top of page
DJI_0070.jpg

Langisjór

לנגיסיור

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
kirkjubl.png

אגם לנגיסיור

Langisjór

מיקום  דרום-מזרח פארק ואטניוקול, מרכז איסלנד
הגעה   כביש  F208+F235. חציית נהרות
רכב   רכב 4X4 בלבד
עונת ביקור  קיץ בלבד

אגם לנגסיור הוא אחד מהמקומות האלו שמשאירים אותך פעור פה, שקשה להאמין שהם באמת קיימים בכדור הארץ. ללא ספק, מדובר מאחד מהמקומות היפים באיסלנד, שבשל הריחוק והבידוד שלו הצליח להישאר יחסית נסתר ונטול כל רעש ועומסים. האגם בעל האופי המסתורי מסתתר בלב השממה של הרמה ההררית והפראית של איסלנד, מוקף בקילומטרים רבים של חול שחור ופסגות מעוטרות בחזזית ירוקה זוהרת. מדובר בסוג של לוך נס בגרסה איסלנדית, רק שבמקרה הזה האגם הוא המפלצת.

 

לאגם צורה מוארכת, קצת כמו נחש או דרקון. כשמסתכלים אל האופק קשה לראות את הקצה שלו ונראה כאילו הוא נמתח עד האינסוף - לכן לא מפתיע שמשמעות שמו היא "ים ארוך". אורכו של האגם כ-20 ק"מ, רוחבו מגיע עד 2 ק"מ ועומקו המירבי הוא 75 מטרים.  האגם מוקף בשני רכסים ארוכים של הרים שחורים המורכבים בעיקר מסלעי היאלוקלאסטיט (סוג של סלעים געשיים שנוצרו בהתפרצויות תת קרחוניות ומכיל זכוכית). הרכס המזרחי, רכס Fögrufjöll ("ההרים היפים") -  מפריד את לנגיסיור מאזור ההצפות של הנהר הקרחוני Skaftá ואזור מכתשי לאקי. בקצה הצפוני ניתן לראות את קרחון ואטניוקול האדיר.

DJI_0068.jpg

מסלולים בלנגיסיור

אם הזמן שלכם מאוד קצר, תוכלו לעלות לגבעה הסמוכה לבקתת המידע כדי לקבל תצפית פרונטלית על האגם. אם יש לכם כמה שעות (או כמה ימים) תוכלו לצאת לאחד ממסלולי ההליכה הסמוכים ולהכיר יותר לעומק את היופי הבלתי נתפס של האזור.

 

פסגת Sveinstindur

זמן הליכה: 2-3 שעות | הלוך חזור |  רמת קושי: בינוני

אם אתם צריכים לעשות רק מסלול אחד בכל הטיול ואתם מגיעים לאזור לנגיסיור - זה המסלול האחד שלכם! ביום יפה תראו מפסגתו של ההר הזה לא רק את אגם לנגיסיור במלוא תפארתו, אלא גם את כל אזור לאקי, קרחון ואטניוקול ומרחבים בלתי נגמרים של חול שחור, פסגות ירוקות, אגמים כחולים ונהרות מתפתלים. לא אגזים אם אומר שזוהי נקודת התצפית הכי יפה באיסלנד, שמספקת את נקודת המבט האידיאלית על נופי הכאוס המיוחדים והמרהיבים של ההיילנדס. המסלול מתחיל מחנייה קטנה בצידו הדרום מערבי של ההר (בדרך עפר מעט מזרחית לבקתת המידע ואתר הקמפינג). משם מדובר בעלייה מתמדת של שעה בערך עד לפסגה (גובהה - 1089 מטרים מעל פני הים). העלייה תלולה למדי ברוב הדרך, כך שהמסלול מתאים למטיילים בכושר טוב. החזרה מאותה הדרך אלא אם כן ממשיכים למסלול נוסף. שימו לב, הפסגה מאוד רגישה לרוחות. במידה ויש ערפל או עננות נמוכה שדה הראייה נחסם והמסלול מתייתר- מומלץ לצאת במזג אוויר טוב.

 

סובב Sveinstindur

זמן הליכה: 4-5 שעות | מעגלי |  רמת קושי: בינוני

המסלול מתחיל בבקתת המידע (חניון Langisjór) ועוקב אחר הגדה המזרחית של אגם לנגיסיור כ-4 ק"מ עד לנקודת תצפית טובה על אגם נוסף בשם Fagralón. מקיפים את האגם הקטן ומשם מתעקלים דרומה לכיוון הצד הדרומי של Sveinstindur. משם אפשר להחליט אם לסיים בחזרה באותה הדרך לצד לנגיסיור, או להמשיך ממזרח להר (אפשרות טובה למי שרוצה לחבר למסלול גם עלייה לפסגתו).

