top of page
IMG_1486.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Ásbyrgi

אסבירגי

Ásbyrgi | קניון אסבירגי

מיקום:  צפון קניון Jökulsárgljúfur

רכב:  כל הרכבים

עונת ביקור:  כל השנה

זמן נדרש:  שעה וחצי עד יום שלם
זמן הליכה ונגישות:  שעה עד 8 שעות

בקצה הצפוני ביותר של הפארק הלאומי Vatnajökull, נמצא קניון מיוחד ויוצא דופן - אסבירג'י. אורכו של הקניון כ-3.5 ק"מ, רוחבו קצת יותר מקילומטר ומצוקיו מגיעים לגובה של 100 מטר. צורתו דמוית הפרסה מקיפה עמק רחב עם מגוון עצים ופרחים - נוף חריג ושונה מאוד מהנופים האיסלנדיים הטיפוסיים. הקניון הוא אחד האתרים הפופולאריים בצפון איסלנד והוא יעד מרכזי ב"מעגל היהלומים" במרחק של פחות מ-40 דקות נסיעה מהוסאוויקהאתר מתוחזק היטב וניתן להתרשם מהיופי שיש לו להציע בהליכה במגוון רחב של מסלולי הליכה בכל רחבי הקניון או ממרום הצוקים המקיפים אותו (ראו פירוט). הקניון הוא גם נקודת ההתחלה (או הסיום) של טראק דו-יומי מרהיב לאורך קניון Jökulsárgljúfur - מאסבירגי ועד מפל דטיפוס - קראו עוד כאן.

על פי ההנחה הרווחת של רוב הגיאולוגים, הקניון נוצר כתוצאה מאירוע או מספר אירועים של שטפונות ענק בנהר היוקולסה (Jökulsá), שהציפו את האזור בעקבות התפרצות געשית מתחת לקרחון ואטניוקול. בפולקלור המקומי, קניון אסבירג'י נחשב ל"עיר הבירה" של השדונים והאלפים באיסלנד, שלפי הסיפורים נהגו להתחבא בנקיקים שבין הסלעים בקניון. על פי המיתולוגיה הנורדית - סלפניר (Sleipnir) סוסו הענקי בעל שמונת הרגליים של האל אודין (Óðinn), דרך בטעות על אדמת איסלנד ויצר באמצעות פרסתו את הקניון, שקיבל את השם אסבירג'י - שמשמעותו היא "מקלט האל" (המילה Ás מתייחסת לכינוי האלים במיתולוגיה הנורדית).

קניון אסבירגי לא דומה לשום אתר טבע אחר באיסלנד. הנופים המיוערים יוצאים דופן ביחס לאיסלנד שברובה נטולת עצים. הקניון הוא בית לציפורים רבות ותמצאו בו צמחים ופרחים שונים וצבעוניים. המרחבים העצומים הנשקפים ממרום הצוקים שלו והיערות שנמצאים בתוכו משרים אווירה קסומה ומיוחדת המציתה את הדמיון, כפי שניתן להתרשם בקליפ ההופעה החיה של הלהקה האיסלנדית המפורסמת Sigur Rós לאחד השירים המוכרים שלהם - Hoppípolla, אשר צולם בתוך הקניון.

הסתיו באסבירג'י קסום במיוחד ונחשב בצדק לעונה הטובה ביותר לבקר בקניון; בתקופה זו שבין תחילת ספטמבר לסוף אוקטובר, האזור המיוער בתוך הקניון נצבע בשלל צבעי שלכת בגווני צהוב, כתום ואדום - מחזה מרהיב ובלתי נשכח. בחורף הקניון מתכסה בשכבה לבנה מרהיבה. האתר פתוח ונגיש בכל מזג אויר, אך הכביש הפנימי של הקניון וחלק ממסלולי ההליכה עשויים להסגר או להפוך לבלתי עבירים למשך פרקי זמן ארוכים בהתאם לתנאים וגובה השלג.

IMG_1503.jpg

מרכז המבקרים ואתר הקמפינג

מרכז המבקרים נמצא בכניסה למתחם הקניון, קרוב לכביש 85 ולתחנת הדלק. זהו מרכז המבקרים הגדול ועיקרי של החלק הצפוני של הפארק הלאומי ואטניוקול ופארק Jökulsárgljúfur. במבנה ישנו מרכז מידע, חנות מזכרות ותערוכה המוקדשת לקניון ולפארק כולו. מרכז המבקרים משמש כנקודת היציאה העיקרית לרוב מסלולי ההליכה בקניון ובעיקר למסלולים המטפסים אל ראש הצוקים, בניהם המסלול המעגלי הנהדר מעגל Kúahvammur.

