top of page
800px-Iceland_location_map.svg.png

הר הגעש אסקיה

ASKJA VOLCANO

 

 מיקום  מרכז איסלנד, הפארק הלאומי ואטניוקול

 הגעה    כביש-F

 רכב      4X4 בלבד

עונת ביקור  קיץ בלבד. ביקור בחורף אפשרי בטיול מאורגן

אם חפצה נפשכם לבקר בירח או במאדים, כנראה שתאלצו לחכות עוד כמה עשרות שנים ולחסוך כמה מיליונים...

בינתיים, ביקור באסקיה יהוה תחליף ראוי, מרגש ומרהיב לביקור בכוכב אחר - כאן בכדור הארץ, בלב ההיילנדס של איסלנד. אסקיה והמדבריות הגעשיות שמסביבה מספקים נופים יחודיים ויוצאי דופן אפילו במונחים של איסלנד;

גם בנאס"א חשבו כך ולכן החליטו לאמן באזור אסטרונאוטים של צוות אפולו ב-1967, כדימוי של הנחיתה על הירח, בטרם נשלחו לעשות את הדבר האמיתי.

אסקיה נמצאת בתחום השיפוט של צפון איסלנד (Norðurland eystra) והיא חלק מהפארק הלאומי Vatnajökull.

Askja באיסלנדית, היא מילה שפירושה "קלדרה" - שמה של תופעה גיאולוגית של שקיעת הר געש לתוך עצמו.

ובאופן לא ממש מפתיע, אסקיה היא אכן קלדרה בקוטר 50 קמ"ר שנוצרה בסוף עידן הקרח, כאשר התפרצות געשית גדולה בהרי Dyngjufjöll גרמה לתקרת הר הגעש לקרוס ולתא המגמה שבהר לשקוע וליצור מכתש.

הקלדרה המשיכה להתעצב עם השנים בהתפרצויות נוספות, עד שב-1875 נוצר האגם הגדול במרכז המכתש בהתפרצות חזקה שגרמה לתא המגמה לשקוע עוד ולמכתש להתמלא במי תהום. התפרצות זו גם יצרה את מכתש ויטי (Víti) הסמוך ואת האגמון הקטן והחמים שבמרכזו - וכך נוצר המראה האיקוני והמוכר של אסקיה ושני האגמים הציוריים בלב סביבה מדברית דמויית מאדים. האגם המרכזי והגדול, הלא-הוא אגם Öskjuvatn (או פשוט "אגם אסקיה") - הוא האגם העמוק ביותר באיסלנד, בעומק של מעל-200 מטר.

הטיול לאסקיה

ההליכה מהחנייה (Vikraborgir) ועד לגדות אגם אסקיה ומכתש ויטי אורכת בערך 45 דקות לכיוון אחד. הדרך פשוטה יחסית ומלבד עליה קלה בתחילתה, מדובר בהליכה בעמק וולקני מישורי. עם זאת, קרוב לודאי ששכבות של שלג עדיין יכסו חלקים נרחבים מהאזור (גם בקיץ) וההליכה בתוכו היא חלק בלתי נפרד מהטיול. הליכה על שלג בשטח מישורי מאיטה את הקצב במעט, אך אינה מורכבת או מסובכת מדי כל עוד ערוכים בהתאם עם נעליים סגורות וגבוהות. איסלנד בכלל ואסקיה בפרט הוא לא המקום לטייל בו עם נעלי ספורט או נעלי בד; נעילת נעליים לא מתאימות תביא אתכם מהר מאוד למצב של רגליים רטובות במי קרח.

הדרך עצמה מרהיבה וסוריאליסטית; היא מלאה בשדות לבה ותצורות סלע וולקניות המוקפות בהרים בצבעים שנעים בין שחור לאדום - תחושה ממשית של צעידה בפלנטה מרוחקת.

