top of page
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Þingvellir

ת'ינגווליר

הפארק הלאומי ת'ינגווליר

Thingvellir National Park   ÞINGVELLIR

מיקום    מעגל הזהב

 הגעה    כביש סלול

 רכב      רגיל

עונת ביקור  כל השנה

www.thingvellir.is/en

ת'ינגווליר הוא הפארק הלאומי הראשון באיסלנד ובין היחידים במדינה שהוכרו ע"י אונסק"ו כאתר מורשת לאומי. זהו ככל הנראה האתר המשמעותי והחשוב ביותר באיסלנד מבחינה לאומית והיסטורית. הפארק נגיש מאוד בכל  ימי השנה והוא נמצא במרחק של פחות משעת נסיעה מרייקיאויק. כל אלו הופכים את ת'ינגווליר לאחד המקומות הפופולריים ביותר במדינה, שמושך אליו תיירים ומקומיים כאחד.

הפארק הוא האתר הגדול והמרכזי ביותר מבין אתרי "מעגל הזהב"; בדרך כלל הביקור בו מתמשך זמן רב יותר מאשר הביקור בגולפוס וגייזר, בעיקר אם רוצים להעמיק בטיול מקיף בפארק, ללמוד ולהתרשם מכל מה שיש לו להציע - ויש הרבה. ת'ינגווליר הוא אתר המשלב טבע מרהיב ותופעות גיאולוגיות מופלאות יחד עם היסטוריה, תרבות ומורשת בעלי חשיבות מרכזית, הקשורים באופן ישיר עם התהוותה של האומה האיסלנדית. בשל עובדה זו נערכים במקום אירועים וטקסים רבים, בעיקר בתקופת החגים הנוצריים ובחגים הלאומיים של איסלנד. בשנים האחרונות המקום מושך אליו גם מעריצים של הסדרה "משחקי הכס", שצולמה בין היתר גם בשטחי הפארק.

מה הופך את ת'ינגווליר לאתר בעל חשיבות כה רבה?

הסיבה העיקרית שהפארק הוא לב ליבו של העם האיסלנד וחלק כה מרכזי מהזהות הלאומית האיסלנדית -  היא העובדה שזהו מקום מושבו המקורי של האלת'ינגי (Alþingi) - האסיפה הכללית של איסלנד, כלומר הפרלמנט האיסלנדי הראשון (פירוש השם ת'ינגווליר בעברית הוא "מישור האסיפה"). 

למעשה, מדובר באחד מהמוסדות הפרלמנטריים העתיקים שהוקמו בעולם והעתיק ביותר שקיים עד היום.

באלת'ינגי ערכו הויקינגים כינוסים שנתיים בתקופת ההתיישבות הקדומה, בהם הוכרזו הכרזות והוחלטו החלטות הרות גורל להתגבשות האומה האיסלנדית. במקום זה, בשנת 999 - קיבלו על עצמם המתיישבים את הנצרות כדת הרשמית של איסלנד ובמקום זה גם הוכרזה עצמאותה של הרפובליקה האיסלנדית ב-17 ביוני 1944.

לכל אלו מצטרפת החשיבות וההילה של הפארק כפלא טבע גאולוגי; זהו המקום הבולט ביותר במדינה (ואולי בעולם) שבו תוכלו להתרשם מהשבר המרכז-אטלנטי, החוצה את איסלנד כולה. בת'ינגווליר ניתן לראות בבירור את הסדקים וההעתקים בין הלוחות הטקטוניים ואף ללכת (או לצלול) בתוכם.

שטח הפארק דיי גדול ויש בו מגון רחב של אתרים, אטרקציות, מסלולי הליכה ונקודות עניין - תרבויות וטבעיות. ישנם מספר כבישים שעוברים בתוך הפארק (כביש 361 וכביש 362), עם מספר מגרשי חנייה שיכולים לקרב אתכם לאתרים שבהם תרצו לבקר - ראו מפת דרכים בתחתית הדף.  מרכז המבקרים העיקרי (Hakið) נמצא בחלקו המערבי של הפארק (P1). מרכז מידע נוסף נמצא ב-Leirar - בגבול הצפוני של הפארק.

אתרים עיקריים בת'ינגווליר

מרכז המבקרים Hakið ונקודת התצפית
שער הכניסה לאזור המרכזי של הפארק, סמוך לחנייה העיקרית והגדולה.

נקודת התצפית משקיפה על האגם ועל הפארק ומספקת את הנוף המפורסם והמרהיב ביותר באזור. התצפית מרוצפת בדק עץ ונגישה גם לכיסאות גלגלים. בסמוך לנקודת התצפית נמצא מרכז המבקרים בו תוכלו לקבל את כל המידע הרלוונטי על הפארק והאזור. במרכז ישנה  גם קפיטריה קטנה וחנות מזכרות. למעוניינים, קיימת גם תצוגה אינטרקטיבית בשם "הלב של איסלנד" - בתשלום סמלי: 1000 קרונות למבוגר, 500 קרונות לסטודנט/ פנסיונר, חינם לילדים ובעלי מוגבלויות.

