top of page
IMG_0505.jpg

תיאור המסלול

קניון צר ודרמטי שמשלב באופן מושלם נופים ומראות איסלנדיים טיפוסיים. המסלול משקיף על הפסגה הגבוהה ביותר באיסלנד - Hvannadalshnúkur המזדקרת מקרחון Öræfajökull בקצהו הדרומי ביותר של ואטניוקול. ממזרח לקניון תוכלו להבחין בלגונה הקרחונית המפוארת Fjallsárlón. בתוך הקניון עצמו זורם ומתפתל נהר Múla, אליו נשפכים מספר מפלים מרשימים, כשהבולטים בהם הם מפל Hangandifoss (אחד מהגבוהים באיסלנד כולה) ומפל Múlafoss הממוקם בקצה הקניון. קירות הקניון העצומים משני צידי הנהר, עם הפסגה המחודדת במרכזם והמפל הנשפך תחתיה - יוצרים יחד מראה פוטוגני ואיקוני במיוחד. בקיץ הקניון מתקשט בצבע הירוק הזוהר הכה מזוהה עם האזור הזה של דרום איסלנד. בחלקו הנמוך של המסלול תמצאו צמחיה טיפוסית ואף תוכלו לקטוף אוכמניות (בעונה) ובחלקו הגבוה תזכו לאחת מנקודות התצפית היפות והמרשימות באיסלנד וגם לצפות בציפורים רבות (לעיתים אפילו פאפינים).

 

הפנייה מכביש 1 אל הקניון נמצאת במרחק של פחות מ-5 דקות מערבית ללגונת הקרחונים Fjallsárlón. אין שילוט המכוון אל המקום, יש להאט את הנסיעה כדי לא לפספס את הפנייה. לאחר הירידה מהכביש הראשי יש לנסוע מספר דקות לאורך דרך העפר עד שהיא מסתיימת במין חנייה המתוחמת ע"י חומת עפר במקביל לנהר - זוהי נקודת ההתחלה של המסלול. שביל העפר אמנם קצר, אך הוא קופצני ולפעמים גם רטוב ובוצי ולא מתאים למעבר עם רכבים קטנים ונמוכים. מומלץ מאוד להגיע לקניון עם רכב 4X4 (גם ג'יפ קטן מספיק) כדי להימנע מפגיעה בבטנת הרכב.

 

 

המסלול לא ארוך ולא קשה במיוחד, אך הוא מסומן חלקית בלבד ולא תמיד באופן ברור, בעיקר בתחילתו באזור המוקף בשיחים וצמחייה. גם כשהמסלול המדויק לא ממש ברור, קל מאוד להתמצא בכיוון הכללי העובר לצידו המערבי של הקניון הבולט. ניתן להסתייע במוטות הברזל הצבועים שתקועים באדמה לאורך המסלול; לעיתים הם מוסתרים, במקרה זה המשיכו בכיוון כללי למעלה ותמצאו את תוואי המסלול שוב תוך מספר דקות, בקיץ קשה באמת ללכת לאיבוד לאורך זמן, אין סיבה לחשוש. בחצי הראשון של המסלול ישנם מספר מעברי מים קלים ואחד מעט רציני יותר, אך את כולם ניתן לעבור מבלי להירטב עם קצת מאמץ. מיד לאחר חציית הנחל המשמעותית יותר, תתחילו את השיפוע העולה אל הקניון. מנקודה זו כבר תחשפו אל הקניון המרהיב ומפל Hangandifoss. ההליכה היא ממש על קצות הצוקים המזדקרים מהקניון, לכן הנוף נותר מרהיב לכל אורך חלקו השני של המסלול, עד לסופו. בשלב מסוים תגיעו לרמה, מן פלטפורמת תצפית מצוינת על הקניון; המסלול אמנם ממשיך עוד למעלה וניתן לעלות לנקודות גבוהות יותר, אך זוהי נקודת התצפית הטובה והיפה ביותר לקניון, שתופסת את כל המפלים בפריים אחד. תוכלו לבחור עד איזו נקודה בקניון להתקדם, אך אם אתם קצרים בזמן - זוהי נקודה מעולה לסיים בה, תגיעו אליה תוך 30-45 דקות בלבד.

20220826_182125.jpg

העלייה המשמעותית ביותר במסלול, אל פלטפורמת התצפית

20220826_192331.jpg

מעבר המים (ללא הירטבות), לאחריו המסלול עולה לאורך העמק, כשהקניון ממזרח

יש להיזהר בעת ההליכה בשבילים הצרים ובסמוך למצוקים, בעיקר כשיש רוח. בקיץ המסלול מתאים לכל מי שבכושר סביר ועם יכולות התמצאות בסיסיות, בחורף המסלול מומלץ בעיקר למטיילים מעט מנוסים יותר; אם המסלול מכוסה שלג חשוב ללכת בזהירות יתרה, לשים לב היטב היכן מניחים את הרגל ומה עומק השלג בכל צעד. גם בעונות המעבר יש להיזהר מהחלקה על קרח דק שיכול לצפות את הסלעים במסלול. בשל ההליכה בשבילים צרים על שפת מצוקים, המסלול פחות מתאים לילדים קטנים בכל העונות.

מפת המסלול

Hike medium

רמת קושי: בינוני

סוג: הלוך-חזור

מרחק: 5-6 ק"מ

זמן הליכה: 1.5-2.5 שעות

#מפלים #קרחון

#מסומן חלקית #פופולרי

#בעלי חיים

up_down_wanderung.png
bottom of page