DSC_5760_2.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Geldingadalur

גלדינגאדאלור

 הפעילות הגעשית בגלדינגדאלור

Geldingadalur Volcanic Eruption

מיקום   חצי האי רייקאנס, סמוך לגרינדאוויק

הגעה    רגלית - מסלול הליכה היוצא מכביש 427

רכב      רגיל

תחבורה ציבורית   מגרינדאוויק ורייקיאויק

עונת ביקור  כל השנה

מתי בפעם האחרונה ביקרתם באתר טבע שהוא גם אטרקציה תיירותית דינאמית, מלהיבה ומרגשת?

מתי בפעם האחרונה השקפתם על הר געש פעיל מתפרץ וחזיתם בנוף משתנה ומתעצב בזמן אמת מול עינכם? 

באיסלנד תוכלו לעשות זאת! ובכן... אם תמהרו ותספיקו לתפוס את האירוע המרגש בזמן; פעם בכמה שנים, "ארץ הקרח והאש" מתפרצת ומצדיקה את הכינוי שקיבלה באופן מוחשי במיוחד, כשהפעם - מדובר בהתפרצות נגישה במיוחד וידידותית לתייר.

באתר התיירות החדש והמרגש הזה תוכלו לראות ולחוות את הטבע בכל עוצמתו ובמלוא מובן המילה, להתפעל מזרמי אש ועשן מגיחים מבטן האדמה ומנהרות של לבה רותחת היוצרים אדמה חדשה. כשהשמש יורדת, האזור הופך למופע אור-קולי מרהיב ושומט לסתות - כשתמרות האש בוהקות בחשכה ומאירות את השמיים באדום. כל החוויה הזאת מחכה לכן, נכון לעכשיו, במרחק של חצי שעה נסיעה משדה התעופה ופחות משעת נסיעה מרייקיאויק.

 

הר פגראדאלספיאל (Fagradalsfjall) נמצא בחלקו המערבי ביותר של רכס ההרים של רייקאנס וגובהו כ-385 מטרים. ההר מוכר באיסלנד כאתר ההתרסקות של המטוס האמריקאי "Hot stuff" ב-1943, במהלך מלחמת העולם השנייה. בהתרסקו נהרגו 14 נוסעים, ביניהם גנרל בכיר בחיל האוויר האמריקאי. זהו אזור צעיר מבחינה גיאולוגית; השבר של הרכס המרכז-אטלנטי חוצה את חצי האי רייקאנס בכלל ואת עמק גלדינגדאליר בפרט - והופך אותו לפעיל מאוד וולקאנית. עדויות מוחשיות לפעילות הוולקאנית ניתן למצוא בנוף הפראי ובאתרי הטבע הייחודיים הפזורים ברחבי הפארק הגיאולוגי של רייקאנס, כמו הר הגעש המרשים קליר (Kellir) והאתר הגיאותרמי בקריסוביק (Krýsuvík). יחד עם יעדים מוכרים נוספים באזור, כמו הגשר בין היבשות, המעיינות החמים בגונוקוור (Gunnuhver) וכמובן הלגונה הכחולה - הפך חצי האי רייקאנס לאזור תיירותי במיוחד.

דווקא הר הגעש פגראדאלספיאל הצנוע וחסר הייחוד נותר יתום וכמעט בלתי מתוייר. עד שברגע אחד הכל השתנה...

ההתפרצות בגלדינגדאליר

החל מדצמבר 2019 החל אזור רייקאנס לחוות רעידות אדמה תכופות שהגיעו עד לעוצמה של 5.7 בסולם ריכטר. תדירות הרעידות התגברה משמעותית וב-2021 הגיעה לאלפי רעידות בשבוע! אף אחד לא נפגע ולא נגרם נזק משמעותי, אך סדרת רעידות האדמה הבלתי פוסקות גרמו לחוסר נוחות ונדודי שינה מתמשכים בקרב תושבי האזור. כל המומחים חזו שהתפרצות געשית ברייקאנס היא בלתי נמנעת ורק עניין של זמן, כשרוב העיניים נישאו באופן טבעי אל הר הגעש הבולט באזור - קליר.

לבסוף, ב-19 למרץ 2021 בשעה 20:45, החלה התפרצות געשית בעמק Geldingadalir בחלקו הדרומי של הר פגרדאלסיאל.

ההתפרצות לא ארעה בהר געש קיים ולמעשה מדובר בהיווצרותו של הר געש חדש, שקיבל באופן בלתי רשמי את השם Geldingadalsgos, או פשוט - Geldingadalir Volcano - "הר הגעש גלדינגדאליר" על שמו של העמק.

זוהי ההתפרצות הגעשית הראשונה במדינה מאז זו שארעה בשנת-2014 במדבר Holuhraun במרכז איסלנד וההתפרצות הראשונה בחצי האי רייקאנס ב-800 השנים האחרונות.