רחצה בויטי

בניגוד לאגם אסקיה הגדול והקר, האגם הקטן במרכז ויטי חמים ואפשרי לרחצה. הטמפרטורה שלו לא קבועה ומשתנה בהתאם למזג האויר ובהתאם לכמות השלגים שהפשירה לתוכו בסוף החורף. הטמפרטורה הממוצעת של האגם נעה בין 20 ל-30 מעלות צלזיוס בקיץ - טמפרטורה נעימה יחסית לרחצה במזג אויר טוב. לאחרונה הטמפרטורה של האגם ירדה והיא נעה לרוב סביב 22 מעלות, קצת פחות אידיאלי לרחצה. בטיולים מאורגנים לאסקיה בדרך כלל תוכלו לקבל מידע והמלצה מהמדריך לגבי הטמפרטורה העדכנית בעת השהייה. אם אתם מגיעים למקום באופן עצמאי, תוכלו לנסות ולבדוק את המים בעצמכם במידה והדבר מותר (ישנו שלט שעליו מסומן X במידה והכניסה אסורה) וניתן גם להיוועץ ביערן בבקת Derki הנמצאת בכניסה לכביש המוביל לחנייה. אם אתם בוחרים לרדת לרחוץ באגם - עשו זאת בזהירות רבה! הירידה אל תוך המכתש תלולה וחלקה מאוד. האגם עצמו בעומק 8 מטר והבוץ בתחתית חם מאוד - הקפידו להשאר קרוב לשפת האגם.

קניון Drekagil

למרגלות הרי Dyngjufjöll המקיפים את אגם אסקיה, בסמוך לצומת הדרכים המרכזית באזור, נמצא הקניון המסתורי הזה ששמו מתורגם ל"עמק הדרקון". הקניון צר, כהה ואפל ולאורכו זורם נחל. בקצה הקניון ישנו מפל נסתר שאליו ניתן להגיע רק אם מפלס המים נמוך מספיק כדי לעבור. גם אם לא מצליחים להגיע אל המפל, שווה להציץ לתוך הקניון בדרך לאסקיה. במקום נמצא גם מרכז המידע של אסקיה ויש בו שירותים וקיוסק קטן שמשמש את המבקרים והאורחים בבקת Dreki ובאתר הקמפינג הסמוך. זוהי נקודה שבה עוצרים כל האוטובוסים והטיולים המאורגנים הנוסעים לאסקיה.

איך מגיעים לאסקיה?

עצמאית

אסקיה נמצאת בלב הרמה ההררית של איסלנד וההגעה מחייבת נסיעה על כבישי-F, המותרים לנסיעה רק בקיץ ורק באמצעות רכב 4X4. מומלץ לבחור ברכב גדול ולא להסתפק ברכב 4X4 קטן כמו סוזוקי ג'ימני המוצע ברוב חברות השכרת הרכב, אך לא באמת מותאם לנסיעה בכבישים של מרכז איסלנד. כמובן שמומלץ להגיע עם ניסיון כלשהו בנהיגת שטח הכוללת חציית נהרות. הכבישים לאסקיה פתוחים לרוב בין אמצע מאי לאמצע ספטמבר - לפעמים הכבישים נסגרים מוקדם יותר בשנה ולפעמים נפתחים מאוחר, הכל בהתאם למזג האוויר ותנאי השטח; הטווח הבטוח לביקור הוא בחודשים יוני, יולי ואוגוסט.

גם בחודשים אלו - יש לבדוק ולברר את מזג האוויר ואת תנאי הכבישים בטרם יוצאים לדרך. מזג האוויר באיסלנד בלתי צפוי ולפעמים כבישים נסגרים או הופכים לקשים מאוד למעבר גם בשיא הקיץ - בשל שלגים או זרימות חזקות בנהרות. ראו את מפת מצב הכבישים המתעדכנת באתר הזה.

ישנם מספר כבישים המובילים לאסקיה. הדרך המומלצת והקלה ביותר היא לא הדרך שגוגל מפות יכוון אתכם אליה. באופן קצת תמוהה - מספרי הכבישים המוצגים בגוגל באזור אסקיה לא מדויקים והדרך המומלצת שמוצגת לא מתחשבת כלל בתנאי הכביש.

גם אם אתם מגיעים מאזור מזרח איסלנד וגם אם יוצאים ממיבאטן או אקוררי - לא כדאי לנסוע דרך כביש F88!

