top of page
IMG_0132.jpg

F206+F207

Lakagígar

מכתשי לאקי

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
kirkjubl.png

מכתשי לאקי

Laki craters  Lakagígar

מיקום  היילנדס דרומיים, צפונית ל-Kirkjubæjarklaustur 
הגעה   דרך F206 ו-F207, חציית נהרות
רכב   רכב 4X4 בלבד
עונת ביקור  קיץ בלבד

מכתשי לאקי הם אחד מאזורי הטיול הפופולאריים והיפים ביותר ברמה ההררית של איסלנד. באופן אירוני, היופי המפעים של לאקי נוצר כתוצאה מאירוע קטסטרופלי במימד היסטורי, שהייתה לו השפעה הרסנית לא רק על איסלנד אלא גם על אירופה והחברה האנושים כולה. ב-8 ביוני 1783 החלה התפרצות געשית שנמשכה כ-8 חודשים שבמהלכה נפלטה כמו אדירה של לבה שכיסתה שטח של 565 קמ"ר והגיעה עד פאתי הכפר קירקיובאיירקלאוסטור. ענן עפר וגופרית כיסה חלקים נרחבים באירופה וגרם לשינוי אקלימי משמעותי שגרם לנזקים והחריב יבולים ברחבי היבשת ואף בחלקים מאסיה ואפריקה. מחקרים מעריכים שההשלכות החמורות של ההתפרצות הביאו לתסיסה חברתית שהיה לה חלק משמעתי בפרוץ המהפכה הצרפתית.

 

גם באיסלנד עצמה הנזק היה כבד ביותר; חוות רבות הוחרבו באופן מיידי, ענן האפר הרעיל את האוויר והושמדו שטחים חקלאיים ובעלי חיים רבים, כולל צאן ובקר שהיו חיוניים לחיים באי. נוצר רעב כבד ומוערך שכמעט שליש מאוכלוסיית המתיישבים באי נספתה וקרוב שליש נוסף מהאוכלוסייה היגרה כתוצאה ישירה או עקיפה מהשלכות ההתפרצות. אירועים הרסניים אלו מכונים באיסלנד "Skaftáreldar" (השריפות של סקפטה). החודשים הראשונים של ההתפרצות היו המשמעותיים ביותר, במהלכם התרחשו פיצוצים עוצמתיים שיצרו את שורת המכתשים שנותרו כעדות לכאוס הוולקאני שהתרחש באזור.

 

מכתשי לאקי הם חלק מהמערכת הוולקנית של הר הגעש Grímsvötn והם מתפרסים לאורך שטח ענק של 25 קמ"ר מערבית לכיפת הקרח של ואטניוקול. טיול למכתשי לאקי ייקח אתכם ללב ההיילנדס הדרומיים של איסלנד, על כל הנופים הקלאסיים והייחודיים שמאפיינים את האזור. הנסיעה לאורך הדרכים המקיפות את המכתשים היא חוויה בלתי נשכחת כשלעצמה, התצפית מהר לאקי והביקור בתוך המתכשים יכולים להיות נקודת השיא של הטיל שלכם באיסלנד. התמונות מלאקי (גם פה באתר) לא ימחישו את הגודל המרשים של המכתשים ואת ההיקף העצום של השטח שבו הם נמצאים. כאשר תחשפו ללאקי במו עינכם לראשונה, תוכלו אולי לשער בדמיונכם את עוצמת ההתפרצות שהתרחשה כאן ואת כוחו הבלתי נתפס של הטבע. 

 

אזור לאקי מהאוויר

הגעה ללאקי

laki map

ההגעה לאזור לאקי היא בנסיעה על דרכי הרים (F Roads) המותרות רק לרכבי 4X4. הדרכים הרלוונטיות הן דרך F206 המובילה מכביש 1 לאזור לאקי ודרך F207 שהיא דרך מעגלית היוצאת מדרך F026, מקיפה את המכתשים ומתחברת חזרה אל F206. דרכים אלו לא מופיעות ב Google maps, אך הן משולטות וקל מאוד להתמצא בהן. על פי בקשת הנהלת שמורת הטבע שבה נמצאת לאקי, יש לנסוע על דרך F207 נגד כיוון השעון בלבד (כלומר, פנייה ימינה מדרך F206 כאשר מגיעים מכיוון כביש 1), זאת על מנת למנוע ירידה של רכבים מהדרכים הצרות שפוגעת בטבע השברירי. הירידה מכביש 1 לדרך F206 נמצאת מערבית ובסמוך לכפר Kirkjubæjarklaustur בדרום איסלנד.

