top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Kleifarvatn 

קלייפארבאטן

Lake Kleifarvatn | אגם קלייפרבאטן

מיקום:  כביש 42, חצי האי רייקאנס

רכב:  כל הרכבים 

עונת ביקור:  כל השנה

זמן נדרש:  חצי שעה-שעה ללא מסלול
זמן הליכה ונגישות:  תצפית בלבד. אפשרות להליכה

אגם קלייפארבאטן - האגם הגדול ביותר בחצי האי רייקאנס והשלישי בגודלו בדרום איסלנד, הוא גם אחד היפים והמיוחדים במדינה כולה. האגם הוא חלק משמורת הטבע הגאולוגית של רייקאנס: גודלו כ-9 ק"מ מרובע ועומקו 97 מטר, מה שהופך אותו גם לאחד האגמים העמוקים ביותר באיסלנד. האגם בעל הגוון הכחול-עמוק ממוקם בליבו של אזור גיאותרמי פעיל מאוד, הוא מוקף גבעות וולקניות חומות וסלעיות וגדותיו הם חופים יפייפים של חול שחור. בסמוך לאגם נמצא אתר המעיינות החמים של קריסוביק (Krýsuvík) - שמימיו החמים נמהלים במי האגם הקרים, בחלק הדרומי שלו.  למעשה, האגם הוא המשכו הישיר של האתר הגיאותרמי - השבר בין הלוחות הטקטוניים שחוצה את חצי האי ואת איסלנד כולה, עובר לאורך תחתית האגם ויוצר פעילות גם בתוכו - פעילות שגם גורמת לשינויים במפלס האגם. רעידת אדמה בשנת 2000 הקטינה מאוד את קוטר האגם, אך עד 2008 המפלס שב כמעט למצבו הקודם - וכיום, נראה שהאגם נמצא שוב במגמת נסיגה. האגם לא מוזן במי נחלים ומימיו מגיעים בעיקר מהתהום ומתעלות תת-קרקעיות.

כביש 42 עובר לאורך צידו המערבי של האגם - זהו כביש שחלק נכבד ממנו היא דרך עפר. בקיץ הכביש פשוט לנסיעה לכל סוגי הרכבים, אך בחורף הוא עשוי להיות לעיתים קשה למעבר לרכבים ללא הנעת 4X4, בימים בהם הוא מכוסה לחלוטין בשלג וקרח. לאורך הכביש ישנם מספר נקודות עצירה לירידה לחוף ולתצפית על האגם - המרכזיות שבהן הן בקצהו הצפוני של האגם ואחת נוספת על צוק בסמוך למפרצון בשם Indjánahöfði - ממש באמצע האגם. ישנו גם שביל שסובב את האגם ושדרכו תוכלו להגיע רגלית גם לגדה המזרחית (בעלי רכבי 4X4 יוכלו להגיע לאזור זה גם ברכב). במרכז המידע לתייר בהפנרפיירדיר (Hafnarfjörður) תוכלו לקבל מפה מפורטת של מסלולי ההליכה באזור עם מידע היסטורי וגיאולוגי נלווה. אגם קלייפארבאטן הוא יעד שמטיילים רבים מדלגים עליו ומתעלמים ממנו, למרות שהוא נמצא ממש מתחת לאף, במרחק קצר מאוד משדה התעופה ומרייקיאוויק. זה אמנם מצער, אך מצידו השני של המטבע זה גם מותיר את האגם רגוע, שקט וקסום - בעיקר בחורף כשהוא קופא. האגם גם נחשב לנקודה מצוינת לצפייה בזוהר הצפוני, בשל הסביבה הטבעית שלו ובשל העובדה שהוא נמצא במיקום נגיש אך מבודד בלב חצי האי רייקאנס, מרוחק דיו מכל ישוב וממקורות אור. זהו אזור שכדאי מאוד להקדיש זמן ולבקר בו, מובטחת חוויה בלתי נשכחת ומראות עוצרי נשימה.

Kleifarvatn

מסלול Stapatindar

אם אתם רוצים לראות את האגם קצת יותר מגבוה ולזכות בנקודת המבט המושלמת עליו - תוכלו לקבל זאת מרכס ההרים שממזרח לאגם הנקרא Stapatindar. ההגעה לפסגה היא דרך מסלול שמתחיל במגרש חנייה קטן ולא מסומן הנמצא על כביש 42, קצת אחרי הפנייה לכביש 421 (Vigdísarvallavegur). משם מדובר במסלול חד צדדי על קו הרכס שלוקח בערך שעה וחצי לכיוון. מהרכס תוכלו לראות את האגם בתפארתו, את האוקיאנוס וכמעט את כל חצי האי רייקאנס והאזור. נוף דומה יחסית ניתן למצוא מהגבעה בקריסוביק, אך מנקודה זו האגם מוסתר חלקית.

צלילה בקלייפרבאטן

מעצם היותו אגם עמוק במיוחד, שקרקעיתו היא עולם ומלואו השופע פעילות וולקנית - לא מפתיע שקלייפארבאטן הוא גם יעד פופולארי לצוללנים. מלבד אתר הצלילה המפורסם בסילפרה אשר בפארק הלאומי ת'ינגווליר, זהו המקום היחיד באיסלנד בו ניתן לצלול ולראות את השבר שבין הלוחות הטקטוניים מתחת למים. מספר חברות מפעילות סיורי צלילה ושנורקלינג באגם. בד"כ מדובר בסיורים שיוצאים מרייקיאויק וכוללים מלבד הצלילה גם ביקורים בקריסוביק ובאתרים נוספים באזור. סיורי צלילה ניתן להזמין בשני האתרים הבאים: חברת Diving Island, חברת Dive Iceland

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page