הנסיעה בדרך זו, הקצרה לכאורה - כוללת חציית נהרות עמוקים במיוחד שלא מיועדים לרכבי 4X4 רגילים, אלא לסופר-ג'יפים מיוחדים ולנהגים המורגלים בשימוש בהם.

במקום, רדו מכביש 1 אל כביש 901 - וממנו אל כביש F905. המשיכו על הכביש עד שתתחברו לכביש F910 -והמשיכו לנסוע עליו עד בקתת Dreki ומרכז המבקרים. משם - פנו ימינה אל כביש F894 המוביל עד אסקיה.

שימו לב למזלגות המפצלים את הכביש - יש צורך לפנות ימינה פעמיים כדי להישאר על כביש F910 ולא להתחבר לכבישי F903 ו F902. הנסיעה בדרך זו מרייקהאליד במיבאטן ועד לחנייה באסקיה אורכת בערך כ-3 וחצי שעות (לכיוון אחד) והיא כוללת חצייה של 3 נהרות - הראשונה יחסית פשוטה, הבאות מאתגרות יותר.

לפני כל חציית נהר מומלץ מאוד לרדת מהרכב ולנסות לקבל מושג על עומק המים ועוצמת הזרימה כדי לבצע את החצייה באופן הנכון ביותר. עשו זאת שוב גם בדרך חזרה - התנאים בנהרות משתנים באופן תדיר. אם אתם לא מרגישים בטוחים - שימו את האגו בצד! אפשר לחכות, אפשר לחזור לאחור ואפשר גם להיעזר במטיילים אחרים בעלי ניסיון בנהיגת שטח - אל תתפשרו על הבטיחות שלכם.

היערכו לטיול שלכם באסקיה בצורה מיטבית - עם אוכל, שתייה וביגוד שמתאים לכל מזג אויר. הנסיעה ארוכה ומתישה והאזור מרוחק ומבודד ולרוב ללא קליטה סלולרית. קחו בחשבון שטיול באזור אסקיה יגזול מכם יום שלם ושייתכנו מצבים בלתי מתוכננים התלויים בתנאי הכביש או במזג האויר.

להלן מפה עם מסלול הנסיעה המומלץ - מתואם ל Google Maps (ניתן להשתמש לניווט).

אוטובוסים וטיולים מאורגנים

ישנם מספר חברות המציעות מגוון סוגי טיולים לאסקיה. החלוקה העיקרית בסוגי הטיולים המוצעים היא בין סיורים באוטובוס לבין טיולים מאורגנים בקבוצות קטנות יותר, לרוב באמצעות סופר-ג'יפ ומדריך פרטי. חלק מהטיולים משולבים עם אתרים נוספים או אטרקציות נוספות (כמו צפייה בלוויתנים בצפון איסלנד, למשל).

האופציות הזולות יותר הם כמובן טיולי האוטובוס החד-יומיים, שמטרתם היא אחת: להביא אתכם לאסקיה ולחזור. טיולים אלו יוצאים מרייקהליד (Reykjahlið) במיבאטן, אורכים כ-12 שעות ואין בהם דגש על הדרכה, אך הם עוצרים בעוד מספר נקודות עניין בדרך כמו Herðubreiðalindir - נווה מדבר למרגלות הר הרדוברייד, קניון Drekagil ונקודות נוספות בהתאם לזמן שנותר.

זה פתרון טוב למטיילים שחוששים לנסוע בכבישי ה-F, או מטיילים שהשכירו רכב רגיל (שאינו 4X4) ורוצים בכל זאת לבצע גיחה לאחד מהאתרים הפופולאריים ביותר במרכז איסלנד. במקרים רבים (תלוי בכמות האנשים המשתתפים במחיר השכרת הרכב) - השכרת רכב רגיל ויציאה לטיול היומי באוטובוס לאסקיה, תהיה זולה יותר ומשתלמת יותר מאשר להשכיר ג'יפ לכל ימי הטיול, במידה והביקור במרכז איסלנד הוא מצומצם יחסית.

