top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Laugavegur Trail

טראק לאוגאווגור

24645199595_b4343dbb07_o_edited.jpg

תיאור המסלול

הדרך משמורת לנדמנלאוגר לשמורת ת'ורסמורק היא מסלול ההליכה המפורסם והפופולארי ביותר באיסלנד. המסלול מציע את המיטב שיש לנופים המיוחדים ויוצאי הדופן של איסלנד להציע, בעיקר אלו הפראיים והבלתי מיושבים של מרכז האי. מהמעיינות החמים של לנדמנלאוגר, דרך אגמים, שדות לבה, מרחבים מרהיבים של שחור וירוק ועד לקרחונים המקיפים את ת'ורסמורק - מובטח לכם אחד הטראקים היפים, המגוונים והמיוחדים ביותר שתוכלו למצוא בעולם כולו.

 שלב ראשון: בחירת אופי הטיול 

קמפינג או בקתות?

ההחלטה הראשונה שעליכם לעשות לפני שתגשו להמשך התכנון, היא האם ברצונכם ללון באוהל או האם אתם מעדיפים ללון תחת קורת גג וקירות בבקתות הפזורות לאורך המסלול. לכל אחת מהאפשרויות יתרונות וחסרונות ברורים: לינה באוהל תעניק לכם חופש ותאפשר לכם ספונטניות; לינה בשטח לא מצריכה הרשמה מראש, ניתן פשוט להגיע ולהתחיל ללכת, כך שלמעשה בחירה באופציה הזו חוסכת ממכם את רוב התכנון ותוכלו להשאיר את ההחלטה על חלוקת על המסלול ומספר ימי ההליכה - לזמן הטיול עצמו. החיסרון העיקרי (והברור מאליו) הוא כמובן ההתמודדות עם מזג האויר. מזג האויר בכל איסלנד עלול להיות בעייתי, אך האזור הזה, על התפר של דרום איסלנד והמרכז - עשוי להיות קיצוני, קר וגשום עוד יותר. אופציה זו טובה למי שמורגל בטראקים ובלינה בשטח במדינות קרות וגשומות. לינה בבקתות תעניק לכם נוחות יחסית ושינה נעימה ויבשה, אך היא תאלץ אותכם לקבל מראש את כל ההחלטות לגבי המסלול ולהזמין את הבקתות. בשל הבום התיירותי שחווה איסלנד ועומס המטיילים, יש לבצע את ההזמנה כמה חודשים מראש - הכל מתמלא מהר מאוד ולעיתים תאלצו לחכות ברשימת המתנה.

קמפינג

הלינה באוהל מותרת באתרי הקמפינג המורשים בלבד (צמודים לבקתות).

מחיר קמפינג: 2000isk לאדם ללילה (התשלום במקום).

לאתרי הקמפינג גישה לשירותים, מקלחות (500isk ל-5 דקות, בחלק מהבקתות בלבד), ברזי מים קרים, מצרכים בסיסיים הנמכרים בבקתות ואוכל הנמכר במסעדות בת'ורסמורק וב-Alftavatn.  ללנים בקמפינג אין גישה למטבחים ושאר המתקנים בבקתות.

כיוון ההליכה

ניתן לבצע את המסלול בשני הכיוונים, עם זאת, הדרך הנכונה והטובה ביותר לבצע אותו היא באופן הקלאסי - מצפון לדרום; באופן הזה המסלול ברובו במגמת ירידה ולא מצריך עליות מיותרות. כמו כן, ההליכה בכיוון זה חושפת את הנוף מולכם תוך כדי המסלול.

