top of page
kirkjubl.png

קניון האש

Eldgjá Canyon

מיקום  היילנדס דרומיים, מזרחית לשמורת לנדמנלאוגר
הגעה   דרך F208
רכב   רכב 4X4 בלבד, חציית נהרות
עונת ביקור  קיץ בלבד

השם "קניון האש" מתייחס לדרך שבה נוצר הקניון האדיר הזה, שהוא למעשה בקע געשי שנמתח לאורך 40 ק"מ בין הר הגעש קטלה לבין קרחון ואטניוקול, מה שהופך אותו לקניון הוולקני הגדול ביותר בעולם. החלק המרכזי של הקניון, בו תבקרו, מגיע לעומק של 270 מטרים ורוחב של עד 600 מטרים. ההתפרצות המתועדת הראשונה באלדגיה התרחשה בשנת 939 ונחשבת לאחת העוצמתיות מסוגה בכל הזמנים. כ-18.6 קוב של לבה זרמו על פני שטחים עצומים וענן העפר שנוצר גרם לירידת הטמפרטורה באזורים נרחבים בחצי הכדור הצפוני ולמשבר מזון באירופה ואסיה. ההתפרצות השאירה חותם ברור על צבעו של הקניון ועל הנוף מסביב, רוב שדות הלבה שילוו את דרככם לקניון הם תוצר של התפרצות זו. אל הקניון נשפך מפל Ófærufoss, אחד היפים באיסלנד, שהוא גם נקודת העניין המרכזית בקניון.

מרכז הקניון נמצא בקצה הפארק הלאומי של Vatnajökull. למרות שהבקע של אדלגיה מקביל למכתשי לאקי ונמצא קרוב אליהם, הם לא שייכים לאותה מערכת וולקנית והגישה ברכב לקניון וללאקי היא מדרכים שונות לחלוטין. כ-16 ק"מ דרום-מערבית למרכז הקניון, נמצא מכתש Rauðibotn המרהיב, ששווה ביקור בפני עצמו. המכתש הוא חלק מאותו הבקע של אלדגיה, אך ההגעה אליו היא בדרך אחרת לגמרי (ראו בעמוד של Rauðibotn). הדרך לקניון היא דרך F - אפשרית ומותרת לרכבי 4X4 בלבד, בקיץ ובתחילת הסתיו בלבד. הקניון הוא אחד האתרים האהובים והיפים ביותר ברמה ההררית של איסלנד.

קניון אלדגיה ומפל Ófærufoss מהאוויר

הגעה לקניון

הדרך לקניון אלדגיה

הדרך המהירה ביותר מהכביש הראשי - דרך F08 מדרום:

הישוב הקרוב ביותר לקניון הוא Kirkjubæjarklaustur, משם הדרך אורכת בין שעה וחצי לשעתיים, או מעט יותר מזה למגיעים מויק. לאחר 35 ק"מ של נסיעה על כביש F208 תגיעו למרכז ההיילנדס ואתר הקמפינג Hólaskjól. במקום ישנה בקתת הרים שיכולה להלין עד 60 איש ובקתות קטנות יותר שמתאימות ל-4 אנשים (בשקי שינה). זהו מקום הלינה ואתר הקמפינג הקרובים ביותר לקניון. עד לנקודה זו הנסיעה יחסית חלקה ולא כוללת חציית נהרות. מ-Hólaskjól עד לקניון הנסיעה אורכת 20 דקות בלבד, אך בניהם יש נהר אחד לחצות, מעט לאחריו יש לפנות לדרך F223 הממשיכה קילומטר וחצי עד החנייה. בחנייה יש בקתת מידע קטנה עם שירותים ומפה של הקניון ומשם יוצאים המסלולים הרשמיים. ניתן להימנע מחציית הנהר ובמקום לחנות בסמוך אליו וללכת עד לקניון ברגל (ראו מסלולי הליכה).

