top of page
IMG_0595.jpg

תיאור המסלול

עמק הזהב הוא קניון רחב וצבעוני בשוליים של שמורת טבע בשם Lonsoraefi. העמק נמצא קרוב מאוד לכביש 1 ובכל זאת מעטים מכירים אותו, אולי בשל העובדה שהמסלולים בו לא ממש מסומנים. לא קשה לנווט באזור וברוב הדרך ישנם שבילים ברורים או נתיב  קל להתמצאות. אין צורך במצפן או יכולות ניווט מיוחדות, אך כן כדאי להבין מראש את הדרך ולהיות בעלי יכולת התמצאות בסיסית. כמו כן יש לקחת בחשבון תוואי שטח לא נוח לפרקים (ירידה תלולה בחצץ, מעבר מעל נחלים וכו'). המסלול קל למדי אך לא יתאים למי שמחפש מסלול מסודר מאוד. אפשר לעשות את המסלול בשלושה אופנים - לופ קצר בקניון Hvannagil, לופ ארוך כולל קניון Raftagil, או מסלול של 5-6 שעות שיוצא מאכסניית Stafafell ממש על כביש 1.

מומלץ להגיע עם הרכב לחנייה הקרובה לקניון Hvannagil ולעשות את אחד הלופים הקצרים. בעבר הגישה לחנייה זו הייתה בלתי עבירה לרכבים רגילים, אך היום מדובר בכביש עפר נוח למדי וקל לנסיעה (בקיץ), כך שבהחלט כדאי להתקרב ולא לבזבז זמן על הליכה במסלול של 5 שעות מ-Stafafell, שחלקו הגדול לא מעניין. מהחנייה של הקניון, הלופ הקצר אורך בערך שעתיים, הלופ הארוך מוסיף עוד שעה-שעה וחצי למסלול, כשחלק ניכר מהזמן הוא הליכה חזרה לרכב לצד כביש העפר. לטעמי דווקא הסיום של המסלול הקצר הוא יפה ומעניין יותר, כך שהייתי בוחר בלופ הקצר.

החנייה הסמוכה לקניון לא נראית ממש כמו חנייה, אך תזהו אותה כאשר תראו את קצה הקניון נפתח לואדי רחב, הקניון והמסלול יהיה מימינכם (ראו סימון מדוייק במפה). מהחנייה מתחילים ללכת צפונה לתוך הקניון ולהתעקל איתו מזרחה. כאמור, אין סימון למסלול, וכשתלכו בתוך הואדי תצטרכו לפלס את דרכם מעל הנחל במספר קטעים - בין אם בקפיצה ובין אם בהליכה בחלקים רדודים שלו. לאחר 20-30 דקות הליכה בערך תגיעו לקטע קצת יותר משמעותי של הנחל, ניתן לחצות אותו בקפיצה על אבנים (בזהירות), או לשים סנדלים ולהכניס את הרגליים למים. מייד לאחר מעבר המים הזה תראו את השביל העולה צפונה בגדה המזרחית של הקניון; זו עלייה קצרה ולא תלולה במיוחד, ממנה ייחשף בפניכם יופיו הזהוב של העמק במלוא תפארתו.

20220827_130356.jpg

העלייה לשפת הקניון לאחר מעבר המים

20220827_124832.jpg

מעבר המים העיקרי

כשתגיעו לקצה השביל העליון, תוכלו להחליט האם להמשיך בלופ הקצר או להמשיך בשביל מזרחה ללופ הארוך. בנקודה הזו הדרך מעט מבלבלת וללא שביל ברור במידה ורוצים לעשות את הלופ הקצר; ממולץ להמשיך מספר דקות על השביל מזרחה, לעבור מספר אגמונים/שלוליות ורק אז למצוא דרך נוחה לחתוך דרומה, עד שבשל מסויים תתחברו שוב לשביל יותר ברור שיוביל אתכם למכתש גדול ותלול שבתוכו אגם קטן ויפה המוקף בחורשה. זה אולי יראה לכם מוזר בהתחלה, אבל זו לא טעות - השביל ממשיך בירידה תלולה וחדה ישירות לתוך המכתש, לצדו המערבי של האגם. הירידה הזאת מלאה חצץ, יש לרדת לאט ובזהירות כדי להימנע מהדרדרות (בעיקר אם גשום ו/או רטוב). שפת האגם היא פינת חמד נעימה ויפה לפיקניק, משם ממשיכים דרומה עד שמתחברים לכביש עפר. כשדרך העפר תתחבר לדרך העפר הראשית (אליה הגעתם עם הרכב), יש לפנות שמאלה וללכת לצד הכביש בערך 20 דקות עד שתגיעו חזרה לחנייה; אם אתם מטיילים עם יותר מרכב אחד, אפשר להשאיר את אחד הרכבים קרוב יותר. כמו כן יש אפשרות לחנות את הרכב  בנקודה מסוימת בין נקודת ההתחלה לנקודת הסיום, ולהתחיל את המסלול בהליכה מערבה לצד הכביש לפני שפונים צפונה לתחילת המסלול בתוך הקניון. לא מומלץ לעשות את המסלול נגד כיוון השעון כדי להימנע מעלייה קשה בדרך החצץ היורדת אל האגם.

20220827_143718.jpg
20220827_144116.jpg

הירידה התלולה לכיוון האגם

אם בחרתם להמשיך ללופ הארוך, לאחר העלייה לקניון, במקום לחתוך דרומה יש להמשיך בשביל מזרחה, הליכה דיי מישורית במגמת ירידה קלה. לאחר הליכה של 2 קילומטר המסלול יתעקל דרומה לתוך קניון Raftagil. בתוך הקניון זורם נחל עם מפלונים קטנים מוקפים בסלעים. יש לפלס את הדרך בזהירות בין הסלעים, הירידה מתונה אך טוואי השטח לא מאוד נוח. הקניון מתחבר לכביש העפר שממנו הגעתם, בו יש לפנות מערבה (ימינה) וללכת לצד הכביש עד שתגיעו לרכב.

מפת המסלול

hiking.png

רמת קושי: קל-בינוני

סוג: מעגלי | מסומן חלקית

מרחק: 5.5 ק"מ / 9 ק"מ

זמן הליכה: 2-4 שעות

#קצר #הרים #לא מסומן

#מיעוט תיירים #גיאולוגיה #מים

rundwanderweg.png
one_way_wanderung.png
bottom of page