 שלב שני: חלוקת המסלול והזמנת בקתות 

 

 

הזמנת הבקתות מתבצעת דרך הלינק כאן. תתבקשו לבחור את תאריך ההתחלה והסיום של הטראק ולחכות לתשובה של החברה המפעילה את הבקתות שתציע לכם את האופציות האפשריות בהתאם לזמינות, קרוב ככל הניתן למסלול וזמן ההליכה הקלאסי של הטראק. אורך המסלול מלנמנלאוגר לת'ורסמורק הוא כ-55 ק"מ שאותם תוכלו לחלק כרצונכם בין שלושה לארבעה ימים. מטיילים מטיבי לכת יכולים לבצע את המסלול גם ביומיים, אך הדבר אינו מומלץ (לא מטעמי קושי, אלא כי פשוט חבל לחלוף במהירות על פני נופי הטראק המדהימים). אם ברצונכם לבצע את הטראק בצורה שונה (למשל בשלושה ימים) ציינו זאת בהערות. לעיתים בתשובה של החברה תתבשרו על חוסר אפשרות לבצע את הטראק בצורתו הקלאסית במידה וחלק מהבקתות תפוסות - במצב כזה יוצעו לכם חלופות לביצוע הטראק בפחות זמן, או לינה בבקתה חלופית (אם ישנה), או שתוכלו להרשם לבקתות הפנויות בתאריכים שביקשתם וללון בקמפינג בלילה שבו אין בקתה פנויה. לעיתים יש צורך ב"פינג-פונג" בהתכתבות עד שבוגרים את כל הפרטים. ודאו היטב שבסופו של דבר כל הבקתות שהזמנתם הם בתאריכים המתאימים לתכנון המסלול שלכם. 

 

להלן פירוט המסלול בחלוקה הקלאסית ל-4 ימים. מפורטות גם האלטרנטיבות למעוניינים בקיצור ל-3 ימים או במקרה וחלק מהבקתות מלאות. 

פירוט המסלול

 

יום 1: Landmannalaugar – Hrafntinnusker

מרחק הליכה: 12 ק"מ | זמן הליכה: 4-5 שעות | סה"כ עלייה: 470 מטר

את היום הראשון ניתן להתחיל ביום ההגעה (עצמאית או בתחבורה ציבורית - ראו פירוט בהמשך), או לאחר לילה בשמורת לנדמנלאוגר. שתי האופציות אפשריות לחלוטין, לא מדובר על הליכה רבה מדי ביום אחד ושעות האור בקיץ כמעט בלתי מוגבלות, כך שאין שום בעיה להתחיל את המסלול מאוחר יחסית אחרי שינה טובה או אחרי נסיעה לשמורה. בכל זאת, לינה בשמורה היא חוויה מומלצת ויציאה למסלול אחרי טבילה במעיינות החמים בלנדמנלאוגר תעניק לכם ספתח מרענן. רוב ההליכה ביום הראשון היא במגמת עלייה וכוללת הליכה בשאריות שלג. המסלול עובר דרך שדה הלבה - Laugahraun ומרגלות ההר הצבעוני Brennisteinsalda, בדרככם תבחינו בעשן העולה מהאדמה מסביבכם. בהמשך תגיעו למעיין הגיאורתמי - Storihver שהוא מן "נווה מדבר" בנוף הוולקני החום של Hrafntinnusker.

בקתה: Hrafntinnusker

מחיר: 10200isk | קיבולת: 52 איש | מתקנים: מטבח, מים, ללא מקלחת.

חלופות וקיצורים:

Landmannalaugar - Álftavatn

רוב אלו שבוחרים לבצע את המסלול ב-3 ימים בוחרים ל​חבר את היום השני ליום הראשון ולהמשיך עד Alftavatn. זהו הקיצור ההגיוני ביותר, מכיוון שזמן ההליכה בימים הבאים מעט ארוך יותר וגם כי הדרך ל-Álftavatn היא ברובה בירידה. זמן ההליכה הכולל ביום אחד יארך בערך 8 שעות.

