top of page
DJI_0437.jpg

קווראווטליר

HVERAVELLIR

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

קווראווטליר

Hveravellir 

מיקום  דרך קיולור, מרכז איסלנד
הגעה   דרך 35 (לשעבר F35)
רכב   מומלץ מאוד רכב 4X4
עונת ביקור  קיץ ושולי עונות המעבר

קווראווטליר היא שמורת טבע קטנה באמצע דרך קיולור (כביש 35) ברמה ההררית של איסלנד. בתחום השמורה ישנו אתר גיאותרמי ומרכז שירות הכולל אתר קמפינג, בקתות לינה, מסעדה ומעיין חם. המקום יכול לשמש כנקודת התרעננות אידיאלית לביקור קצר בעת הנסיעה בדרך קיולור, או כבסיס ליציאה למסלולים באזור או ברכס ההרים Kerlingarfjöll. באזור הגיאותרמי של קווראווטליר מרוכזים בצפיפות אדי קיטור (פורמולות), בריכות בוץ ומעיינות של מים רותחים הפורצים מאדמה צבעונית. משעשע מאוד לראות שלכל חריץ, בור, בריכת בוץ או תופעת טבע אחרת באתר הגיאותרמי יש שם משל עצמה. בין התופעות המרתקות ישנו שביל עץ בנוי ונוח להליכה. האתר הגיאותרמי נמצא בסמוך לשדה הלבה Kjalhraun הנמצא למרגלותיהם של קרחון Langjökull וקרחון Hofsjökull.

 

בוני וקלייד - הגרסא האיסלנדית

המיקום של קווראווטליר באמצע דרך קיולור והעובדה שהוא מעין נווה מדבר בלב השממה של מרכז איסלנד- הפכו אותו לנקודת עצירה והתרעננות גם במאות הקודמות ובימי הויקינגים. אחד הסיפורים הידועים הקשורים למקום הוא זה של פורע החוק "אווינדור איש ההרים" (Fjalla-Eyvindur) וארוסתו הלה, שברחו מרשויות החוק והתחבאו במקומות שונים בשממה האיסלנדית, בין היתר גם באזור קווראווטליר. למרות שהיה פורע חוק (היה חשוד בגניבה), יכולת ההשרדות יוצאת הדופן שלו שלו מול הטבע והשממה האיסלנדית הפכו אותו לאגדה ואישיות נערצת. סיפורם של אווינדור והלה מונצח בתערוכות, מחזות וסרטים. בקווראווטליר נמצאו שרידים שהעידו על השהות של הזוג באזור; אחד המעיינות החמים במקום והמערה שבה הסתתרו (בה ניתן לבקר) נקרא על שמם.

לינה, אוכל ורחצה

בשנים האחרונות מרכז השירות בקווראווטליר עבר שיפוץ ומתיחת פנים וכיום תוכלו למצוא שם גם בקתת הרים עם לינה משותפת ("הבקתה הישנה") וגם לינה בחדרים פרטיים הכוללים ארוחת בוקר ("הבקתה החדשה"). בנוסף ישנו אתר קמפינג עם שירותים ומקלחות. המסעדה (הלא רעה בכלל) פתוחה כל יום בקיץ מ-7:00 ועד 21:00. מידע נוסף והזמנה באתר הרשמי - לחצו כאן.


סמוך לבקתה הישנה, ממש צמוד לאתר הגיאותרמי, ישנה בריכה טבעית חמה שנוצרה בשנת 1950 בעקבות בניית סכר בנחל. המים החמים מוזרמים לבריכה מצינור שמגיע היישר מהמעיינות הרותחים הצמודים. טמפרטורת המים מווסתת אבל היא לא מאוד יציבה והיא נעה בין 20 מעלות ל 40 מעלות, אך לרוב טמפרטורת הבריכה הכללית נעימה מאוד לרחצה. כשאתם במים כדאי לא להתקרב מדי לצינור כדי לא "לחטוף" פרץ של מים רותחים שיכול להגיע גם לטמפרטורה של 80 מעלות. הבריכה היא אחת המוצלחות והיפות באיסלנד, אך היא קטנה למדי ולפעמים עשויה להיות עמוסה מאוד. שימו לב שאין מקום להחליף בגדים צמוד לבריכה, תאלצו לשים את המגבת על מרפסת הבקתה ולהחליף בגדים מתחת למגבת, או ללכת עם חלוק עד למקלחות שנמצאות 3-4 דקות הליכה משם. הרחצה בתשלום סמלי או בחינם ללנים בבקתות והקמפינג.