ישנן מספר חברות המפעילות סיורי אוטובוסים לאסקיה; כולן מציעות בערך את אותו המסלול ומציעות מחיר זהה של-22,900  קרונות למבוגר. החברות גם עובדות יחד ובמקרים מסויימים תרשמו לסיור בחברה אחת ולבסוף תסעו באוטובוס של חברה אחרת, או תשודרגו לסופר ג'יפ במידה ומספר הנרשמים נמוך.

להלן קישורים לפירוט והרשמה לטיולי האוטובוס הבסיסיים בחברות העיקריות: 

myvatn tours

Scandinavian Travel Services

Geo Travel

כל החברות הללו ועוד רבות נוספות, מציעות גם טיולים פרטיים, טיולים בסופר ג'יפ או מיניבוס וטיולים משולבים.

טראק אסקיה (Askja Trail /Öskjuvegurinn )

מסלול אפי של 4-5 ימים במדבר במעמקי ההיילנדס המבודדים והחלליים של איסלנד.

אמצע המסלול מגיע לאסקיה ומכאן שמו, אך הוא עובר גם בנופים המדהימים והסוריאליסטיים של אזור רכס Dyngjufjöll, כולל הר הרדוברייד (Herðubreið) המפואר ובמדבריות הלבה העצומות של Ódáðahraun. 

המסלול נחשב מאתגר יחסית מעצם מיקומו המבודד והמחוספס, הנתון למזג אויר בלתי צפוי ולתנאי שטח שעשויים להיות קשים. האזור צחיח יחסית ויש מחסור באספקת מים לאורך המסלול  -יש להיערך לכך ולהצטייד בהתאם. בטרם היציאה לדרך מומלץ לברר עם אנשי הצוות בבקתה שבנקודת ההתחלה - מה מצב המים במסלול ובעיקר בחביות המים בבקתה ב-Bræðrafell (בסיום היום הראשון), שם האפסקה מוגבלת במיוחד.

יש צורך להצטייד במפה ומצפן ו/או מכשיר GPS. טוואי השטח קשוח וכלל אבק, סלעי לבה קשים וחדים ולרוב גם הליכה בשלג - חובה להצטייד בנעלים איכותיות עם סוליות טובות וחזקות ובבגדים חמים ונוחים.

אורכו המלא של המסלול הוא כ-97 ק"מ; שלושת הימים הראשונים שלו הם הקשים ביותר וכוללים הליכה בתוואי שטח סלעי מאוד ועליה תלולה ביום השלישי. החצי השני  - מאסקיה ועד סוף המסלול - פשוט יותר ובחלקו הרב עוקב אחרי שבילי עפר. ניתן כמובן לחלק את המסלול ולהתחיל אותו מאסקיה או מכל אחת מהנקודות באמצע.

הגעה

שימו לב שאין תחבורה ציבורית לנקודות ההתחלה והסיום של המסלול, לכן תכנון ההגעה והחזרה הוא חלק משמעותי מאוד בתכנון וצריך לשבור עליו את הראש ולמצוא פתרונות.
נקודת ההתחלה ב-Herðubreiðarlindir, נמצאת במיקום שבו עוצרים רוב הטיולים המאורגנים לאזור, אך מעבר לכך לא מגיעים לשם הרבה רכבים. האפשרות הנוחה ביותר, אך היקרה ביותר - היא להשתמש בשירות הטיולים המאורגנים ולרדת בנקודת ההתחלה של המסלול, או להתחיל את המסלול באמצע מאסקיה עצמה או מ-Dreki, שהיא נקודת ההתחלה של היום השלישי של המסלול. לפעמים חברות הטיולים מנסות למלא את האוטובוסים ויוכלו להציע לכם מחיר נוח יותר, נסו לברר זאת (ראו את חברות האוטובוסים מפורטות למעלה).

 

נקודת הסיום נמצאת אמנם בכביש עפר רגיל שלא מחייב רכב 4X4, אך היא בנקודה מבודדת שאף תייר לא מגיע אליה ולמעשה גם אף איסלנדי, מלבד עובדי החווה הנמצאת במקום. יש אפשרות להאריך את המסלול עד אגם Graenavatn הסמוך למיבאטן, הנמצא באזור יותר מיושב ומתוייר (ראו בפירוט המסלול).

