top of page
t7.jpg

תיאור המסלול

|

|

קניון Þakgil ("קניון הגג") שוכן למרגלות קרחות Mýrdalsjökull, מסתתר באחד האזורים והמיוחדים ביותר בדרום איסלד - קניון שאליו ניתן להגיע עם רכב רגיל. הנופים סביב הקניון הם כנראה הנופים הדומים ביותר לנופי ההיילנדס (גם בשל הקרבה שלהם לפנים האי), אך בקיץ אין צורך ברכב 4X4 כדי להגיע, והדרך עצמה מרהיבה. בכניסה לקניון ישנו אתר קמפינג מוצלח עם בקתות שממנו יש גישה לתוך הקניון עצמו בהליכה קצרצרה, אך כדי באמת להרתשם מהיופי של האזור כדאי לצאת לאחד ממסלולי ההליכה. ישנם 3 מסלולי הליכה מרכזיים באזור; ערוץ Remundargil (סגול), הר Maelifell (אדום) ורכס Austurafréttur (צהוב). למידע נוסף על הקניון, ראו בעמוד של ת'אקגיל.

ללא ספק המסלולים המאתגרים יותר הם גם היפים ביותר - המסלול האדום והמסלול הצהוב; שניהם מסלולים מעגליים ולשניהם יש חלק משותף במרכז. החלק המזרחי של המסלול הצהוב והחלק המערבי של המסלול האדום הם היפים ביותר, החלק המרכזי בשניהם שהוא החלק המשותף הוא הכי פחות מעניין (אם כי הוא הכי קל, שרובו עוקב אחרי דרך עפר לג'יפים).

 

המסלול המתואר פה הוא שילוב של 2 המסלולים כמעגל אחד גדול, כולל תוספת אל תצפית על קרחון Huldujokull, כשההתחלה היא בחלק המזרחי של המסלול הצהוב וההמשך עד הסוף הוא בחלק המערבי של המסלול האדום, מבלי לעבור בשביל המשותף באמצע. מסלול כזה הוא הארוך והקשה ביותר שתוכלו לעשות, אך גם המגוון והמשתלם ביותר שימלא לכם יום שלם מדהים. כמובן שתוכלו להתחיל ללכת במסלול הצהוב ולהחליט במהלכו לסיים אותו כהלכתו ולא להמשיך למסלול האדום. עם זאת, אם אתם רוצים לעשות את המסלול האדום בלבד (שהוא קצר יותר) מומלץ להתחילו בכיוון ההפוך. חשוב להכיר בעובדה שבחלקו המערבי של המסלול האדום ישנם מעברי מים שצריך לחצות (אי אפשר להימנע מהם), לכן כדאי לקחת סנדלי שורש, וגם מקלות הליכה יכולים מאוד לעזור. הנהרות הללו עשויים אף להיות מסוכנים במידה ויש זרימה חזקה, מומלץ לצאת למסלול זה עם אדם נוסף או בקבוצה. כמו כן חשוב להכיר שיש עליות תלולות ומחליקות בחלקים מהמסלול האדום והמסלול הצהוב - המסלול לא מומלץ במזג אוויר לא טוב. הנתונים היבשים על המסלולים, בנפרד או ביחד:

מסלול אדום - 13.5 ק"מ, 4-5 שעות

מסלול צהוב - 17 ק"מ, 6-8 שעות

מסלול משולב צהוב+אדום - 18-20 ק"מ, 7-10 שעות

המסלול הצהוב מתחיל באופן רשמי באתר הקמפינג ויוצא דרום ועושה מעין פרסה חזרה צפונה, ניתן לקצר חלק זה ולחתוך מזרחה על השביל של המסלול הסגול שיוצא מעט דרומית לאתר הקמפינג, אם רוצים ניתן אף לחנות את הרכב בנקודה הזו ובכך לקצר לעצמכם מעט את החזרה לצד הכביש בסיום המסלול. ברגע שהמסלול הסגול חוצה את המסלול הצהוב, פונים שמאלה (צפונה) וממשיכים עם המסלול הצהוב, בעלייה לכיוון רכס Austurafréttur. במהלך העלייה ישנם מספר קטעים תלולים ומחליקים שיש לעשות בזהירות מירבית, אך ככל שעולים נחשפים ליותר ויותר נופים מדהימים; בתחילה תראו קניונים ירוקים יפים ולמעלה תגיעו לתצפיות על קרחון Kötlujökull, ותכלו עם הנוף אליו לאורך כמה קילומטרים.

