top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

מיואיפיורדור

Mjóifjörður

Mjóifjörður | פיורד מיואיפיורד'ור

מיקום:  כביש 953, מזרח איסלנד

רכב:  כל הרכבים בקיץ (מומלץ 4X4 בעיקר בסתיו)

עונת ביקור:  קיץ ועונות מעבר בלבד

זמן נדרש:  3 שעות עד חצי יום (כולל נסיעה)
זמן הליכה ונגישות:  דרך נופית ונקודות בדרך

מיואיפיורדור (הפיורד הצר) הוא פיורד דרמטי ופראי במזרח איסלנד. בניגוד לשאר הפיורדים המזרחיים, רצופי היישובים והכפרים התוססים - מיואיפיורדור כמעט ואינו מיושב, הדרך אליו אינה סלולה והוא מבודד ושקט במיוחד. לפיורד יש היסטוריה עשירה ומעניינת - ובעבר התגוררו בו מעל 400 תושבים, אך כיום ההתיישבות בו מועטה ומונה בערך כ-20 תושבים החיים באופן לא קבוע בכפר קטנטן בשם Brekkuþorp השייך לתחום המוניציפלי של  Fjarða­byggð. אורכו של הפיורד כ-18 ק"מ וכפי ששמו מרמז, הוא צר ומוקף הרים וצוקים. בעיני רבים נחשב מיואיפיורדור לפיורד היפה והמרשים ביותר במזרח איסלנד. למרות נופיו המרהיבים ומזג האויר הנוח והיציב יחסית השורר בו - מיואיפיורדור נותר אחת מהפנינות הנסתרות, הקסומות והמבודדות ביותר בפיורדים המזרחיים ובאיסלנד בכלל; רוב התיירים לא מקדישים זמן או מאמץ לנסיעה בכביש העפר המוביל לפיורד, חלקם אפילו לא מודעים לקיומו. הפיורד ארוך וגדול מספיק כדי שתוכלו למצוא בו פינה שקטה ולהרגיש לבד, גם בשיא עונת התיירות. הניתוק משרה על הפיורד אווירה מסתורית ואפלה. הבתים המבודדים בפיורד בקלות יכולים לשמש סט לסרט אימה או מותחן נורדי.

Mjóifjörður

מה יש לראות בפיורד

נסיעה בכביש העפר הנמתח בדרך ולאורך הפיורד מספקת נופים מרהיבים ועוברת ליד מספר נקודות עניין. לצד הירידה המתפתלת במורד הפיורד ולאורך נהר Fjarðará, תבחינו באטרקציה המרכזית של הפיורד -מפלי Klifbrekkufossar המרשימים. אלו סדרה של מפלים קטנים הנופלים מגובה כולל של 90 מטר ונשפכים כמו מגלשות מים במורד הצוקים. הליכה קצרה מאזור החנייה תוביל אתכם סמוך מאוד למפלים עצמם. בערך חצי קילומטר נוסף במורד הכביש, תוכלו להבחין בצידכם הדרומי בקניון Prestagil (קניון הנזיר) והמפל הגבוה הנשפך בתוכו. אינספור מפלים נוספים ילוו אתכם מכל עבר בנסיעה בפיורד.

כאשר תסיימו את הירידה ותגיעו לקו המים, תבחינו מימינכם בסירה חלודה המוטלת על החוף. זוהי סירה אמריקאית ששימשה את צבא ארה"ב במלחמת העולם השנייה. סירה זו גם נחשבת לאחת האטרקציות המרכזיות בפיורד, בשל האופן שבו היא מוטלת על החול והנוף המיסתי שנפרש מאחוריה - מה שיוצר תמונה פסטורלית ומעניינת שמציתה את הדמיון. באמצע הדרך נמצא היישוב היחיד בפיורד - Brekkuþorp, הנחשב לכפר הקטן ביותר באיסלנד ואחד המבודדים ביותר במדינה. בכפר חיים בין 11 ל-20 תושבים המתפרנסים בעיקר מדיג. בכפר יש כנסיה, חנות לתיירים, בית דואר ובית ספר שבחודשי הקיץ הופך לאכסנייה ובית קפה קטן. מטיילים שיבחרו להשאר ללון באכסניה או באתר הקמפינג הצמוד, יזכו להנות משלווה יוצאת דופן ומשקיעה מרהיבה מאחורי ההרים המשוננים. באכסנייה ניתן גם להשכיר אופניים ולהמשיך את הדרך מזרחה על הפיורד ברכיבה נעימה.
 
 
בסמוך לכפר, מעברו השני של הפיורד, תוכלו לראות את שרידיה של תחנה לציד לוויתנים שנבנתה ע"י נורווגים בתחילת המאה ה-20 והייתה הגדולה מסוגה לאותה תקופה. אם תסעו עד קצה הכביש תגיעו אל מגדלור(י) Dalatangi;  המגדלור הקטן הוא מגדלור עתיק עשוי בזלת שנבנה ב-1895 כאשר הפיורד היה פעיל יותר. המגדלור הצהוב והגדול יותר נבנה בשנת 1908 והוא עדיין פעיל ובשימוש כיום. כאן, על הצוקים בקצה הפיורד, תוכלו להשקיף אל האופק האינסופי של האוקיאנוס האטלנטי ועל הפיורדים הסמוכים. ישנם מספר מסלולי הליכה היוצאים מהאזור, כולל מסלול אחד המוביל עד חוות Skálanes בסיידיספיורדור. מסלול זה לוקח יום שלם להשלמה הוא אינו מסומן.

גישה לפיורד

מכביש 1, בין Reyðarfjörður לאיילסטאד'יר - יש לפנות אל כביש 953. זהו כביש עפר המותאם ואפשרי למעבר לכל סוגי הרכבים (בקיץ). למרות זאת - כדאי לקחת בחשבון שמדובר בכביש קשוח ורעוע שלא פשוט לנסוע עליו, בעיקר במזג אויר גשום ורטוב. עובדה זו לא צריכה למנוע מכם להגיע אל הפיורד, אך יש לנסוע בדרך זו לאט ובזהירות רבה, בעיקר בירידות המפותלות עד לקו המים. בחורף (בערך מאוקטובר עד מאי) הכביש סגור. גם בעונות המעבר כשהכביש לא סגור רשמית - לא מומלץ לנסוע עליו עם רכבים קטנים ופשוטים אם מזג האויר בעייתי או אם יש סימנים לשלג באזור.

הגישה לפיורד ולכפר בחורף היא באמצעות מעבורת היוצאת מהכפר Neskaupstadur בנורדפיורדור הצמוד: המעבורת הקטנה (נוסעים בלבד, ללא רכבים) מכונה Anný והיא פעילה בין ה-1 באוקטובר ועד ה-31 במאי. המעבורת יוצאת מהמזח במרכז הכפר בימי שני וחמישי (או בזמנים אחרים - בתיאום מראש). לפרטים נוספים צרו קשר עם מפעילי המעבורת: 3548494790+ / 3548494797+

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page