top of page
IMG_1734.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

קרלינגרפיול

Kerlingarfjoll

Kerlingarfjoll | רכס קרלינגרפיול

מיקום:  דרך קיולור (כביש 35)

רכב:  4X4 פשוט

עונת ביקור:  קיץ וסתיו

זמן נדרש:  3 שעות עד 3 ימים
זמן הליכה ונגישות:  מגוון מסלולי הליכה

איסלנד מלאה באתרים גיאותרמיים; אדי קיטור מהבילים, מים רותחים מבעבעים, בריכות בוץ וניחוח עז של גופרית - כל אלו הם מראות שכיחים באיסלנד וניתן למצוא אותם בכמה אתרי תיירות פופולאריים ברחבי איסלנד. עמק קוורדאליר (שפירושו ליטלרלי "עמק המעיינות החמים") נמצא בליבו של רכס ההרים קרלינגר. זהו האתר הגיאותרמי השלישי בגודלו במדינה וללא ספק היהלום שבכתר של כל האתרים הגיאותרמיים, מבחינת היופי שלו. הייחוד של האתר הגיאותרמי הזה הוא בעוצמתו, בגודלו ובסביבתו ההררית המכוסה באופן תמידי בשלג וכיפת קרח קטנה - כל אלו משתלבים באופן ציורי ומהפנט עם הצבעים האדמדמים-כסופים של הקרקע. בקלות, עמק קוורדאליר הוא אחד המקומות הכי מרהיבים באיסלנד, בעיני רבים גם המרהיב ביותר.

רכס ההרים Kerlingarfjöll (משמעות: "הרי הגברת הזקנה") מורכב מהרי ריוליט שהם חלק ממערכת וולקנית גדולה שמשתרעת על פני 100 קמ"ר. הרכס כולל מספר פסגות תלולות ודרמטיות המתנשאות לגבהים של 800-1400 מטרים. הפסגה הגבוהה והמרשימה ביותר ברכס היא הר Snækollur המתשנאת לגובה של 1488 מטר מעל פני הים. הרכס ממוקם בליבה של איסלנד, בין קרחון Hofsjökull לבין הקרחון השני בגודלו באיסלנד Langjökull, סמוך לדרך קיולור. גולת הכותרת היא כמובן עמק קוורדאליר עצמו, אך האזור כולו מרושת במסלולי הליכה עם נופים מצוינים.

האזור צובר בשנים האחרונות פופולאריות רבה ועובר מתיחת פנים משמעותית. החל מאביב 2023, שער הכניסה לרכס ההרים הקרוי Kerlingarfjöll Mountain Resort, שהיה עד כה אתר בקתות צנוע, יהפוך למתם גדול ונוח שיכלול מלון, צימרים, בקתות הרים, אתר קמפינג, מסעדה ומרחצאות חמים. לפרטים והזמנות בקרו באתר הרשמי.

Kerlingarfjöll

הגעה לקרלינגרפיול ולעמק קוורדאליר

הרכס נמצא בערך בחצי (עם נטייה קלה דרומה) של "דרך קיולור" (כביש 35). דרך קיולור נמתחת לאורך 170 ק"מ שחוצים את איסלנד במרכזה; הדרך מתחילה בכביש 1 בין Varmahlíð ל-Blönduós בצפון ומסתיימת במפל גולפוס בדרום. בכדי להגיע לרכס ההרים יש לפנות מערבה אל דרך F347, עד לאזורי החנייה הרצויים ברכס ההרים, לנקודות התצפית והמסלולים באזור.

 

לא לוותר על רכב 4X4!

בשנים האחרונות דרך ההרים F35 שודרגה וכיום היא ממוספרת רק ב-35, כלומר זוהי לא דרך F והיא מותרת לנהיגה עם כל סוגי הרכבים. אכן, דרך זו פשוטה וקלה יותר לנסיעה מרוב הדרכים ברמה ההררית של איסלנד, למעשה זוהי פשוט דרך עפר ארוכה והחלק הדרומי שלה אפילו חלק ונוח למדי לנסיעה. עם זאת, החלק שנמצא צפונית לקרלינגרפיול הוא סלעי למדי ומעט אתגר יותר לנסיעה, ודרך F347 המובילה עד לרכס ההרים עדיין מוגדרת כ F-road.

דרך F347

מהפנייה מדרך קיולור ועד לחנייה המרכזית ב-Ásgarður (היכן שנמצאות הבקתות ואתר הקמפינג) הדרך היא סלעית וקופצנית יותר מכביש 35, אך היא עדיין קלה יחסית לנהיגה.