יום 2: Hrafntinnusker – Álftavatn

מרחק הליכה: 12 ק"מ | זמן הליכה: 4-5 שעות | סה"כ ירידה: 490 מטר

ביום השני תעזבו את אזור שמורת Fjallabak ואת הצבעים החומים-אדומים צהובים יחליף נוף ירוק זוהר המכסה אדמה ההרית שחורה. השינוי יהיה חד ובולט ביותר כאשר תתחילו לרדת במורד - Jökultungur, אז יחשף בפניכם הנוף הבלתי נתפש ביופיו של המרחבים הסובבים את אגם Álftavatn והקרחונים האדירים במרחק. זוהי כנראה נקודת השיא של הטראק כולו. אם מזג האוויר טוב והרוח לא חזקה מדי, מומלץ לטפס לפסגת הר - Haskerdingur, ממנו נשקף נוף פנורמי שני הכיוונים. המשך המסלול הוא בירידה לאגם.

 

בקתה: Álftavatn 

מחיר: 10200isk | קיבולת: 72 איש | מתקנים: מטבח, מים, מקלחת, שירותים, גריל, תחבורה ציבורית, קליטה סלולרית.

חלופות וקיצורים:

Harfntinnusker -Hvanngil 

בשל המיקום הנהדר שלה, הבקתה על שפת אגם Álftavatn היא הראשונה להתמלא וגם הומה למדי. אם ממשיכים שעה נוספת במסלול מגיעים לבתקה ואתר הקמפינג ב-Hvanngil. אם לא הצלחתם להשיג מקום ב-Álftavatn, נסו את הבקתה הזו.

בקתה: Hvanngil

מחיר: 10200isk | קיבולת: 60 איש | מתקנים: מטבח, מים, מקלחת, שירותים, גריל, תחבורה ציבורית.

יום 3: Álftavatn – Emstrur

מרחק הליכה: 15 ק"מ | זמן הליכה: 6-7 שעות | סה"כ ירידה: 40 מטר

 

ביום הזה תצעדו בתוך נופי הגלויה הקסומים והמסתוריים שעליהם צפיתם מלמעלה ביום הקודם. אתם תלכו על חולות שחורים המוקפים בהרי געש מכוסים ירוק ומעוטרים בשאריות שלג לבן - שילוב שמאוד מאפיין את ההיילנדס האיסלנדי. בכיוון ההליכה שלכם תראו את כיפת הקרח שעל הר הגעש המפורסם - Eyjafjallajökull הולכת ומתקרבת אליכם. ביום הזה גם תחצו מספר נחלים ונהרות (חלק מהם באמצעות גשרים, אבל בחלק גם תחצו בתוך המים). קצת לפני שמגיעים לבקתה, כדאי לפנות לכיוון קניון -Markarfljótsgljúfur  - אחד מהיעדים המוכרים והפופולארים של מרכז איסלנד. מדובר בתוספת של חצי שעה-שעה למסלול (כולל הליכה הלוך חזור) וניתן לבצע אותה גם אחרי שתגיעו לבקתה ותנוחו.

בקתה: Botnar 

מחיר: 10200isk | קיבולת: 60 איש | מתקנים: מטבח, מים, מקלחת, שירותים, גריל.

יום 4: Emstrur – Þórsmörk

מרחק הליכה: 15 ק"מ | זמן הליכה: 6-7 שעות | סה"כ ירידה: 300 מטר

צאו מוקדם אם בכוונתכם לעלות על האוטובוס לרייקיאויק או ליעד הבא שלכם ולא ללון בסוף המסלול.

הנוף שוב משתנה ועם הכניסה לשמורת ת'ורסמורק, לראשונה מזה כמה ימים תראו עצים! הירוק הופך לצבע הדומיננטי והקרחונים Eyjafjallajokull ו Myrdalsjokull הופכים לעצמים הדומיננטים בסביבה, במרחק נגיעה ממש. לפני ההגעה לתו'רסמורק ישנם כמה עליות וירידות וחצייה שלא תוציא אתכם יבשים - חצו בזהירות. תו'רסמורק היא שמורה מדהימה ביופיה ששווה להרחיב את הטיול בה, בהמשך היום או ביום הבא (ראו עוד בעמוד תו'רסמורק). את המסלול תסיימו בהתאם לתוכנויות שלכם בהמשך. הבקתה ונקודת האיסוף המרכזית של האוטובוס היא -  Langidalur. בקתה מרכזית נוספת נמצאת ב-Húsadalur ועוד אחת, מעט מרוחקת ודרומית יותר היא -Básar (מתאימה לאלו שממשיכים ביום הבא למסלול - Fimmvorduhals עד סקוגאר. 

