top of page

Vatnsnes | חצי האי ואטסנס

מיקום:  צפון מערב איסלנד

רכב:  כל הרכבים בקיץ. בחורף נדרש 4X4

עונת ביקור:  כל השנה. הגבלות בחורף

זמן נדרש:  2-5 שעות להקפת חצי האי
זמן הליכה ונגישות:  נסיעה עם עצירות קלות

וטסנס הוא חצי אי קטנטן מאוד לעומת חצאי-איים גדולים ממנו ובולטים יותר על המפה של צפון איסלנד. ובכל זאת, וטסנס נחשב ליעד חובה לביקור בטיול בצפון איסלנד, זאת בשל כלבי הים המשתזפים לחופיו. מלבד כלבי הים, המרוכזים במספר מושבות עיקריות, חצי האי וטסנס הוא גם גן עד לציפורים ובית לאחד הסלעים המוכרים באיסלנד - Hvitserkur. הצפייה בכלבי הים דורשת הרבה סבלנות ומעט מזל. אם מזג האויר טוב והשמש בחוץ, הסבירות לראות כלבי הים עולה והתנאים לצפיה גבוהים אף הם. לחסרי הסבלנות או אלו שפחות מתעניינים ביצורים ימיים - אין צורך להקיף את כל חצי האי ואפשר לקצר ולכוון ישירות לאתרים המעניינים המצויים בשולי החלק המזרחי של חצי האי. בכדי להנות מכל מה שיש לאזור להציע כדאי לנסוע לכל אורך כביש 711 ולעצור באתרים הרלוונטים. כך או כך, כמו בחשבון שאת כלבי הים כנראה תראו מרחוק, דבר שעלול לאכזב חלק מהמטיילים.

7774028390_680d359c22_o_edited.jpg

נקודת תצפית על כלבי ים בחצי האי ואטסנס

Ósar

חווה הנמצאת בסמוך לסלע Hvítserkur, ממנה ניתן לרדת לכיוון החוף לתצפית על אחת ממושבות כלבי הים המרכזיות של וטסנס. בסמוך לחנייה ישנם גם בית קפה ואכסניה.

 

Svalbarð

בחוף המערבי של וטסנס, 15 ק"מ צפונית לישוב Hvammstangi - על כביש 711. מהחנייה הולכים 280 מטר לכיוון החוף, משם ניתן לראות את כלבי הים על הסלעים המזדקרים מהים מממול.

Illugastaðir

אתר גדול מסודר יותר מהאחרים, עם שירותים, אתר קמפינג, שביל מסודר וחנייה גדולה. יש במקום משקפות ורצועה ארוכה יחסית לצפייה בכלבי הים. זהו האתר האידיאלי ביותר להתקרב ליצורים הימיים החמודים.

קוואמסטאנגי ומרכז כלבי הים

העפר Hvammstangi הוא היישוב המרכזי בחצי האי ואטסנס, בו יש מספר מלונות וגסטהאוסים, סופרמרקט, מסעדות, תחנת דלק, אתר קמפינג ובריכה ציבורית. במרכז הכפר נמצא ה- Icelandic Seal Center - מרכז כלבי הים האיסלנדי. זהו קומפלקס המשמש כמרכז מידע לתיירים, מרכז מחקר ומוזיאון המציג פריטים הקשורים לכלבי הים ושאר בעלי החיים המתגוררים באזור ואטסנס (ובאיסלנד בכלל). זו נקודה טובה מאוד להתחיל בה את הסיבוב בחצי האי ולקבל מידע על היצורים הנפלאים שאותם אתם הולכים לחפש בתצפיות כלבי הים השונות בהמשך. באותו מבנה נמצאת גם מסעדה מצוינת ומומלצת בשם Sjávarborg. הכניסה למרכז כלבי הים בתשלום סמלי.

 

שעות פתיחה מרכז כלבי הים:
חורף (אוקטובר-אפריל) - שני עד שישי-10:00-15:00
קיץ (מאי - ספטמבר) - כל יום- 9:00-16:00
kort_hunathingvestra_1000px.jpg

אתרי טבע ונקודות עניין בואטסנס

Hvitserkur (סלע הפיל)

זהו אחד האתרים המוכרים ביותר באיסלנד. קוויטסרקור, הידוע גם בשם "הטרול של צפון מערב איסלנד" הוא סלע ענק בגובה 15 מטר המזדקר מהחוף של וטסנס ומשקיף על פיורד ועל האזורים ההרריים של צפון איסלנד. הסלע משמש כמושבה של שחפים צווחניים שהפכו אותו לבית ומקננים בין חריציו.  על אף שמו, בעיני אחרים הסלע דומה יותר לרגל של פיל מאשר לטרול. כל אחד רואה בסלע דמות אחרת וההנאה בביקור מלווה בהפעלה של הדימיון. ניתן לצפות על הסלע מדק התצפית בחלק העליון הצמוד לחניה, או לרדת אל החוף ולהתרשם מהענק מטווח אפס.

 

Borgarvirki

בורגארוויקי הוא רכס עמודי סלע שנוצר ע"י תופעה גיאולוגית בשם "פקק וולקני" (volcanic plug). על פי הסיפורים והמיתוסים על המקום, בחלק העליון של בורגארוויקי נמצאים שאריות של מבצר או מבנה ויקינגי כלשהו, אך אין לכך הוכחות ולמעשה אף אחד לא יודע בודאות מי בנה את חומות האבן. במרום הרכס תמצאו תצפית פנורמית מרהיבה על מהאזור ובה תצוגה המציינת את שמות ההרים הסובבים את האזור.

Ánaðastapi & Skardsviti Lighthouse 

מגדלור עתיק על חופו המערבי של חצי האי וטסנס. בסמוך אליו (מעט דרומית ממנו במרחק נראה לעין) נמצא סלע המזדקר מהמים.

Þingeyrarkirkja

כנסיית עץ יפה על גבעה המשקיפה על האזור. הכנסייה נבנתה ב-1878 והיא אחת ממבני העץ הראשונים שנבנו באיסלנד בתקופת ההתיישבות הראשונה באזור. הגבעה והכנסייה חש הם בעלי חשיבות היסטורית גדולה לתושבי צפון איסלנד.

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page