top of page
  • תמונת הסופר/תYogev Segal

פוקוס על עמק ת'יורסה (Þjórsárdalur)


אם תסתכלו על מפת כבישים של דרום-מערב איסלנד, תוכלו להבחין שמזרחית ל"מעגל הזהב" המפורסם, ישנו "מעגל" נוסף של כבישים שממש מקביל אליו. זהו האזור של עמק ת'יורסה (Þjórsárdalur), אותו אני אוהב לכנות "מעגל הזהב למתקדמים". העמק עצמו לא מאוד גדול, אך ה"מעגל" אליו אני מתייחס כולל את כביש 32 וכביש 26, שניהם יוצאים מכביש 1 בית הטלה (Hella) לספלפוס (Selfoss) ומתחברים בחלקו הצפוני של העמק.


עמק ת'יורסה הוא אזור מיוחד מכמה סיבות; ראשית, הוא נמצא ממש על סיפה של הרמה ההררית של איסלנד (Highlands), בדרך אל שמורת הטבע Fjallabak ואל ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר. שנית, זורם בו הנהר הארוך ביותר באיסלנד - ת'יורסה (Þjórsá) שהוא נהר קרחוני שמקורו בקרחון Hofsjökull, קילומטרים רבים צפונה מהעמק (אורכו של הנהר כולו כ-230 ק"מ). נוסף על כך, לאזור חשיבות היסטורית - העמק היה תחום התיישבות חשוב ומרכזי בעברה הויקינגי של איסלנד, וכיום הוא עודנו בעל חשיבות לחיים המודרניים באיסלנד, בהיותו אזור מרכזי לייצור חשמל הידרואלקטרי. ההיסטוריה והמסורת הויקינגית של איסלנד, כמו גם הטכנולוגיה המודרנית - שניהם מורגשים היטב באזור.


אבל אולי הגורם העיקרי שהשפיע ועדיין משפיע גם על הנוף וגם על ההיסטוריה של עמק ת'יורסה - הוא מיקומו במרחק קצר מהר הגעש המפורסם הקלה (Hekla). זהו הר הגעש הפעיל ביותר באיסלנד, שהתפרץ יותר פעמים מכל הר געש אחר מאז התחלה ההתיישבות באי. חלק מההתפרצויות היו קטלניות ונרשמו כאירועים היסטוריים רבי חשיבות שהפיעו, על אירופה, על איסלנד וכמובן על האזור הקרוב יותר להר שעמק ת'יורסה נכלל בו. ההר נישא לגובה 1,490 מטרים - הוא נוכח מאוד בנוף וניתן לראות אותו כמעט מכל פינה בעמק.


למרות שעמק ת'יורסה קרוב מאוד למעגל הזהב הכל כך מתוייר, ולמרות שרוב המטיילים חולפים בקרבת העמק אותו אפילו בתוכו בדרכם לשמורת לנדמנלאוגר הפופולארית - רבים מדלגים עליו ומפספים את היופי שיש לו להציע. בעמק ת'יורסה תמצאו מפלים מרשימים ומיוחדים (כולל את אחד הגבוהים במדינה), אתרים היסטוריים מעניינים, שמורות טבע ופינות חמד יפיפיות. אפשר להקדיש יום שלם לאזור, או לכל הפחות לבקר בכמה מהאתרים העיקריים לפני שממשיכים ליעד הבא. הינה רשימת המקומות המעניינים והיפים לראות בעמק ת'יורסה (וגם קצת מעבר לו...)מפלים


