top of page
f4.jpg

תיאור המסלול

טראק Fimmvörðuháls נחשב למסלול ההליכה היומי האהוב ביותר באיסלנד (אם כי ניתן לעשותו גם ביומיים) המסלול המפורסם מחבר בין סקוגאר (מפל סקוגפוס) לבין שמורת ת'ורסמורק בהיילנדס, דרך מעבר ההרים Fimmvörðuháls שעובר בין 2 קרחונים שהם גם 2 הרי געש; קרחון Mýrdalsjökull שמתחתיו הר הגעש קטלה, וקרחון Eyjafjallajökull שמתחתיו הר געש באותו השם. כמסלול של יום אחד זהו מסלול ארוך ומאתגר, שמסתיים בנקודות שונות לחלוטין - מומלץ מאוד להתארגן על לינה בנקודת הסיום. ניתן לעשות את המסלול בשני הכיוונים, מטיילים רבים בוחרים לחבר את המסלול Fimmvörðuháls לטראק Laugavegur ולסיים אותו בסקוגאר (ראו פרטים מלאים בעמוד הטראק). כמסלול יומי נפרד, הדרך שמתחילה בסקוגאר ומסתיימת בת'ורסמורק נחשבת לקלה יותר ותיאור המסלול פה יהיה על פי הנתיב הזה.

שימו לב: מזג האוויר במסלול זה בלתי צפוי באופן מיוחד, מעבר ההרים נמצא בנקודה גבוהה ומאוד רגישה לרוחות. המסלול עובר באזורים מאתגרים עם צוקים וסלעים ושלג. בימים עם מזג אוויר גרוע המסלול עשוי להיות מסוכן (ולעיתים אף נסגר באופן יזום). רמת הקושי של המסלול יכולה להשתנות דרמטית בהתאם למזג האוויר, מומלץ לבדוק את התחזית ובכל מקרה לקחת אתכם למסלול ביגוד חם מאוד. כמו כן, מומלץ להצטייד במפה ומצפן, מכיוון שבחלקו העליון של המסלול, השביל מכוסה בשלג ולעיתים קשה להבין את תוואי המסלול (בעיקר בערפל). המעוניינים לחלק את המסלול ליומיים צריכים להזמין מראש מקום באחת מהבקתות במעבר ההרים:  Baldvinsskáli או Fimmvörðuskáli​.

 

f15.jpg

בקתת Fimmvörðuháls 

f10.jpg

המסלול מתחיל ממרום המפל המפורסם Skógafoss, ממנו מתחילים ללכת צפונה לאורך נהר Skógá, שבו נשפכים מפלים רבים. מטיילים שאינם רוצים לעשות מסלול ארוך יכולים לעשות מסלול מפלים נעים לאורך הנהר ולהסתובב באיזו נקודה שהם רוצים חזרה לכיוון סקוגאר - מטיילים רבים בוחרים לעשות מסלול כזה של 2-3 שעות. חלקו הראשון של המסלול הוא קל יחסית ובעלייה מתונה, לאחר 8 קילומטר תעברו בגשר אל הגדה המערבית של הנהר (מומלץ בנקודה זו למלא מים, מכיוון שהמשך המסלול לא עובר ליד מקור מים מלבד שלג מלוכלך). מפה ממשיכים בשביל עפר לג'יפים עד לבקתת Baldvinsskáli, בקטע קצת פחות מעניין של המסלול. מהבקתה הקרקע בדרך כלל מתחילה להיות מושלגת ותלולה יותר, עם החלק המאתגר והתלול ביותר במסלול, שעולה דרך אדמה וולקנית חלקלקה עד למעבר ההרים Fimmvörðuháls והנקודה הגבוהה ביותר במסלול.

