IMG_6986.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Geldingadalur

גלדינגאדאלור

 הפעילות הגעשית בגלדינגדאלור

Geldingadalur Volcanic Eruption

מיקום   חצי האי רייקאנס, סמוך לגרינדאוויק

הגעה    רגלית - מסלול הליכה היוצא מכביש 427

רכב      רגיל

תחבורה ציבורית   מגרינדאוויק ורייקיאויק

עונת ביקור  כל השנה

מתי בפעם האחרונה ביקרתם באתר טבע שהוא גם אטרקציה תיירותית דינאמית, מלהיבה ומרגשת?

מתי בפעם האחרונה השקפתם על הר געש פעיל מתפרץ וחזיתם בנוף משתנה ומתעצב בזמן אמת מול עינכם? 

באיסלנד תוכלו לעשות זאת! ובכן... אם תמהרו ותספיקו לתפוס את האירוע המרגש בזמן.

 

פעם בכמה שנים, הכוח העצום שמתחת לאדמת "ארץ הקרח והאש" מתפרץ במלואו ומצדיק את הכינוי שקיבלה איסלנד באופן מוחשי במיוחד. ב-2021 זה שוב קורה, כשהפעם - מדובר בהתפרצות נגישה וידידותית לתייר יותר מתמיד.

באתר התיירות החדש והמרגש הזה תוכלו לראות ולחוות את הטבע בכל עוצמתו ובמלוא מובן המילה, להתפעל מזרמי אש ועשן מגיחים מבטן האדמה ומנהרות של לבה רותחת היוצרים אדמה חדשה. כשהשמש יורדת, האזור הופך למופע אור-קולי מרהיב ושומט לסתות - כשתמרות האש בוהקות בחשכה ומאירות את השמיים באדום. ההחוויה הזאת מחכה לכם (נכון לעכשיו) במרחק של חצי שעה נסיעה משדה התעופה ופחות משעת נסיעה מרייקיאויק.

 

הר פגראדאלספיאל (Fagradalsfjall) נמצא בחלקו המערבי ביותר של רכס ההרים של רייקאנס וגובהו כ-385 מטרים. ההר מוכר באיסלנד כאתר ההתרסקות של המטוס האמריקאי "Hot stuff" ב-1943, במהלך מלחמת העולם השנייה. בהתרסקות נהרגו 14 נוסעים, ביניהם גנרל בכיר בחיל האוויר האמריקאי.

זהו אזור צעיר מבחינה גיאולוגית; השבר של הרכס המרכז-אטלנטי חוצה את חצי האי רייקאנס בכלל ואת עמק גלדינגדאליר בפרט - והופך אותו לפעיל מאוד וולקאנית. עדויות מוחשיות לפעילות הוולקאנית ניתן למצוא בנוף הפראי ובאתרי הטבע הייחודיים הפזורים ברחבי הפארק הגיאולוגי של רייקאנס, כמו הר הגעש המרשים קליר (Kellir) והאתר הגיאותרמי בקריסוביק (Krýsuvík). יחד עם יעדים מוכרים נוספים באזור, כמו הגשר בין היבשות, המעיינות החמים בגונוקוור (Gunnuhver) וכמובן הלגונה הכחולה - הפך חצי האי רייקאנס לאזור תיירותי פופולארי במיוחד.

דווקא הר הגעש פגראדאלספיאל הצנוע וחסר הייחוד נותר יתום וכמעט בלתי מתויר. עד שברגע אחד הכל השתנה...

ההתפרצות בגלדינגדאליר

החל מדצמבר 2019 החל אזור רייקאנס לחוות רעידות אדמה תכופות שהגיעו עד לעוצמה של 5.7 בסולם ריכטר. תדירות הרעידות התגברה משמעותית וב-2021 הגיעה לאלפי רעידות בשבוע! אף אחד לא נפגע ולא נגרם נזק משמעותי, אך סדרת רעידות האדמה הבלתי פוסקות הדירו את שנתם של תושבי האזור. כל המומחים חזו שהתפרצות געשית ברייקאנס היא בלתי נמנעת ורק עניין של זמן, כשרוב העיניים נישאו באופן טבעי אל הר הגעש הבולט באזור - קליר.

לבסוף, ב-19 למרץ 2021 בשעה 20:45, החלה התפרצות געשית בעמק Geldingadalir בחלקו הדרומי של הר פגרדאלסיאל.

ההתפרצות לא ארעה בהר געש קיים ולמעשה מדובר בהיווצרותו של הר געש חדש, שקיבל באופן בלתי רשמי את השם Geldingadalsgos, או פשוט - Geldingadalir Volcano - "הר הגעש גלדינגדאליר" על שמו של העמק.