 

ברגע שתעלו על דרך F207 כבר תוכלו להנות מהיופי המרשים של המכתשים, הנסיעה עצמה היא חלק בלתי נפרד מהטיול. לאורך הדרך ישנם מספר נקודות חנייה שלצידן אתרים או מסלולי הליכה בתוך המכתשים או לצידם. אזורי החנייה המרכזיים באזור לאקי נמצאים בהר לאקי ובסמוך למכתש Tjarnargígur. בשני מתחמי חנייה אלו תמצאו שירותים ציבוריים ושילוט עם מפה ומידע. בהר לאקי נמצאת גם בקתת הריינג'ים, שמאוישת באנשי צוות לאורך הקיץ.

 

חציית נהרות בדרכים ללאקי

הנסיעה ללאקי כוללת חציית של חמישה נהרות בסך הכל, כ-3 מהם משמעותיים יחסית: 2 על דרך F206 והנהר המשמעותי ביותר כנראה, נהר Varmá לקראת סופה של דרך F207. בשל המיקום של לאקי, גובה מפלס המים בנהרות עשוי להשתנות במהירות ומושפע מאוד ממזג האוויר. בתנאים טובים הדרך עבירה גם לרכבי 4X4 קטנים (כגון טויוטה ראב 4, דאצ'יה דאסטר וכו'), אך יש בכך מידה לא מבוטלת של סיכון בנזק לרכב. ההמלצה שלי היא להצטייד ברכב שטח גדול וחזק יותר (כגון טויטה לנדקרוזר, טויוטה היילוקס, לנדרובר, רוביקון וכו'...)

F207 laki

נהר Varma בדרך F207 - הנהר המשמעותי ביותר לחצייה בלאקי

חציית נהרות בכביש F206 (מומלץ לפתוח בחלון גדול)

לינה בלאקי

ישנה בקתה אחת ואתר קמפינג אחד באזור לאקי בשם Blágil. הבקתה נמצאת על דרך F207 בסמוך לחיבור עם F206 [מיקום]. הבקתה יכולה להכיל עד 18 אנשים בשקי שינה ויש בה מטבח עם גז, חימום ומבנה חיצוני לשירותים (ללא מקלחת). לקביעת מקום מראש בבקתה יש ליצור קשר במייל או בטלפון 354-8424358+

טיולי יום מאורגנים

חברת Secret Iceland מוציאה בקיץ סיורים מאורגנים בסופר ג'יפים לנקודות העניין העיקריות במכתשי לאקי ובדרך. הסיורים יוצאים מאזור קירקיובאיירקלאוסטור ואורכים כ-8 שעות. המחיר למבוגר הוא 35,000 קרונות.  פרטים נוספים והזמנה באתר החברה - לחצו כאן.

מסלולים ואתרים באזור לאקי

מסלולים מחניון הר לאקי

הר לאקי 

זמן הליכה: 1-1.5 שעות  |  4 ק"מ  |   הלוך חזור  |  רמת קושי: בינוני

הנקודה העיקרית לביקור ביום הטיול באזור לאקי ונקודת התצפית היפה ביותר באזור. מראש הר לאקי תקבלו תצפית פנורמית מרהיבה על שורת המתכשים הנמתחים לשני הכיוונים. ביום עם ראות טובה תוכלו גם לראות בקצה אחד של המכתשים את קרחון Vatnajökull ובקצה השני את קרחון Mýrdalsjökull ובניהם מרחבים שחורים-ירוקים מעוטרים באגמים כחולים - כל תמצית היופי של איסלנד בנקודת תצפית אחת. המסלול היה בעבר מעגלי, אך לצורך שיקום הצמחייה חלק מהמסלול נסגר וכעת יש לעלות אל ההר ולחזור באותה הדרך. המסלול לא קשה מדי, העלייה אמנם תלולה בחלקה אך לא מאוד ארוכה (בין 45-60 דקות לכיוון).

מסלול המבקרים (Visitor trail)

זמן הליכה: חצי שעה |  500 מטר  |  מסלול מעגלי  |  רמת קושי: קל

מסלול קצרצר וקל היכול להוות תחליף למי שאין ביכולתו לעלות להר לאקי. המסלול עובר בתוך המכתש הצמוד ביותר למרגלות הר לאקי. בתוך המסלול ישנם סימונים ממוספרים עליהם ניתן לקרוא בבורשור הייעודי, אותו ניתן לקחת במרכז המידע בתחילת המסלול או לצפות בטלפון דרך כאן.

 
 

 

מסלולים מחניית Tjarnargígur 

מכתש Tjarnargígur

זמן הליכה: חצי שעה |  200 מטר |  הלוך חזור  |  רמת קושי: קל
עוד אתר שבו עוצרים רוב המבקרים באזור לאקי. זהו אחד המכתשים היפים של לאקי, שבתוכו מצוי אגמון קטן. ישנו שביל מסודר ונוח להליכה, כ-100 מטר בלבד מהחנייה עד לתצפית לתוך המכתש, וגם ניתן לרדת לתוכו.