 

Sveinstindur - Skælingar - Eldgjá

זמן הליכה: 2-3 ימים | חד כיווני |  רמת קושי: בינוני-קשה

מסלול המחבר את אזור לנגיסיור עם קניון האש אלדגיה דרך נתיב הזרימה של נהר Skaftá וממשיך עד למרכז ההיילנדס Hólaskjól. המסלול מתחיל בבקתת Sveinstindur, נהוג ללון בה את הלילה הראשון לאחר טיפוס לפסגת ההר (ממנו ניתן לרדת רגלית ישירות לבקתה). משם המסלול יורד דרומה לאורך הנהר ולתוך קניון Uxatindagljúfur המרהיב שנמצא למרגלות ההר החרוטי Uxatindar. ניתן לבחור באחת משני נתיבים משני צדדיו של קניון Stóragil שבסופו של דבר מתחברים בבקתת Skælingar, שם לנים את הלילה השני. היום הבא ממשיך בהליכה לקניון אלדגיה ומפל Ófærufoss עם אפשרות לעלייה לפסגת הר Gjátindur. מהקניון ממשיכים דרום מזרח עד לנקודת הסיום בבקתות של Hólaskjól. המסלול עובר באזורים מבודדים במיוחד, הלינה בשקי שינה בבקתות הרים, יש להצטייד באופן מתאים. את הבקתות יש לסגור מראש דרך החברה המפעילה; Útivist (בקתת Sveinstindur ובקתת Skælingar) ומרכז Hólaskjól (בקתת הסיום).

 

סובב לנגיסיור

זמן הליכה: 2-3 ימים | חד כיווני |  רמת קושי: בינוני-קשה

מסלול של 50 ק"מ המקיף את האגם כולו. אין במסלול בקתות או אתרי קמפינג מסודרים, הלינה באוהלים לאורך הדרך תוך הקפדה עד שמירה על הטבע והימנעות מפגיעה בצמחייה. נסו ללון באזורים שבהם נבנו אוהלים על ידי מטיילים קודמים ורק בקרבת השבילים הקיימים. בצידו המזרחי של האגם, המסלול מתחבר בשתי נקודות לדרך עפר לג'יפים (בחניון בקצה הצפוני ביותר של האגם ובנקודת התצפית Breiðbakur); ניתן לקצר את המסלול במידה ותצליחו לארגן הסעה לאחת מנקודות אלו. 

הנוף מפסגת Sveinstindur 

הדרך ללנגיסיור: F235

ההגעה לאגם המבודד היא ארוכה ולא פשוטה, אבל הנסיעה אליו מרהיבה לא פחות מהאגם עצמו. דרך F235 היא דרך חד כיוונית שיוצאת מדרך F208 ומסתיימת באגם עצמו. דרך F235 עוברת בעמק ארוך ורחב בין רכסי הרים דרמטיים. ההנופים בדרך זו הם אולי הפיק של דרכי ההרים באיסלנד, התחושה היא של נסיעה בכוכב אחר. 

מבחינת קושי הנסיעה - הדרך כוללת חציית נהרות רבים, אך במצב רגיל הם לא קשים יותר לחצייה מאשר הנהרות של כביש F208, כך שכל רכב שמסוגל לחצות אותו מסוגל עקרונית לצלוח את כל הדרך ללנגיסיור. בכל זאת אציין; גם אם בחרתם לקחת ריסק ולנסוע על F208 ברכב 4X4 קטן-בינוני (כגון דאצ'יה דאסטר, טויוטה ראב 4 וכו'), בכל זאת שווה לתת מחשבה נוספת לגבי לנגיסיור. ריבוי הנהרות בדרך F235 מגדיל את הסיכון שבשלב מסוים תחצו את הנהר באופן לא נכון, או שמא מזג האוויר ישתנה ויעלה את מפלס המים של נהרות שאולי כבר חציתם בקלות ולפתע יהפכו לאתגר. מהרגע שפונים לדרך F235 ועד שמגיעים ללנגיסיור תעבור בערך שעה, מה שאומר שתוסיפו שעתיים לנסיעה הכוללת, זמן שבמונחי מזג האוויר האיסלנדי משול למספר דקות. רכבי 4X4 חזקים תמיד מומלצים יותר כאשר מתכוונים לחצות נהרות.

