top of page
IMG_0208.jpg

תיאור המסלול

Strútslaug היא בריכה גיאותרמית טבעית השוכנת בלב ההיילנדס הדרומיים, בין פסגות מוריקות באזור מרחבי החול השחור Maelifellssandur ולמרגלות קרחון Torfajökull. זוהי כנראה הבריכה הטבעית המרוחקת והמבודדת ביותר שתמצאו באיסלנד - הדרך אליה לא קצרה ולא פשוטה והיא דורשת גם נסיעה מאתגרת לרכבי 4X4 חזק בלבד (כולל חציית נהרות). המסלול הרגלי הישיר מהחנייה למעיין אורך בין שעה-לשעה וחצי לכיוון אחד. המסלול הקסום ייקח אתכם בין נופי היילנדס חלליים ומבודדים לחלוטין, אין בו אתגרים גדולים מלבד כמה עליות, חלקן קצת תלולות אבל לא באופן מיוחד - המסלול מתאים לכל מי שבכושר סביר.

 

הדרך הקלה ביותר מאזור ויק היא דרך öldufellsleið - כביש F232. דרך זו כוללת מספר מעברי מים, כשאחד מהם, נהר Bláfjallakvisl הוא משמעותי וברמת קושי בינונית. דרך F232 מתחברת לדרך F210 - שם יש לפנות שמאלה. לאחר 5 דקות נסיעה תגיעו למרגלות ההר המפורסם Mælifell, מיד אחרי שתחלפו את ההר תגיעו לצומת, בה יש לפנות ימינה לדרך Strútur (ראו שילוט לכיוון Strútsskáli/ Strútur hut). גם בדרך זו ישנם מספר נהרות לחצות, אבל הם דווקא יותר קלים למעבר. נהר/נחל אחד נראה מעט מאיים מכיוון שהנסיעה  בו היא ממש לאורכו, אך במזג אוויר סביר גם הוא רדוד פשוט מאוד למעבר. ממשיכים ישר עד שהדרך מתפצלת; מצד שמאלה תראו את בקתת Strútur בה ניתן לעצור להתארגנות, אך כדי להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול יש לפנות ימינה ולא לכיוון הבקתה. מהפנייה תמשיכו לנסוע עוד 3 דקות עד שתגיעו לאזור החנייה.

המסלול מתחיל בעלייה קצרה וחדה מנקודת החנייה ואז יורד אל העמק הסמוך. אחרי כמה דקות הליכה תבחינו בשלט עץ עם חצים למספר נקודות בהיילנדס הדרומיים. השלט קצת עקום לכן עשוי להטעות; השביל לכיוון המעיין פונה שמאלה, לכיוון הנחל. מעל הנחל ישנו סולם מתכת מאולתר שמונח מעל המים ויעזור לכם לחצות בלי להרטיב את הרגליים.

20220824_111504_edited.jpg

העלייה

Strútslaug

הגשר המאולתר מעל הנהר אותו יש לחצות

לאחר חציית הנחל תתחיל העלייה הארוכה יותר של המסלול - חלקה הראשון קצר ותלול, אך גם אחריה המסלול ממשיך במגמת עלייה למשך 20 דקות בערך. בסיום העלייה תרדו מעט לתוך עמק רחב מאוד בשם Hólmsárbotnar שבו מתפתלים נחלים רבים. מרגע ההגעה לעמק המסלול ממשיך בשביל ארוך ומישורי לאורך הנחל עד שתגיעו למעיין (בערך חצי שעה הליכה בקטע זה). כשתהיו מול המעיין, הנחל יחסום את דרככם, אך ישנו גשרון עץ קטן מהצד השני, שיוביל אתכם צמוד לבריכה. שטח המעיין גדול יחסית, אך הבריכה דיי רדודה ומתאימה בעיקר לישיבה. קרקעית הבריכה בוצית מאוד, מומלץ להביא סנדלי שורש או כפכפים. המים חמים ונעימים מאוד (סביב 38-40 מעלות) והנוף מסביב מרהיב וסוריאליסטי. כמובן שלא תמצאו כאן שום מקלחת, מבנה או מחסה להחלפת בגדים. תוכלו לעשות הכנות וללבוש בגד ים מתחת לבגדים בבקתת Strútur בטרם תצאו למסלול. לאחר שתסיימו את הרחצה, חזרו לחנייה באותה הדרך, שתהיה קלה בהרבה כי רובה תהיה הפעם בירידה.

המסלול הזה הוא חלק ממערכת שבילים רחבה באזור. ניתן לעשות מסלול ארוך יותר או להרכיב טראק רב יומי עם לינה בבקתה. ישנו שביל שיוצא ממכתש Rauðibotn וממשיך על גדות אגם Holmsarlon על למעיין, משם אפשר להמשיך ללינה בבקתה. המעיין והבקתה נמצאים בחצי הדרך של טראק ארוך (3-5 ימים) ממרכז ההיילנדס Holaskjol ועד לבקתת Hvanngil וממנה לשמורת לנדמאנלאוגר או לשמורת ת'ורסמורק. פרטים נוספים על הטראק ניתן למצוא כאן.

 

מפת המסלול

Hike medium

רמת קושי: בינוני

סוג: הלוך-חזור

מרחק: .510 ק"מ

זמן הליכה: 2-3 שעות

#מעיין חם

#מבודד #סודי

#מיעוט תיירים

#רכב 4X4 #קרחון

up_down_wanderung.png
bottom of page