top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Herðubreið

הרדוברייד

800px-Iceland_location_map.svg.png

הר הרדוברייד

HERÐUBREIР

 

 מיקום  מרכז איסלנד

 הגעה    כביש-F

 רכב      4X4 בלבד

עונת ביקור  קיץ בלבד.

ברגע הראשון שתבחינו מרחוק בהרדוברייד, תבינו מייד מדוע זכתה לכינוי המפואר "מלכת הרי איסלנד".

אי אפשר להתעלם מהפאר של הר השולחן העגול, העצום והכל-כך בולט הזה, שמתנשא לגובה-1682 מטר בלב השממה של מרכז איסלנד ונופי המדבר הוולקני של-Ódáðahraun. 

הרדוברייד נחשב להר הלאומי של איסלנד והוא השישי בגובוהו במדינה; לכינוי "מלכה" זכתה בין היתר בזכות ה"כתר" המעטר את ראשה, אם כי לרבים, צורתו של ההר לא מתחברת דווקא לכתר, אלא מזכירה יותר גלידה ענקית... תשפטו בעצמכן.

את ההר ניתן לראות ממרחקים עצומים ולא רק מתוך האזורים המבודדים של מרכז איסלנד -  תוכלו להבחין בו גם בנקודות גובה רבות בצפון ומזרח איסלנד, אפילו בעת הנסיעה על כביש 1. ההר בולט במיוחד בימי שמש בחורף, כשכיפתו הלבנה והמושלגת מנצנצת כמו יהלום ענקי.

אלו הבוחרים להיכנס למעמקי ההיילנדס (עם רכב 4X4 בלבד) ולראות את ההר מקרוב; יוכלו ללכת מסביבו, לטפס עליו, לתצפת עליו ממספר נקודות מוגדרות או פשוט להתפעל ממנו בכל מקום לאורך כבישי העפר הקשוחים של מרכז איסלנד.

נווה המדבר Herðubreiðalindir

מזרחית להר נמצאת נקודת התצפית המרכזית עליו, בנווה מדבר קטן וירוק. במקום ישנם מספר מעיינות קרים הנובעים מקצה שדות הלבה המחלחלים מבין הסלעים ומזינים נחל קטן בשם לינדה (Lindaa), המתחבר לנהר הקרוני יוקוסלה (Jokulsa). המים הללו עוזרים למספר מינים של צמחים ופרחים בשלל צבעים לגדול באמצע אזור יבש מאוד עם אדמה וולקנית קשה. 

במקום נמצאת בקתת Thorsteinsskáli ולצידה אתר קמפינג, המשמשים את המטיילים באזור ובעיר את אלו שיוצאים לטראק אסקיה. אתר הקמפינג הוא חינמי, אך נדרש תשלום סמלי על שימוש במתקני הבקתה.

קניון Gljúfrasmiður

מעט דרומית ל-Herðubreiðalindir על כביש F88 (עשר דקות נסיעה), ישנו קניון יפה בנהר ה-Jökulsá á Fjöllum (אותו הנהר שבו נמצא מפל דטיפוס המפורסם). בקניון זה, שפירוש שמו בעברית הוא - "קניון המזלג" נשפכים מים ומפלים מכל עבר בצורת פרסה.

טיפוס להרדוברייד

במזג אויר טוב, בחודשים יולי ואוגוסט - ניתן לטפס על הרדוברייד במסלול אחד בלבד שיוצא מצידו המערבי של ההר. כפי שניתן להעריך מהסתכלות על ההר - העלייה אליו תלולה במיוחד!

החלק הראשון של הטיפוס מלווה בהליכה על אבנים קטנות, חצץ ואפר וולקני המכסים סלע קשה - דבר שגורם להחלקה ומקשה מאוד על הטיפוס. הפסגה עצמה מוקפת בצוקים - אתגר נוסף שיחכה לכם לקראת סיום הטיפוס. זהו מסלול קשה מאוד ונועד למטיילים מנוסים בכושר מצוין. כמו כן, יש להיזהר מאבנים מתגלגלות שעלולות להידרדר וליפול במהלך הטיפוס. לא מומלץ לעשות את המסלול הזה לבד וכאשר הולכים בקבוצה יש צורך להתקבץ כדי לא לדרדר סלעים ואבק על מטיילים אחרים. מי שמתכנן מראש ויודע שהוא רוצה לטפס על ההר - מומלץ מאוד להביא קסדה למסלול.

הטיפוס לוקח בערך 4 שעות ועוד 2-3 שעות לירידה. אם אתם יוצאים לטראק מ-Herðubreiðarlindir, הדבר ייקח עוד מספר שעות נוספות.

מהפסגה נשקפים הנופים האינסופיים של ההיילנדס והרבה מעבר לכך. כמו כן, מהפסגה תראו היטב את הקלדרה הנמצאת במרכז ה"קונוס" שמתבלט מראש השולחן של ההר -דבר שאפשר לראות רק כאשר נמצאים ההר עצמו.

קחו בחשבון שמטיילים המטפסים על ההר מצופים להירשם אצל היערן בבקתה ב-Herðubreiðarlindir ולדווח כאשר הם חוזרים. דיווח זה הוא אמצעי ביטחון שנועד לספק לכם מידע על המסלול ולוודא שאתם יוצאים וחוזרים בשלום. דיווח אפשרי גם באתר Safe Travel - במילוי תוכנית הטיול - כאן

הגעה

הכביש שעובר קרוב להרדוברייד הוא כביש F88.  גם-Herðubreiðalindir וגם קניון Gljúfrasmiður נמצאים ממש על הדרך בנסיעה בכביש זה, כמו גם נקודות תצפית טובות רבות על ההר לאורך הדרך. הטיולים המאורגנים לאסקיה לרוב נוסעים דרך כביש זה ישירות מאזור מיבאטן ועוצרים בחלק מהנקודות שצוינו. למטיילים עצמאיים המגיעים מצפון - הפיתוי לנסוע בדרך הקצרה ישירות על כביש זה הוא גדול, אך זהו כביש שלא מומלץ לנהיגה לרכבי 4X4 פשוטים, אלא לג'יפים גדולים וחזקים יותר, בעיקר בשל גובה המים בנהרות שיש לחצות בדרך. אם ברשותכם רכב מתאים וניסיון מספיק כדי לעשות את הנסיעה הישירה, תוכלו לרדת מכביש 1 אל כביש F88 ולהמשיך כל הדרך לנקודות הרצויות. כמו כן, הגישה אל ההר עצמו ואל החנייה לנקודת ההתחלה של מסלול הטיפוס - היא דרך שביל עפר לא מסודר ולא כביש מוכרז של ממש - וגם היא נועדה רק לג'יפים גדולים.

למי שברשותו רכב 4X4 פשוט מומלץ לנסוע בדרך עקיפה וארוכה יותר: רדו מכביש 1 אל כביש F905 וממנו המשיכו לכביש F910 - באופן זהה לדרך הנסיעה המומלצת לאסקיה - ראו פירוט ומפה בעמוד אסקיה.

בצומת ה-T שבה כביש F910 מתחבר לכביש F88 - פנו ימינה והמשיכו דרומה על כביש F88.

חלק זה של כביש F88  שמדרומית להרדוברייד הוא בטוח ופשוט לנסיעה גם לרכבים קטנים יותר. המשיכו בנסיעה כ-20 ק"מ עד Herðubreiðalindir. הפנייה לשביל העפר אל ההר עצמו ולמסלול הטיפוס - נמצא כ-7 ק"מ לאחר הפנייה אל כביש F88 (ראו שלט המורה אל Herðubreið).

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page