f3.jpg

הגעה לחלק המושלג - העלייה למעבר ההרים

f13.jpg

מעבר ההרים Fimmvörðuháls יושב בין 2 קרחונים, הנוף באזור מושפע מההתפרצות של הר הגעש Eyjafjallajökull בשנת 2010 (זו שגרמה לחסימה של המרחב האווירי של אירופה ולמשבר תעופה גדול) ויש בו שדה לבה ושני הרים חדשים בשם Magni ו-Móði. ניתן לטפס אל פסגות ההרים האלו, בעיקר מומלצת העלייה ל-Móði. מנקודה זו המסלול מתחיל לרדת לכיוון ת'ורסמורק; בהתחלה תרדו מגבעה בשם Brattafönn שתוביל אתכם דרך אוכף Heljarkambur אל רמה בשם Morinsheiði. הירידה הזו תלולה וסלעית ויש בה שרשראות לסיוע, אבל בכל זאת יש להיזהר פה מאוד. בשלב זה תגיעו לאזור שנקרא Goðaland; מאזור זה תתחילו ממש לראות את נופי היילנדס המיוחדים, הטובים ביותר במסלול. כשתגיעו לרמה תוכלו לבחור להמשיך את המסלול בנתיבים אחרים, דרך קניון Hvannárgil  או דרך פסגת הר Útigönguhöfði. ניתן לקרוא על מסלולים אלו בעמוד של ת'ורסמורק. המסלול הרשמי ממשיך צפונה וחוצה את הרמה ואז מתעקל מערבה ויורד אל Kattarhyggir ("עמוד השדרה של החתול"). קטע זה עובד על סף צוקים ועשוי להיות מפחיד לאנשים עם פחד גבהים, יש להיזהר בו במיוחד. לאחר מכן תגיעו לירידה תלולה שתכניס אתכם לתוך אזור מיוער לאורך עמק Strákagil שיורד כל הדרך לבקתת Básar - נקודת הסיום של המסלול.

"עמוד השדרה של החתול" לפני הירידה האחרונה

f12.jpg

הירידה לרמת Morinsheiði

לינה ואוטובוסים

קתת Básar נמצאת בחלקו הדרומי של ת'ורסמורק, אך החלק העיקרי של השמורה המרהיבה הזאת נמצא צפונית יותר, מעבר לנהר ה-Krossá. ניתן לסיים בלינה או איסוף מבקתת Básar או להמשיך לבקתת Langidalur שהיא המרכזית ביותר בת'ורסמורק. עוד יותר צפונה בעמק Húsadalur ישנו אתר נופש בשם Volcano huts, אך הגעה עד לשם אחרי מסלול ארוך תהיה מעייפת. מומלץ ללון באחת הבקתות הראשונות כדי להנות מהליכות נוספות בתוך שמורת ת'ורסמורק ביום הבא ולקחת אוטובוס חזרה בצהריים. מידע נוסף על הלינה והמסלולים בשמורה ניתן למצוא בעמוד של ת'ורסמורק.

מספר חברות מפעילות אוטובוסים מרייקיאוויק דרך סלפוס, הטלה (Hella) וקוולסוור (Hvolsvöllur) - לת'ורסמורק ובחזרה. אוטובוסים מת'ורסמורק חזרה לכיוון רייקיאוויק יוצאים ב-15:00 ו-18:00, ובשיא העונה (סוף יוני עד סוף אוגוסט) מתווסף בד"כ קו נוסף שיוצא בסביבות 20:00. מידע נוסף באתרי החברות: Reykjavik Excursionsחברת TREXחברת Icelandbybus. בחברות אלו יש אפשרות לרכישת Hiking pass שמאפשר לכם לרדת בנקודה אחת ולעלות חזרה מנקודה אחרת. שימו לב ליעדי הפיזור והאיסוף השונים ברחבי ת'ורסמורק. נוסף על כך, ישנם קווי אוטובוס בין ת'ורסמורק ל-Hvolsvöllur, עם עצירה על כביש 249, ממנו אפשר לעלות על אוטובוס המשך לסקוגאר. פרטים נוספים והזמנות ניתן למצוא כאן. חשוב להזמין את האוטובוסים מראש.

Fimmvorduhals.jpg

מפת המסלול

Hike medium

רמת קושי: בינוני-קשה

סוג: חד כיווני

מרחק: 24 ק"מ

זמן הליכה: 8-10 שעות

#קרחון #מאתגר

#תצפית #מפלים

 #הרים #ארוך

one_way_wanderung.png
Hike medium
hiking.png
bottom of page