שעות פתיחת מרכז המבקרים:

יוני-אוגוסט - 09:00-17:00

ספטמבר-אוקטובר - 10:00-16:00

16 בינואר-אפריל - 11:00-15:00 (ב'-ו')

מאי - 10:00-16:00

נובמבר-15 בדצמבר- 10:00-17:00 (ב'-ו')

מידע והתקשרות:

אתר האינטרנט של סקאפטאפל

אתר האינטרנט של אתר הקמפינג

מייל: asbyrgi@vjp.is

טלפון: 3544707100+

לא רחוק ממרכז המבקרים נמצא אתר הקמפינג של אסברגי, הנחשב לאחד היפים ביותר באיסלנד. זהו אתר קמפינג גדול ומסודר הפועל מאמצע מאי עד סוף ספטמבר או אוקטובר (בהתאם למזג האוויר). באתר יש מקום ל-350 אוהלים ואזור גדול לקמפרוואנים ומוטורהומים עם גישה לחשמל. האתר נגיש מאוד ומצויד היטב - יש בו שירותים, מקלחות, מכונת כביסה ומייבש ואינטרנט זמין. האתר מותאם לבעלי מוגבלויות ומותר להכניס אליו כלבים. אתר הקמפינג משמש כנקודת יציאה לחלק ממסלולי ההליכה בקניון ובקרבתו תמצאו מגרש משחקים, מסלול גולף ואת מרכז המבקרים וסמוך אליו גם חנות מכולת ומסעדה. אין צורך בהזמנת מקום מראש.

מסלולים באסבירגי

Á1: אגמון Botnstjörn

מרחק: 1 ק"מ  |  זמן הליכה: 0.5-1 שעה | מסלול מעגלי |  רמת קושי: קל

המסלול הקל והבסיסי, נועד למטיילים בכל רמות הכושר, למשפחות ואף לבעלי מוגבלויות. המסלול מתחיל מהחנייה הפנימית של הקניון ומוביל אל האגמון שנמצא ממש בקצה שלו, מתחת לקירות המקיפים אותו בצורת פרסה. מעל האגמון יש פלטפורמת עץ אליה מובילים מספר שבילים נוספים העוברים בתוך החורשה. ממערב לאגם יש שביל העולה לתצפית על האגם ובהמשך השביל יש גרם מדרגות אבן המוביל לגבעה עם נקודת תצפית גבוהה וטובה יותר על הקניון.

Á2: גבעת Eyjan

מרחק: 4.5 ק"מ | זמן הליכה: 1.5-2 שעות | הלוך חזור | רמת קושי: קל

במרכז הקניון מזדקרת גבעת סלע גדולה המכונה "האי", שנראית כאילו הניחו אותה שם כדי שתשמש נקודת תצפית. מראש הגבעה נשקף נוף פנורמי מרהיב על הקניון מכל צדדיו. המסלול מתחיל בהליכה צפונה ממבנה השירות והחנייה באתר הקמפינג. משם עולים על הגבעה באמצעות מדרגות העץ עד לפסגה ורוג'ום האבנים. ניתן (ומומלץ) להמשיך עוד כמה מאות מטרים לצוק בצידה השני של הגבעה לתצפית של 360 מעלות. הדרך חזרה היא באותו המסלול.

Á3: מסלול היער

מרחק: 4 ק"מ  |  זמן הליכה: 1.5 שעות | כיוון אחד | רמת קושי: קל

המסלול מתחיל במרכז המבקרים ומגיע אל אגמון Botnstjörn בשביל שעובר בין העצים והחורש מתחת למצוקים המזרחיים של הקניון. מסלול פשוט ונינוח זה מתאים למי שרוצה לחוות אזור מיוער של איסלנד (דבר דיי נדיר). בדרך תראו מינים רבים של פרחים וציפורים. ניתן לחבר את המסלול למסלולים נוספים כדי להפוך אותו למעגלי.

Á4: מתחת לגבעת Eyjan

מרחק: 3.5 ק"מ  |  זמן הליכה: שעה | כיוון אחד  |  רמת קושי: בינוני

מסלול זה מתחיל בפינה הדרום מערבית של אתר הקמפינג ולרוב מהווה את חלקו השני של מסלול-A3. המסלול חולף מתחת לצוקים המזרחיים של גבעת "האי" ותצורות הסלע היפות שלהן. הצוקים משמשים גם כאזורי קינון של מספר מיני ציפורים. כשמגיעים ל"שפיץ" הדרומי של הגבעה - המסלול ממשיך דרך החורש עד החנייה הפנימית של הקניון או עד מרכז המבקרים אם מחברים את המסלול מ-A3 ויוצרים מסלול מעגלי.

Á5: סובב גבעת Áshöfði

מרחק: 7.5 ק"מ  | זמן הליכה: 2-3 שעות | מסלול מעגלי  | רמת קושי: בינוני

מסלול זה מוביל לגבעה הנמצאת מזרחית לקצה הצפוני של הקניון ומקיף אותה. ממרכז המבקרים הולכים מזרחה דרך מגרש הגולף, לגדותיו של אגמון Ástjörn. המסלול ממשיך להקיף את החלק המזרחי של הגבעה דרך נקיקים, צמחים ושלוליות, עד אשר הוא פונה מערבה ומגיע לנקודת תצפית על נהר ה-Jökuslá. המסלול ממשיך צפונה ומשם מתפצל ל-2 דרכים; הדרך המזרחית עוברת דרך ערוץ Ásgil חזרה לאגמון Ástjörn ומשם למרכז המבקרים. הדרך המערבית והמעט ארוכה יותר ממשיכה על שפת הצוקים של אסברג'י ומשם יורדת צפונה לכיוון מגרש הגולף ואז בחזרה למרכז המבקרים.

