top of page

Hverir

קווריר

  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

נאמאפייאל (קווריר)

 Námafjall Geothermal Area (Hverir)

מיקום    צפון איסלנד, מעט מזרחית לאגם מיבאטן

הגעה    כביש סלול. על כביש הטבעת (1)

רכב      רגיל

עונת ביקור  כל השנה

האזור הגאותרמי Námaskarð, המכונה גם קווריר, הוא אולי האתר המעניין והמרשים ביותר באזור אגם מיבאטן ואחד המקומות המרתקים ביותר במדינה כולה. אם אין ברשותכם רכב שטח ואינכם מטיילים בפנים האי - קווריר הוא המקום המוצלח ביותר להתרשם ולחוות את הפעילות הגיאותרמית של איסלנד במלוא הדרה ועוצמתה.​ כשתגיעו לשדה הגיאורתמי של קווריר - תרגישו שהגעתם למאדים או לשערי הגיהנום.

זהו אתר שכל מי שמטייל בכביש הטבעת או בצפון איסלנד חייב לבקר בו, אסור לפספס!

הדבר הראשון שבו תבחינו כאשר ותפתחו את דלת הרכב - הוא ריח הגופרית החזק השולט באזור (המושווה לרוב לריח של ביצה סרוחה), הנותן אינדיקציה לכוחות העוצמתיים הפועלים מתחת לרגליכם. באזור זה תראו אדי קיטור פורצים מתוך לועות געשיים, מעיינות רותחים ובוץ מבעבע בטמפרטורה של עד 200 מעלות צלזיוס. ההר הגדול ביותר באזור מורכב מריוליט, המעניק לאדמה צבעים מרהיבים ויוצאי דופן כמו ורוד, צהבהב, אפור-כחול וירוק. מה שלא תמצאו בקווריר הם צמחים - השחרור הבלתי פוסק של אדים הופך את האדמה לסטרילית וחומצית ביותר ואת טמפרטורת האוויר לגבוהה - תנאים שאינם מאפשרים התקיימות צמחייה כלשהי. למרות היעדר הצמחיה - האזור בהחלט חי ותוסס בעקבות הפעילות הגיאותרמית שלו. 

בחורף, כאשר האדמה מכוסה בקרח ושלג, מלבד במובלעות החמות בהן פורצים אדים רותחים מהאדמה, או סביב בריכות הבוץ המבעבע - אפשר להבין באופן המוחשי ביותר את משמעות הכינוי שזכתה לו איסלנד - "ארץ הקרח והאש".

 

ישנם שבילים מגודרים המתפתלים סביב נפלאות הטבע של האתר. אחד מהפעילויות הפופולריות, בעיקר בימים קרים, היא עמידה מול אדי הקיטור החמים הנפלטים מהאדמה והיעלמות בתוכם (בהנחה והריח לא מרתיע אתכם). יש להקפיד לא להתקרב יותר מדי אל האדים והמעיינות ולא לחצות את הגדרות - אסור לשכוח שמדובר במקום פעיל מאוד, בעל טמפרטורות מסוכנות ואדמה בלתי יציבה. קחו את הזמן להסתובב בשדה הגיאותרמי המופלא והצבעוני והמרהיב ולהתרשם מעוצמת הטבע השוררת במקום.

 

מסלול ההליכה על הר Námafjall

מומלץ מאוד להקדיש זמן למסלול במעבר Námaskarð אל הר Námafjall המספק נקודות תצפית מדהימות על האזור ששוות את המאמץ. המסלול הוא מעגלי ואורכו הוא 2.7 ק"מ - הוא מתחיל ממגרש החנייה וחוזר אליו בהליכה לצד הכביש. הליכה במסלול לוקחת בערך שעה (לא כולל את הביקור באזור הגיאורתמי עצמו). המסלול מתאים לכל מי שבכושר סטנדרטי, אך הוא תלול בתחילתו וכולל טיפוס מעט מאתגר על אדמה געשית שמקשה על ההליכה וגורמת להחלקה. לאחר 20 דקות של עליה, המסלול ממשיך על קו הרכס והוא פשוט ונוח.

על ההר מספר ישנן מספר נקודות תצפית המסומנות על ידי סלעים גדולים - מהן נשקף אזור מיבאטן כולו על שלל נפלאותיו וצבעיו. ממערב תוכלו לראות שטח גדול של אדמה כחולה ומעבר לה את האגם הגדול והשטחים הירוקים שמסביבו. מדרום וממזרח תראו מכתשים והרי הגעש אפלים ומסתוריים (בינהם  הר Hverfjall) ואת שדות הלבה והמדבריות המובילות לרמה ההררית של איסלנד. צלע ההר עצמו כאילו עולה כולו באש - במהלך ההליכה תהיו מוקפים מכל הצדדים באדמה צהובה-אדומה ובאדי עשן הנפלטים מהאדמה, גם על המסלול עצמו, ממש תחת רגליכם.

רוחות עזות בקווריר בחורף

מפות וברושורים

גלריית תמונות

bottom of page