top of page

Askja Volcano | הר הגעש אסקיה

מיקום:  מרכז איסלנד, הפארק הלאומי ואטניוקול

רכב:  4X4, חציית נהרות

עונת ביקור:  סוף יוני-אמצע ספטמבר

זמן נדרש:  2-3 שעות (ללא נסיעה)
זמן הליכה ונגישות:  1-1.5 שעות הליכה, כביש F

אם חפצה נפשכם לבקר בירח או במאדים, כנראה שתאלצו לחכות עוד כמה עשרות שנים ולחסוך כמה מיליונים... בינתיים, ביקור באסקיה יהוה תחליף ראוי, מרגש ומרהיב לביקור בכוכב אחר - כאן בכדור הארץ, בלב ההיילנדס של איסלנד. אסקיה והמדבריות הגעשיות שמסביבה מספקים נופים יחודיים ויוצאי דופן אפילו במונחים של איסלנד; גם בנאס"א חשבו כך ולכן החליטו לאמן באזור אסטרונאוטים של צוות אפולו ב-1967, כדימוי של הנחיתה על הירח, בטרם נשלחו לעשות את הדבר האמיתי.

אסקיה נמצאת בתחום השיפוט של צפון איסלנד (Norðurland eystra) והיא חלק מהפארק הלאומי ואטניוקול. Askja באיסלנדית, היא מילה שפירושה "קלדרה" - שמה של תופעה גיאולוגית של שקיעת הר געש לתוך עצמו. ובאופן לא ממש מפתיע, אסקיה היא אכן קלדרה בקוטר 50 קמ"ר שנוצרה בסוף עידן הקרח, כאשר התפרצות געשית גדולה בהרי Dyngjufjöll גרמה לתקרת הר הגעש לקרוס ולתא המגמה שבהר לשקוע וליצור מכתש. הקלדרה המשיכה להתעצב עם השנים בהתפרצויות נוספות, עד שב-1875 נוצר האגם הגדול במרכז המכתש בהתפרצות חזקה שגרמה לתא המגמה לשקוע עוד ולמכתש להתמלא במי תהום. התפרצות זו גם יצרה את מכתש ויטי (Víti) הסמוך ואת האגמון הקטן והחמים שבמרכזו - וכך נוצר המראה האיקוני והמוכר של אסקיה ושני האגמים הציוריים בלב סביבה מדברית דמויית מאדים. האגם המרכזי והגדול, הלא-הוא אגם Öskjuvatn (או פשוט "אגם אסקיה") - הוא האגם העמוק ביותר באיסלנד, בעומק של מעל-200 מטר.

IMG_4704.jpg

המסלול לאאגם אסקיה ומכתש Viti

ההליכה מהחנייה (Vikraborgir) ועד לגדות אגם אסקיה ומכתש ויטי אורכת בערך 45 דקות לכיוון אחד. הדרך פשוטה יחסית ומלבד עליה קלה בתחילתה, מדובר בהליכה בעמק וולקני מישורי. עם זאת, קרוב לודאי ששכבות של שלג עדיין יכסו חלקים נרחבים מהאזור (גם בקיץ) וההליכה בתוכו היא חלק בלתי נפרד מהטיול. הליכה על שלג בשטח מישורי מאיטה את הקצב במעט, אך אינה מורכבת או מסובכת מדי כל עוד ערוכים בהתאם עם נעליים סגורות וגבוהות. איסלנד בכלל ואסקיה בפרט הוא לא המקום לטייל בו עם נעלי ספורט או נעלי בד; נעילת נעליים לא מתאימות תביא אתכם מהר מאוד למצב של רגליים רטובות במי קרח.  הדרך עצמה מרהיבה וסוריאליסטית; היא מלאה בשדות לבה ותצורות סלע וולקניות המוקפות בהרים בצבעים שנעים בין שחור לאדום - תחושה ממשית של צעידה בפלנטה מרוחקת.  מידע מלא על המסלול באינדקס המסלולים.

