top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Skaftafell

סקאפטאפל

סקפטאפל

Skaftafell 

 מיקום   החוף הדרומי של איסלנד, על כביש 1

 הגעה    כביש סלול

 רכב       רגיל

עונת ביקור כל השנה (חלק מהמסלולים אינם מתאימים לחורף)

https://www.vatnajokulsthjodgardur.is/en/areas/skaftafell

כל מי שמגיע לאיסלנד יודע מראש שלא מצפה לו חופשת בטן-גב, אלא טיול פעיל שממנו הוא יחזור בכושר משופר. איסלנד היא היעד המושלם לטיולים רגליים - והפארק הלאומי סקאפטאפל הוא היהלום שבכתר. סקאפטאפל הוא למעשה החלק הדרומי של הפארק הלאומי ואטנאיוקול  (Vatnajökull National Park) והוא ביתו של אחד המפלים המפורסמים באיסלנד - "המפל השחור" - Svartifoss (שנראה קצת כמו גרסא משופרת של בריכת המשושים ברמת הגולן).

הפארק פופולארי במיוחד ויש בו מרכז מבקרים גדול, מסעדות ואתר קמפינג מהעמוסים באיסלנד. אזור המפל השחור ואזור קרחון Skaftafellsjökull עמוסים במבקרים, אך הפארק גדול מאוד ולמי שיש את הזמן יוכל למצוא בו אופציות טיול אינסופיות.

הפארק הוא גם נקודת יציאה למגוון אטרקציות רב - מטיפוס על קרחונים, ועד אופנועי שלג. כמו כן בשטח הפארק נמצא ההר הגבוה ביותר באיסלנד - הר Hvannadalshnúku. למטיילים מנוסים  ובעלי כושר ישנה אפשרות לצאת לטיול מאורגן עם מדריך מנוסה לפסגת ההר.

בסקאפטאפל ניתן ליצור מסלול באופן עצמאי לפי המפה. רבים בוחרים לבקר במפל השחור ולחזור באותה הדרך -  הליכה כזו אורכת בסך הכל בסביבות שעה וחצי. אך בכדי לחוות את היופי של סקאפטאפל מומלץ מאוד לנסות מסלול ארוך יותר, או לחבר מספר מסלולים קטנים. בכדי לראות את כל מה שיש לפארק להציע צריך להעביר באזור כמה ימים, אך בטיול יום ארוך תוכלו לספק לעצמכם חוויה ממצה ומוצלחת. להלן רשימה של מסלולים פופולארים ומומלצים באתר, אותם תוכלו לגמש, לחבר או לשנות כרצונכם. שימו לב שבחלק מהמסלולים מסגרים בחורף בהתאם לתנאי מזג האויר. כל המסלולים מסומנים במפות המצורפות למטה.

S1: Skaftafellsjökull

מרחק: 3.7 ק"מ  |  זמן הליכה: 1-1.5 שעות  |  רמת קושי: קל

מסלול המוביל ללשון הקרחון Skaftafellsjökull. מסלול קליל, סלול בחלקו המתאים לכל המשפחה

S2: Svartifoss - Sjónarsker - Sel

מרחק: 5.5 | זמן הליכה: שעתיים | רמת קושי: קל

ככל הנראה המסלול הפופולארי ביותר בסאקפטאפל המספק ביקור במפל המפורסם ותצפית יפה על האזור. תחילת המסלול במרכז המבקרים ובהליכה לכיוון אתר הקמפינג, משם המסלול מוביל מעלה אל למפל השחור (Svartifoss). משם המסלול ממשיך בחציית גשר ובעליה במדרגות בצידו השני של הנחל, עד לנקודת התצפית ב Sjónarsker. זוהי נקודת התצפית הטובה ביותר שתקבלו ברמת הקושי הזו (נקודות תצפית גבוהות ומרשימות יותר ניתן למצוא במסלולים הקשים הארוכים יותר). מנקודת התצפית חזרו אחורה והמשיכו במסלול אל בתי הדשא ב-Sel ומשם המשיכו חזרה למרכז המבקרים, דרך חניון Lambhagi.

S3: Skaftafellsheiði

מרחק: 16.7 ק"מ  |  זמן הליכה: 5-6 שעות | רמת קושי: בינוני

המסלול מתחיל באופן זהה ל-S2, אך מ-Sjónarsker המסלול ממשיך צפונה והופך למאתגר יותר. המסלול עובר על שפתו של הצוק המשקיף אל הואדי הענקי ממערב, עד שהוא מגיע לצומת דרכים למרגלות פסגת הר Kristínartindar, משם אלו שבוחרים לא לעלות לפסגה - ממשיכים מזרחה לכיוון Gláma. משם המסלול ממשיך לנקודת התצפית Sjónarnípa המשקיפה לצד המזרחי של הפארק ולקרחון Skaftafellsjökull. מסלול מעגלי זה מספק תמונה פנורמית ונרחבת על כל שטחי הפארק, מה שהופך אותו למוצלח מאוד לאלו שרוצים לראות כמה שיותר בכמה שפחות זמן. אם עדיין נותר לכם כוח וכב הגעתם עד הלום, כדאי לתת עוד מאמץ נוסף כדי להגיע לנקודת התצפית הטובה ביותר בפארק (ראו מסלול S4).