 

הקטע האחרון של F347 - מהחנייה הראשית באתר הקמפינג ועד לחנייה הצמודה של עמק קווראדליר - הוא קטע קשוח וקשה יותר לנהיגה; מדובר ב 4.5 ק"מ של עלייה תלולה עם בורות גדולים וסלעים. הדרך אמנם קשה יותר אך היא לא כוללת חציית נהרות כלשהן והיא עבירה לכל רכבי ה-4X4, כולל הקטנים והפשוטים יותר, אך חשוב מאוד לנסוע לאט ובזהירות בקטע זה.

Kerlingarfjöll
Kerlingarfjöll

מסלולים עיקריים

מעגל Hveradalir - ראו מסלול מלא באינדקס המסלולים

זמן הליכה: 1.5-2 שעות | מעגלי |  רמת קושי: בינוני | סימון במפה: F

המסלול העיקרי והיפה ביותר ברכס קרלינגרפיול, שמקיף את האזור הגיאותרמי המרהיב Hveradalir. המסלול מתחיל מהחניון העליון, ממנו הוא יורד במדרגות לתוך העמק ונהר Ásgarðsá. לפני שתתחילו במסלול המעגלי אפשר (ומומלץ) לעלות לתצפית מהגבעות במרכז האזור הגיאותרמי (השביל לכיון דרום). אחרי שתרדו חזרה, קחו את הנתיב המערבי שבו מתחיל המסלול המעגלי, בו תראו את כל תופעות הטבע הגיאותרמיות האיסלנדיות המוכרות בגרסתן המרשימה ביותר; אדי קיטור מתפרצים מהאדמה, בריכות בוץ מבעבעות ואדמת גופרית צבעונית. שימו לב שהמסלול נוטה להיות מאוד בוצי וחלק, בעיקר הירידה האחרונה לפני סיום המעגל, כמו כן הוא כמעט תמיד כולל קטעים של הליכה בשלג, לכן נעליים טובות הם חובה. עמק קווראדליר הוא הסיבה העיקרית שאנשים מגיעים לרכס ההרים המרוחק הזה. המסלול מומלץ לכל מי שבכושר סביר והוא יאפשר לכם להנות מהיופי של המקום לעומק. הקצרים בזמן יוכלו להסתפק בירידה מהחנייה אל תחתית העמק, האזור המרכזי של האתר הגיאותרמי.

Hveradalir

Neðri-Hveradalir

זמן הליכה: 4-5 שעות | הלוך חזור+מעגלי |  רמת קושי: בינוני | סימון במפה: A

מסלול זה הוא קטע המחבר את המסלול המעגלי העיקרי של קווראדליר (F) למרכז המבקרים ב-Ásgarður (בחניון  Kerlingarfjöll mountain resort). ההליכה בין הנקודות היא במסלול חד כיווני, אותו צריך לחזור מאותה הדרך (או לחזור ברכב או טרמפ). אורך המסלול הלוך-חזור כולל המעגל בקווראדליר הוא בערך 11.5 ק"מ. המסלול עובר בסמוך להר Hveradalahnjúkur ובמקביל לנהר המעשן Ásgarðsá ובכך מאפשר התרשמות מעמיקה יותר עם הנופים של האזור וגם תצפית לכיוון מערב לעבר דרך קיולור ואגם Hvítárvatn. המסלול מתאים למי שיש לו זמן ארוך יותר ו/או מטיילים שלא רוצים להגיע עם הרכב על לחניון העליון בדרך התלולה והקשוחה יותר.

Ásgarðsfjall

זמן הליכה: 1-2 שעות | הלוך חזור |  רמת קושי: קל  | סימון במפה: B

מסלול קצר וקל שיוצא ממרכז המבקרים / Kerlingarfjöll mountain resort ויכול להתאים להליכת ערב או בוקר למטיילים המתאכסנים בבקתות או באתר הקמפינג. המסלול עולה לגבעה בגובה 930 מטר ממנה נשקף נוף לאזור הצפוני של דרך קיולור, קרחון Hofsjökull ואגם Hvítárvatn. הגישה למסלול היא בשביל בין הבקתות שנכנס לערוץ קטן בכיוון דרום-מזרח. השביל חוצה את דרך העפר לרכבים ומשם מתחיל לעלות לכיוון הגבעה ומתעקל צפונה עד לראשונה (עלייה של 200 מטר).

