top of page
20230614_190558.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Guðrúnarlaug

גוד'רונארלאוג

Guðrúnarlaug  | בריכת גוד'רונארלאוג

מיקום:  כביש 60, צפונית ל-Búðardalur

רכב:  כל הרכבים

עונת ביקור:  כל השנה (ייכנו הגבלות בחורף)

זמן נדרש:  1-1.5 שעות
זמן הליכה ונגישות:  כביש סלול, ללא הליכה

בריכה גיאותרמית קטנה עם היסטוריה גדולה. הבריכה הנוכחית נבנתה בשנת 2009, אך במקום בו היא נמצאת (פחות או יותר) הייתה בריכה בת יותר מאלף שנים, שנחרבה במפולת סלעים לפני בערך 140 שנה. הבריכה קרויה על שם Guðrún Ósvífursdóttir - ויקינגית שחיה במאה ה-10 וה-11 לספירה ומככבת כדמות מרכזית בסאגת Laxdaela. בסאגה זו, המתארת את חייהם של תושבי אזור Laxárdalur, מוזכרת קיומה של בריכה בעמק בה נבנתה הבריכה המודרנית (בסאגה היא מכונה "הבריכה של Sælingsdalur" שמו של העמק בה היא נמצאת). גוד'רון מתוארת כאישה יפה וחכמה במיוחד, עם יכולות נבואיות וכישרון לפיענוח חלומות; בסאגה מסופר על משולש רומנטי בינה לבין שני חברים שחשקו בה.

הבריכה המודרנית קטנה ועגולה, עשויה אבן ולצידה נבנה ביתן להחלפת בגדים בעיצוב ויקינגי ברוח ההיסטוריה של המקום. המים בבריכה חמים מאוד, יותר מהממוצע של בריכות גיאותרמיות בסגנון דומה ברחבי איסלנד, לכן היא מתאימה מאוד לימים קרים ולשכשוך לילי לצפייה בזוהר הצפוני, רק היזהרו לפני שאתם נכנסים למים והתשדלו לא לשהות בהם יותר מדי זמן. הבריכה לא יכולה לאכלס יותר מ 3-4 אנשים, אך בשל המיקום שלה, לעיתים קרובות ניתן למצוא אותה ריקה. הבריכה ממוקמת על כביש 60 בין מערב איסלנד לפיורדים המערביים - דרך שמטיילים רבים לא נוסעים בה כי הרוב בוחרים לקחת את המעבורת בין הפיורדים לבין חצי האי סנייפלסנס. בצמוד לבריכה יש אתר קמפינג וגם מלון בשם Dalahotel עם מסעדה.

28710553461_f69fd192c6_o.jpg

חוויה קטנה מהבריכה

בדרכי דרומה מהפיורדים המערביים, ביום של נסיעה ארוכה ומתישה על כביש 60 עצרתי בדרך להתרעננות בבריכה החמה (מאוד) Guðrúnarlaug. כשהגעתי היו במקום רק זוג, הגבר עירום במים והאישה יושבת בחוץ ואוכלת תפוח ירוק. בתחילה הרגשתי קצת לא נעים, אבל היי - זו איסלנד. נכנסתי למים. הבחור יצא מהמים כדי ללבוש בגד ים, וישב ליד הבחורה בחוץ, והם ניהלו שיחה. הם דיברו בשפה שלא לגמרי הייתה ברורה לי, מעין בליל של גרמנית, נורבגית וטורקית. אבל כשהתפתחה שיחה (באופן טבעי כאשר נמצאים לבד במקום כה קטן עם אנשים זרים) הצגתי שאני מישראל וזרקתי את ההימור שלי: "אתה מגרמניה ואת מטורקיה וחיה בגרמניה". התשובה של הבחור הייתה: "אני מגרמניה, אבל אנחנו חיים בנורבגיה ודיברנו בעיקר נורבגית". "ואני במקור מ..." אמרה הבחורה עם פאוזה דרמטית..."איראן". 

 

באופן אינסטנקטיבי (ואולי גם בבורות מסוימת) מיהרתי להדגיש ש"הכל טוב ושאין לי שום בעיה". אבל התגובה מצידה ביטלה כל צורך בנימה המפייסת שלי, והאמת שאם הייתי חושב על זה קצת יותר לעומק הייתי צריך לנחש מראש את ההמשך; "שמעתי מוסיקה ישראלית בבית כל הילדות". ואני שוב בבורותי הרבה: הגבתי בגנריות "ריטה?". אז לא, דווקא את ריטה היא לא הכירה, אבל את מוניקה סקס כן ואפילו את נועה קירל. היא מצידה הרגישה צורך להגיד כמה שאנשים באיראן מבינים ש"ישראל" היא בעיקר הכלי של המשטר לשטיפת מוח ולהסחת דעת. לטענתה הגישה של רוב האנשים באיראן כלפי ישראל נעה בין הערכה לבין אדישות. (בעיקר הערכה). למעשה היא נשמעה נחושה יותר פוליטיקאים ישראלים רבים לגבי משטר האייתולות. "צריך עוד סנקציות!", "צריך להפעיל יותר לחץ", "אסור למערב להיות חלשים מול איראן!"

זה לא באמת מפתיע ובכל זאת מרענן לשמוע את זה ישירות ממישהו שנולדה באיראן ועזבה אותה אבל מנסה להילחם במשטר מרחוק. היא תיארה בפני כמה מהזוועות שהמשטר שם עושה, כולל לאנשים שהיא הכירה אישית, ומצד שני הביעה הרבה אופטימיות שנובעת מהמחאות שמתקיימות שם מצד האזרחים ובעיקר הנשים. "הצלחנו להפטר מכיסוי הראש, עכשיו הם נזהרים". היא מספרת שהמשטר כבר לא מעז לעשות צעדים מחשש להתלקחות המחאות, וכרגע הם נמצאים במצב של אש קטנה מכל הצדדים.המפגש הזה התקיים אמנם לפני השביעי באוקטובר 2023, אבל אפשר לשאוב ממנו אופטימיות זהירה ותקווה מסוימת לשינוי עתיד העולם כולו בזכות העם באיראן.

איסלנד היא אולי לא המדינה היחידה, אבל היא בהחלט אחד המקומות שמזמנים מפגשים כאלו. תרבות הבריכות של איסלנד הייתה משחר ההיסטוריה של ההתיישבות באי - דרך של אנשים להיפגש, לדבר (ולרכל). הבריכה באיסלנד היא מוסד, היא מקום המפגש האולטימטיבי, היא "הפרלמנט של שאולי" של איסלנד. אם כבר מדברים, מדסקסים ואפילו מתווכחים - אז לפחות שזה יהיה במים חמים, אוויר צח ואווירה רגועה. זו הבועה שאיסלנד יוצרת, זו הפלטפורמה שהבריכה האיסלנדית יוצרת לאורך דורות. מהויקינגים, דרך האיסלנדיים המודרניים ועד מבקרים רנדומליים מהמזרח התיכון, בבריכה האיסלנדית הגבולות מטשטשים ונוצרים חיבורים, סאגות וסיפורים.

20230614_190558.jpg

נקודות עניין באזור

bottom of page