רחצה בויטי

בניגוד לאגם אסקיה הגדול והקר, האגם הקטן במרכז ויטי חמים ואפשרי לרחצה. הטמפרטורה שלו לא קבועה ומשתנה בהתאם למזג האויר ובהתאם לכמות השלגים שהפשירה לתוכו בסוף החורף. הטמפרטורה הממוצעת של האגם נעה בין 20 ל-30 מעלות צלזיוס בקיץ - טמפרטורה נעימה יחסית לרחצה במזג אויר טוב. לאחרונה הטמפרטורה של האגם ירדה והיא נעה לרוב סביב 22 מעלות, קצת פחות אידיאלי לרחצה. בטיולים מאורגנים לאסקיה בדרך כלל תוכלו לקבל מידע והמלצה מהמדריך לגבי הטמפרטורה העדכנית בעת השהייה. אם אתם מגיעים למקום באופן עצמאי, תוכלו לנסות ולבדוק את המים בעצמכם במידה והדבר מותר (ישנו שלט שעליו מסומן X במידה והכניסה אסורה) וניתן גם להיוועץ ביערן בבקת Derki הנמצאת בכניסה לכביש המוביל לחנייה. אם אתם בוחרים לרדת לרחוץ באגם - עשו זאת בזהירות רבה! הירידה אל תוך המכתש תלולה וחלקה מאוד. האגם עצמו בעומק 8 מטר והבוץ בתחתית חם מאוד - הקפידו להשאר קרוב לשפת האגם.

IMG_4744.jpg
IMG_4716.JPG

הגעה לאסקיה

אסקיה נמצאת בלב הרמה ההררית של איסלנד וההגעה מחייבת נסיעה על כבישי-F, המותרים לנסיעה רק בקיץ ורק באמצעות רכב 4X4. מומלץ לבחור ברכב גדול ולא להסתפק ברכב 4X4 קטן כמו סוזוקי ג'ימני המוצע ברוב חברות השכרת הרכב, אך לא באמת מותאם לנסיעה בכבישים של מרכז איסלנד. כמובן שמומלץ להגיע עם ניסיון כלשהו בנהיגת שטח הכוללת חציית נהרות. הכבישים לאסקיה פתוחים לרוב בין אמצע מאי לאמצע ספטמבר - לפעמים הכבישים נסגרים מוקדם יותר בשנה ולפעמים נפתחים מאוחר, הכל בהתאם למזג האוויר ותנאי השטח; הטווח הבטוח לביקור הוא בחודשים יוני, יולי ואוגוסט.  גם בחודשים אלו - יש לבדוק ולברר את מזג האוויר ואת תנאי הכבישים בטרם יוצאים לדרך. מזג האוויר באיסלנד בלתי צפוי ולפעמים כבישים נסגרים או הופכים לקשים מאוד למעבר גם בשיא הקיץ - בשל שלגים או זרימות חזקות בנהרות. ראו את מפת מצב הכבישים המתעדכנת באתר הזה.

ישנם מספר כבישים המובילים לאסקיה. הדרך המומלצת והקלה ביותר היא לא בהכרח הדרך שגוגל מפות יכוון אתכם אליה. באופן קצת תמוה - מספרי הכבישים המוצגים בגוגל באזור אסקיה לא מדויקים והדרך המומלצת שמוצגת לא מתחשבת כלל בתנאי הכביש.

גם אם אתם מגיעים מאזור מזרח איסלנד וגם אם יוצאים ממיבאטן או אקוררי - לרוב לא כדאי לנסוע דרך כביש F88! הנסיעה בדרך זו אמנם לרוב קצרה יותר, וחלקה יותר ברובה, אך היא כוללת חצייה של נהר אחד משמעותי מאוד ולרוב עמוק מאוד שמתאים רק לרכבי  4X4 גדולים (סדר גודל של לנקרוזר) ולא פעם גם רכבים אלו מצאו את עצמם מתקשים בנהר זה. רוב המטיילים לאסקיה, בעיקר אלו שמנסים מזלם ברכבים בינוניים, יעדיפו את הדרך הארוכה יותר (שלמרבה המזל היא גם היפה יותר) - כביש F910. כדי להכיר לעומק את דרך זו - ראו מדריך לכביש F910.

