top of page
IMG_7273.jpg

תיאור המסלול

מסלול הליכה אידיאלי, לא ארוך מדי, לא קשה מדי, במרחק שעה בלבד מרייקיאוויק. המסלול יאפשר לכם לטעום מעט מנופי המדינה המרהיבים, מהפעילות הגיאותרמית המרגשת שלה. בקצה המסלול יחכה לכם "הנהר הגיאותרמי"; עשרות נביעות של מעיינות חמים מבטן האדמה הזורמים לתוך הנחל הקר המוזן ממי קרחונים ומי גשמים,  שיוצרים יחדיו אזור רחצה אולטימטיבי. למסלול זה חשוב לצאת עם בגד ים, מגבת או חלוק וסנדלי שורש או כפכפים לרחצה. עמק רייקאדאלור (העמק המעשן)נמצא סמוך לכפר הגיאותרמי המופלא בפני עצמו - Hveragerði והוא אחד ממסלולי ההליכה היומיים הפופולאריים והמוצלחים באיסלנד. המסלול אמנם לא ארוך, אבל יש לקחת בחשבון את זמן הרחצה בנהר - לפחות שעה נוספת לזמן ההליכה.

 

המסלול אינו קשה במיוחד ומתאים לכל אדם בריא בכושר סטנדרטי. החצי הראשון של הדרך הלוך היא בעלייה, לעיתים אף תלולה, אך היא מסומנת ובשביל מסודר ונוח. הדרך הלוך אורכת סביב שעה ורבע, הדרך חזור מהירה יותר כי היא בירידה מתמדת. במהלך ההליכה תבחינו בקיטורי אדים, בריכות בוץ מבעבע ומעיינות רותחים אשר יקיפו אתכם מכל הכיוונים, מה שמעניק למסלול תחושה מיתית והופכת אותו לחוויה מעניינת, מיוחדת וחד פעמית. כמובן שגם הנופים עצמם יפים וצבעוניים, כיאה לאזורים הפעילים גיאותרמית של איסלנד; העמק מוקף בגבעות בעלי גוונים שונים של ירוק, חום ושחור ותוכלו למצוא בו גם תצורות סלע מעניינות, פרחים וצמחים טיפוסיים המקשטים את האדמה וכמובן מפלים יפים. מאזור הרחצה המסלול ממשיך עוד כמה דקות צפונה לאזור הנביעה של המעיינות המזינים את הנהר. שווה להמשיך עוד קצת את המסלול בטרם נכנסים למים ולהגיע לקצה העמק.

אזור הרחצה נקי ומסודר לאורך הנחל ישנו דק עץ ארוך, עם גשרונים, מדרגות וספסלים, שהופך את הרחצה והכניסה למים לנוחה ופשוטה. עם זאת, אין במקום חדרי הלבשה סגורים, סכך או מקלחות, מלבד חוצצי עץ נמוכים. הטמפרטורה של המים משתנה בהתאם למיקום בנחל שבו רוחצים, ותוכלו לזוז  ולנוע כרצונכם למעלה או למטה לאורך הנהר עד שתמצאו את המים המושלמים בשבילכם. באופן כללי החוקיות היא - ככל שתעלו יותר למעלה, טמפרטורת המים תהיה גבוהה יותר. קחו בחשבון שמדובר על נחל ומעיינות הנמצאים בזרימה מתמדת, המושפעים גם ממזג האוויר ומהרוח, לכן הטמפרטורה לא תישאר אחידה לחלוטין ואתם עשויים לקבל מעט זרמים בלתי רצוניים - קרים או חמים, אבל בסה"כ מדובר בחוויה נעימה וכיפית מאוד. בימים גשומים מאוד המים נוטים להתקרר מהגשם ולהיות מעת פחות נעימים לרחצה, מסלול זה מומלץ בימים יותר יבשים.

 

המסלול פתוח גם בחורף, אך הופך לקשה יותר וההליכה בו הופכת למאתגרת ולעתים גם מסוכנת; כאשר השביל מכוסה בשלג, ההתמצאות הופכת למורכבת וישנם מקרים רבים של מטיילים שמאבדים את דרכם. אם אתם מטיילים בחורף - ודאו שמזג האויר מאפשר את ביצוע המסלול. אם בחרתם לבצע את המסלול כאשר האדמה מכוסה בשלג - ודאו שאתם נוקטים משנה זהירות ושאת יוצאים לדרך בשעה מוקדמת כדי לא להגיע למצב שבו אתם מתברברים בדרך לאחר שהשמש שוקעת. גם ביתר עונות השנה - יש להשאר על השביל המסומן ולא להתקרב למעיינות או לקיטורי אדים שאינם באזור הרחצה - הטמפרטורה שלהם עשויה להגיע עד 100 מעלות צלזיוס והם מהווים סכנה ממשית. המסלול אידיאלי בין מאי לאוקטובר. המסלול הוא חלק ממערכת שבילים באזור הגיאותרמי של הר Hengil, ניתן להאריך את הדרך במספר אפשרויות. אחת האופציות הפופולריות היא להפוך את המסלול למעגלי ולחזור דרך עמק Grænsdalur; מעט אחרי אזור הרחצה תראו מסלול שמתעקל מזרחה (ימינה) ועולה למעבר בין גבעות. המסלול יורד מצידן השני של גבעות אלו ונכנס לתוך עמק הירוק Grænsdalur. משם הולכים בתוך העמק לכיוון דרום כל הדרך לכביש. בכביש פונים חזרה צפונה לכיוון החנייה של העמק העמשן. מסלול מעגלי כזה יאריך לכם את הדרך ב-2 ק"מ וייקח בסה"כ 3.5-4 שעות.

 

מפת המסלול

Hike easy

רמת קושי: קל-בינוני

סוג: הלוך-חזור

מרחק: 7.5-10 ק"מ

זמן הליכה: 2-2.5 שעות

#קצר #מפלים

#מעיין חם #עמוס #פופולרי

#לכל המשפחה

up_down_wanderung.png
bottom of page