הבריכה החמה בקווראווטליר לאור הזוהר הצפוני

מסלולים בקווראווטליר

ביקור באתר הגיאותרמי הוא גולת הכותרת של קווראווטליר והוא לא מצריך הליכה כלל. מלבד הביקור באתר הגיאותרמי, ניתן להרחיב את הביקור וללכת באחד ממסלולי ההליכה המסומנים היוצאים ממרכז השירות (שם ניתן גם לרכוש מפה). ישנם שלושה מסלולים - הקצר ביותר אורך פחות מחצי שעה ומתאים גם להליכת בוקר קצרה, המסלולים הנוספים דורשים זמן נוסף באזור. אם הזמן שלכם בדרך קיולור מצומצמת יותר, מומלץ יותר להשקיע את הזמן במסלולים ברכס Kerlingarfjöll.

המסלול הירוק - מעגל Eyvindarrétt  |  מסלול מעגלי |  3 ק"מ  - קל  |  30-40 דקות

מסלול קצרצר בשדה הלבה בעקבות הסיפור של אווינדור איש ההרים. המסלול מתחיל מהאתר הגיאותרמי וממשיך לכיוון בית דשא משנת 1922 ומשם למערת Eyvindarhellir שבה הסתתר אווינדור ועל שמו היא נקראת. המערה נראית קטנה מאוד מבחוץ, אך אם תכנסו אליה תראו שהיא למעשה גדולה למדי. משם המסלול עובר ליד ערימת לבה גדולה בשם Eyvindarrétt.

 

המסלול האדום - Strýtur  | הלוך-חזור |  12 ק"מ - בינוני |  3-4 שעות

סטריטור הוא מכתש געשי שהתפרץ לפני 7000 שנים. המכתש ממוקם בלב השממה הוולקנית, למרגלות קרחון לנגיוקול. קוטרו של המכתש הוא קילומטר וניתן ללכת בתוכו. לצד המכתש ישנו סלע משונן שמזדקר באופן הזוי מהאדמה והוא למעשה מוקד המשיכה העיקרי של המסלול. הדרך עצמה עוברת בתוך שדה הלבה, מדי פעם תראו צמחייה יפה ואדים המגיחים מהאדמה, אך באופן כללי ההליכה הארוכה מעט משעממת. החזרה היא באותה הדרך בדיוק, סה"כ שעה ורבע לכיוון וזמן נוסף להסתובבות סביב המכתש ובתוכו.

 

המסלול הכתום - עמק Þjófadalir  |  הלוך-חזור  |  21 ק"מ - בינוני |  4-5 שעות

המסלול מוביל מהאתר הגיאותרמי אל הבקתה ב-Þjófadalir שלמרגלות הר Rauðkollur. מההר ישנה תצפית פנורמית על קרחון לנגיוקול והעמק שמתחתיו. המסלול מגוון יחסיתף הוא מתחיל בהליכה בשדה הלבה ואז יוצא לאזור עם יותר צמחייה ופרחים. עד לבקתה המסלול מישורי. ניתן גם להגיע ישירות אל העמק דרך כביש F735 (באמצעות רכב 4X4 גדול בלבד - הדרך קשוחה ועם חציית נהר משמעותית) ובכך לקצר את המסלול. ניתן גם להתעניין לגבי לינה בבקתה, שנמצאת בנתיב של טראק רב יומי שנקרא "דרך קיולור הישנה".

Hveravellir

הבקתה החדשה והארת הגיאותרמי

Eyvindarhellir

מערת Eyvindarhellir 

הגעה לקווראווטליר

גלריית תמונות

ההגעה פשוטה מאוד ביחס לדרכים אחרות במרכז איסלנד. דרך קיולור כיום אינה מוגדרת כדרך הרים, כלומר היא לא ממוספרת באות F אלא רק במספר 35 ועל כן באופן עקרוני הדרך עבירה ומותרת לנסיעה לכל סוגי הרכבים. עם זאת, דרך העפר הארוכה היא סלעית מאוד בחלקה (בעיקר בחלק הצפוני של קיולור וגם הקטע שמקווראווטליר ועד הפנייה לדרך F347). מאוד לא מומלץ לנסוע עם רכב קטן בדרך זו, מומלץ מאוד להצטייד ברכב 4X4 כלשהו או רכב גבוה אחר לכל הפחות. הדרך לא כוללת חציית נהרות ולכן אין צורך בסופר ג'יפים או רכבי 4X4 גדולים, כל ג'יפ או SUV קטן יעשה את העבודה, בנסיעה זהירות ואיטית.

מפות וברושורים

bottom of page