top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

לאוטרביארג

LÁTRABJARG

Látrabjarg | צוקי לאוטרביארג

מיקום:  הקצה המערבי של הפיורדים המערביים

רכב:  כל הרכבים בקיץ (כביש עפר)

עונת ביקור:  קיץ ועונות מעבר

זמן נדרש:  שעה עד 3 שעות

זמן הליכה ונגישות:  הליכה על פי בחירה

בקצה המערבי ביותר של הפיורדים המערביים, של איסלנד ושל אירופה כולה (בערך), נמצאים צוקי לאוטראביארג האדירים - פנינת טבע מרהיבה וגן עדן לחובבי ציפורים. מדובר באחד מצוקי הציפורים הגדולים והמרשימים ביותר באירופה ואחת ממושבות הציפורים הצפופות ביותר בעולם. באופן טבעי, מדובר גם באחד מהמקומות הפופולאריים ביותר בפיורדים המערביים שמושך אליו מטיילים שנוהרים אליו בהמוניהם, על אף הדרך הארוכה והמתישה לשם. הנסיעה על דרך העפר 612 (היוצאת מכביש 62) אורכת לרוב מעל שעה והיא פתלתלה, תלולה ומעט מאתגרת לנסיעה (אך אפשרית ומותרת לכל סוגי הרכבים). אל דרך העפר כדאי להכנס עם מיכל דלק מלא, מכיוון שאין תחנות דלק באזור והנסיעה איטית מאוד ועשויה להתארך במקרה של מזג אויר גרוע. הצוקים נמתחים לאורך 14 קילומטר מעל האוקיאנוס האטלנטי ומזדקרים לגובה של עד 441 מטרים. האזור מורכב מארבעה צוקים, כאשר המערבי שבהם - Bjargtangar - נחשב כנקודה המערבית ביותר באירופה, להוציא את האיים האזוריים של פורטוגל. המגדלור ב-Bjargtangar הוא גם המגדלור המערבי ביותר במדינה.

פאפינים וציפורים

הצוקים יפים ומרשימים בפני עצמם, אך אין ספק שהאטרקציה המרכזית - זו שמושכת אליהם כל כך הרבה מבקרים והופכת אותם ליעד חובה בפיורדים המערביים - הן הציפורים ובעיקר הפאפינים. צוקי לאוטראביארג משמשים כביתם של מספר בלתי נתפס של ציפורים, שבשיא הקיץ מוערך במיליונים. המקום כולו מלא רעש והמולה ומרגיש כמו מטרופולין הומה ושוקק חיים של בעלי כנף צווחניים. בין הציפורים החונות בצוקים ניתן למנות אלקות (Razorbill), יסעורים שחפיים (fulmar) וכמובן את תוכי הים החמודים והמפורסמים - הפאפינים (Puffins). הצוקים תלולים מאוד, לכן הציפורים מוגנות לחלוטין משועלים ארקטיים ומטורפים אחרים, מה שהופך את הפאפינים במקום לאמיצים במיוחד; תוכלו לראותם מהלכים ברוגע ובנינוחות על הדשא בחלקים העליונים של הצוקים. עובדה זו הופכת את הצוקים למקום הטוב ביותר באיסלנד (ואולי בעולם) לצפות בפאפינים בסביבתם הטבעית, להתקרב אליהם מאוד ולהשיג את זווית הצילום המושלמת ואת התמונה שכל כך רציתם להשיג.

גם אם אתם לא חובבי ציפורים גדולים, קשה שלא להתרגש מקלחת של מאות אלפי ציפורים מתעופפות מכל עבר ומהאפשרות לראות את הפאפינים החמודים להפליא ממרחק יריקה. מלבד ציפורים, ניתן לזהות ממעלה מהצוקים גם כלבי ים, דולפינים ואפילו לוויתנים השוחים במי האקואינוס העצום שנפרש אל האופק. הפאפינים מקננים באזור מסוף מאי ועד אמצע אוגוסט ומטילים את ביצהם בחורים בין הנקיקים בצוקים (ביצה אחת בלבד לכל נקבה). בחלקים מהיום הפאפינים עוזבים את הקנים על הצוק כדי לחפש מזון. לרוב, השעות ההומות ביותר בצוקים והטובות ביותר לצפייה בציפורים - הן אחה"צ/ערב וכדאי לכוון את זמן ההגעה בהתאם.

