top of page
DJI_0216.jpg
  • Grey Facebook Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon

Mulagljufur 

מולגליופור

Múlagljúfur | קניון מולגליופור

מיקום:  דרום איסלנד, סמוך ללגונת Fjallsárlón

רכב:  עדיפות לרכב 4X4 או רכב גבוה

עונת ביקור:  קיץ ועונוץ מעבר

זמן נדרש:  2-4 שעות
זמן הליכה ונגישות:  מסלול הליכה 2-2.5 שעות

בעבר הלא רחוק קניון מולגליופור נחשב לסוד שמור המוכר בעיקר למקומיים; אלפי התיירים שהגיעו ללגונות הקרחונים הסמוכות פשוט לא ידעו שבמרחק קצר מאוד מכביש 1, ממש מתחת לאפם, מסתתר אוצר. באופן טבעי, אוצרות מרהיבים שכאלו לא נוטים להישאר חבויים למשך זמן רב, בטח לא בעידן האינסטגרם והטיקטוק. תמונות מרהיבות של הקניון שהופיעו ברחבי האינטרנט וברשתות החברתיות חשפו לציבור הרחב את הסוד וגרמו לתיירים לגלות את המטמון. ובכל זאת - גם היום, רק אחוז קטן מהמטיילים באזור טורחים להגיע למולגליופור, ולמרות שהוא כבר לא סודי, הוא עדיין נותר שקט ומבודד ביחס לאתרי הטבע המפורסמים של דרום איסלנד, למרות שהוא לא פחות מרהיב מהם.

כביש העפר הקצר המוביל לקניון מתאים גם לרכבים רגילים, אבל מומלץ להגיע עם רכב 4X4 או לכל הפחות רכב גבוה כלשהו. הכביש לא מסומן ואין אליו שילוט לכן קל מאוד לפספס את הפנייה אליו, אך כיום הכביש מופיע במפות גוגל כך שאם תכוונו לקניון תגיעו אליו. בכדי להגיע לנקודת התצפית המרהיבה של הקניון יש ללכת במסלול הליכה רגלי שמסומן באופן חלקי בלבד. נראה שגורמים אלו מספיקים כדי להרחיק מהקניון חלק מהתיירים, כך שבהחלט עדיין ניתן להתייחס אליו כאל פנינה נסתרת, אם כי הפופולאריות שלו היום גדולה בהרבה וכבר אפשר לראות בו מטיילים רבים.
Múlagljúfur

הקניון והמפלים

הקניון הצר והדרמטי משלב באופן מושלם נופים ומראות איסלנדיים טיפוסיים. המסלול משקיף על הפסגה הגבוהה ביותר באיסלנד - פסגת Hvannadalshnúkur  המזדקרת מקרחון Öræfajökull בקצהו הדרומי ביותר של ואטניוקול. ממזרח לקניון תוכלו להבחין בלגונה הקרחונית המפוארת Fjallsárlón. בתוך הקניון עצמו זורם ומתפתל נהר Múla, אליו נשפכים מספר מפלים מרשימים, כשהבולטים בהם הם מפל Hangandifoss (אחד מהגבוהים באיסלנד כולה) ומפל Múlafoss ההממוקם בקצה הקניון. קירות הקניון העצומים משני צידי הנהר, עם הפסגה המחודדת במרכזם והמפל הנשפך תחתיה - יוצרים יחד מראה פוטוגני ואיקוני במיוחד. בקיץ הקניון מתקשט בצבע הירוק הזוהר הכה מזוהה עם האזור הזה של דרום איסלנד. בחלקו הנמוך של המסלול תמצאו צמחיה טיפוסית ואף תוכלו לקטוף אוכמניות (בעונה) ובחלקו הגבוה תזכו לאחת מנקודות התצפית היפות והמרשימות באיסלנד, עם נוף פנורמי שמאחד את הקניון, הקרחונים והמפלים לפריים רחב ומושלם אחד.

הגעה לקניון

הפנייה מכביש 1 אל הקניון נמצאת במרחק של פחות מ-5 דקות מערבית ללגונת הקרחונים Fjallsárlón. אין שילוט המכוון אל המקום, יש להאט את הנסיעה כדי לא לפספס את הפנייה. לאחר הירידה מהכביש הראשי יש לנסוע מספר דקות לאורך דרך העפר עד שהיא מסתיימת במין חנייה המתוחמת ע"י חומת עפר במקביל לנהר - זוהי נקודת ההתחלה של המסלול. שביל העפר אמנם קצר, אך הוא קופצני ולפעמים גם רטוב ובוצי ולא מתאים למעבר עם רכבים קטנים ונמוכים. מומלץ מאוד להגיע לקניון עם רכב 4X4 (גם ג'יפ קטן מספיק) כדי להימנע מפגיעה בבטנת הרכב. 

לנקודת הפנייה מכביש 1 לכביש העפר (גוגל מאפס) - לחצו כאן
לחניון ונקודת היציאה למסלול - לחצו כאן

המסלול

המסלול לא ארוך ולא קשה במיוחד, אך הוא מסומן חלקית בלבד ולא תמיד באופן ברור, בעיקר בתחילתו באזור המוקף בשיחים וצמחייה. גם כשהמסלול המדויק לא ממש ברור, קל מאוד להתמצא בכיוון הכללי העובר לצידו המערבי של הקניון הבולט. ניתן להסתייע במוטות הברזל הצבועים שתקועים באדמה לאורך המסלול; לעיתים הם מוסתרים, במקרה זה המשיכו בכיוון כללי למעלה ותמצאו את תוואי המסלול שוב תוך מספר דקות, קשה באמת ללכת לאיבוד לאורך זמן. בחצי הראשון של המסלול ישנם מספר מעברי מים קלים ואחד מעט רציני יותר, אך את כולם ניתן לעבור מבלי להירטב עם קצת מאמץ. מייד לאחר חציית הנחל המשמעותית יותר, תתחילו את השיפוע העולה אל הקניון. מנקודה זו כבר תחשפו אל הקניון המרהיב ומפל Hangandifoss. ההליכה היא ממש על קצות הצוקים המזדקרים מהקניון, לכן הנוף נותר מרהיב לכל אורך חלקו השני של המסלול, עד לסופו. יש להיזהר בעת ההליכה בשבילים הצרים ובסמוך למצוקים.

 
בקיץ המסלול מתאים לכל מי שבכושר סביר ועם יכולות התמצאות בסיסיות, בחורף המסלול מומלץ בעיקר למטיילים מעט מנוסים יותר; אם המסלול מכוסה שלג חשוב ללכת בזהירות יתרה, לשים לב היטב היכן מניחים את הרגל ומה עומק השלג בכל צעד. גם בעונות המעבר יש להיזהר מהחלקה על קרח דק שיכול לצפות את הסלעים במסלול. בשל ההליכה בשבילים צרים על שפת מצוקים, המסלול פחות מתאים לילדים קטנים בכל העונות.
אורך המסלול לכיוון אחד הוא כ-2.6 ק"מ ולוקח בערך שעה לכל כיוון. פירוט המסלול באינדקס המסלולים.

 

גלריית תמונות

נקודות עניין באזור

bottom of page