בכל מקרה - הערכות לטראק צריכה להתחשב גם בהגעה והחזרה ובזמני המתנה ארוכים (לטרמפיסטים שבניכם). בעת הזמנת הבקתות למסלול, כדאי להתייעץ עם החברה המפעילה לגבי הנגישות בהתאם לזמן הטיול המתוכנן, ייתכן ויוכלו לסייע לכם במציאת פתרונות.

באופן מסורתי, רוב המטילים הולכים במסלול ממזרח למערב, אך אפשרי גם לבצעו בכיוון ההפוך ובכך אולי להקל במשהו על ההגעה והחזרה.

* בעבר חברת SBA הפעילה אוטובוסים מאקוריירי לאסקיה, עם עצירה בנקודת ההתחלה של המסלול. נכון לקיץ-2020, הקו הזה לא קיים יותר. עם זאת, החברה מסייעת בהשכרת הסעות במרכז איסלנד. זו אפשרות שעשויה להשתלם לקבוצות קטנות או גדולות. צרו איתם קשר באתר ובמייל:

 www.sba.is/en  |   sba@sba.is 

לינה במסלול

הבקתות במסלול מופעלות על-ידי מועדון התיירות של אקוריירי (Ferðafélag Akureyrar) שגם בנה את המסלול ומתחזק אותו. הארגון גם מוציא טיולים מאורגנים לאורך המסלול מספר פעמים בעונה.

יש להרשם לבקתות מראש כדי להבטיח את מקומכם. להרשמה יש ליצור קשר עם ארגון Ferðafélag Akureyrar:

אימייל: ffa@ffa.is   |   טלפון: 3544622720+   |   אתר האינטרנט: www.ffa.is/en

פירוט המסלול:

יום 1: Herðubreiðarlindir– Bræðrafell

מרחק הליכה: 19 ק"מ | זמן הליכה: 6-7 שעות | סה"כ עלייה: 240 מטר | סימון במפה: ö1

המסלול מתחיל בנווה המדבר הקסום, בבקתת Þorsteinsskáli הנמצאת למרגלות הר הרדוברייד (Herðubreið). ההליכה בעקבות המקלות הצהובים המסמנים את הדרך - מערבה לעבר מגרש החנייה של הרוברייד (ממנו מתחיל הטיפוס אליו). המסלול מקיף את ההר מצפון ועובר על המדרון שלו. העלייה בדרך זו לא משמעותית, אך הסלעים הקשים והחדים והאבק מקשים על ההליכה ומאטים אותה. ממשיכים מערבה לעבר Flatadyngja - תל קטן עם מכתש - וממנו אל בקתת Bræðrafell הנמצאת בלב שדה לבה ומשקיפה להרדוברייד.

בקתה: Bræðrafell

קיבולת: 16 איש | מתקנים: מטבח קטן, חימום, מים מוגבלים (מומלץ להביא איתכם).

https://www.ffa.is/en/huts/braedrafell

יום 2: Bræðrafell– Dreki 

מרחק הליכה: 20 ק"מ | זמן הליכה: 6-7 שעות | סה"כ עלייה: 60 מטר | סימון במפה: ö2

מהבקתה הולכים דרומה אל עבר המדרונות המזרחיים של רכס Dyngjufjöll. המסלול עובר בחריצים בין שדות הלבה לבין מספר פסגות וצוקים. הגבעות ההבולטות ביותר בדרך הן - Stórakista ו Litlakista - הבולטות ממרחק. המסלול ממשיך דרומה עד לבקתה הסמוכה לקניון Drekagil, שמשמש גם כמרכז המבקרים של אסקיה. זוהי הנקודה להצטייד בה ולחדש את מלאי המים, שכן זהו המקום עם התנועה הערב ביותר של מטיילים באזור.

