top of page
sd11.jpg

תיאור המסלול

סביבתו של אגם מיבאטן הוא אחד האזורים עם הריכוז הגבוהה ביותר באיסלנד של תופעות טבע ונקודות עניין. האזור כולו עמוס במכתשים געשיים, שדות לבה, תצורות סלע מעניינות ומערות. רוב אתרי הטבע נגישים ברכב, אך במקום לקפוץ מנקודה לנקודה, אפשר לקחת חצי יום כדי לחוות את האזור בנועם דרך הרגליים, בהליכה מהכפר Reykjahlíð שעוברת בין כמה מהאתרים העיקריים ליד האגם. יש לציין שמסלולי הליכה ארוכים יותר מחברים גם אתרי טבע שנמצאים יותר צפונה, למשל המסלול ל-Leirhnjúkur דרך הר Hlíðarfjall - כך שניתן לעשות מסלולי הליכה ארוכים, אפילו של כממה ימים. הקטע המוצע כאן הוא מסלול קל ונעים שמתאים לכל המשפחה, שישאיר אתכם עם חצי יום נוסף להמשיך לטייל באזור; המסלול מתחיל מהכפר Reykjahlíð ומסתיים בשדה הלבה Dimmuborgir, אך ישנה אפשרות להמשיך אותו עד אגם Birtingatjörn הסמוך לנקודה מעניינת נוספת בשם Höfði. יחד עם ההארכה מדובר על טיול של חצי יום שבו תראו את רוב מה שיש לאזור להציע.

 

המסלול מתחיל בפאתי הכפר, בחניון מערת Stóragjá. החניון הזה קטן במיוחד, אם הוא תפוס אין בעיה לחנות בכפר עצמו; הליכה של 5-10 דקות מכל נקודה בכפר עד החניון בתחילת המסלול (אפשר לחנות באזור תחנת הדלק N1). האתר הראשון במסלול הוא כמובן מערת Stóragjá עצמה, שנמצא ממש סמוך לחנייה; זהו בקע בולט בין הלוחות הטקטוניים שאליו יורדים אם מדרגות, בתוכו יש שביל עם מערה קטנה שבתוכה מים חמים. אין איסור מוחלט לרחוץ במערה, אך הרשויות לא ממליצות על כך, תגלו שהמערה קטנה ושהמים חמים מאוד, כך שבל מקרה היא לא כך כך מזמינה לרחצה. לאחר הביקור במערה חוזרים אל השביל (ישנו שילוט ברור המורה לכיוון Dimmuborgir) והולכים דרך שדה הלבה בכיוון דרום מזרח אל היעד הבא - Grjótagjá.

 

מערת Grjótagjá נמצאת גם היא בבקע בין הלוחות, וגם היא מכילה מעיין גיאותרמי חם, אך היא מעט גדולה יותר ומרשימה יותר (בעיקר ביום יפה כשצבע המים בוהק באור השמש). המערה מוכרת כ"מערת האהבה", ששימשה לסצנה המפורסמת של ג'ון סנואו וייגריט ממשחקי הכס. הרחצה אסורה כאן לחלוטין. משם המשיכו בשביל מזרחה לתוך שדה לבה נוסף (שביל שחוצה את הכביש), והתעקלו איתו דרומה; היעד הבא נראה היטב מכל האזור - מכתש Hverfjall. ההר נוצר לפני 4,000 שנה והמכתש העגול נוצר בעקבות פיצוץ וולקני אדיר לפני 2800-2900 שנה בערך. גובהו של ההר כמעט 400 מטר, עומק המכתש הוא 140 מטר וקוטרו קילומטר - הוא אחד המכתשים הסימטריים ביותר איסלנד ואחד מהגדולים מסוגו בעולם. ישנם 2 שבילים מסומנים וברורים למעלה ההר; השביל העיקרי (הצמוד לחניה), נמצא בצידו הצפוני של ההר, לשם בדיוק תגיעו. שביל נוסף נמצא בחלקו הדרומי של ההר; תוכלו לעלות מהשביל הצפוני ולרדת בדרומי, או לסיים הקפה מלאה של המכתש מלמעלה, לרדת מאותו שביל ולהמשיך במסלול מלמטה. העלייה למכתש מעט תלולה אך מאוד קצרה, זה החלק ה"מאתגר" היחיד במסלול.