IMG_0833.jpg

כנסית ת'ינגווליר ובית הקיץ  - Þingvallakirkja 

מיקום הכנסייה בלב ת'ינגווליר הוא אחד העתיקים באיסלנד שבהם קמה כנסייה.

הכנסייה המקורית נבנתה פה במאה ה-11, בחסות ובסיוע של מלך נורבגיה, מעט אחרי שהאלת'ינגי אימץ את הנצרות. המבנה הנוכחי והמודרני של הכנסייה, נבנה ב-1859 בערך באותו מקום. שורת המבנים בעלי הגגות המשולשים הנמצאים בסמוך - נבנו ב-1930 והורחבו ב-1970. כיום הם משמשים כבית הקיץ של ראש ממשלת איסלנד (ואחד מהם כמתקן למנהל הפארק ולכומר של הכנסייה). מאחורי הכנסייה נמצא בית הקברות הלאומי של איסלנד. בית הקיץ והכנסייה מוקפים עצים וממוקמים על גדות נהר ה-Öxará, כשהוא מתפצל ונשפך לאגם; יחד הם יוצרים תמונה ציורית ומקסימה שמושכת אליה את רוב המבקרים באתר.

 

IMG_0830.jpg

קניון Almannagjae - מעבר בין הלוחות

קניון זה, באורך 7.7 ק"מ - הוא אחת האטרקציות העיקריות של האתר; קניון זה מסמן את הגבול של הרכס המרכז-אטלנטי ואת השבר בין הלוח האירואסייתי והלוח הצפון אמריקאי. שביל האתר עובר בין הצוקים של הלוחות הטקטוניים וזהו המקום המוכר (והמרשים) ביותר באיסלנד שבו ניתן לצעוד בניהם. לאורך הקניון זורם חלק מנהר ה-Öxará ויש בו מספר ברכות קטנות, אחת מהן, שבה תבחינו במהלך הצעידה בשבילים, היא- Drekkingarhylur או "בריכת ההטבעה" - בה הוטבעו אנשים בתקופת הויקינגים.

IMG_0754.JPG

Lögberg

בעברית - "הסלע הנמוך". לפי הערכות ההיסטוריונים -זו הייתה נקודת ההתכנסות המרכזית של האלת'ינגי בתקופת חבר העמים האיסלנדי, בין השנים 930 ל-1262. שם נישאו נאומים, הוכרזו הכרזות והועברו הודעות בין חברי האספה. היום עומד במקום דגל גדול מימדים של איסלנד. ברחבי האתר, בעיקר במישורים שבחלקו התחתון  - תוכלו לראות שרידים נוספים המעידים על התכנסויות והתיישבויות זמניות שהתקיימו באזור בתקופה הקדומה של האלת'ינגי.

IMG_0894.JPG

מפל Öxarárfoss

מפל יפה הנשפך מנהר Öxará לתוך קניון Almannagjá. משם ממשיך הנהר בין הלוחות הטקטוניים, עד שהוא מתחבר לאגם ת'ינגוואלאוואטן (Þingvallavatn) הגדול. פירוש שמו של המפל הוא "מפל הגרזן"-  שם שניתן לו בעקבות פולקלור מקומי הקשור גם הוא לויקינגים. זהו המפל היחיד באתר - ניתן להגיע אליו בהליכה של 20 דקות ממרכז המבקרים, או להתקרב אליו עם הרכב ולחנות בחנייה ייעודית - משם מדובר בהליכה של 5 דקות.

IMG_0856.jpg

Peningagjá

בחלק המזרחי של האתר נמתח ערוץ Flosagjá - שבר באדמה ובו מים בעומק של 25 מטר. השביל שמאחורי הכנסייה מוביל לגשר מעל חלקו הדרומי של הערוץ. אזור זה הפך למעין "באר משאלות" מקומי, אליו מבקרים רבים זורקים מטבעות - ומכאן ניתן לאזור זה השם הבלתי רשמי - Peningagjá - "נקיק הכסף". המים העמוקים בנקיק צלולים מאוד וניתן לראות את המטבעות מנצנצים מתוך מהם.

IMG_0846.JPG

אגם Þingvallavatn

הפארק נושק לגדתו הצפונית של אגם ת'ינגוולט'אן - האגם הטבעי הגדול ביותר באיסלנד. האגם שוכן בעמק-ביקוע (Rift Valley) שמתחיל למרגלות קרחון -Langjökull ובתחומו נמצא גם פארק ת'ינגווליר. ישנו כביש ושבילי הליכה המחברים בין המפרצונים לחופו של האגם הנמצאים בתחומי הפארק.

ב-Vatnskot, על גדות האגם - נמצא גם אחד מאתרי הקמפינג של הפארק שממוקם בתחומי חווה ישנה ונטושה. חלק מהחופים הם אזורי דיג מוכרזים ומותרים. - ראו פרטים נוספים לגבי דיג באתר הרשמי של הפארק.

