X4 בלבד
עונת ביקור  קיץ בלבד

מכתש ראודיבוטן ("תחתית האדומה") הוא מקום מושלם לבקר בו אם אתם מחפשים לחוות את כל היופי של אזור ההיילנדס הדרומיים באופן מרוכז, במהירות ובקלות יחסית. במסלול הקצר והלא קשה למכתש תוכלו לראות את הר Mælifell המפואר והאיקוני על רקע קרחון Mýrdalsjökull מצידו הפחות שגרתי. ההר והקרחון מוקפים במרחבי חול שחור מעוטרים בפסגות ירוקות זוהרות עם שאריות של שלוגיות לבנות. כמובן שהמכתש עצמו מרהיב ביופיו בצורתו ובגווניו האדומים-חומים. המכתש נושק לאגם הטורקיז הנוצץ Hólmsárlón שבו סדרה של מפלונים שנראים כמו מגלשות מים קטנות. המכתש הוא חלק מהמערכת הוולקנית של הר הגעש קטלה ולמעשה שייך לסדרת המכתשים הגעשיים של "קניון האש" (Eldgjá) שנמצא 17 ק"מ צפון מזרחית אליו. אורכו של אגם Hólmsárlón הוא 4 ק"מ שנמתחים עוד יותר פנימה אל מעמקי ההייילנדס, אזור שמספק אפשרויות טיול רבות נוספות, למטיילים מנוסים יותר.

המכתש והמפלים נגישים ופשוטים יותר להגעה לעומת אתרים רבים שסובבים אותם -  ובכל זאת איכשהו הם נותרו לא מאוד מוכרים ורבים מהמטיילים מדלגים עליהם, גם אלו שכבר מגיעים לאזור. מעבר לכך שזהו אזור מקסים ומעניין, התצפית שתקבלו ממנו על הר Mælifell לא פחות מרשימה (ואולי אפילו יותר) מזו תשקבלו למרגלותיו. היתרון הגדול הוא שההגעה למכתש פשוטה יותר מאשר ההגעה להר עצמו, וחוסכת חצייה של כמה נהרות רציניים מאוד, כך שזוהי יכולה להיות חלופה טובה מאוד למי שרוצה לראות את ההר ואין ברשותו לנדקרוזר או רכב דומה לכך.

אגם Hólmsárlón והמפלים

הגעה למכתש

 

הדרך המהירה ביותר ישירות לראודיבוטן היא על דרך F210, שהיא אחת הדרכים היותר מאתגרות לנסיעה באיסלנד, עם נהרות המשמעותיים ביותר לחצייה. למרבה המזל, המכתש ממוקם בחלקו המזרחי של כביש F210, לפני שמגיעים לנהרות הקשים והעמוקים. למעשה, המכתש נמצא ממש על נקודת תפר, מזרחית ובצמוד לנהר ה-Hólmsá, שהוא אחד משני הנהרות המשמעותיים על דרך F210. אם אתם מגיעים מדרום איסלנד, אזור ויק וקירקיובאיירקלאוסטור, תוכלו להימנע מחציית הנהר הזה, מה שהופך את ההגעה למכתש לפשוטה למדי באופן יחסי ותיקח בערך שעה מרגע הירידה מכביש 1. מטרים בודדים לפני הנהר, יש לפנות ימינה אל דרך עפר שעולה אל אזור החנייה. כמובן שעדיין יש צורך ברכב 4X4 כמתחייב מנהיגה בכל כביש F! הדרך סלעית למדי בחלקה ויש בה נחלים קטנים יותר לחצות ואף נהר אחד שהוא שלוחה של נהר ההולמסה ונמצא ממש בסמוך לחניית המכתש (אחרי הפנייה מכביש F210).
 
אבל במזג אוויר טוב גם רכבי 4X4 קטנים יכולים לצלוח דרך זו בקלות. מי שמתכוון להמשיך מערבה על דרך F210 ומי שרוצה להגיע למכתש על דרך F210 או F232 מכיוון מזרח - חייב להצטייד ברכב שטח גדול וחזק יותר. מי שמתכנן טיול יותר מקיף באזור, ניתן להגיע גם מצידו השני של כביש F210 ו/או מדרך F232, אך הגעה מכיוון זה תחייב חצייה של נהר ה-Hólmsá וגם חצייה של נהרות משמעותיים נוספים. ההולמסה הוא נהר מתעתע במיוחד, אין לנסות לחצות עם רכבי 4X4 קטנים, וגם לרכבים גדולים יותר הוא עשוי להיות מאתגר במידה והמפלס גבוה מהרגיל, יש להפעיל שיקול דעת לפני שבוחרים לחצות אותו ומומלץ לצבור ניסיון בנהרות אחרים לפני כן. 
הגעה ל Rauðibotn

דרכי ההגעה אל חניית המכתש. לחצו להגדלה

המסלול

המסלול מהחנייה אל ראש המכתש הוא קצר ולא קשה במיוחד. ישנן 2 עליות דיי תלולות אך מאוד קצרות - אחת בתחילת המסלול והשנייה בעלייה אל המכתש עצמו. המסלול הוא חד כיווני, הליכה אל מהחנייה עד לקצה הצפוני של שפת המכתש אורכת בערך 45 דקות (לכיוון אחד), כשהדרך כולה מרהיבה בפני עצמה, עם הר Mælifell והקרחון ברקע כל הזמן. בדרכם חזרה, אחרי שתרדו מהמכתש ולפני שתמשיכו לרכב, תוכלו ללכת בשביל נוסף שמוביל לאגמון שבתוך המכתש ואל מפלי Hólmsárfossar שעל שפת אגם Hólmsárlón. שימו לב - אין שביל שהמוביל מראש המכתש אל האגם, מטיילים מתבקשים לחזור חזרה וללכת בשביל כדי לא לגרום נזק לצמחייה באזור. סך כל הטיול, הלוך-חזור כולל הליכה אל שפת האגם ייקח לכם עד 3 שעות כולל עצירות. המסלול מתאים לכל מי שבכושר סביר.

הר Mælifell ממכתש Rauðibotn

הנוף המרהיב מהמסלול: הר Mælifell ומישורי החול השחור, ברקע קרחון Mýrdalsjökull

מסלול Strútslaug-Rauðibotn

השביל אל המפלים ממשיך צפון מערבית לאורך האגם ועד המעיינות החמים Strútslaug או בקתת ההרים Strútur. הליכה מהמכתש עד למעיינות ומשם לבקתה תיקח סביב 6-7 שעות. מסלול זה מתאים למי שמעוניין לעשות מסלול ארוך יותר וללון בבקתה (או שיש לו רכב מאסף בבקתה). חלק מהמטיילים שלנים בבקתה עושים את המסלול ההפוך ויוצאים ממנה אל המעיינות החמים ומסיימים במכתש. מטיילים מנוסים יותר יוכלו להרכיב לעצם טראקים רב יומיים מבקתה לבקתה באזורי ההיילנדס הדרומיים (מבקתת Strútur נהוג להמשיך מערבית אל בקתת Hvanngil שנמצא בנתיב של טראק לאוגרווגור). פרטים נוספים על מסלולים יפורסמו בעמוד המסלולים באתר.

מפת מסלול Rauðibotn

מפת מסלולים. לחצו להגדלה

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page