top of page

Gjáin  | עמק גיאיין

מיקום:  כביש 326, עמק Þjórsárdalur

רכב:  עדיפות גדולה לרכבי 4 על 4

עונת ביקור:  קיץ ועונות מעבר

זמן נדרש:  1-3 שעות
זמן הליכה ונגישות:  הליכה קצרה או מסלול מעגלי

כשמבקשים ממני לחשוב על המקומות הכי רומנטיים באיסלנד, מייד עולה לי תמונה לראש של נווה המדבר היפיפה הזה בעמק ת'יורסה (Þjórsárdalur), שנראה ומרגיש כמו פיסת גן עדן. עמק Gjáin הוא שילוב ציורי וקסום של פלגי נחלים ומפלים המתפתלים וזורמים בין אגמונים קטנים, תצורות סלע ייחודיות וצמחייה צפופה. היופי הזה מרוכז באזור קטן מאוד ויוצר מראה פסטורלי במיוחד שניתן לתאר אותו כמעין "גן נעלם" איסלנדי, שהמראה שלו מנוגד מאוד לנופים המדבריים הוולקנים שסביבו. הנחל העיקרי שזורם בעמק הוא Rauðá, הוא מתפצל למספר יובלים ונופל במספר מפלים באופן מדורג לאורך העמק, כשהמפל העיקרי הוא Gjárfoss.​ העמק נמצא על כביש 327 - דרך עפר קשוחה המתחברת משני צידה לכביש 32 (הכביש הראשי של עמק ת'יורסה). דרך זו לא מוגדרת כדרך F אך מומלץ מאוד להיכנס אליה עם רכב 4X4.

 

בעוד העמק הוא יעד ביקור מופלא ונהדר בקיץ, היופי והרומנטיות שלו משודרגת בכמה רמות בתקופת הסתיו, בעיקר בחודש אוקטובר, כאשר הצמחייה משנה צבעה לגווני צהוב-אדמדם מרהיב. בחורף הביקור מאתגר ולעיתים בלתי אפשרי מכיוון שכביר העפר המוביל לעמק לא מפונה משלגים. הגישה הופכת לפשוטה יותר בדרך כלל באזור חודש מאי כשרוב השלגים כבר מפשירים, אך חשוב להפעיל שיקול דעת בהתאם למצב בשטח.

gjáin8.jpg

עמק Gjáin במשחקי הכס

אם העמק נראה לכם מוכר מאיפשהו, כנראה שאתם חובבי הסדרה האיקונית "משחקי הכס". סצנות רבות בסדרה המצליחה צולמו בנופים המרשימים של איסלנד ומטיילים רבים מגיעים לאי בעקבות החשיפה שקיבלו מהסדרה ומבקרים בלוקיישנים השונים. עמק Gjáin שימש כלוקיישן כזה בפרק החמישי של העונה הרביעית, בסצנה בה אריה סטראק מתאמנת ב"ריקוד המים" עם החרב שלה "מחט", למורת רוחו של סנדור קלגיין (הכלב). זו אמנם סצנה קצרה, אך היא הספיקה כדי לחשוף את היופי של גיאיין לקהל רחב.

חוות סטונג (Stöng‎‎‎‎‎‎‎‎) היא אתר ארכיאולוגי ובו ניתן לראות את ההריסות האמיתיות של חווה שעמדה במקום בתקופת הויקינגים. על בסיס חווה זו נבנתה לא רחוק משם החווה המשוחזרת Þjóðveldisbærinn שמתפקדת כמוזיאון קטן (אליו ניתן להגיע בקלות עם הרכב מכביש 32), ניתן ללמוד בה על ההתיישבות בתקופה וההשפעות של החיים הויקינגיים באזור. החווה המקורית נחרבה ונקברה תחת אפר וולקני בשנת 1104 בעקבות התפרצות עוצמתית של הר הגעש הקלה (Hekla) שניתן לראות היטב כאשר נוסעים באזור עמק ת'יורסה. לא הרבה נותר מהחווה הזאת, אך בסיס המבנה נראה בבירור והוא מוגן במבנה עץ שנבנה מעליו.

המסלול ל-Stöng 

gjáin12.jpg

ניתן להגיע לחווה ישירות עם הרכב, אך אפשר (ומומלץ) ללכת במסלול מעגלי קליל שיוצא מ-Gjáin וממשיך לאורך נהר Rauðá עד החווה (ניתן לחזור באותו שביל או בשביל אחר, אחד צפוני יותר ואחד שעובר לאורך הגדה השנייה של הנהר. הליכה במסלול הזה תאפשר לכם להתרשם מכל תצורות הסלע, המפלים והמערות של גיאיין וגם להעשיר את הביקור עם התרשמות מאתר ארכיאולוגי. מדובר בהליכה של 15-20 דקות לכל כיוון ובטיול של שעה וחצי-שעתיים כולל הסתובבות בנקודות החמד השונות של Gjáin וביקור בחוות סטונג. למי שיש כוח וזמן רב יותר, ניתן ללכת רגלית גם למפל Haifoss במסלול של 10 ק"מ לאורך עמק ת'יורסה (מסלול שמתאים גם לאופניים).

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page