בקתה: Dreki

קיבולת: 60 איש | מתקנים: מטבח, חימום, מים, שירותים, מקלחת. שומר יערות נמצא במקום לשירותכם.

https://www.ffa.is/en/huts/dreki

יום 3: Dreki – Dyngjufell hut

מרחק הליכה: 19-20 ק"מ | זמן הליכה: 8-10 שעות | סה"כ עלייה: 500 מטר| סימון במפה: ö3-A2-A1

ישנן 2 אפשרויות לביצוע המקטע. הדרך הקלה יותר (אם כי מעט יותר ארוכה) היא לעקוב אחרי כביש F894 עד לחנייה של אסקיה (Vikraborgir) ומשם לעשות טיול צדדי הלוך-חזור אל אסקיה עצמה ומכתש ויטי (ניתן להשאיר את התיקים הכבדים מאחור). קטע זה מומלץ אם מזג האויר גשום או מעונן מאוד. אם מזג האוויר טוב ולא נראה שצפוי גשם באופק - ניתן לבצע את המסלול המסומן בין ההרים ולהגיע ישירות לויטי מצידו הדרום-מזרחי ולאחר מכן להצפין אל החנייה של אסקיה. לאחר מכן, מהחנייה, עוקבים אחרי השלט המורה ל-Dyngjufell  והולכים לכיוון צפון מערב דרך מעבר Jónsskarð עד שמגיעים לעמק-Dyngjufjalladalur  וממנו ממשיכים צפונה לבקתה. זהו היום הקשה ביותר מבחינה פיזית במסלו וכולל עליות תלולות. מפה והלאה הדרך מישורית או במגמת ירידה.

בקתה: Dyngjufell

קיבולת: 16 איש | מתקנים: מטבח, חימום, מים, שירותים, מקלחת. שומר יערות נמצא במקום לשירותכם.

https://www.ffa.is/en/huts/dyngjufell

יום 4: Dyngjufell – Botni hut

מרחק הליכה: 20-22 ק"מ | זמן הליכה: 6-8 שעות | ירידה | סימון במפה: ö3

המסלול עוקב אחרי דרך ג'יפים מישורית ומסומנת. הליכה קלה ופשוטה במדבר לבה המוקף בהרים מרהיבים מכל עבר. אחרי 13 ק"מ של הליכה ישרה - פונים שמאלה וממשיכים בעמק לכיוון צפון מערב (קיים שלט המורה לכיוון Bonti). משם הדרך קצת פחות ברורה, אין שביל עפר, אך הולכים במקביל לקצהו המזרחי של שדה הלבה הבולט - Suðurárhraun, שבסופפו נמצאת הבקתה.

בקתה: Botni

קיבולת: 16 איש | מתקנים: מטבח, חימום, מים מבאר- 200 מטר מהבקתה

 

https://www.ffa.is/en/huts/botni

יום 5: Botni – Svartárkot

מרחק הליכה: 16 ק"מ | זמן הליכה: 5-6 שעות | ירידה 

גם יום זה מתחיל בהליכה בדרך ג'יפים ברורה. הנוף המדברי הופך לירוק ובעל צמחייה כאשר יוצאים ממדבר הלבה של Ódáðahraun. הדרך ממשיכה צפון מערב לאורך נחל Efstilækur ומשם לאורך נהר Suðurá עד אשר מגיעים לחוות Svartárkot הסמוכה לאגם Svartárvatn - זהו סוף המסלול. 

אל החווה מוביל כביש 843 המתחבר לכביש 1. לא רחוק משם נמצא מפל Aldeyjarfoss המפורסם, אחד המיוחדים ביותר באיסלנד.

מסלול חלופי: Botni-  Graenavatn.

זוהי אופציה נוספת, ארוכה מאוד, אך עוברת בתוואי שטח פשוט למדי ומסתכמת בהליכה ארוכה ודיי ישרה על מסלול עפר מסומן וברור עד Graenavatn הסמוך לאגם מיבאטן. היתרון הברור של האופציה הזו, היא העובדה שמסיימים את המסלול באזור שיותר קל להתנייד ממנו הלאה. החיסרון הוא שמדובר בקטע ארוך של 40 ק"מ (!) שעשוי לקחת 11 שעות הליכה, שיכולה להפוך לקצת מתישה ומשעממת.

מפות מסלולי הליכה של הפארק הלאומי Vatnajökull, בהן ניתן לראות את סימוני המסלול (לחצו להגדלה):

n-a_250k_isl_2015.jpg
n-a_100k_enska_2015.jpg

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page