top of page
IMG_1083.jpg

Hafrahvammagljúfur

הפראקוומארגליופור

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

קניון הפראקוומאגליופור

Hafrahvammagljúfur 

 

מיקום  כביש F910 במזרח איסלנד

 הגעה  כביש סלול/עפר

 רכב  רגיל לתחנת הכח. רכב 4X4 מומלץ לקניון

עונת ביקור   קיץ ועונות מעבר בלבד

לפעמים מקומות מרהיבים ומרשימים במיוחד נותרים מתחת לראדר של מטיילים רבים שמציפים בהמוניהם אתרים אחרים שנמצאים במרחק לא רב מבלי לדעת איזה אוצר נמצא ממש מתחת לאף שלהם. קניון הפראקוומאגליופור הוא דוגמא מצויינת למקום מופלא שכזה. זהו אחד הקניונים הגדולים והמרשימים ביותר באיסלנד שאף אחד לא שמע עליו. מטיילים מעטים מאוד מגיעים אליו וזאת למרות שההגעה לא מאוד מסובכת (ראו פירוט בהמשך) ולמרות שהוא נמצא במרחק שעה נסיעה בלבד מקניון סטודלאגיל המפורסם והעמוס לעייפה.

הקניון נמצא בהיילנדס המזרחיים, אבל באזור נגיש יחסית. הקניון נמתח לאורך 8 ק"מ ומגיע לעומק של 200 מטרים, בתוכו זורם נהר Jökulsá á Dal -אותו הנהר שזורם בקניון סטודלאגיל, שביום יפה מימיו בוהקים בגוון טורקיז יפיפה. לקניון מראה דרמטי במיוחד בשל קירותיו העצומים והצרים - למעשה, החלק הצפוני של הקניון (והדרמטי ביותר) הוא קניון נוסף בשם Dimmugljúfur, שמסתיים בסכר גדול בשם Kárahnjúkar. נקודת התצפית העיקרית והמרשימה ביותר באזור נמצאת היכן ששני הקניונים מתחברים, כך שמצד אחד יעמדו מולכם צוקי הענק התוחמים קניון צד מאוד ומהצד השני פתיחה של הקניון לחלק רחב יותר שבו הנהר מתפתל בין תצורות סלע יפות.

Hafrahvammagljúfur
Hafrahvammagljúfur

סכר Kárahnjúkar

בדומה לקניון סטודלאגיל, גם הקניון הזה התגלה במלואו תפארתו רק לאחר בניית מערכת סכרים שעצרה את זרימתו של הנהר העוצמתי ביותר באיסלנד, שנועדה לתפקודה של תחנת הכח הגדולה ביותר באיסלנד. בניית הסכר התחילה בשנת 2003 והסתיימה בשנת 2007, שנה לאחר מכן הנהלת התחנה פתחה את הקניון למטיילים. בקיץ ניתן לבקר בסכר, ללכת לאורכו ולהתרשם מהגובה והגודל שלו וגם מהקניון עצמו מהזווית של הסכר. ההגעה אל הסכר היא בנסיעה פשוטה מאוד על כביש סלול לכל אורכו (דרך כביש 910). 

 

הסכר הוא חלק מתחנת כח הידואלקטרית, המייצרת חשמל על ידי שימוש בתנועת המים לצורך סיבוב טורבינות המייצרות אנרגיה חשמלית. בניית הסכר בנתיב הנהר מאפשר ויסות ושליטה בעוצמת המים הזורמים. הסכר המרכזי בתחנת הכח הוא הגדול ביותר מסוגו באירופה, בגובה 193 מטרים ורוחב של 730 מטרים - והוא יוצר מאגר מים גדול בשם Hálslón. מאגר זה מתמלא לרוב בסוף הקיץ ואז שאריות המים מוזרמות מהסכר לתוך הקניון ויוצרות מפל בגובה 100 מטרים שעוצמתו גדולה יותר אפילו מזו של מפל דטיפוס (הנחשב לעוצמתי ביותר באיסלנד). תחנת הכח עצמה נמצאת כמעט 40 ק"מ מזרחית משם, באזור Valthjófsstadur (סמוך לאגם Lagarfljót); המים מהסכר ממשיכים לזרום בירידה לתוך מנהרת לחץ תת קרקעית, בנפילה כוללת של 600 מטרים, לאורכה נמצאות הטורבינות. רוב האנרגיה המיוצרת בתחנת הכח משתמשת לתפעול של תחנת האלומיניום ב-Reydarfjördur, אחת העיירות הגדולות בפיודים המזרחיים.

סכר Kárahnjúkar

הגעה והליכה בקניון

נקודת החנייה של הקניון נמצאת צפונית לסכר, מעט אחרי שכביש 910 הסלול הופך לכביש F910. מי שמגיע על הדרך הסלולה (מכיוון מזרח ואזור איילססטאד'יר) צריך להמשיך על דרך העפר F910 עוד 7 ק"מ (בערך רבע שעה) אחרי הסכר ואז לפנות ימינה לדרך עפר נוספת. הנסיעה על חלק זה של F910 היא קלה מאוד ולמרות שמדובר בדרך F היא דיי פשוטה לנסיעה גם ברכבים רגילים, הבעיה מתחילה ברגע שפונים ימינה אל הקניון; שביל העפר בקטע הזה עד לחנייה הוא מאוד סלעי ואפילו רכבי 4X4 קטניםמעט יתקשו בו. יצא לי לראות רכבים שפשוט חנו בתחילת הכביש הזה או בחצי הדרך שלו והמשיכו את הקטע הזה רגלית. ניתן גם לחנות את הרכב בנקודה שבה הדרך הסלולה הופכת לדרך F910, אך יש לקחת בחשבון שמסלול זה ייקח סביב שעתיים בכיוון אחד.

 

מהחנייה הרשמית ישנה הליכה של 10-15 דקות עד לנקודות התצפית על הקניונים, ועוד מספר דקות הליכה עד למערה קטנה בשם Magnahellir. המערה עצמה לא מעניינת במיוחד אבל ההליכה אליה היא בין תצורות סלע מיוחדות ומעניינות. מהמערה ניתן להמשיך למסלול קצת יותר ארוך שיורד בתלילות אל חלקו הנמוך של הקניון - מסלול מלא כזה ייקח סביב 2-2.5 שעות. מסלול לנקודות התצפית והמערה וחזרה לחנייה אורך פחות משעה.

המגיעים ברכב מכיוון צפוון יאלצו לנסוע בדרך F לפרק זמן ארוך יותר ועל כן זו הדרך הקשה והפחות מומלצת למי שמכוון להגיע נקודתית אל הקניון. ניתן לחבר את הנסיעה עם ביקור במעיין החם Laugavellir ו/או ביקור בקניון סטודלאגיל או המשך לכיוון מכתש אסקיה -לבעלי רכב 4X4 מתאים בלבד. קראו עוד בעמוד של כביש F910

גלריית תמונות

מפות וברושורים

bottom of page