IMG_0823.jpg

קניון hvannagja וקניון leiragja

מצפון לת'ינגווליר, מחוץ לתחומי האתר המרכזי - קניון Almannagjae מתפצל לשני סדקים נוספים באדמה שבהם מספר צוקים, מערות נסתרות ולגונות קטנות וקסומות. ישנו שביל המוביל לתוך הקניון מאתר הקמפינג hvannabrekka, בסמוך מהפנייה מכביש 36 לכביש 550.

IMG_0879.JPG

מסלולי הליכה

האתר מרוצף בשבילים רבים. מלבד הדרכים המרכזיות העוברות באתרים העיקריים, ישנם מספר מסלולי הליכה המשתרעים במישור הרחב שנמצא מערבית לנהר ולאתר הראשי. אלו מסלולים פשוטים מאוד להליכה וניתן לראות בהם שרידים של חוות עתיקות ושל ההתכנסויות הויקינגים בתקופת הפרלמנט העתיקה. ישנם מספר מגרשי חנייה באתר שדרכם ניתן להגיע לנקודות שונות ולהתחיל את המסלול מהיכן שרוצים. חלק מהמסלולים מותאמים גם לרכיבה על סוסים.  ראו מפה מלאה של מסלולים ושבילי הליכה בת'ינגווליר למטה.

סילפרה Silfra

הבקע בסילפרה הוא אחד מהסדקים הרבים בין הלוחות הטקטוניים הנמצאים בשטח של ת'ינגווליר. בקע זה מלא במים שמקורם בקרחון Langjökull ושעברו סינון טבעי של מאות שנים במעיינות תת קרקעיים עד שחדרו לסילפרה דרך נקבוביות בסלעי הלבה. תהליך זה הופך את המים בסילפרה לנקיים וצלולים במיוחד, המאפשרים ראות של עד 100 מטר בתוך המים. תוסיפו לכך את העובדה שזהו המקום היחיד בעולם בו ניתן לצלול ולשנרקל ישירות בסדק בין לוחות טקטוניים - ותבינו מדוע סילפרה נחשבת לאחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם!

צלילה או שנורקלינג בסילפרה הן מהאטרקציות הפופולאריות ביותר באיסלנד, שפועלות לאורך כל השנה. המשתתפים מקבלים את הציוד המתאים והסיורים אורכים בד"כ 30-45 דקות בתוך המים. המחירים משתנים בהתאם לעונה ונעים בין 10,000-20,000 קרונות לשנורקלינג ובין 20,000-30,000 קרונות לצלילה. יש אפשרויות לבצע קורסי צלילה או סיורים רב-יומיים הכוללים צלילות באתרי צלילה נוספים או ביקורים באתרים נוספים באזור. חברות טיולים רבות מציעות צלילה או שנורקלינג בסילפרה כחלק מתוכנית הטיול שלהן.  

ראו כאן את כל הפרטים והסיורים המוצעים באתר של סילפרה.

למבקרים בעלי רישיון צלילה מתאים יש אפשרות לצלול במקום באופן עצמאי, בהתאם להגבלות וחוקי המקום ובתשלום של 1,500 קרונות לפארק. יש להוציא לכך אישור במרכז המידע של ת'ינגווליר (בצומת בין כביש 36 לכביש 361) או אונליין - כאן.

ההגעה לסילפרה היא דרך חנייה המיועדת למבקרים (P5) - משם ההליכה עד לאתר הצלילה לוקחת 5 דקות. במקום ישנם שירותים ותאי הלבשה. טווח שעות הפעילות של סיורי הצלילה והשנורקלינג מצומצם יחסית, מומלץ להקדים ולהרשם מראש כדי להבטיח את מקומכם.

קמפינג

ישנם 2 אתרי קמפינג בת'ינגווליר. הראשון מהם מחולק לארבעה משטחי קמפינג הנמצאים בסמוך למרכז המידע ב-Leirar, על הצומת המרכזית בין כביש 36 לכביש 361 הנכנס לתוך הפארק מצפון. תחנת האוטובוס של ת'ינגווליר נמצאת בצומת זו והופכת את אתר הקמפינג לאידיאלי למטיילים ללא רכב. במרכז המידע הסמוך ישנה גם קפיטריה שבה ניתן לקנות נשנושים ומרכז שירות שבו ניתן להצטייד במפות ומידע על האזור.

אתר קמפינג נוסף נמצא בתוך הפארק, על גדות האגם (Vatnskot), ביקום פסטורלי ונעים.

מחירים לקמפינג בת'ינגווליר:

ילדים עד גיל 18 - חינם

מבוגר - 1300 קרונות ללילה

פנסיונרים (67 ומעלה) ובעלי מוגבלויות - 650 ללילה

חשמל לואן - 900 קרונות ללילה

שימוש במכונת כביסה - 800 קרונות

התשלום מבוצע במרכז המבקרים, אין צורך להזמין מקום.

 

מפות וברושורים

baeklingur-10x21_velkomin-til-thingvalla
thi_a3kort_prent_03.png

גלריית תמונות

bottom of page