top of page
north.png

הולאר

HÓLAR Í HJALTADAL

מיקום  חצי האי טרולסקאגי, צפון איסלנד

זמן ביקור  מספר שעות עד חצי יום

הגעה רכב רגיל

עונת ביקור  כל השנה

הכפר הקטנטן והמיוחד הולאר הוא אתר היסטורי, תרבותי וחינוכי בעל חשיבות רבה לאיסלנדים.

הקהילה המזערית, המונה בערך כ-100 תושבים, יושבת בעמק Hjaltadalur בליבו של חצי האי טרולסקאגי ומהווה חלק מהאזור המוניציפאלי של Skagafjörður. זהו אזור פורה וירוק המוקף בפסגותיו המושלגות של "האלפים של צפון איסלנד". המיקום הפסטורלי של הכפר, יחד עם סגנון הבנייה וכנסיית האבן המהודרת במרכזו, תגרום לכם לרגע לחוש כאילו אתם מטיילים בעיירה קטנה למרגלות האלפים השוויצרים או האוסטריים.

במשך מאות שנים הייתה הולאר דיוקסיה, כלומר - שטח מנהלי נוצרי שבראשו עמד בישוף קטולי. בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו באזור נמצאו יותר מ-40 אלף פריטים קדומים, חלק גדול מהם ניתן לראות במבנה בית הספר הישן בכפר. באותם השנים הייתה הולאר המרכז הנוצרי העיקרי של צפון איסלנד והחלה להתהוות גם כמרכז תרבותי ופוליטי מרכזי ובהמשך אף הפכה לאחד משני מרכזי הלמידה הגדולים ביותר במדינה;

אוניברסיטת הולאר הוקמה בשנת 1882 תחת השם "המכללה החקלאית של הולאר" (Hólar Agricultural College). בשנת 2003 שונה שם המוסד ל"המכללה האקדמית של הולאר" (Holar University College). כיום, אוניברסיטת הולאר היא מרכז אקדמי בינלאומי לחינוך ומחקר, המתמחה בעיקר במדע הסוסים, ביולוגית המים ולימודי תיירות.

בשנים האחרונות, האוכלוסיה הסטודנטיאלית בכפר גדלה מאוד ובעקבותיה התרחבו גם התשתיות בכל האזור. בשיא שנת הלימודים האקדמית (בחורף), הכפר מכפיל את מספר האנשים המתגוררים בו ומגיע לסביבות 200 איש. בקיץ האזור הופך למוקד משיכה לתיירים וחלק מהמבנים האקדמיים הופכים למבני תיירות ואירוח.

המבנה המרכזי של אוניברסיטת הולאר (Háskólinn á Hólum) הוא גם מרכז המידע לתיירים של הכפר. במתחם תמצאו את בריכת השחייה המקומית ואת בית הקפה-מסעדה Kaffi Hólar.

מבשלת הבירה/בר-Bjórsetur Íslands - מופעלת בתחומי האוניברסיטה ע"י מתנדבים. המקום נפתח בדרך כלל בימי שישי בסביבות השעה 21:00, אך הפתיחה אינה קבועה ועשויה להתבטל ללא התרעה מראש. מרכז הבירה אף מארגן מדי יוני את פסטיבל הבירה המקומי ומביא אל העמק בירות ממבשלות קטנות ברחבי איסלנד.

דלפק המידע של האוניברסיטה פתוח בימי שני עד שישי בין השעות  8:00-16:00.

אתר הקמפינג בהולאר

בפאתי הכפר ישנו אתר קמפינג נעים ויפה, המוקף בחורשה המטפסת על צלע ההר. באתר יש שירותים ומים זורמים (גם מים חמים). אין בשטח האתר חיבור חשמל, אך הוא קרוב מאוד לכפר, לבריכת השחייה של האוניברסיטה ולשאר התשתיות המקומיות. החורשה יכולה לשמש גם כנקודה אידיאלית לפיקניק וארוחת צהריים בעת הביקור בהולאר או כנקודת מוצא למספר מסלולי הליכה באזור. אתר הקמפינג פתוח מאמצע מאי עד ספטמבר, בהתאם למזג האוויר. האתר מופעל בשיתוף עם אתרי הקמפינג בהופסוס וב-Sauðárkrókur וניתן לבצע תשלום המשלב לינה בכמה מהאתרים. מחירים למבוגר: 1300 קרונות ללילה ראשון, 1000 קרונות ללילות נוספים (בכל אתרי הקמפינג). ילדים מתחת לגיל 12 - חינם.