זוהי ההתפרצות הגעשית הראשונה במדינה מאז זו שארעה בשנת-2014 במדבר Holuhraun במרכז איסלנד וההתפרצות הראשונה בחצי האי רייקאנס ב-800 השנים האחרונות.

ב-5 באפריל 2021,שני בקעים נוספים נפערו בזה אחר זה למרגלות ההר, בין 500 ל-1000 מטר מאתר ההתפרצות המקורית. סדק נוסף החל לפלוט לבה יומיים לאחר מכן ונראה שהיד עוד נטויה ושהאזור כולו בשינוי מתמיד. בתחילת האירוע, היו מספר הערכות שההתפרצות עשויה להמשך שנים רבות, אולם כעת רוב הערכות המומחים מדברות על סיום האירוע בימים או השבועות הקרובים. אף אחד לא יכול לחזות בדיוק כמה זמן תמשך ההתפרצות ומתי רייקאנס תתתעורר שוב לאחר שתסתיים, לכן כדאי מאוד לנצל את ההזדמנות ולנסות לתפוס את המחזה המרהיב ויוצא הדופן כל עוד הדבר אפשרי. כך או כך, סביר להניח ששדה הלבה שנוצר בעמק גלנדינגדאליר ובעמקים הסמוכים  ישאר אתר טבע פופולארי גם לאחר שחגיגת האש והלבה תכבה.

ביקור באתר ההתפרצות

מיקומו הנגיש של הר הגעש החדש, במרחק קצר מעיר הבירה ונמל התעופה המרכזי של איסלנד, יחד עם העובדה שמדובר בהתפרצות קטנה ברמת סיכון נמוכה - הפכה את האזור במהירות לאתר תיירות שוקק חיים שמושך אליו מאות מבקרים ביום. ההתפרצות בגלדינגדאליר היא התפרצות מגמטית ועוצמתה מקוטלגת כהתפרצות הוואינית (על שם הרי הגעש בהוואי). המשמעות בפועל היא שמדובר בהתפרצות החלשה והרגועה ביותר במדרג ההתפרצויות - שבה זורמת בהתמדה לבה בזלתית מבטן האדמה אל הקרקע דרך סדקים ולא מלווה בפיצוץ. זרימת הלבה מתרחשת בעמק מוגן המוקף בהרים, באזור בלתי מיושב וללא תשתיות משמעותיות. כל אלו הופכים את ההתפרצות לבטוחה יחסית ואידיאלית לתצפית של מבקרים ותיירים.

 

המסלול

בתוך כמה ימים סומן מסלול הליכה מסודר ונוח אל אזור ההתפרצות שיצר סביבו פסטיבל שלם. המסלולים שסומנו בתחילה השתנו בעקבות התקדמות הלבה וחסימת הדרך והם ממשיכים להתעדכן ולהשתנות מעת לעת, יש להתעדכן בטרם היציאה.  נכון לרגע זה מסלול A שהיה הפופולארי ביותר נחסם למעבר. מסלול B מגיע קרוב יחסית להר הגעש, התצפית ממנו פונה אל גבו של ההר, אך עדיין עשויה להיות מרשימה. מסלול B מעט ארוך וקשה יותר ממה שהיה מסלול A. המסלול החדש ביותר הוא מסלול C - מסלול זה יוביל אתכם לתצפית על עמק Nátthagi שבו זורמת הלבה מההר. משם תוכלו להמשיך ולטפס על פסגת Langihryggur, משם תוכלו לראות גם לוע הר הגעש (אמנם מרחוק, אך אם הראות טובה מדובר עדיין בתצפית מרשימה). הליכה במסלול C לוקחת שעה לכל כיוון, בעוד מסלול B ייקח לכם 3-4 שעות הלוך חזור.
מסלול B יוצא מהחנייה בעיקול בולט בכביש 427, מזרחית לעיירה גרינדאוויק. אל מסלול C אפשר לצאת גם מחנייה הממוקמת מעט מזרחית יותר, שייתכן ולא תהיה נגישה בקרוב בשל התקדמות הלבה אל הכביש. באופן כללי המסלול לא נחשב לקשה מאוד במונחים איסלנדיים ומתאים לכל אדם בריא בכושר סביר. עם זאת, יש לקחת בחשבון שמדובר במסלול שרובו בעלייה שחלקה תלולה, שעובר על אדמה מחליקה ובלתי יציבה (נכון בעיקר למסלול B).
במפה זאת מסומנים החניות והמסלולים העדכניים (נכון ל-29.6.21). הצבע הסגול מעיד על אזורים שכוסו בלבה​.
999999999.20210629111553094.999999999.20210629111553094foPxO.jpeg

חשוב! בטרם היציאה חובה לבדוק באתר SafeTravel את סטטוס המסלול באזור ההתפרצות. האתר מתעדכן כל יום ומפרט אם האזור פתוח ומותר למבקרים, איזה מסלול כדאי לבחור ומה מזג האויר וכיוון הרוח. אם אתם מטיילים לבד מומלץ גם לעדכן כאן את תוכנית הטיול שלכם. תמיד כדאי גם לבדוק באתר השירות המטאורולוגי האיסלנדי את מזג האויר הצפוי לאזור - לחצו כאן.