S4: Kristínartindar

מרחק: 17.9 ק"מ  |  זמן הליכה: 7-8 שעות  |  רמת קושי: קשה

מסלול זה הוא המשך למסלול S3 ולמעשה הוא זהה לו מלבד תוספת טיפוס לפסגת Kristínartindar - המספקת את נקודת התצפית הטובה ביותר שתוכלו לקבל בפארק כולו. העליה אמנם תלולה ולא קלה, אך גם לא ארוכה מדי ובהחלט מומלצת למי שכבר הגיע עד צומת הדרכים המובילה לפסגה.

S5: Sjónarnípa

מרחק: 6.4 ק"מ  | זמן הליכה: 2-2.5 שעות  | רמת קושי: בינוני

מסלול לנקודת תצפית יפה לצידו המזרחי של הפארק ולקרחון Skaftafellsjökull.

המסלול מתחיל בהליכה לכיוון Svartifoss, אך בטרם תגיעו למפל, יש לפנות ימינה בצומת המצביעה לכיוון  Sjónarnípa. משם הדרך ממשיכה בעליה מתונה עד לנקודת התצפית וחזרה למרכז המבקרים מהצד השני, לאורך שולי ההר.

S6: Svatifoss and Sjónarnípa

מרחק: 7.4 ק"מ  | זמן הליכה: 2.5-3 שעות  | רמת קושי: בינוני

מסלול המשלב את מסלול S5 עם ביקור במפל השחור (Svartifoss). יש להתעלם מהשלט הראשון המורה את הדרך לכיוון Sjónarnípa ולהמשיך עד נקודת התצפית של Svartifoss. לאחר הביקור במפל המשיכו לפי השלט בדרך חלופית לכיוון Sjónarnípa.

M1: Bæjarstaðarskógur

מרחק: 15.8  | זמן הליכה: 4-5 שעות  |רמת קושי: בינוני

המסלולים המסומנים ב-M ייקחו אתכם לאזור המערבי של הפארק, שהוא משמעותית שקט יותר ופחות מתויר. המסלול הראשון והקצר ביותר, מתחיל בצעידה ל-Sjónarsker ומשם ירידה מערבה, דרך אזור מיוער, עד לואדי Morsárdalur. משם ממשיכים ישר בגשר החוצה את נהר ה Morsá - עד לאזור מיוער נוסף ב- Bæjarstaðarskógur. נקודה זו ישנה אופציה למסלולים צדדיים  - למרגלות קרחון Skeidhararjokull או לנקודת תצפית ב-Skerhóll.

המסלול הרגיל חוצה את הואדי חזרה לכיוון מרכז המבקרים (שימו לב שחלק זה לא מסומן בחלקו, אך מדובר בהליכה פשוטה בשטח מישורי ופתוח).

M2: Morsárjökull

מרחק: 20.9 ק"מ  | זמן הליכה: 6-7 שעות  | רמת קושי: בינוני

המסלול מתחיל באופן זהה ל-M1, אך לאחר הירידה ל-Morsárdalur, במקום לחצות את הגשר - המסלול פונה ימינה וממשיך בדרך חד-כיוונית עד לאגם הקרחוני למרגלות קרחון Morsárjökull. משם יש לחזור לצומת שממנה הגעתם ולהמשיך ישר לדרך מקוצרת למרגלות ההר - עד מרכז המבקרים.

M3: Kjós

מרחק: 29.8 ק"מ  |  8-10 שעות  |רמת קושי: בינוני

מסלול ארוך ולא מסומן ברובו המוביל לערוץ צדדי וצר היוצא מהואדי Morsárdalur. המסלול מתחיל באופן זהה ל-M1 עד היער ב-Bæjarstaðarskógur ומשם ממשיכים למרגלות ההר לכיוון צפון-מערב לאורך הנחל, עד אשר הוא מתעקל מזרחה עד ל Kjós. החזרה היא באותה הדרך עד לחיבור המחודש למסלול -M1. המסלול אמנם לא קשה מאוד, אך הוא האופציה הארוכה ביותר למסלול יחיד בסקאפטאפל, לכן הוא מתאים בעיקר למי שיש לו אקסטרה-זמן באזור ושמעוניין להתרחק מההמון ככל האפשר.

מסלולי הליכה בסקאפטאפל

sudursv_skaftafell_insert.jpg
sudursv_skaftafell.jpg

מפות וברושורים

מפות המסלולים בסקאפטאפל

גלריית תמונות

bottom of page