מסלולי הליכה

העמק היפה והקסום בו שוכן הכפר טומן בחובו מספר אפשרויות להליכות קצרות או ארוכות ברמות קושי שונות. חלק מהמסלולים עוברים בעמק עצמו ומזמנים מפגשים נעימים עם סוסים איסלנדיים המתרוצצים חופשיים. לחלופין, תוכלו לאתגר את עצמכם ולטפס לאחת מהפסגות סביב הכפר - Hólabyrða, Þríhyrningur או Elliði - ולזכות בתצפית ונוף מרהיב על האזור הפורה מלמעלה. רוב המסלולים יוצאים מאתר הקמפינג או מהכפר עצמו, ניתן למצוא עליהם מידע בדלפק התיירות המקומי במבנה האוניברסיטה.

מלבד המסלולים סביב הכפר, תוכלו לעקוב אחרי "מסלול ההיסטוריה של הולאר" העובר בתחומי הכפר עצמו - ודרכו ללמוד על ההיסטוריה העשירה של הולאר.

אתרי טבע ונקודות עניין בהולאר

אתרי טבע ונקודות עניין בהוסאביק

כנסיית הולאר  Hóladómkirkja

הכנסייה היפה היא המבנה הבולט ביותר בהולאר ונחשבת לכנסיית האבן העתיקה ביותר באיסלנד. כנסייה קיימת בהולאר החל מהמאה ה-11, אולם הכנסייה הנוכחית נבנתה בשנת-1763 במקום בו עמדו 5 כנסיות לפניה. הכנסייה נבנתה באמצעות סלע אדום שנלקח מהר-Hólabyrða הסמוך. לצד הכנסייה נבנה מגדל לבן המתנשא לגובה 27 מטר, המוקדש לזכרו של Jón Arason - הבישוף הקטולי האחרון של הולאר. בתוך הכנסייה תוכלו לראות מספר פריטים ומוצגים היסטוריים הקשורים להולאר ולהיסטוריה הנוצרית שלה.

IMG_3550.jpg

אתרי טבע ונקודות עניין בהוסאביק

מרכז היסטוריית הסוסים האיסלנדיים  Sögusetur íslenska hestsins

שעות פתיחה:  ביוני -אוגוסט - שלישי עד ראשון - 10:00-18:00. שני - סגור  |  חורף - פתוח לקבוצות ע"פ בקשה.

טלפון: 354-8919879+  |  מייל: sogusetrid@gmail.com  |  אתר האינטרנט: www.sogusetur.is

צפון איסלנד כולה ואזור סקאגאפיורדור בפרט - הם אזורים מרכזיים לגידול סוסים איסלנדיים. המרכז להיסטוריית הסוסים האיסלנדיים נחנך בהולאר בשנת 2001 במבנה האורווה העתיק של הכפר שהוקם ב-1931. במקום ניתן למצוא תערוכה המוקדשת לסוסים האיסלנדיים היפים ותערוכות נוספות הקשורות לגידול והרבעה של סוסים באזור. בכל אזור הולאר תמצאו חוות רבות של סוסים איסלנדיים, מהפופולאריות ביותר במדינה כולה ואף סוסים המשוחררים בשטחים פתוחים בעמק. 

logo.png

אתרי טבע ונקודות עניין בהוסאביק

בתי הדשא  NýjiBær

אתר חינמי, פתוח 24 שעות ביממה

 

בתי הדשא בהולאר נבנו בשנת-1860. הבתים הם דוגמא קלאסית ל"בתי-חווה" חדשים מהמאה ה-19 האופייניים מאוד לצפון איסלנד. בתים אלו נבנו באופן שנועד לנצל באופן מירבי את החלל והם עשויים מחומרים המבדילים אותם מבתי דשא עתיקים יותר וספציפיים לתקופה שבה נבנו. בנוסף לבתי דשא אלו, תוכלו לראות בסמוך לכנסייה את- Auðunarstofa - בית עם גג דשא העשוי מעץ נורבגי, ששימש כמשרד של הבישוף.

IMG_3564.JPG

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page