top of page

שמורת הורנסטראנדיר:

צוקי Hornbjarg 
 
h4.jpg

תיאור המסלול

שמורת הורנסטראנדיר היא אחד המקומות המבודדים והפראיים ביותר באיסלנד. מדובר בגן עדן של טבע מוחלט, פיורדים עמוקים, חופים מבודדים, הרים מושלגים ואלפי ציפורים. שמורה זו היא גם אזור המחיה העיקרי של השועל הארקטי, שהוא היונק היבשתי המקומי היחיד באיסלנד. ההגעה לשמורה אפשרית במעבורת בלבד ואין בה שום יישוב, חנות, מלון או קליטה סלולרית. מטיילים בהורנסטראנדיר מתבקשים להצטייד במפה ומצפן, ביגוד חם ונעליים טובות. לטיולים ארוכים מומלץ להצטייד גם במכשיר איתור מבוסס על ג'י.פי.אס ולהשאיר את פרטים על תוכנית המסלול באתר safetravel.is. טיול באזור מומלץ למטיילים שמורגלים בהליכות ועם יכולת ניווט בסיסית. ניתן לקרוא על השמורה בהרחבה בעמוד של הורנסטראנדיר. 

נשאלתי הרבה פעמים האם אפשר לעשות מסלולי יום בשמורה ואם כן, מהם המסלולים המומלצים. בשל האופי המבודד של השמורה המחייב הגעה במעבורת - האזור מתאים בעיקר לטראקים של כמה ימים. ניתן לעשות מסלולים של יום אחד בהורנסטרנדיר, אם כי זה קצת מורכז; המסלול המוצע הוא באזור המוכר והפופולארי ביותר בהורנסטראנדיר - צוקי Hornbjarg.  אם רוצים לעשות את המסלול, יש לקחת בחשבון את לוח הזמנים של המעבורת: את המסלול הספציפי הזה אפשר לעשות ביום אחד (כולל הגעה לשמורה), אך הוא מחייב לינה בשטח, מכיוון שאין יום שבו מגיעות 2 מעבורות ל-Hornvík (נקודת ההתחלה והסיום של המסלול). כמו כן יש לשים לב שמעבורות ל-Hornvík מגיעות רק בימי שבת, ראשון, שני וחמישי (נכון לקיץ-2023), לכן ניתן לעשות את המסלול הזה כמסלול יום רק בסופי שבוע. היתרון הוא שלא חייבים לסחוב אתכם אוהל או תיק גדול למסלול, תוכלו להשאיר את הציוד באתר הקמפינג כשתעגנו, אתם תחזרו לאותו מקום בסוף היום. באינדקס המסלולים מפורט מסלול יומי נוסף שאפשר לחבר למסלול זה ולעשותם יחד ביומיים בשמורה - ראו תיאור המסלול ל-Veiðileysufjörður.

מעבורות לשמורה

ישנן שני מפעילי מעבורות שמעבירים לשמורה Sjóferðir ו-Borea - שניהם מופעלים תחת חברת West tours, אבל לשניהם לוח זמנים שונה; יש להזמין כל קו בנפרד וניתן לבחור חברה אחת בהלוך וחברה אחרת בחזור בהתאם לזמני המעבורת הדרושים לכם. למידע נוסף, לוחות הזמנים והזמנה: מעבורת Borea, מעבורת Sjóferðir. שימו לב שהזמנים מתייחסים ליציאת המעבורת מנמל א'יספיורדור אל היעד; אותן מעבורות הן אלו שמחזירות מהיעד חזרה לא'יספיורדור, כך שזמן האיסוף הוא זמן היציאה הרשום פלוס משך השיט. אם זה קצת מבלבל אתכם ניתן לגשת לטבלת ההזמנה ושם לראות את הזמנים (משוערים). הלינה בהורנסטרנדיר היא באוהלים בלבד, באתרי הקמפינג המוכרזים.

IMG_3113.JPG

אתר הקמפינג ב-Hornvík. חייבים ללון כאן לפחות לילה אחד (אבל אפשר לראות שועלים ארקטיים!)