sd12.jpg

העלייה להר Hverfjall - העלייה העיקרית והכמעט יחידה במסלול

sd4.jpg

השלט המורה על תחילת המסלול

לאחר שירדתם מההר, ממשיכים בשביל דרומה ותוך כמה מאות מטרים בלבד כבר תהיו בשולי שדה הלבה Dimmuborgir. אזור זה הוא גן פסלים ענקי תוצרת הטבע, עמוס בתצורות סלע מיוחדות שיפעילו לכם את הדמיון ויתנו לכם תחושה שאתם מטיילים בכוכב אחר. משמעות השם דימובורגיר הוא "המבצרים האפלים", שכן הסלעים הכהים והגדולים בשדה הלבה מזדקרים כמגדלים ענקיים המזכירים טירות או מבצרים. צורות אלו נוצרו כתוצאה מהתנגשות של לבה רותחת במי אגם מיבאטן, מה שגרם להיווצרות "בועות לבה" וליצירת עמודי אדים ובמקביל להאצת צינון הלבה והתקשותה. הסלעים משמשים כאזורי קינון לציפורים וכשטח שבו גדלים צמחים ופרחים רבים. אחד מתצורות הסלע היפות והמוכרות ביותר בדימובורגיר היא "הכנסייה" (Kirkjan)- מערה הפתוחה בשני הקצוות עם גג בצורת כיפה גבוהה, שנראית קצת כמו כנסיה גותית. מלבד הכנסייה תמצאו באתר עוד מגוון רחב של עמודי סלע ומערות נסתרות, קחו את הזמן ופיקחו את העיניים. ישנם שבילים רבים בשדה הלבה, תוכלו לשוטט כמה שמתחשק לכן ולסיים בבית הקפה שבחניית האתר.

אם רוצים, ניתן להמשיך מכאן עוד ל-3.5 ק"מ עד לאגם Birtingatjörn - אגם קטן שנמצא בצמוד לאגם מיבאטן עצמו אגם ו ולאתר מעניין נוסף בשם Höfði. הופדי הוא חצי אי קטן וקסום על גדות אגם מיבאטן, במרכזו ישנה גבעה שעליה נקודת תצפית מצוינת המספקת נוף פנורמי מרהיב על האגם והאזור כולו. הגבעה מוקפת בחורשה מיוערת, מלאה בצמחים שנשתלו על ידי בעלי המקום במשך שנים רבות של התמדה. בקיץ ובאביב המקום ירוק ומלבלב לחלוטין, מלא בפרחים בשלל גוונים של צהוב, סגול ואדום והופך לאזור טוב לתצפית על ציפורים המקננות בין הענפים. שולי חצי האי נושקים למפרצונים רדודים באגם ומהן ניתן לראות תצורות סלע ועמודי לבה המזדקרים ממים צלולים במיוחד בגווני תכלת-טורקיז. את תצורות סלע אלו, המוכרות בשם Kálfastrandavogar , ניתן לראות גם מחצי אי קטן נוסף בשם Kálfaströnd הנמצא מול הופדי, בצד השני של המפרצון.

מפת מסלולים רשמית

myvatntrail2.jpg

מפת המסלול

Hike medium

רמת קושי: קל-בינוני

סוג: חד-כיווני

מרחק: 14-18 ק"מ

זמן הליכה: 3-5 שעות

#חציום #תצפית #גיאולוגיה

#לכל המשפחה

one_way_wanderung.png
Hike easy
bottom of page