יש להצטייד באופן מתאים עם נעלי הליכה טובות, בגדים חמים ומונעי רטיבות, פנס (עדיף ראש), מים ומזון בכמות מספיקה. 

נכון לעכשיו, המסלול פתוח למבקרים בכל שעות היממה ולא מתבצע פינוי בלילה. צוותי החילוץ וההצלה עוזבים את האתר בחצות עד הצהריים ביום הבא, לכן מומלץ להגיע בשעות אחה"צ-ערב ולעזוב בלילה. כמובן שבכל רגע נתון הרשיות עשויות לסגור את המסלול ולפנות את המבקרים, בהתאם למצב השטח, ריכוז הגזים באזור וכיוון הרוח.

היערכות וזהירות

אסור להתבלבל - הפעילות הגעשית ברייקאנס אמנם רגועה ובטוחה יחסית, אך עדיין מדובר בכוחות טבע עצומים וחזקים שטומנים בחובם סכנות רבות ומידה בלתי מבוטלת של חוסר יציבות. זרימת הלבה מלווה בפליטת גזים רעילים כגון פחמן דו-חמצני ומימן גופרתי, שבריכוזים גבוהים עשויים להיות מסוכנים, בעיקר לאנשים עם קשיי נשימה. כיוון ועוצמת הרוח משפיעים על ריכוז הגזים באזור ועל ההחלטה אם לפתוח את האזור למבקרים. אפילו אם המסלול פתוח, חשוב לפקוח עין ולפתוח אף. אם אתם חווים קושי בנשימה או חשים חוסר נוחות כלשהי, אל תהססו לעזוב את המקום על דעת עצמכם. מיותר לציין (או שלא) שלבה רותחת היא דבר מסוכן ולא משהו שאתם רוצים להתקרב אליו יותר מדי, גם אם אחרים עושים זאת וגם אם ההזדמנות לתמונה מוצלחת ממש מדגדגת. וכמובן - מזג האוויר באיסלנד הוא תמיד גורם שיש לקחת בחשבון וברצינות.

חניה

מגרשי החנייה המרכזיים (מסומנים במפת המסלולים) ממוקמים סמוך לכביש 427. הגישה אליהם היא דרך כביש עפר המקביל לכביש הראשי. חנייה נוספת נמצאת 3 ק"מ מזרחית משם על כביש 427. הרשויות במדינה החלו לגבות תשלום על החנייה כדי לממן את עבודות התשתית, התחזוקה והאבטחה במקום. מחיר החנייה הוא כ-1000 קרונות לרכב אותם יש לשלם דרך אתר האינטרנט או אפליקצית PARKA - לתשלום/הורדה לחצו כאן.

אפשרויות ביקור נוספות

מספר חברות תיירות מציעות סיורים מאורגנים עם מדריך צמוד וציוד מתאים או אוטובסים. לחברות מסוימות ישנם אישורים להגיע קרוב יותר לאזור ההתפרצות באמצעות רכבים מתאימים ובכך לקצר את זמן ההליכה. אלו שמתקשים בהליכה או שרוצים לראות את המחזה המרהיב מלמעלה יכולים להזמין טיסת מסוק (ולשלם בהתאם). ניתן גם להשכיר אופניים בגרינדאוויק ולהגיע עצמאית, אך לא מומלץ לנסות זאת אם אתם לא רוכבים מנוסים. רשימה חלקית של האטרקציות סביב הר הגעש - כאן.

הליכה עצמאית במסלול היא הדרך הפופולארית והזולה ביותר להגיע לאזור ההתפרצות ואין סיבה שתשלמו מחירים מופקעים בשביל לראות תופעת טבע. עם זאת - אם אתם מבקרים באופן עצמאי, עליכם להתכונן ולהיערך בהתאם.

 

דוכן הנקניקיות הסמוך לחנייה בסיום המסלול

גלריית תמונות

וידאו מאזור התצפית על הר הגעש                                           מצלמה בשידור חי מאזורי ההפתרצות (RUV)

מפות וברושורים