top of page

Krafla | האזור הוולקני קרפלה

מיקום:  צפונית לאגם מיבאטן

רכב:  כל הרכבים

עונת ביקור:  כל השנה (ייתכנו הגבלות בחורף)

זמן נדרש:  3-1 שעות
זמן הליכה ונגישות:  הליכה קצרה או מסלול

קרפלה הוא אזור וולקני גדול מצפון לאגם מיבאטן ובו שוכן הר הגעש קרפלה - אחד הפעילים והמסוכנים ביותר באיסלנד. מאז שהחלה ההתיישבות במדינה במאה ה-19, הר הגעש קרפלה התפרץ לא פחות מ-29 פעמים, בניהן שתי התפרצויות משמעותיות מאוד. ההתפרצות הזכורה והמפורסמת ביותר התרחשה בין השנים 1724-1729 - אירוע המוכר בהיסטוריה האיסלנדית בשם "שריפות מיבטאן" (Mývatn Fires). פעילות געשית רחבה נוספת, שכללה כ-9 התפרצויות שונות, התרחשה לאחרונה בין השנים 1975-1984. בפעילות הוולקנית הזו לא היו נפגעים בנפש, אך היא גרמה לנזקים והשפיעה רבות על חיי התושבים, על התשתיות, התעשייה והתיירות באזור.

רוחב מכתש הקלדרה של קרפלה הוא 10 ק"מ ובחלקו הגבוה ביותר הוא מגיע ל-818 מטר. בשטח וולקני זה תוכלו למצוא דוגמאות מצויינות וחיות לנופים המאפיינים את סביבתו של אגם מיבאטן; לועות געשיים, קיטורי עשן מתפרצים מהאדמה ושדות לבה. טיול בקרפלה, יחד עם ביקור באזור הגיאותרמי הסמוך Námafjall וטבילה במרחצאות מיבאטן - יספקו לכם את החוויה האיסלנדית הגיאותרמית האולטמיטיבית.

מכתש ויטי ושדה הלבה Leirhnjukur

באזור הקלדרה של קרפלה נמצא מכתש קטן שבמרכזו אגם עם מי טורקיז ולצידו מכתשים נוספים ומעיין חם. זוהי כנראה הנקודה העיקרית והמוכרת ביותר באזור קרפלה, שמושכת אליה את רוב המבקרים. משמעות המילה Viti היא למעשה "מכתש" פשוטו כמשמעו, לכן תראו את השם הזה חוזר גם במכתשים אחרים באיסלנד (למשל המכתש הקטן בקלדרת אסקיה). ניתן  להגיע ישירות אל המכתש (ישנו מגרש חנייה צמוד), להביט לתוכו או להקיף את לוע המכתש במסלול קל על שוליו. מהמכתש נשקפים הרי געש, תלים ונופיה הוולקניים של אזור מיבאטן.

שדה הלבה Leirhnjukur

ליירניוקור הוא הר געש נוסף בתחום הקלדרה הוולקנית של קרפלה ופירוש שמו הוא "פסגת הבוץ". למרגלות ההר נפרש שדה לבה צעיר שנוצר באירוע ההתפרצות הגדול של 1975-1984. ישנו מסלול הליכה קל בהר, החולף על פני נופים סורייאליסטים ודרמטיים; סלעי בזלת קשיחים במגוון צבעים, בריכות בוץ ומים מבעבעים ואדים הפורצים מהאדמה מכל עבר. המסלול יוצא ממגרש החנייה של Leirhnjukur ולוקח בין שעה לשעה וחצי להשלימו. ראו את פירוט המסלול המלא באינדקס המסלולים - לחצו כאן.

Krafla

תחנת הכוח בקרפלה

ב-1974 החלה להבנות תחנת כח באזור הגיאותרמי של קרפלה. התחנה הלכה וגדלה עם השנים והיום היא נחשבת לאחת מתחנות הכח הגיאותרמיות הגדולות באיסלנד, עם תפוקה של 60 מגה-וואט חשמל המיוצר בשתי טורבינות. הטורבינות מונעות באמצעות אדי קיטור העוברים דרך צינורות מקידוחים תת קרקעיים בקרפלה; כך, בתהליך ירוק, נקי וידידותי לסביבה - ממורת והופכת אנרגיה תרמית לאנרגיה חשמלית המשמשת את האזור כולו. תחנת הכח בולטת מאוד ותבחינו בה ברגע שתפנו מכביש 1 אל אזור קרפלה. במקום ישנו מרכז מבקרים קטן שפתוח בימי הקיץ. במרכז המבקרים תמצאו הסבר על פעילות התחנה וגם סרטון קצר העוסק בהתפרצויות הגעשיות שאירעו בקרפלה. הביקור בתחנת הכוח הוא חינמי, ניתן למצוא מידע על שעות הפתיחה באתר הזה.

מסלולים מתחברים לקרפלה

ישנם מספר מסלולים ארוכים יותר המחברים את אזור קרפלה עם אזורים נוספים בסביבה:

"The Krafla Route": מסלול קל-בינוני שיוצא מ-Leirhnjukur ויורד עד מרכז המבקרים של מיבאטן ברייקהאליד. המסלול עובר דרך אזור המכתשים ושדות הלבה של הר-Hlidarfjall ולאורך גדת נהר Elda.

ההליכה במסלול מסלול לוקחת 3-4 שעות.

"Mt. Dalfjall Route": מסלול המתחיל בקצה הצפוני של-Namaskard (בסמוך לכביש 1) ועולה אל קרפלה דרך הר Dalfjall ממנו נשקף נוף מרהיב על האזור. המסלול ממשיך צפונה וחוצה שדה לבה ושבר טקטוני, עד שהוא מתחבר לאזור החנייה של Leirhnjukur מדרום. המסלול לוקח 2-3 שעות להליכה והוא ברמת קושי בינונית. 

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page