ניתן להגיע לכביש F910 בדרך המהירה ביותר דרך כביש 901 - וממנו ירידה אל כביש F905. המשיכו על הכביש עד שתתחברו לכביש F910. בסופו של דבר כביש F910 וכביש F88 מתחברים - כאשר כבישים אלו מתחברים המשיכו מערבה (שמאלה) על כביש F910 וסעו עד בקתת Dreki ומרכז המבקרים. משם - פנו ימינה אל כביש F894 המוביל עד החניון של אסקיה ותחילת המסלול.  שימו לב למזלגות המפצלים את הכביש - יש צורך לפנות ימינה פעמיים כדי להישאר על כביש F910 ולא להתחבר לכבישי F903 ו F902. הנסיעה בדרך זו מרייקהאליד במיבאטן ועד לחנייה באסקיה אורכת בערך כ-3 וחצי שעות (לכיוון אחד) והיא כוללת חצייה של 3 נהרות - הראשונה יחסית פשוטה, הבאות מאתגרות יותר.

לפני כל חציית נהר מומלץ מאוד לרדת מהרכב ולנסות לקבל מושג על עומק המים ועוצמת הזרימה כדי לבצע את החצייה באופן הנכון ביותר. עשו זאת שוב גם בדרך חזרה - התנאים בנהרות משתנים באופן תדיר. אם אתם לא מרגישים בטוחים - שימו את האגו בצד! אפשר לחכות, אפשר לחזור לאחור ואפשר גם להיעזר במטיילים אחרים בעלי ניסיון בנהיגת שטח - אל תתפשרו על הבטיחות שלכם.​ היערכו לטיול שלכם באסקיה בצורה מיטבית - עם אוכל, שתייה וביגוד שמתאים לכל מזג אויר. הנסיעה ארוכה ומתישה והאזור מרוחק ומבודד ולרוב ללא קליטה סלולרית. קחו בחשבון שטיול באזור אסקיה יגזול מכם יום שלם ושייתכנו מצבים בלתי מתוכננים התלויים בתנאי הכביש או במזג האויר.

אוטובוסים וטיולי מאורגנים

אם אתם חוששים להגיע לאסקיה באופן עצמאי או אם אין לכם את הרכב המתאים - ישנן מספר חברות המציעות מגוון סוגי טיולים לאסקיה. החלוקה העיקרית בסוגי הטיולים המוצעים היא בין סיורים באוטובוס לבין טיולים מאורגנים בקבוצות קטנות יותר, לרוב באמצעות סופר-ג'יפ ומדריך פרטי. חלק מהטיולים משולבים עם אתרים נוספים או אטרקציות נוספות (כמו צפייה בלוויתנים בצפון איסלנד, למשל).​ האופציות הזולות יותר הם כמובן טיולי האוטובוס החד-יומיים, שמטרתם היא אחת: להביא אתכם לאסקיה ולחזור. טיולים אלו יוצאים מרייקהליד (Reykjahlið) במיבאטן, אורכים כ-12 שעות ואין בהם דגש על הדרכה, אך הם עוצרים בעוד מספר נקודות עניין בדרך כמו Herðubreiðalindir - נווה מדבר למרגלות הר הרדוברייד, קניון Drekagil ונקודות נוספות בהתאם לזמן שנותר. זה פתרון טוב למטיילים שחוששים לנסוע בכבישי ה-F, או מטיילים שהשכירו רכב רגיל (שאינו 4X4) ורוצים בכל זאת לבצע גיחה לאחד מהאתרים הפופולאריים ביותר במרכז איסלנד. במקרים רבים (תלוי בכמות האנשים המשתתפים במחיר השכרת הרכב) - השכרת רכב רגיל ויציאה לטיול היומי באוטובוס לאסקיה, תהיה זולה יותר ומשתלמת יותר מאשר להשכיר ג'יפ לכל ימי הטיול, במידה והביקור במרכז איסלנד הוא מצומצם יחסית.

