top of page

הר הגעש הקלה

HEKLA VOLCANO

 מיקום   דרום איסלנד 

 הגעה    כביש עפר

 רכב     רכבי 4X4 או רכבים גדולים (להר עצמו)

עונת ביקור  כל השנה. טיפוס על ההר ממולץ בקיץ.

הר הגעש הקלה הוא אולי המפורסם ביותר מבין הרי הגעש הרבים של איסלנד ונחשב להר הגעש הפעיל ביותר במדינה. אף הר געש באיסלנד לא התפרץ בתדירות גבוהה כמו זו של הקלה: מאז שנת 874 התפרץ ההר יותר מ-20 פעמים ומאז שנת-1970 התפרץ כל 10 שנים בממוצע, כאשר ההתפרצות האחרונה התרחשה בפברואר 2000. להקלה אין לוע געשי אחד והוא מתפרץ מסדקים רבים בכמה מכתשים געשיים ופולט כמויות גדולות של לבה, שמכסות שטחים נרחבים מאוד בדרום איסלנד. אם חשבתם שההתפרצות המפורסמת של הר הגעש אייפיאטלאיוקול בשנת-2010 הייתה אירוע גדול ומשמעותי, נסו לדמיין את ההתפרצות העצומה של הקלה בשנת-1159, שיצרה שינויי אקלים וגל קור באירופה ופלטה סלעים ענקיים שהגיעו עד סקוטלנד! לא פלא שבספרות ימי הביניים במערב אירופה התייחסו אל הקלה כאל "השער לגיהנום". באיסלנדית לעומת זאת, משמעות המילה Hekla היא סוג של גלימת ברדס קצרה, שם שמרמז על שמיכת העננים המכסה את פסגת ההר לעיתים קרובות.  הקלה במצלמה בשידור חי

ההר נמצא בתפר שבין דרום איסלנד לרמה ההררית הפראית של מרכז איסלנד. גובהו כ-1491 מטר והוא ניצב בדומיננטיות ברקע השדות הירוקים של השפלה הדרומית. בעלי רכב 4X4 יוכלו להגיע עד למרגלות ההר עצמו או להתרשם ממנו באינספור נקודות תצפית בדרך אל שמורת לנדמנלאוגר דרך כביש F-255. אם אין ברשותכם רכב שטח - אל דאגה, ניתן להתרשם מהקלה גם מאזורים נגישים יותר בדרום איסלנד וניתן לראותו אפילו מכביש הטבעת (1).

עמק ת'יורסדאלור (Þjórsárdalur) הוא האזור הטוב והנגיש ביותר לתצפיות על הקלה. בעת הנסיעה על כביש 26 לאורך נהר התיורסאו, ישמש לכם ההר המפואר כתפאורה קבועה. נקודות התצפית המוצלחות ביותר לאורך הדרך הן בצוק ב- Gaukshöfði, אליו ניתן להגיע ישירות עם הרכב, מפסגת הר Búrfell (טיפוס רגלי מהחנייה בסמוך לתחנת הכח, ראו סימון במפה למטה), או ממרכז הקלה.

מרכז הקלה Hekla Center

המרכז הוקם בשנת 2007 בשטח חוות Leirubakki על כביש 26 ומשמש כנקודת מוצא אידיאלית למטיילים בהקלה ובאזורים שסביב להר. במרכז מוצגת תערוכת מולטימדיה המוקדשת להר הקלה, ההיסטוריה שלו והשפעותיו על היישובים באזור ועל על חיי האדם באיסלנד מימי ההתיישבות ועד ימינו. בתוך מרכז הקלה ישנה גם מסעדה טובה המשקיפה על ההר.​ במתחם החווה נמצא גם מלון Leirubakki ובו בריכה גיאותרמית חיצונית המשמשת גם את המטיילים הלנים באתר הקמפינג הסמוך (פעיל בקיץ בלבד). המלון מפעיל טיולי סוסים קצרים וארוכים באזורים המשקיפים על הקלה וגם טיולי הליכה קבוצתיים ופעילויות נוספות באזור. מידע נוסף באתר האינטרנט.

טיפוס על הקלה

הטיפוס להקלה מתבצע מחלקו הצפוני של ההר, במסלול שאורך בערך 4 ק"מ ולוקח 3-4 שעות (בכיוון אחד).
עונת הטיפוס המומלצת היא בין יוני לאוגוסט, אם כי אפשרי לטפס ממאי עד אוקטובר. אם אתם מטפסים בשולי העונה יש צורך לבדוק את תנאי מזג האוויר ותנאי ההר (ניתן לעשות זאת גם במרכז הקלה). המחצית הראשונה של הטיפוס מסומנת באמצעות מוטות לסימון הדרך, בהמשך תצטרכו לפלס את דרכם לפסגה דרך אפר וחצץ וולקני ושלג ולחלוף על פני לועות געשיים מהבילים. מהפסגה נשקפים המרחבים העצומים והפראיים של מרכז איסלנד ועמק ת'יורסאו המרהיב.
ההגעה לחנייה בבסיס ההר היא דרך נסיעה בכביש-F ודורשת רכב 4X4 (או רכב רגיל חזק וגבוה). למגיעים מכביש 1 - יש לפנות אל כביש 26 ולאחר נסיעה של בערך 50 ק"מ לפנות ימינה לכביש F-225. לאחר נסיעה של מספר קילומטרים על דרך העפר, תראו שלט המפנה ימינה לעבר הקלה. 
 
טכנית, הטיפוס על הקלה לא נחשב לקשה מדי, אך יש לקחת בחשבון שמדובר בהר געש פעיל, שידוע בהתפרצויות מהירות ללא סימנים מקדימים. על ההר ולמרגלותיו אין שום מתקנים, בקתות או מקורות מים ובשנים בהם החורף קשה ומושלג, הטיפוס עשוי לדרוש שימוש בגרזני שלג/קרח. מסיבות אלו- ההמלצה למטיילים בלתי מנוסים היא לבצע את הטיפוס בליווי מדריך או בטיול מאורגן. חברות טיולים יוכלו לקחת אתכם באמצעות סופר-ג'יפ לנקודה גבוהה בחצי הדרך אל הפסגה ולקצר משמעותית את זמן הטיפוס.

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page