top of page
IMG_4815.JPG

תיאור המסלול

מסלול אפי של 4-5 ימים במדבר במעמקי ההיילנדס המבודדים והחלליים של איסלנד. אמצע המסלול מגיע לאסקיה ומכאן שמו, אך הוא עובר גם בנופים המדהימים והסוריאליסטיים של אזור רכס Dyngjufjöll, כולל הר הרדוברייד (Herðubreið) המפואר ובמדבריות הלבה העצומות של שדה הלבה Ódáðahraun. המסלול נחשב מאתגר מעצם מיקומו המבודד והמחוספס, הנתון למזג אויר בלתי צפוי ולתנאי שטח שעשויים להיות קשים. האזור צחיח יחסית ויש מחסור באספקת מים לאורך המסלול ויש להיערך לכך ולהצטייד בהתאם. בטרם היציאה לדרך מומלץ לברר עם אנשי הצוות בבקתה שבנקודת ההתחלה מה מצב המים במסלול ובעיקר בחביות המים בבקתה ב-Bræðrafell (בסיום היום הראשון), שם האפסקה מוגבלת במיוחד. יש צורך להצטייד במפה ומצפן ו/או מכשיר GPS, המסלול אמנם מסומן אבל לא מתחוזק באופן שוטף והוא עובר באזור מבודדים במיוחד. טוואי השטח קשוח וכולל אבק, סלעי לבה קשים וחדים ולרוב גם הליכה בשלג - חובה להצטייד בנעלים איכותיות עם סוליות טובות וחזקות ובבגדים חמים ונוחים.​ אורכו המלא של המסלול הוא כ-97 ק"מ; שלושת הימים הראשונים שלו הם הקשים ביותר וכוללים הליכה בתוואי שטח סלעי מאוד ועליה תלולה ביום השלישי. החצי השני  - מאסקיה ועד סוף המסלול - פשוט יותר ובחלקו הרב עוקב אחרי דרכי עפר. ניתן כמובן לחלק את המסלול ולהתחיל אותו מאסקיה או מכל אחת מהנקודות באמצע - למשל נהוג מאוד לסיים את המסלול במכתש אסקיה עצמו.

הגעה

שימו לב שאין תחבורה ציבורית לנקודות ההתחלה והסיום של המסלול, לכן תכנון ההגעה והחזרה הוא חלק משמעותי מאוד בתכנון וצריך לשבור עליו את הראש ולמצוא פתרונות. נקודת ההתחלה ב-Herðubreiðarlindir, נמצאת במיקום שבו עוצרים רוב הטיולים המאורגנים לאזור, אך מעבר לכך לא מגיעים לשם הרבה רכבים. האפשרות הנוחה ביותר, אך היקרה ביותר - היא להשתמש בשירות הטיולים המאורגנים ולרדת בנקודת ההתחלה של המסלול, או להתחיל את המסלול באמצע מאסקיה עצמה או מ-Dreki, שהיא נקודת ההתחלה של היום השלישי של המסלול. לפעמים חברות הטיולים מנסות למלא את האוטובוסים ויוכלו להציע לכם מחיר נוח יותר, נסו לברר זאת (ראו את חברות האוטובוסים מפורטות למעלה).

 

נקודת הסיום נמצאת אמנם בכביש עפר רגיל שלא מחייב רכב 4X4, אך היא בנקודה מבודדת שאף תייר לא מגיע אליה ולמעשה גם אף איסלנדי, מלבד עובדי החווה הנמצאת במקום. יש אפשרות להאריך את המסלול עד אגם Graenavatn הסמוך למיבאטן, הנמצא באזור יותר מיושב ומתוייר (ראו בפירוט המסלול). בכל מקרה - הערכות לטראק צריכה להתחשב גם בהגעה והחזרה ובזמני המתנה ארוכים (לטרמפיסטים שבניכם). בעת הזמנת הבקתות למסלול, כדאי להתייעץ עם החברה המפעילה לגבי הנגישות בהתאם לזמן הטיול המתוכנן, ייתכן ויוכלו לסייע לכם במציאת פתרונות. באופן מסורתי, רוב המטילים הולכים במסלול ממזרח למערב, אך אפשרי גם לבצעו בכיוון ההפוך ובכך אולי להקל במשהו על ההגעה והחזרה.

* בעבר חברת SBA הפעילה אוטובוסים מאקוריירי לאסקיה, עם עצירה בנקודת ההתחלה של המסלול. נכון לקיץ-2020, הקו הזה לא קיים יותר. עם זאת, החברה מסייעת בהשכרת הסעות במרכז איסלנד. זו אפשרות שעשויה להשתלם לקבוצות קטנות או גדולות. צרו איתם קשר באתר ובמייל:

 www.sba.is/en  |   sba@sba.is 

לינה במסלול

הבקתות במסלול מופעלות על-ידי מועדון התיירות של אקוריירי (Ferðafélag Akureyrar) שגם בנה את המסלול ומתחזק אותו. הארגון גם מוציא טיולים מאורגנים לאורך המסלול מספר פעמים בעונה. יש להרשם לבקתות מראש כדי להבטיח את מקומכם. להרשמה יש ליצור קשר עם ארגון Ferðafélag Akureyrar:

אימיילffa@ffa.is   |   טלפון: 3544622720+   |   אתר האינטרנט: www.ffa.is/en

פירוט המסלול

יום 1: Herðubreiðarlindir– Bræðrafell

מרחק הליכה: 19 ק"מ  |  זמן הליכה: 6-7 שעות  |  סה"כ עלייה: 240 מטר  |  סימון במפה: ö1

המסלול מתחיל בנווה המדבר הקסום, בבקתת Þorsteinsskáli הנמצאת למרגלות הר הרדוברייד (Herðubreið). ההליכה בעקבות המקלות הצהובים המסמנים את הדרך - מערבה לעבר מגרש החנייה של הרוברייד (ממנו מתחיל הטיפוס אליו). המסלול מ