Á6: חוצה גבעת Áshöfði

מרחק: 7 ק"מ  | זמן הליכה: 2-3 שעות | מסלול מעגלי  | רמת קושי: בינוני

מסלול זהה ברובו למסלול-A5, אך מציע אלטרנטיבה לחלקו השני ומגיע לפסגת גבעת Áshöfði ולתצפית מרשימה יותר. המסלול מתחיל באופן זהה ממרכז המבקרים - מזרחה אל אגמון Ástjörn ומשם מתעקל צפונה ומתחיל להקיף את הגבעה. מעט לפני שהמסלול מתעקל מערבה (לפני שמגיעים לנקודת התצפית של מסלול-A5) ישנה צומת דרכים ובה פונים מערבה בחדות ועולים אל ראש הגבעה. מחלקה המערבי של הגבעה ישנה תצפית יפה על הקניון ועל השפך של נהר ה-Jökulsá מצפון. 

Á7: תצפית Klappir דרך שפת הצוקים המזרחיים

מרחק: 9 ק"מ  | זמן הליכה: 2.5-3 שעות | הלוך חזור  | רמת קושי: בינוני

מסלול זה הוא למעשה הקטע הראשון של מסלולים A8 ו A9. ניתן להמשיך במסלולים אלו כדי להפוך את הדרך למעגלית או להיצמד למסלול A7 בדרך הלוך-חזור בכדי להנות מהנופים המרשימים בזמן קצר יותר. אם הזמן מאפשר לכם, כמובן שמומלץ להמשיך לאחד המסלולים המעגליים. מתחילים את המסלול במרכז המבקרים ועולים לצוקים באחת מהדרכים; הקלה יותר - מזרחה אל מסלול הגולף ומשם דרומה בצומת הדרכים, או בהליכה דרומה ופנייה שמאלה בצומת וטיפוס ישיר ותלול על המצוק. משם המסלול ממשיך לאורך שפת הצוקים המזרחיים של הקניון, כשהנוף המרהיב נשקף לכל אורך הדרך עד Klappir. הבורות בקלאפיר נוצרו על שטפונות בנהר ה-Jökulsá. נקודה זו נמצאת בקצה הדרומי של הקניון, ממש מעל אגמון Botnstjörn וזוהי נקודת התצפית המרשימה ביותר על כל העמק שפרוש בהדרו לפניכם. החזרה היא באותה הדרך שבאתם או בחיבור לאחד המסלולים הבאים.

Á8: מעגל Kúahvammur  מסלול מומלץ: פירוט מלא באינדקס המסלולים

מרחק: 12 ק"מ  | זמן הליכה: 4-5 שעות | מסלול מעגלי  | רמת קושי: בינוני

מסלול המשך למסלול ל-A7. מנקודת התצפית ב-Klappir ממשיכים מזרחה על האדמה הסלעית והמיוערת - עד שמגיעים לגדות נהר Jökulsá. ממשיכים צפונה בקניון, עד שהמסלול מתחבר לנתיב של מסלול A5 בערוץ Ásgil שממשיך חזרה למרכז המבקרים. זהו המסלול המעגלי המוצלח ביותר בפארק שמגיע לנקודת התצפית העיקרית והיפה בראש הצוקים שמספקת את הנוף הטוב ביותר בפארק, וגם ממשיכה לנופים מגוונים נוספים.

Á9: מעגל Kvíar

מרחק: 17 ק"מ  | זמן הליכה: 6-7 שעות | מסלול מעגלי | רמת קושי: מאתגר

זהו המסלול הארוך ביותר בתחום קניון אסבירג'י ומספק טיול ליום שלם. מסלול זה גם מתחבר אל הטראק הדו-יומי מאסברג'י למפל דטיפוס דרך קניון Jökulsárgljúfur המרהיב. התחלת המסלול ממרכז המבקרים עד Klappir כמו במסלולים A7 ו A8. מנקודת התצפית בקלאפיר ממשיכים דרומה לעבר Kvíar. באזור זה ישנה עדות לשטפונות גדולים והאדמה לאורך קטע זה רצופה בתצורות סלע ובורות, חלקם אף מלאים מים. המסלול מגיע לצומת דרכים על שפת הנהר, בנקודה זו פנו צפון מזרח והמשיכו לאורך שפת הקניון, עד אשר תתחברו לסיום מסלול A8. אפשרות נוספת היא למהשיך דרומה בעמק (מסלול L1), אל עבר אתר הקמפינג ב-Vesturdalur ולהמשיך ביום הבא עד מפל דטיפוס. לפרטים נוספים קראו על מסלול אסברג'י-דטיפוס.

mj2.jpg

מפת מסלולים של אזור אסבירג'י בפארק Jökulsárgljúfur . סימון A.

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page