ישנן מספר חברות המפעילות סיורי אוטובוסים לאסקיה; כולן מציעות בערך את אותו המסלול ומציעות מחיר זהה של-22,900  קרונות למבוגר. החברות גם עובדות יחד ובמקרים מסויימים תרשמו לסיור בחברה אחת ולבסוף תסעו באוטובוס של חברה אחרת, או תשודרגו לסופר ג'יפ במידה ומספר הנרשמים נמוך.​ להלן קישורים לפירוט והרשמה לטיולי האוטובוס הבסיסיים בחברות העיקריות: 

myvatn tours

Scandinavian Travel Services

Geo Travel

קניון Drekagil

למרגלות הרי Dyngjufjöll המקיפים את אגם אסקיה, בסמוך לצומת הדרכים המרכזית באזור, נמצא הקניון המסתורי הזה ששמו מתורגם ל"עמק הדרקון". הקניון צר, כהה ואפל ולאורכו זורם נחל. בקצה הקניון ישנו מפל נסתר שאליו ניתן להגיע רק אם מפלס המים נמוך מספיק כדי לעבור. גם אם לא מצליחים להגיע אל המפל, שווה להציץ לתוך הקניון בדרך לאסקיה. במקום נמצא גם מרכז המידע של אסקיה ויש בו שירותים וקיוסק קטן שמשמש את המבקרים והאורחים בבקת Dreki ובאתר הקמפינג הסמוך. זוהי נקודה שבה עוצרים כל האוטובוסים והטיולים המאורגנים הנוסעים לאסקיה.

IMG_4815.JPG

טראק אסקיה - Öskjuvegurinn

מסלול אפי של 4-5 ימים במדבר במעמקי ההיילנדס המבודדים והחלליים של איסלנד. אמצע המסלול מגיע לאסקיה ומכאן שמו, אך הוא עובר גם בנופים המדהימים והסוריאליסטיים של אזור רכס Dyngjufjöll, כולל הר הרדוברייד (Herðubreið) המפואר ובמדבריות הלבה העצומות של Ódáðahraun. המסלול נחשב מאתגר יחסית מעצם מיקומו המבודד והמחוספס, הנתון למזג אויר בלתי צפוי ולתנאי שטח שעשויים להיות קשים. האזור צחיח יחסית ויש מחסור באספקת מים לאורך המסלול  -יש להיערך לכך ולהצטייד בהתאם. בטרם היציאה לדרך מומלץ לברר עם אנשי הצוות בבקתה שבנקודת ההתחלה - מה מצב המים במסלול ובעיקר בחביות המים בבקתה ב-Bræðrafell (בסיום היום הראשון), שם האפסקה מוגבלת במיוחד.  יש צורך להצטייד במפה ומצפן ו/או מכשיר GPS. טוואי השטח קשוח וכלל אבק, סלעי לבה קשים וחדים ולרוב גם הליכה בשלג - חובה להצטייד בנעלים איכותיות עם סוליות טובות וחזקות ובבגדים חמים ונוחים.​ אורכו המלא של המסלול הוא כ-97 ק"מ; שלושת הימים הראשונים שלו הם הקשים ביותר וכוללים הליכה בתוואי שטח סלעי מאוד ועליה תלולה ביום השלישי. החצי השני  - מאסקיה ועד סוף המסלול - פשוט יותר ובחלקו הרב עוקב אחרי שבילי עפר. ניתן כמובן לחלק את המסלול ולהתחיל אותו מאסקיה או מכל אחת מהנקודות באמצע. ​למידע מלא על המסלול ופירוט המסלול קראו בעמוד טראק אסקיה באינדקס המסלולים - לחצו כאן.

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page