בקתה: Langidalur

מחיר: 10200isk | קיבולת: 75 איש | מתקנים: מטבח, מים, מקלחת, שירותים, גריל, מכולת, תחבורה ציבורית

בקתה: Þórsmörk volcano huts

מתחם נופש פרטי הכולל בקתות, אתר קמפינג, קוטג'ים חדרים פרטיים וגם מסעדה ובר.

מחירים ומתקנים משתנים בהתאם לסוג הלינה - ראו באתר המתחם.

בקתה: Basar

מחיר: 7600isk | קיבולת: 83 איש | מתקנים: מטבח, מים, מקלחת, שירותים, גריל, תחבורה ציבורית

טראק Fimmvörðuháls

 

למעוניינים ניתן להאריך את הטראק עד סקוגאר שבדרום איסלנד, דרך המסלול הנהדר והפופולארי. ניתן לבצע את המסלול גם בטראק נפרד, במקרה כזה כיוון ההליכה המועדף על רוב המטיילים הוא מסקוגאר לת'ורסמורק ולא להיפך כפי שמתואר פה. מדובר במסלול מאתגר יותר מהקטע בין לנדמנלאוגר לת'ורסמורק, שאורכו הכולל הוא 25 ק"מ. במזג אויר רע וגשום, המסלול הופך קשה יותר ואפילו מסוכן.

הרוחות בחלקים העליונים של המסלול יכולות להיות חזקות ומאיימות מאוד.  למטיילים שאינם מנוסים ואפילו לותיקים, כדאי מאוד לבדוק את מזג האויר אצל שומר היערות באתרי הקמפינג ובבקתות ולשקול את המשך הצעידה בהתאם. לעיתים המסלול נסגר (גם בקיץ) בשל תנאי מזג האויר. את המסלול ניתן לעשות ביומיים או ביום ארוך – גם כאן, אמליץ למטיילים בלתי מנוסים לחלק את המסלול ליומיים. קחו גם בחשבון שהתחבורה הציבורית מסקוגאר מוגבלת (ראו פירוט אוטובוסים בהמשך), כך שביצוע המסלול ביום אחד גם אינו משתלם בהכרח מבחינת ניצול זמן. המסלול המפורט פה מתייחס לטיול בין יומיים כולל לינה בבקתה, ביצוע המסלול ביום אחד אורך בין 8 ל-12 שעות בהתאם לתנאי מזג האוויר וקצב ההליכה. ניתן לקרוא עוד על המסלול הזה בעמוד של Fimmvörðuháls.

יום 5: Þórsmörk– Fimmvorduhals

מרחק הליכה: 13 ק"מ | זמן הליכה: 6-7 שעות | סה"כ עליה: 900 מטר

התחילו את המסלול בבקתה בה לנתם בלילה הקודם, משם חצו את הנהרות והמשיכו לכיוון הבקתה ב- Básar. היום שמתחיל בהליכה בין עמקים הופך ליום שרובו בעליה מתמשכת ותלולה לעיתים; לאחר מעבר בסמוך לערוץ בשם -Kattarhryggir, תתחילו לעלות על אוכף ארוך שמסתיים ברמה שטוחה בין שני הקרחונים השולטים על הנוף -  Mýrdalsjökull ו Eyjafjallajökull. העליה באוכף קשה אך מתגמלת ומספקת תצפית על ת'ורסמורק והערוצים הסמוכים. כשתגיעו לרמה המסלול יהפוך למושלג יותר, שלג שיהפוך לדומיננטי יותר ויותר ככל שתתקרבו לשטח שבין הקרחונים ולבקתות. ישנם שני בקתות באזור. אחת, הקטנה יותר, ממוקמת על המסלול עצמו ואחת מעט גדולה יותר ממוקמת בנקודה הגבוהה ביותר במעבר בין הקרחונים והיא נמצאת מעט מערבית מתוואי המסלול (מספר דקות הליכה, ישנו שילוט ברור).