מכתש Eldborgarfarvegur

זמן הליכה: שעתיים |  4.5 ק"מ  |  מעגלי  |  רמת קושי: קל
מתוך מכתש Tjarnargígur המסלול ממשיך לתוך מכתש נוסף בשם Eldborgarfarvegur. המסלול קל אך יותר ארוך מהביקור במכתש הראשון בלבד. המסלול מסתיים בחניון אחר (ניתן גם לחנות בו ולהגיע ישירות אל המכתש הנוסף), משם יש צורך ללכת לצד הכביש חזרה אל הרכב.
 

מסלולים נוספים

מאגם Lambavatn אל Kambar

זמן הליכה: 3-4 שעות  |  11 ק"מ  |  מעגלי  |  רמת קושי: בינוני

המסלול יוצא מהחנייה באגם Lambavatn לכיוון הגדה המזרחית של אגם Kambavatn ומשם עולה וחוצה את רכס Kambar. המסלול מקיף את הרכס לכיוון צפון וחוזר לכיוון האגם ולחנייה. מהרכס ישנו נוף יפה לאזור המישורי הרחב ושדות הלבה הסמוכים לאגם Skaftá ואל רכס Fögrufjöll ובהם הר Sveinstindur (שמצידו השני נמצא אגם לנגיסיור).

Úlfarsdalur - Snapi - Kambar

זמן הליכה: 4 שעות  |  11 ק"מ  |  מעגלי  |  רמת קושי: בינוני

Uxatindar הוא הר חרוט בולט מאוד לעין באזור שמערבית למכתשי לאקי, מעבר לנהר הקרחוני Skaftá. ישנם מסלולים באזור ההר שיוצאים מאזור אגם לנגיסיור, אך ניתן להתרשם מהיופי של האזור גם במסלול ההליכה הזה לגדות הנהר בעמק Úlfarsdalur ולקניון Skaftárgljúfur (המכונה Snapi). המסלול מתחיל מהנקודה הזו ויוצאמערבה לכיוון הנהר ואז מצפין לכיוון רכס Kambar ומשם ממשיך מזרחה חזרה לכיוון החנייה. המסלול מסומן אך יש לקחת בחשבון שיש צורך ללכת במים, אז כדאי להצטייד בסנדלים.

למפת המסלולים של אזור לאקי לחצו כאן.

DJI_0123.jpg

מכתש  Tjarnargígur

IMG_0090.jpg

מפל Fargifoss בדרך למכתשי לאקי

אתרים ונקודות תצפית נוספות בדרך לאקי

מפל Fagrifoss 

מפל מרשים (משמעות שמו היא "המפל היפה") הנשפך מגובה 80 מטר בנהר Geirlandsá. התצפית על המפל נמצאת על דרך F206, כך שכדאי מאוד לעצור להתרשמות בכל טיול ללאקי. שימו לב לשלט המוביל אל החנייה שנמצא מיד אחרי חציית הנהר המשמעותית של אותו הנהר בו נשפך המפל.
 
נקדות התצפית Stórasker‎‎‎‎‎‎‎‎‎
מרחק קצת מהחנייה של הר לאקי, בנקודה בה דרך F207 מתעקלת בחדות שמאלה, ישנה עלייה קצרה לנקודות תצפית על מכתשי לאקי, על הר לאקי, על אגם Lambavatn ועל גבעות Ulfarsdalssker. נקודת תצפית זו יכולה להוות תחליף לאלו שאינם יכולים לטפס במסלול הרגלי אל פסגת הר לאקי.

 

אגם Lambavatn

מעט אחרי הירידה את תצפית Stórasker‎‎‎‎‎‎‎‎‎ על דרך F207, ישנה ירידה לחנייה על שפת האגם הגדול ביותר באזור לאקי. ביום יפה משתקפים במי האגם הפסגות הירוקות של האזור שעומדים בקונטרסט לחולות השחורים. זוהי נקודה יפה לפיקניק או פק"ל קפה. מכאן ניתן גם ללכת במסלול ההליכה אל אגם Kambavatn ורכס Kambar (ראו מסלולים).

 

קניון Fjaðrárgljúfur

אחד הקניונים היפים והמפורסמים באיסלנד, אליו מגיעים רוב המטיילים שמקיפים את כביש הטבעת. הקניון ממוקם על דרך F206 ממש בתחילתה, מיד לאחר הירידה מכביש 1. החניון התחתון של הקניון נגיש לכלל הרכבים לאורך רוב השנה, החניון העליון נמצא כבר בחלק של הכביש המוגדרת כ-F (אם כי ההגעה פשוטה בכל מקרה). נהוג לשלב אותו באותו יום הטיול והוא גם חלק אינטגרלי מהטיולים המאורגנים. עוד בעמוד הקניון.

IMG_0112_2.jpg

אגמי Lambavatn ו-Kambavatn 

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page