 

ניתן להגיע אל הצוקים גם בשולי העונה - מאי או ספטמבר - כדי לקבל חוויה שונה ושקטה בהרבה, נטולת ציפורים אך גם נטולת תיירים. גם בתקופות אלו הצוקים הם יעד קסום, מופלא ומרגש, עם אווירה חזקה של סוף העולם, אך קחו בחשבון שאם אתם להוטים לראות פאפינים - הגעה לאזור מחוץ לעונה או אפילו בשולי העונה - צפוייה לגרור אכזבה. יש להקפיד על זהירות בעת הטיול בצוקים. האדמה בקצה המצוק רפויה והתהום גבוהה מאוד. לעיתים כשעוקבים אחרי פאפין חמוד, כשעין אחת נמצאת בעדשת המצלמה, ניתן בקלות לאבד אוריינטציה ולהתקרב יותר מדי אל התהום. בכדי להתקרב לקצה הצוק לצורך תצפית או צילום, מומלץ לשכב על הבטן, להשאר סטטים ולחזור למצב עמידה רק לאחר זחילה לאחור במרחק בטוח מהצוק. בכל מקרה צריך להקפיד לשים לב איפה דורכים ולא להשאב יותר מדי לחווית המרדף אחרי הפאפינים. באזורים הקרובים למגרש החנייה והמגדלור ישנו קו הפרדה לבן צבוע שאסור לחצות אותו. מידע נוסף על הפאפינים אפשר לקרוא במדריך בעלי החיים של איסלנד.

IMG_1899.jpg

מסלולים

ישנם מספר מסלולי הליכה על הצוקים ועל חצי האי בו הם נמצאים. אם מגיעים בשעות הפעילות העיקריות של הציפורים, כנראה שתבחינו בפאפינים ובציפורים רבות נוספות עוד לפני שתצאו מהרכב. בשעות שקטות יותר או בתקופות שבהם הפאפינים כבר מתחילים לעזוב או שעוד לא הגיעו בהמוניהם - תאלצו להיאזר ביותר סבלנות, להתהלך לאורך הצוקים ולקוות למעט מזל. התהלכות על השביל על שפת הצוקים העיקריים אורכת שעה-שעתיים כולל עצירות לצילומים ומעקב אחרי ציפורים. תוכלו להרחיק וללכת במסלולים ארוכים שיכולים להמשך אפילו יום שלם:

אם תמשיכו ללכת 5.8 ק"מ ממגרש החנייה בשביל שעל שפת הצוקים תגיעו אל הנקודה הגבוהה ביותר בהם - Heiðnakinn. השביל חולף על פני תהום ועשוי להיות מעט מרתיע למי שיש לו פחד גבהים. ניתן כמובן לקצר את ההליכה ולחזור לכיוון החנייה בכל שלב שבוחרים. לחילופין, ניתן להפוך את המסלול למעגלי: מאזור הצוק ב-Heiðnakinn ממשיכים בשביל צפונה שמתחבר לשביל העפר הישן המוביל לחוף Keflavík ולהמשיך עליו לכיוון צפון-מערב עד שהוא מתחבר לכביש העפר 612. דרך זו אורכת בערך 6-7 שעות. מהכביש ניתן להמשיך בהליכה או ברכב ולהגיע חזרה אל מגרש החנייה והמגדלור. אם אתם מגיעים מצוידים היטב ומוכנים לטיול של יום שלם, תוכלו להמשיך מ-Heiðnakinn למסלול המוביל עד חוף החולות האדומים - Rauðisandur. עקבו אחרי המסלול המעגלי, אך בכביש העפר לחוף Keflavík פנו ימינה (כיוון דרום מזרח). דרך העפר יורדת בגיא המוביל אל חוף קפלאויק וממנו ממשיכים בהליכה על החוף עד שמגיעים אל -Rauðisandur. קחו בחשבון שהמסלול ארוך ואין בו נקודות מילוי מים, מלבד בקתת הצלה קטנה. מידע נוסף על המסלולים תמצאו במגרש החנייה ב-Bjargtangar.

הדרך לצוקים

דרך העפר 612 בדרך לצוקים מרהיבה בפני עצמה ויש בה מספר נקודות עניין ששווה לעצור בהן, בין היתר בכדי להקל על הנסיעה הארוכה והמתישה: Garðar - מאות מטרים בודדים לאחר הפנייה אל דרך העפר, תראו ספינה ישנה מוטלת על החוף. ספינה זו - BA64 - היא ספינת המתכת העתיקה ביותר באיסלנד, שנבנתה בנורבגיה בשנת-1912. במתחם של אכסניית Hnjótur תמצאו מוזיאון קטן ומיוחד שנראה קצת כמו מגרש גרוטאות. המוזיאון מציג מוצגים היסטוריים וענתיקות מרגשות, כמו גם שרידי מטוס אמריקאי ושרידי סירות שתראו כבר מהרכב. במקום יש גם בית קפה ומרכז מידע קטן ובאזור ישנם מספר מסלולי הליכה קצרים עם נוף על הפיורדים הסמוכים. זוהי נקודה טובה להתרענן בה ולקבל מידע בדרך לצוקים. חוף Breiðavík - הוא חוף יפיפה ושקט, שבדומה לחופים האחרים באזור (ובשונה מהחופים ביתר המדינה) -הוא בעל חול זהוב. בסמוך לחוף ממוקמת כנסיית Breiðavíkurkirkja הקטנה והפוטוגנית היוצרת תמונה ציורית במיוחד עם הצוקים והחוף ברקע. ליד הכנסייה והחוף ישנם מספר אפשרויות לינה הפתוחות בקיץ, כולל אתר קמפינג.

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page