בקתה: Baldvinsskáli

מחיר: 9700isk | קיבולת: 16 איש | מתקנים: מטבח, שירותים. ללא מים זורמים

חלופה:

בקתה: Fimmvörðuskáli hut

מחיר: 7600isk | קיבולת: 20 איש | מתקנים: מטבח, שירותים, חימום. ללא מים זורמים

יום 6: Fimmvorduhals – Skógar

מרחק הליכה: 12 ק"מ | זמן הליכה: 5-6 שעות | סה"כ ירידה: 1000 מטר

תחילת המסלול ממשיכה במעבר ההרים המושלג, משם מתחילה ירידה מתונה יחסית שהולכת וממשיכה לאורך הערוץ - Skógargil. בשלב זה ההיילנדס האיסלנדי יהיה רשמית מאחוריכם והנופים הפסטורליים והירוקים של דרום איסלנד ונוף הים והחופים השחורים מלפניכם. חציו השני של המסלול ממשיך עד סופו לאורך נחל סקוגה הפתלתל ורב המפלים, שהם כמו טיזינג מתמשך והכנה למפל האדיר שמחכה בקצה המסלול - סקוגפוס המפורסם. עם החזרה להמולת התיירים השורצים בסקוגפוס באופן קבוע, תוכלו להחליט אם להשאר ללון בסקוגאר (ישנה אכסניית HI זולה במקום) או לקחת את האוטובוס ליעד הבאה, כמפורט בהמשך.

Hike medium

רמת קושי: בינוני

סוג: חד-כיווני, רב יומי

מרחק: 55 ק"מ

זמן הליכה: 3-4 ימים

#אגמים #צבעים #הרים #קרחונים

#רכב 4X4 #מגוון

#רב-יומי #פופולרי

one_way_wanderung.png
Hike medium
Hike medium

מדריך לתכנון טיול בטראק לנדמנלאוגר-ת'ורסמורק

 שלב שלישי: הגעה 

רכב או תחבורה ציבורית?

באופן עקרוני, בשל העובדה שמדובר במסלול חד כיווני - הגעה ברכב אינה כדאית. 

הגעה ברכב הופכת לרלוונטית רק במקרה והטראק הוא חלק אחד בתוך טיול רחב יותר במרכז איסלנד ואם בכל מקרה בחרתם להשכיר רכב 4X4. אם בכל זאת בחרתם להגיע ברכב, תצטרכו לחזור לחזור אליו בתחבורה ציבורית, טרמפים או אם אתם קבוצה המטיילת בשני רכבים - תוכלו להשאיר אחד מהם בסוף המסלול.

לאלו המטיילים ברחבי איסלנד ברכב, מומלץ לבצע את הטראק לפני שהשכרתם את הרכב, או לאחר שהחזרתם אותו ולצאת למסלול באוטובוס מרייקיאוויק. הנסיעה אמנם ארוכה, אבל למטיילים יחידים או זוגות, זו אופציה משתלמת יותר מאשר רכב עומד. לאלו שבכל זאת רוצים לשלב את הטראק באמצע מסלול בכביש הטבעת ולא שכרו רכב 4X4 (מתאים לקבוצות של 3+ אנשים שחולקים את עלויות שכרת הרכב) - האוטובוסים שיוצאים מרייקיאוויק עוצרים לאיסוף גם בסלפוס, הטלה, וקוורגרדי.

אוטובוסים

ישנם מספר חברות המפעילות אוטובוסים ללנדמנלאוגר או לת'ורסמורק. אלו המחברים למסלול את טראק Fimmvörðuháls - יכולים גם להגיע/לחזור מסקוגאר. למרות שלא חובה לקנות כרטיסים מראש, מומלץ ואף הכרחי להזמין באינטרנט כרטיס מכיוון שהטראק עמוס מטיילים וללא כרטיס מוזמן מראש, אין הבטחה שיהיה לכם מקום על האוטובוס. בשיא העונה ישנו חיזוק של שעות נוספות לקווים.