המסלול

זכרו שאין צורך לקחת אתכם את הציוד הכבד, רק אוכל למשך היום, מים ובגדים חמים, ציוד בישול ולינה אפשר להשאיר באתר הקמפינג בו אתם יורדים מהמעבורת, אם רוצים להגן עליו מגשם ורטיבות ניתן לבנות את האוהל לפני היציאה למסלול; אל דאגה, אף אחד לא מגיע לסוף העולם כדי לגנוב ציוד, אבל לא תשאירו אוכל חשוף כי השועלים עשויים לסחוב אותו. שימו לב שמזג האוויר בהורנסטרנדיר הפכפך במיוחד, יש להיערך עם ביגוד חם ומונע רטיבות; חשוב לקחת בחשבון שמזג אויר לא טוב (רוח חזקה, גשם או ערפל) וכל כיסוי שלג בנתיב המסלול - עשוי להקשות מאוד. כמו כן, כמו כל המסלולים בהורנסטראנדיר גם המסלול הזה לא לגמרי מסומן; במידה ומזג האוויר טוב ויש ראות סבירה ההתמצאות בכיוון הכללי פשוטה מאוד, אך לפעמים מתברברים במציאת הנתיב הנוח ביותר. כאשר מזג האוויר ערפילי גם הכיוון הכללי עשוי להיות פחות ברור, וזו הסיבה שמצפן ומפה בשמורה זו הכרחיים למדי, אפילו במסלול קצר. שימו לב שההליכה במסלול זה היא על צוקים - אל תתקרבו יותר מדי אל סיפן כי רוחות פרצים עשויות להיות מסוכנות. המסלול כולל חצייה של נהר, כבר בתחילתו ושוב בדרך חזרה.

IMG_3249.JPG

נהר שחייבים לחצות

הקילומטרים הראשונים של המסלול הם הליכה על קו החוף המתעקל לכיוון צפון-מערב, רבים בוחרים לעשות את החצי הראשון של הקטע הזה יחפים, כולל חציית הנהר. רוב האנשים חוצים את הנהר ממש על החוף, אחרים בוחרים להתחיל את המסלול לא על קו החוף, אלא בקו ישר מזרחה (עם נטייה דרומה) עד לנקודה רחבה ורדודה יותר של הנהר, בכל מקרה אי אפשר להימנע מחצייתו. אחרי 6 ק"מ של הליכה על קו החוף תגיעו לחווה הנטושה Horn.  כמה מאות מטרים אחרי החווה תתחילו לעלות בהדרגה על צלע ההר תוך כדי שאתם ממשיכים ללכת באותו כיוון עם התעקלות החוף. כשתגיעו לחלקו העליון של ההר, המשיכו באותו כיוון עד ל"שפיץ". בנקודה זו תרגישו בסוף העולם ותזכו לנוף מדהים על מפרץ Hornvík ומעבר לכך. אם יהיה לכם מזל תוכלו לראות לוויתים קופצים באוקיאנוס שמולכם.

המסלול מתעקל יחד עם השפיץ בצורת פרסה/ ממשיכים לאורך קו המצוק לכיוון דרום מזרח. אחרי ירידה קצרצרה תתחילו את העלייה הקשה והתלולה ביותר במסלול, אל המצוק שממולכם (ששמו Miðfell); טפסו אותו בקו דרומה, וכאשר תהיו למעלה פנו מערבה (ימינה) על לקצה הצוק; מפה תקבלו את הנוף היפה ביותר בהורסטרנדיר, כשמצוק Kálfatindar - הצוק העיקר של צוקי Hornbjarg יפרש מולך כמו קיר עצום. חזרו אל קו הצוק הנושק אל הים ורדו דרומה לכיוון האגם שלמרגלות הצוק הראשי. אזור זה בדרך כלל מלא צמחייה ופרחים צבעוניים, והוא גם חביב מאוד על ציפורים ושועלים ארקטיים, סיכוי טוב מאוד לראות אותם כאן.

המשיכו עד קצה האגם ומשם התחילו לרדת בזהירות על צלע ההר התלולה, חזרה אל קו החוף ואל החווה הנטושה. יש מטיילים שבוחרים לפני היחידה לטפס גם לצוק Kálfatindar, אך הדבר מסוכן. אפשר לעלות חלקית על צידו המערבי, או לחצות אותו ולרדת חזרה אל החוף מצידו הדרומי של המצוק לכיוון מערב חזרה אל החוף. ישנה גם אפשרות להאריך את המסלול ולהמשיך מהצוק דרומה על קו החוף המזרחי עד למגדלור Hornbjargsviti וממנו לחזור בקו ישר מערבה אל מפרץ Hornvik (תוספת של בערך שתעיים למסלול). אם בחרתם להמשיך בנתיב המהיר, אחרי שחזרתם לחווה המשיכו דרומה ומערבה לאורך החוף כפי שבאתם, או בקו ישר דרומה ופנייה מערבה לחציית הנהר בנקודה הרדודה שלו.

מפת המסלול

hornstrandirmap.jpg
Hike medium

רמת קושי: בינוני-קשה

סוג: מעגלי/הלוך חזור

מרחק: 18 ק"מ

זמן הליכה: 5-6 שעות

#פיורד #תצפית

#מבודד #צוקים #לא מסומן #בעלי חיים #הליכה במים

one_way_wanderung.png
Hike medium
bottom of page