top of page

קניון ת'אגיל

Thakgil  Þakgil

 מיקום  דרום איסלנד, צפונית-מזרחית לויק

 הגעה   כביש עפר - כביש 214

 רכב      רגיל. גישה מוגבלת לרכבים רגילים בחורף

עונת ביקור  כל השנה. הגבלות בחורף

למרגלות קרחון Mýrdalsjökull, מסתתר אחד מהפלאים הקסומים והנסתרים ביותר בדרום איסלד - קניון ת'אגיל ("קניון הגג"). מדובר במתחם גדול בעמק מרהיב ובו ממוקם אתר קמפינג מוקף הרים וצוקים - המשמש כבסיס ליציאה למספר מסלולי הליכה במספר קניונים ונקודות תצפית באזור. זהו גם אחד מהמקומות בהם ניתן לראות ולהתרשם מקרחון Mýrdalsjökull מקרוב.

אתר הקמפינג נמצא במרחק 20 ק"מ מויק וכ-15 ק"מ בלבד מכביש 1. הדרך המובילה לאתר אמנם צרה ורעועה ועוברת על כביש עפר, אך בקיץ האזור נגיש לכל סוגי הרכבים. בכל זאת, איכשהו הקניון נותר נסתר יחסית והוא עדיין נחשב לפנינה סודית ושקטה ומטיילים רבים חולפים עליו.

אתר הקמפינג והבקתות

ת'אקגיל הוא כנראה אחד מאתרי הקמפינג היפים והמיוחדים ביותר באיסלנד. מדובר על משטח דשא רחב המוקף בצוקים משוננים ומסתוריים בגווני ירוק ושחור. מה שהופך את המקום למיוחד עוד יותר הוא "חדר האוכל" הנמצא בתוך מערה, בה האורחים יכולים לאכול בנעימות ולהתגונן מפני הרוח. בחדר האוכל תמצאו שולחנות וספסלים, אח, אזור מנגל ומתקנים לנרות כדי להאיר בלילה. ה"גימיק" הזה הוא רק חלק קטן מתוכנית גדולה ושאפתנית יותר לעתיד שצפויה להפוך את אתר הקמפינג לקומפלקס עם חשמל המיוצר במקום, אמבטיות חמות, מתחמי דייג ועוד...

נכון לעכשיו במקום נמצא רק מבנה מקלחות לצד מבנה הקבלה. באתר ישנם גם מספר בקתות פשוטות, עם דרגשי שינה מעץ (הלינה בשקי ישנה בלבד), שירותים ומטבחון עם כירת גז, ברז מים קרים ושולחן אוכל.

מחירים:

קמפינג למבוגר (12 ומעלה) - 2,300 קרונות ללילה.

קמפינג לילד (מתחת לגיל 12) - חינם

נוער בגיל 12-16 - משלמים על הלילה הראשון בלבד, בשהות של 2-3 לילות.

בקתה (ל-4 אנשים) - 25,000 קרונות ללילה.

המחיר כולל מקלחת ללילה אחד.

מסלולי הליכה

מאתר הקמפינג יוצאים ארבעה מסלולים עיקריים ברמות קושי שונות. המסלולים מסומנים במוטות עץ עם פסים בצבעים שונים בהתאם למסלול ולעיתים הם סימון הדרך היחיד שתמצאו, כיוון שהשבילים לא תמיד ברורים לאורך כל הדרך. כל המסלולים מסומנים ומפורטים על מפה הנמצאת באתר הקמפינג.

מסלול קצר לנקיק

זמן הליכה: 15-20 דקות (הלוך חזור)

שביל עפר קצרצר המטפס במעלה הקניון לאורך הערוץ והנחל (בהמשך לכביש המוביל לאתר הקמפינג). המסלול יוביל אתכם ללגונה קטנה ובה מפלון. זהו מסלול קצר וקליל המתאים מאוד כטיול ערב נעים למטיילים המתארחים באתר הקמפינג או למבקרים עם זמן מוגבל.

Maelifell - מסלול אדום

מרחק: 13.5 ק"מ | זמן הליכה: 4-5 שעות | עלייה: 400-500 מטר

מסלול לפסגת גבעת Maelifell בגובה -600 מטר, המספקת נקודת תצפית מוצלחת על האזור. המסלול מתחיל בהליכה דרומה לאורך כביש 214 (הכביש המוביל לאתר הקמפינג). לאחר כמה מאות מטרים, פונים מערבה לתוך הואדי וממנו מצפינים לעלייה תלולה על גבעת Barð. ממשיכים על קו הרכס עד ל-Maelifell ומשם במסלול חזרה דרום-מזרח עד שמגיעים חזרה לאתר הקמפינג.

Austurafretta Range - מסלול צהוב

מרחק: 17 ק"מ | זמן הליכה: 6-8 שעות | עלייה: 500-600 מטר

זהו המסלול הארוך והקשה ביותר באזור, אך בעל התמורה הטובה ביותר - עם נופים מרהיבים על קרחון קטלה ולשון הקרח של Mýrdalsjökull.  חלקו הראשון של המסלול עוקב אחרי נתיב החזרה של המסלול ל-Maelifell. במפל Leynir המסלול פונה צפונה לכיוון פסגת Sker. ניתן להמשיך את המסלול צפונה עד לנקודת התצפית על לשון הקרח Huldujokull הנמצאת בקניון ענקי המוקף בצוקים בצורת פרסה. מספר מפלים נשפכים לתוך הקניון, בינהם מפל Huldufoss. משם המסלול מדרים וממשיך לאורך הצוקים המשקיפים על הנוף של העמק הקרחוני. החצי השני של המסלול מצריך חצייה של נהר והליכה בירידה תלולה מאוד שעשויה להקשות על מי שחושש מגבהים. יש לרדת בירידה זו בזהירות (מקלות הליכה מומלצים ביותר).

Remundargil Ravine - מסלול סגול

מרחק: 12.5 ק"מ | זמן הליכה: 3-5 שעות | עלייה: 250 מטר

המסלול מתחיל על כביש 214, מעט דרומית לאתר הקמפינג. משם פונים מזרחה לעלייה תלולה אך לא ארוכה שממנה כבר אפשר לראות את מפל Remundargilsfoss. יורדים צפונה לתוך הנקיק והולכים עד למפל בקצהו. מטיילים רבים עושים רק חלק מהמסלול ומגיעים מחנייה ייעודית עד למפל וחוזרים באותה הדרך, במסלול של שעה (חצי שעה לכל כיוון). המסלול המלא חוזר לנקודת הגובה ומשם פונה מזרחה ומקיף את פסגת Remundargilshöfuð עד לנקודת תצפית המשקיפה על ערוץ Rjupnagil וההרים באזור וגם על קצהו של קרחון קטלה.

מפות וברושורים

bottom of page