מומלץ מאוד - HIKING PASS: כרטיס הנועד למטיילים בטראק, מאפשר נסיעה ליעד אחד וחזרה מיעד אחר, ללא צורך להחליט מראש, כך שתוכלו להישאר גמישים לגבי חלוקת מספר ימי ההליכה ולהחליט במהלך הטיול האם להמשיך עד סקוגאר או לא. שימו לב שבכדי להבטיח את מקומכם על האוטובוס, יש לבצע צ'ק אין לאוטובוס שברצונכם לעלות עליו - 48 שעות לפני, באמצעות שליחת מייל ל- ioyo@re.isלהזמנת HIKING PASS דרך האתר במחיר של 14,600 קרונות - לחצו כאן.

* מתייחס להייקינג פס של חברת Reykjavik Excursions, אך קיימים כרטיסים דומים בחברות שונות, המידע המובא היא לגבי - Iceland On Your Own Hiking Pass.

לוחות זמנים והזמנות

 

 שלב רביעי: הכנות 

לאחר שבחרתם את אורך וסגנון הטיול שלכם (קמפינג או לינה באוהל), החלטתם כיצד להגיע והזמנתם את הבקתות וכרטיסי הנסיעה, זה הזמן להתכונן ליציאה לדרך.

ציוד

הציוד הנרדש לטראק אינו שונה במהותו לאריזה לכל טראק אחר, אך עם מספר דגשים:

* מזג האוויר באזור הפכפך לחלוטין בלתי צפוי. כל מצבי המזג האוויר אפשריים במהלך הטראק - משמש ועד גשם, כולל מקרים שבהם ירד של גם בקיץ! יש להיערך בהתאם עם כל סוגי הלבוש, עם חשיבות גדולה לביגוד וציוד עמיד למים ורטיבות.

*הקפידו על נעליים נוחות! האדמה לאורך הטראק מחוספסת וקשוחה, הליכה בלשג היא כמעט ודאית, לכן אין להגיע לטראק עם נעלי ספורט, אלא רק עם נעלי הליכה סגורות וגבוהות. מומלץ מאוד גם ליהערך עם מספר גרביים להחלפה. מומלץ להביא גם סנדלים (לא כפכפים!) לצורך חציית הנחלים.

*כמובן שאם החלטתם להשאר גמישים וללון באתרי הקמפינג, תאלצו לקחת אוהל (טוב ועמיד למים ורוח), לינה תחת כיפת השמיים היא רעיון גרוע, גם אם הלכתם לישון במזג אוויר טוב, אין הבטחה שלא תתעוררו לסופה. שק שינה נדרש גם לאלו הלנים בבקתות.

*יש להביא אוכל איתכם, בחלק מהבקתות ניתן לקנות מעט מצרכים, אבל האספקה אינה קבועה ורציפה ולא נמכרות ארוחות חמות.

זהירות ובטיחות

בטרם היציאה לדרך בדקו את מזג האוויר והתעדכנו במצב תנאי השטח באתרים המתאימים:

https://safetravel.is/conditions - אתר הבטיחות האיסלנדי - בו מפורטים תנאי טיול ואזהרות בזמן אמת, כמו גם מצב הכבישים. כמו כן ניתן ואף רצוי מלא את פרטי הטיול שלכם באתר (בלושנית Travel Plan), כך תהיו בטוחים שיהיה מעקב למקרה של בעיות כלשהן במהלך הטראק (יש צורך לדווח על חזרה בשלום בסיום המסלול).

https://en.vedur.is - אתר השירות המטאורולוגי האיסלנד - הטוב והמדויק ביותר לחיזוי מזג האוויר. התראות ואזהרות רלוונטיות מפורסמות בדף הבית.

קראו עוד על הוראות הבטיחות בטראק - כאן.

מפת המסלול

bottom of page