ב-5 באפריל 2021,שני בקעים נוספים נפערו בזה אחר זה למרגלות ההר, בין 500 ל-1000 מטר מאתר ההתפרצות המקורית. סדק נוסף החל לפלוט לבה יומיים לאחר מכן ונראה שהיד עוד נטויה ושהאזור כולו בשינוי מתמיד. בתחילת האירוע, היו מספר הערכות שההתפרצות עשויה להמשך שנים רבות, אולם כעת רוב הערכות המומחים מדברות על סיום האירוע בימים או השבועות הקרובים. אף אחד לא יכול לחזות בדיוק כמה זמן תמשך ההתפרצות ומתי רייקאנס תתתעורר שוב לאחר שתסתיים, לכן כדאי מאוד לנצל את ההזדמנות ולנסות לתפוס את המחזה המרהיב ויוצא הדופן כל עוד הדבר אפשרי. כך או כך, סביר להניח ששדה הלבה שנוצר בעמק גלנדינגדאליר ובעמקים הסמוכים  ישאר אתר טבע פופולארי גם לאחר שחגיגת האש והלבה תכבה.
ביקור באתר ההתפרצות
מיקומו הנגיש של הר הגעש החדש, במרחק קצר מעיר הבירה ונמל התעופה המרכזי של איסלנד, יחד עם העובדה שמדובר בהתפרצות קטנה ברמת סיכון נמוכה - הפכה את האזור במהירות לאתר תיירות שוקק חיים שמושך אליו מאות מבקרים ביום. ההתפרצות בגלדינגדאליר היא התפרצות מגמטית ועוצמתה מקוטלגת כהתפרצות הוואינית (על שם הרי הגעש בהוואי). המשמעות בפועל היא שמדובר בהתפרצות החלשה והרגועה ביותר במדרג ההתפרצויות - שבה זורמת בהתמדה לבה בזלתית מבטן האדמה אל הקרקע דרך סדקים ולא מלווה בפיצוץ. זרימת הלבה מתרחשת בעמק מוגן המוקף בהרים, באזור בלתי מיושב וללא תשתיות משמעותיות. כל אלו הופכים את ההתפרצות לבטוחה יחסית ואידיאלית לתצפית של מבקרים ותיירים.
 