Loðmundur

זמן הליכה: 5-6 שעות | הלוך חזור |  רמת קושי: מאתגר  | סימון במפה: G

מסלול מאתגר - לא מתאים למטיילים בעלי פחד גבהים. המסלול עולה לכמה מהפסגות הגבוהות של רכס הרי הריוליט קרלינגרפיול, עד לפסגת Loðmundur. הדרך עוברת במספר פסגות נוספות, כולל הפסגה הגבוהה ביותר ברכס - Snækollur. ניתן לקצר את המסלול ולהסתובב חזרה באחת מהפסגות האחרות, מטיילים רבים עולים רק עד לפסגה הראשונה - Fannborg. היתרון בהליכה עד הפסגה האחרונה היא הנוף לכיוון מזרח שמתקבל ממנה. המסלול מתחיל בחניון Keis (סמוך לחניות העליון, פנייה שמאלה) ועולה דרך המורדות הדרום-מערביים של פנבורג ומשם ממשיך מזרחה דרך צוק יפה בשם Úrilli אל הפסגה הבאה Snækollur. מספגה זו נשקף נוף מרהיב לכיוון צפון ומערב, בימים עם ראות טובה במיוחד ניתן לראות את הים. משם המסלול יורד מזרחה אל הר Snót וממשיך צפונה על קו הרכס עד לעלייה הסופית והקשה לפסגת Loðmundur (בסיוע של חבל שהותקן במקום). החזרה היא באותה הדרך.

Hringbrautin (טראק Kerlingarfjöll)

זמן הליכה: 3 ימים | הלוך חזור |  רמת קושי: מאתגר  | סימון במפה: H

טראק של שלושה ימים עם לינה בבקתות הרים, שחוצה את הרכס ומקיף את מורדותיו המזרחיים. המסלול מתחיל מהחניון התחתון במרכז המבקרים ונהוג לעשות אותו עם כיוון השעון.

יום 1: מ-Ásgarður עד-Kisubotnar | כ-17 ק"מ

זהו היום הקל ביותר בטראק. המסלול מתחיל בשביל המוביל אל Ásgarðsfjall וממשיך דרומה לצד כביש העפר לרכבים. לאחר 2 ק"מ  המסלול פונה מזרחה לכיוון המורדות הצפוניים של  הר Loðmundur. בקצה המזרחי של ההר פונים דרומה וממשיכים ללכת לאורך העמק עד לבקתת Kisubotnar, תוך חצייה של מספר נחלים בדרך.

יום 2: מ-Kisubotnar עד-Klakkur | כ-7 ק"מ

מהבקתה המסלול ממשיך דרומה ואז מתעקל מערבה דרך נהר Kisa אותו יש לחצות בזהירות. לאחר הנהר המסלול עולה לכיוון צידו הדרומי של קניון Kisugljúfur היפה. המסלול ממשיך דרום מערבה עד לבקתת Klakkur.

יום 3: מ-Klakkur  עד-Ásgarður | כ-23 ק"מ

זהו החלק הארוך והקשה ביותר של הטראק, אך גם היפה ביותר שכולל גם את האזור הגיאותרמי קווראדאליר. המסלול מתחיל בהליכה צפונה בין הר Klakkur והר Grakollur ואז פונה מערבה לתוך ערוץ Kerlingarárgil. בתוך הערוץ יש לחצות את נהר Kerlingará ומשם להמשיך צפון מערב לתוך הואדי שבין הר Ögmundur והר Höttur עד למעבר ההרים Sléttaskarð. מולכם יתנשא הר Mænir, תוכלו לבחור אם לעלות צפונה מצידו המערבי או צידו המזרחי. הצד המזרחי פוסח על האזור הגיאותרמי של קווראדליר ומתאים למי שכבר ביקר בו לפני היציאה לטראק. נתיב זה מתחבר למסלול A באזור הר Hveradalahnjúk, משם ממשיכים צפונה 3 ק"מ עד לסיום המסלול ב-Ásgarður. הנתיב המזרחי נושק לקרחון ומתחבר לאזור הגיאותרמי וממנו ממשיך צפונה באופן זהה למסלול A.

Hveradalir

המעיין החם

המעיינות החמים בעמק קווראדאליר אסורים לרחצה, אבל לא חשבם שאזור גיאותתרמי בשם "עמק המעיינות החמים" לא יכלול גם מעיין חם לרחצה, נכון? ישנה בריכה גיאותרמית טבעית אחת בה ניתן לשכשך, היא נמצאת במרחק 20 דקות הליכה (קלה) ממרכז המבקרים, בתוך ערוץ Inrri Ásgarðsá (המסלול מופיע בצבע אפור במפת המסלולים, ללא מספור). הבריכה נמצאת בצמוד לנהר והיא קטנה למדי. יש דק עץ להליכה ליד הבריכה, אך אין מקלחות או מקום להחליף בגדים

מפל Gýgjarfoss

מפל קטן אך בעל זרימה חזקה יחסית, הנמצא על כביש F347 בדרך לרכס קרלינגרפיול. המפל נשפך בנהר Jökulfall שמקורו בקרחון Hofsjökull הנמצא מזרחית לרכס. מהמפל יש נוף יפה להרים ולצידו יש שולחנות פיקניק, מה שהופך אותו לנקודת טובה לעצירת ביניים קצרה בדרך. אל אף שהמפל נגיש ברכב, ניתן להגיע אליו גם במסלול הליכה שמתחיל בחניון Hvinur ועובר לאורך נהר Jökulfall (מסלול D במפת המסלולים).

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page