F235 to langisjor iceland

דרך F235

דרכים אלטרנטיביות וצדדיות

מלבד נסיעה ישירה על כביש F235, ישנן 2 דרכים נוספות שיוצאות מדרך F208 ומתחברות ל-F235 סמוך לאגם. דרכים אלו מאתגרות יותר, קשות יותר להתמצאות ועם נהרות משמעותיים יותר לחצות (ואפילו שוליים של אגם לחצות). מי שמתכנן לנסוע בדרכים אלו חייב לברר עם חברת השכרת הרכב האם הדבר מותר ובכל מקרה להיערך עם רכב מותאם (עדיף בעל שנורקל וגלגלים מוגבהים) וגם לשקול השכרת איתורן מבוסס GPS. הדרך המוכרת יותר היא דרך Skælingar היוצאת דרום-מזרחית לפנייה ל-F235. סמוך לקניון אלדגיה יש לפנות אל דרך Gjátindur (המובילה לחלקו העליון של הקניון) ואז לפנות ימינה לכיוון בקתת Skælingaskáli. הבקתה נמצאת באמצע שדה לבה עם תצורות סלע מעניינות. משם הדרך ממשיכה לכיוון הר Uxatindar ואגם Blautulón אותו יש לחצות בשוליים המזרחיים שלו לפני שהדרך מתחברת ל-F235.

בסמוך לבקתת המידע של לנגיסיור יוצאות דרכים נוספות שמובילות לנקודות סביב האגם. דרך Breiðbakur עוברת מעבר לרכס שנמצא מערבית ללנגיסיור ומובילה לנקודת תצפית בעלת שם זהה ואף ממשיכה כל הדרך עד לפינה הצפונית של האגם, נקודה בה עובר מסלול ההליכה המקיף את האגם כולו. דרום מזרחית לאגם יוצאת דרך Sveinstindur שבתחילתה נמצאת נקודת היציאה למסלול אל פסגת ההר (ראו בהמשך). המשך הדרך מתפצל לכמה דרכים ומגיע בסופו של דבר לבקתת Sveinstindurskali, שהיא נקודת ההתחלה (או הסיום) של טראק רב יומי עד למרכז ההיילנדס Hólaskjól דרך קניון האש ובקתת Skælingar (ראו פירוט מסלולים). דרכים אלו חוליות מאוד וללא רכב מתאים וחזק ניתן להיתקע בבוץ בקלות רבה.

הבקתה בלנגיסיור

הבקתה בלנגיסיור

אם אתם זאבים בודדים וחשקה נפשכם לברוח מכל הרעש וההמולה וללון במיקום מבודד ומרוחק מהעולם החיצון - הבקתה בלנגיסיור היא בדיוק בשבילכם!

 

הבקתה נמצאת על חצי אי קטן באגם, בקצה המוחלט של דרך F235, מוקפת רק מים והרים. זוהי בקתת הרים, כך שאל תצפו לפינוק או לאקשרי; אין חשמל, המקלחת לא פעילה ואת השירותים צריך למלא ממי האגם באמצעות דליים. יש תנור גז לחימום, גז לבישול (צריך לפתוח את ברז הגז מבחוץ) וגם כלי בישול בסיסיים. בחדר השינה יש 2 מיטות קומותיים ובסלון ספה נפתחת ושולחן אוכל. המים מהאגם לא נועדו לשתייה, יש להביא מים אתכם לבקתה.

הבקתה בלנגיסיור

סה"כ הבקתה יכולה לאכלס עד 6 אנשים בשקי שינה, או עם שמיכות ומצעים שניתן לאסוף ממרכז ההיילנדס Hólaskjól שמפעיל את הבקתה. ישנו גם אתר קמפינג סמוך לאגם, אך הוא נמצא ליד מרכז המידע, מופרד לחלוטין מהבקתה, כך שסיכוי גדול שהאגם יהיה אך ורק שלכם, בעיקר בלילה ומוקדם בבוקר. המחיר להשכרת הבקתה הוא 34,000 קרונות ללילה (במחיר כלול גם אישור דיג באגם). להזמנת הבקתה פנו במייל למרכז Hólaskjól.

גלריית תמונות

מפות וברושורים

bottom of page