ישנה חנייה נוספת בחלקו העליון של הקניון (ראו פנייה ימינה ל-Gjátindur ממש לפני חציית הנהר), שבה נקודת תצפית על הקניון והמפל ללא צורך בהליכה, וגם קיצור דרך למסלול ההליכה לפסגת Gjátindur. יש לציין שבדרך זו תצטרכו לחצות ברצף שני נהרות משמעותיים, כך שעדיף לכוון לחנייה התחתונה והראשית.

למגיעים מכביש F208 מצפון מערב, הדרך אורכת סביב 2-2.5 שעות בנסיעה ישירה ממרכז ההיילנדס Hrauneyjar (המלון הקרוב ביותר להיילנדס, בקצה הצפוני ביותר של כביש F208) או סביב שעה ורבע מלנדמנלאוגר. בדרך זו, בכביש F208 בין לנדמנלאוגר לבין הקניון יש לחצות מספר נהרות

מסלולים באלדגיה

מפל Ófærufoss

זמן הליכה: 2-3 שעות | הלוך-חזור או מעגלי | 4-5 ק"מ | רמת קושי: קל-בינוני

מפל Ófærufoss הוא ללא ספק אחד היפים והמיוחדים באיסלנד, בזכות הגוון השחור של המצוקים המקיפים אותו. המפל נשפך לתוך הקניון מכמה מדרגות בנתיב הזרימה של נהר Ófærá. מהחנייה עד למפל הדרך אורכת סביב 45 דקות של הליכה קלילה מאוד בתחתית הקניון (סימון מספר 1 במפת המסלולים של הקניון). המפל יתגלה אליכם במלוא הדרו וישנה פלטפורמת תצפית ממתכת שנבנתה בצמוד אליו. ניתן לחזור מאותה הדרך שבאתם, אך מומלץ מאוד לעלות אל שפתו המזרחית של הקניון ולחזור לכיוון החנייה דרך קו הרכס, כדי להתרשם מגודלו של הקניון מלמעלה (מסלול 2). אם תבחרו לחזור מלמעלה תאריכו את זמן ההליכה בחצי שעה בערך.

הר Gjátindur

זמן הליכה: 2-3 שעות | הלוך-חזור או מעגלי | 14.5 ק"מ | רמת קושי: קל-בינוני

הפסגה הבולטת בקצה הצפוני של הקניון היא נקודת התצפית הטובה ביותר על האזור, מגובה של 943 מטר ((מסלול 3 בסימון השבילים של הקניון). המסלול למעשה מגיע על לקצה הקניון ומקיף את כולו עם מקטע נוסף עד לפסגה עצמה. מומלץ להתחיל את המסלול בהליכה למפל Ófærufoss וממנו לעלות לצידו המזרחי של הקניון ומשם ללכת על צפונה על שפתו. כבר שתגיעו לקצה הקניון, הוא יתפרש מולכם באופן מרשים מאוד. אם תבחרו להמשיך את המקטע הממשיך עד לפסגת ההר, תוכלו לראות ביום טוב גם את מכתשי לאקי ואזור Skaftá. מהפסגה חוזרים באותה הדרך לקצה הקניון ויורדים לתוכו בירידה תלולה. משם ממשיכים בתחתית הקניון בהליכה ישרה חזרה לחנייה. *ניתן לעשות קיצור דרך למסלול זה אם יוצאים מהחנייה העליונה של הקניון וחוזרים באותה דרך (מסלול 4).

Strangakvísl - Eldgjá

זמן הליכה: שעה לכיוון אחד | חד כיווני | 2 ק"מ | רמת קושי: קל-בינוני

זהו מסלול שעיקרו טכני שנועד לאפשר למטיילים שלא רוצים לחצות את נהר Strangakvísl שנמצא על כביש F208 בדרך ממרכז ההליינדס Hólaskjól  אל החנייה הרשמית של הקניון. ישנו חניון קטן סמוך לנהר, ממנו ההליכה אל הקניון אורכת סביב שעה אחת.

מפל מסלולים קניון אלדגיה
20220821_182810_edited.jpg

סימון המסלולים בקניון אלדגיה

גלריית תמונות

מפות וברושורים

bottom of page