המסלול
בתוך כמה ימים סומן מסלול הליכה מסודר ונוח אל אזור ההתפרצות שיצר סביבו פסטיבל שלם. בהמשך סומן מסלול נוסף, בנתיב מעט מערבי יותר. המסלולים מסומנים במפה המצורפת למטה כמסלולים A ו-B. את המסלול שבו תשתמשו יש לבחור בהתאם לתנאי מזג האויר וכיוון הרוח. המסלולים יוצאים מאותה הנקודה בעיקול בולט בכביש 427, מזרחית לעיירה גרינדאוויק. לרוב המסלול המקובל הוא המסלול הראשון - מסלול A (ראו סימון במפה למטה). אורכו של מסלול זה הוא כ-3.5 ק"מ - שעה וחצי-שעתיים לכיוון אחד.
באופן כללי, המסלול לא מאוד קשה ומתאים לכל אדם בריא בכושר סביר; עם זאת, ההליכה היא בתנאי שטח קשים ולא יציבים והיא כוללת טיפוס תלול קצר לאוכף של הר Borgafjall ומעבר בשדות לבה. באיסלנד כמו באיסלנד - גם הליכה פשוטה עשויה להיות מאתגרת אם מזג האוויר לא נוח. האזור נתון לרוחות פרצים חזקות וסופות שלגים גם בעונות מעבר - קחו זאת בחשבון.
נכון לעכשיו, המסלול נפתח בכל יום בשעה 6:00 ונסגר ב-18:00. בשעה 22:00 אזור ההתפרצות נסגר ומפונה מכל המבקרים. כמובן שבכל רגע נתון הרשיות עשויות לסגור את המסלול, בהתאם למצב השטח, ריכוז הגזים באזור וכיוון הרוח.
שימו לב! אם אתם מגיעים עם רכב, החנייה לצד הכביש בתחילת המסלול אסורה (לפחות באופן רשמי) - יש לחנות את הרכב באחת החניות הסמוכות: שניים בהמשך כביש 427 לכיוון מזרח ושניים בכביש עפר קצר הסלול במקביל לכביש הראשי מדרומו  - ראו את סימוני החניות במפה למטה. ההליכה מהחנייה אל תחילת המסלול תאריך לכם אותו בכ- 1-2 ק"מ (בערך 40 דקות). אם רוצים להמנע מהארכת המסלול, כדאי לשקול לתפוס טרמפ או להגיע באוטובוס לנקודת ההתחלה:
הגעה באוטובוס מגרינדאויק
העיירה הקטנה גרינדאוויק נמצאת במרחק 5 דקות נסיעה בלבד מתחילת המסלול. אוטובוסים מופעלים ע"י חברות תיירות מקומיות על בסיס יומי (בהתאם להנחיית הרשויות). האוטובוסים יוצאים בכל חצי שעה החל מ-11:00 בבוקר ועד 22:00 בערב. בימי ראשון ושבת חברה נוספת מוציאה אוטובוס נוסף כל חצי שעה מ-12:30 בצהריים ועד 23:00 בלילה. המחירים נעים סביב 500 קרונות למבוגר, 250-300 קרונות לבני נוער וללא תשלום לילדים עד גיל 6 (המחירים לכיוון אחד). לוחות הזמנים עשויים להשתנות, יש צורך לברר את השעות העדכניות בטרם היציאה; לפרטים נוספים - ראו כאן.
הגעה באוטובוס מרייקיאויק
קו אוטובוס מיוחד לתחילת המסלול יוצא בכל יום מהתחנה המרכזית ברייקיאויק (BSÍ) - בשעה 11:00 ובשעה-16:00. אוטובוסים חזרה יוצאים ב-18:00 ו-23:30 (בהתאמה). הנסיעה באוטובוסים אלו מאפשרת זמן מספק להליכה הלוך חזור ובילוי של שעתיים באזור ההתפרצות. המחיר לכל הנסיעה הוא 4,999 קרונות (בערך 40 דולר).  לפרטים נוספים והזמנה - לחצו כאן. 
אפשרויות ביקור נוספות
מספר חברות תיירות מציעות סיורים מאורגנים עם מדריך צמוד וציוד מתאים. לחברות מסויימות ישנם אישורים להגיע קרוב יותר לאזור ההתפרצות באמצעות רכבים מתאימים ובכך לקצר את זמן ההליכה. אלו שמתקשים בהליכה או שרוצים לראות את המחזה המרהיב מלמעלה יכולים להזמין טיסת מסוק (ולשלם בהתאם). ניתן גם להשכיר אופניים בגרינדאוויק ולהגיע עצמאית, אך לא מומלץ לנסות זאת אם אתם לא רוכבים מנוסים.
הליכה עצמאית במסלול היא הדרך הפופולארית והזולה ביותר להגיע לאזור ההתפרצות ואין סיבה שתשלמו מחירים מופקעים בשביל לראות תופעת טבע. עם זאת - אם אתם מבקרים באופן עצמאי, עליכם להתכונן ולהיערך בהתאם ולקחת בחשבון קליטה סלולרית דלה והליכה בחושך בחזרה אל הכביש.
היערכות וזהירות
אסור להתבלבל - הפעילות הגעשית ברייקאנס אמנם רגועה ובטוחה יחסית, אך עדיין מדובר בכוחות טבע עצומים וחזקים שטומנים בחובם סכנות רבות ומידה בלתי מבוטלת של חוסר יציבות. זרימת הלבה מלווה בפליטת גזים רעילים כגון פחמן דו-חמצני ומימן גופרתי, שבריכוזים גבוהים עשויים להיות מסוכנים, בעיקר לאנשים עם קשיי נשימה. כיוון ועוצמת הרוח משפיעים על ריכוז הגזים באזור ועל ההחלטה אם לפתוח את האזור למבקרים. אפילו אם המסלול פתוח, חשוב לפקוח עין ולפתוח אף, אם אתם חווים קושי נשימה או חשים חוסר נוחות כלשהי, אל תהססו לעזוב את המקום על דעת עצמכם. מיותר לציין (או שלא) שלבה רותחת היא דבר מסוכן ולא משהו שאתם רוצים להתקרב אליו יותר מדי, גם אם אחרים עושים זאת וגם אם ההזדמנות לתמונה מוצלחת ממש מדגדגת. וכמובן - מזג האויר באיסלנד הוא תמיד גורם שיש לקחת בחשבון וברצינות.
 
חשוב!
בטרם היציאה חובה לבדוק באתר SafeTravel מה המצב באזור ההתפרצות. האתר מתעדכן כל יום ומפרט אם האזור פתוח ומותר למבקרים, איזה מסלול כדאי לבחור ומה מזג האויר וכיוון הרוח. אם אתם מטיילים לבד מומלץ גם לעדכן כאן את תוכנית הטיול שלכם. תמיד כדאי גם לבדוק באתר השירות המטאורולוגי האיסלנדי את מזג האויר הצפוי לאזור - לחצו כאן
יש להצטייד באופן מתאים עם נעלי הליכה טובות, בגדים חמים ומונעי רטיבות, פנס (עדיף ראש), מים ומזון בכמות מספיקה. מומלץ להביא גם קרמפונים לנעליים שיכולים להקל ולמנוע החלקה בהליכה בשדות לבה.
 
התמונות בעמוד זה צולמו ע"י גלעד פלג ונמרוד רון
 

וידאו מאזור התצפית על הר הגעש (צילום: נמרוד רון)                מצלמה בשידור חי מאזורי ההפתרצות (RUV)

מפות וברושורים

Eldgos-Gonguleid-AB-7april.jpg

שרטוט מסלול ההליכה לאתר ההתפרצות

גלריית תמונות