top of page
IMG_2566.JPG
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

RAUÐISANDUR

חוף החולות האדומים

Rauðisandur | חוף ראודיסאנד'ור

מיקום:  מערב הפיורדים המערביים (כביש 614)

רכב:  כל הרכבים בקיץ (כביש עפר)

עונת ביקור:  קיץ ועונות מעבר

זמן נדרש:  שעה עד 3 שעות

זמן הליכה ונגישות:  הליכה על פי בחירה

חוף Rauðisandur או החוף האדום, הוא אחד החופים היפים והמיוחדים באיסלנד, השוכן במיקום מבודד בקצה המערבי של הפיורדים המערביים. מה שהופך את החוף הזה ליוצא דופן, היא העובדה שלא מדובר בחוף חול שחור כמו רוב החופים באיסלנד, אלא בחוף בעל חול לבן-זהוב-אדמדם המקבל את צבעו משברי צדפות. גוון החול משנה את צבעו בהתאם למזג האויר וצורתו משתנה בהתאם לזמני הגאות והשפל. נהוג לחשוב ששמו של החוף הוענק לו בעקבות צבע החול שלו, אך השערה נוספת היא שהחוף נקרא על שמו של מתיישב בשם Ármóður rauði, או "ארמודור האדום", שהיה מהראשונים שהשתכנו באזור.

 

החוף האדום הוא אחד החופים השלווים ביותר באיסלנד והמקום המושלם לספוג בו שקט, להירגע ולהתבודד. החוף נפרש מצוקי Látrabjarg מזרחה והוא גדול למדי - אורכו  כ- 10 ק"מ , כך שתוכלו למצוא בו פינה שלווה גם בשיא עונת התיירות כאשר פוקדים את האזור מבקרים רבים. ביום בהיר עם ראות טובה, ניתן לראות מהחוף את חצי האי סנייפלסנס ואת קרחון Snæfellsjökull המפואר. החוף מושך אליו אלפי ציפורים ואם תהיו ברי מזל תוכלו להיתקל גם בשועלים אקרטיים. בחוף ישנה מושבה של כלבי ים, עם יותר מ-200 פרטים; הזמן הכי טוב לראות אותם הוא בעת השפל, כאשר מי הים נסוגים וכלבי הים משתזפים על החול. ממש כמו חופים מבודדים מאגדות וסרטים, גם על החוף הענקי הזה ניתן למצוא חפצים שנסחפו לחול ממרחקים - מצדפות ועצמות ועד מכתבים בבקבוק. ואם זה לא נשמע לכם מספיק לקוח מסרט או ספר - החוף הוא גם הלוקיישן לאחת מפרשיות הרצח האגדיות ומפורסמות בתולדות איסלנד המוכרות בשם "רציחות Sjöundá". הסיפור הדרמטי ועמוס התככים תואר ברומן "Svartfugl" של הסופר האיסלנדי המפורסם גונאר גונרסון משנת-1929. ניתן להגיע רגלית להריסות חוות Sjöundá שבה התרחשה הפרשה, בהליכה קלה של רבע שעה מאתר הקמפינג.

DJI_0004-01.jpeg

הגעה וגישה לחוף

בכדי להגיע לחוף יש לפנות מהכביש הראשי (62) אל כביש 612 ובהמשך לפנות שמאלה לכביש 614.  הגישה לחוף היא דרך שתי נקודות (בהן ניתן לחנות את הרכב) - דרך אתר הקמפינג Melanes, או דרך בית הקפה הצרפתי. שימו לב - הכביש לחוף הינו דרך עפר תלולה, מפותלת ומשובשת! הדרך אמנם מותרת ואפשרית לכל סוגי הרכבים (גם לרכבים קטנים פשוטים) אך יש להקפיד לנסוע בה לאט מאוד ובזהירות, בעיקר בימים גשומים וימים עם רוח חזקה וראות מוגבלת. ישנן שתי נקודות גישה לחוף, מאתר הקמפינג Melanes או בשביל שנמצא ליד כנסיית Saurbæjarkirkja. כדי להגביר את החוויה והיכולת ללכת לאורך החופים, מומלץ להגיע בזמן השפל (Low tide) ולא בזמן גאות. ניתן לבדוק זאת כאן.

אתר  הקמפינג Melanes 

בשער הכניסה המזרחי לחוף נמצא אתר קמפינג מסודר ונחמד הנמצא בשטחה של חווה פרטית. מאתר הקמפינג תמצאו את הגישה הנוחה ביותר לחוף ולמושבת כלבי הים הנמצאת בו. באתר הקמפינג יש שירותים, מקלחת, מטבח וגם מכונת כביסה ומייבש כביסה. למעוניינים ישנה אפשרות גם ללינה גם בבקתות קטנות (יש ליצור קשר עם הבעלים לקבלת פרטים ומחירים). ישנם מספר מסלולי הליכה היוצאים מאתר הקמפינג, הארוך שבהם הוא טיפוס ל-Skor, ממנו נשקף נוף מרהיב על החוף והאזור (בערך 90 דקות הליכה לכיוון אחד).

מחירי קמפינג: מבוגר - 1500 קרונות, ילד עד גיל 17 - חינם, חשמל (לרכב אחד ללילה) - 1000 קרונות.

אתר האינטרנט: https://www.melanes.com

 

 

כנסיית Saurbæjarkirkja ובית הקפה הצרפתי Franska kaffihúsið

בחודשי הקיץ פועל בסמוך לחוף בית קפה קטן המשקיף על הנוף המרהיב. מקום נהדר להנות מקפה ועוגה או וופל מוצלח, לפני או אחרי טיול רגוע בחוף. בבית  הקפה יש תצוגה נחמדה של צנצנות ממולאות בחול ממקומות שונים מכל רחבי איסלנד. ליד בית קפה נמצאת כנסייה קטנה ויפה בשם Saurbæjarkirkja, לידה תמצאו את השביל המוביל לחוף.
שעות פתיחת בית הקפה:  כל יום מ-12:00 עד 18:00.

עמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/FranskaKaffihusid

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page