בשלב מסויים השביל הצהוב יתעקל מערבה לדרך עפר, בשלב זה תצטרכו להחליט האם לעשות תוספת למסלול ולהמשיך צפונה עד תצפית על קרחון Huldujökull. הקטע הזה מסומן חלקית בלבד (במוטות סימון לבנים), אך קל להתמצא בו כי הוא עוקב אחרי קו הרס של המצוקים לכיוון צפון מערב עד שהוא מגיע לתצפית ואז מתעקל חזרה לשביל הצהוב בכיוון דרום מערב. קרחון Huldujökull מחבר את קרחון לשון הקרח Kötlujökull עם כיפת הקרח המכרזית של Mýrdalsjökull; הנוף משם יפה ויש מספר מפלונים שנשפכים מהקרחון לתוך העמק, אבל מדובר בתוספת של שעתיים למסלול, ובסוף הנוף לא מאוד שונה מהותית מזה שראיתם עד כה (של קרחון Kötlujökull), כך שלא נורא לוותר על החלק הזה ולשמור את האנרגיה לחלק המרהיבה של המסלול האדום.

המסלול הצהוב מעקל כאמור ומתחיל לרדת דרומה, עד שהוא מגיע לחיבור שלו עם המסלול האדום. בנקודה זו תוכלו לבחור האם להמשיך במסלול הצהוב (החלק המשותף למסלול האדום והצהוב) בדרך הקלה יותר חזרה לחנייה, שרובה דרך עפר לג'יפים. אם הרגשתם מאותגרים מאוד מהמסלול עד כה - זו תהיה הבחירה הנכונה בשבילכם, כי אתגרים נוספים מחכים בחלק המערבי של המסלול האדום. אם בחרתם לקצר - קחו את הנתיב המזרחי (השמאלי), אם אתם ממשיכים ללופ המלא - בחרו את הנתיב המערבי (הימיני). המשך הלופ עולה אל הר Mælifell, בהתחלה במתינות, לבסוף בתלילות עד לפסגה. מראש ההר תזכו לנוף המרהיב ביותר במסלול, על חיבור של מספר קניונים עמוקים וירוקים, נופים שימשיכו בהליכה דרומה על הרכס. בקטע הדרומי של הרכס ישנו מעבר צר מאוד באזור חשוף לרוחות, שיורד בתלילות על אדמה חלקה מאוד. זהו קטע שעשוי להיות מסוכן במזג אוויר לא טוב והוא לא מתאים לבעלי פחד גבהים. יש לרדת את הקטע הזה לאט ובזהירות מירבית.

לאחר הירידה המסלול יתעקל מזרחה ויגיע אתגר נוסף - חציית נהרות. אין טעם לנסות להמנע מכניסה למים, זה בלתי אפשרי, כמו כן יש לחצות את הנהר מספר פעמים (אותו נהר, מספר יובלים ופיצולים). המקום הטוב ביותר לחצות את הנהר הוא בהמשכים של כביש העפר, הזרם עשוי להיות חזק, מקלות הליכה יכולים לעזור פה מאוד. לא מומלץ לחצות יחפים, כדי שתהיה אחיזה טובה - אם לא הבאתם סנדלי שורש, מומלץ לחצות עם הנעליים (אתם מתקרבים לסוף המסלול בכל מקרה). לאחר שתחצו את הנהרות המסלול יתחבר עם כביש הגישה לקניון ת'אקגיל (214), פנו שמאלה (צפונה) ולכו חזרה עד הרכב.

Pakgil-hiking-routes-map-1.jpg

מפת המסלול

hiking.png

רמת קושי: בינוני-קשה

סוג: מעגלי

מרחק: 17-20 ק"מ

זמן הליכה: 7-10 שעות

#הרים #יום

#תצפית #קניון

 #הליכה במים

rundwanderweg.png
Hike medium
hiking.png
bottom of page