מפל Háifoss - מפל מרשים במיוחד הנופל מגובה 122 מטר, מה שהופל אותו לאחד המפלים הגבוהים ביותר באיסלנד (מקום רביעי), כפי שניתן ללמוד גם משמו שמשמעותו "המפל הגבוה". בסמוך להאיפוס, נשפך באותו הקניון מפל נוסף, מעט קטן יותר, בשם Granni. שני המפלים יחד הנופלים מהצוקים הגבוהים והכהים אל תוך הקניון העמוק - יוצרים תמונה מרהיבה ועוצרת נשימה. ניתן להתרשם מהמפלים מנקודת התצפית העליונה הסמוכה לחנייה, או לרדת לתחתית הקניון (בערך חצי שעה הליכה לכיוון) ולהתפעל מעוצמתם וגובהם מקרוב. כדי להגיע למפלים יש לרדת מהכביש הראשי (32) ולנסוע על כביש 332 עד לחנייה. דרך זו מומלצת לרכבי 4X4. למי שאין רכב מתאים, יכול לחנות בהוסטל Gljásteinn Hólaskógur וללכת ברגל.


מפל Þjófafoss - מפל קטן אבל פוטוגני במיוחד בזכות צבע המים הכחול-טורקיז הבוהק של הבריכה אליה הוא נשפך ובזכות הרקע המרהיב של הר Búrfell שמאחוריו והר הגעש הקלה מהצד. למרות שהוא נמצא במרחק קצר מאוד מהכביש הראשי ונגיש בקיץ לכל הרכבים, הוא נותר פחות מוכר ופחות מתוייר. לדעתי מדובר באחד המפלים היפים באיסלנד ובהחלט שווה את העצירה - נסיעה של 10 דקות בלבד על כביש עפר היוצא מערבית לכביש 26. מעט לפני המפל, נשפך באותו הנהר מפל נוסף בשם Trollkonuhlaup.


מפל Hjalparfoss - המפל הנגיש והפשוט ביותר להגעה מבין מפלי העמק, ואולי גם המוכר ביותר. משמעות שם המפל הוא "מפל העזרה" שניתן לו בשל היותו מקום מנוחה נעים וירוק במסעות הויקינגים במרחבים הקשוחים של ההיילנדס. זוהי למעשה בריכה מוגנת ועגולה, מוקפת צמחיה, אליה נשפכים שני מפלים קטנים שהם למעשה מפל כפול אחד. המפל נמצא ממש צמוד לכביש 32 הסלול, ירידה של דקה מהכביש הראשי.


מפל Fossabrekkur - מפל מאוד נמוך ולא מאוד מרשים שייחדו בכך שהוא הנפרס לאורך. ממזווית מסויימת, מצידו השני של הנהר, הוא מעט מזכיר את מפלי Hraunfossar במערב איסלנד (המרשימים בהרבה). נמצא קרוב מאוד לכביש הראשי (26) - ובכל זאת, אפשר לוותר.אתרים נוספים

חוות Þjóðveldisbærinn - שחזור מדוייק של חווה מתקופת הוויקינגים בשם Stöng (שחורבותיה נמצאות בקבת מקום - ראו האתר הבא). השחזור נבנה בשנת 1974 כחלק מהחגיגות הלאומיות של יום השנה ה-1100 להתיישבות באיסלנד. שלושת מבני הדשא הכוללים את החווה עצמה וכנסיית עץ מאפשרת למבקרים ללמוד על האופן שבו חיו המתיישבים וכיצד נראו חיי היום-יום שלהם. במקום גם נערכים אירועים ופעילויות לילדים שיכולים להתחפש לויקינגים (גם למבוגרים מותר). החווה פתוחה למבקרים בקיץ בין 10:00 ל-17:00 (הכניסה בתשלום). ביקור בחלק החיצוני של החווה אפשרי לאורך כל השנה ללא תשלום.


חוות Stöng - אתר ארכיאולוגי ובו הריסות החווה המקורית עליה מבוססת החווה המשוחזרת Þjóðveldisbærinn. החווה נקברה תחת אפר וולקני בשנת 1104 בעקבות התפרצות הר הגעש הקלה. בסיס המבנה נראה בבירור והוא מוגן במבנה עץ שנבנה מעליו. מסטונג ישנו שביל מוקף צמחייה לאורך הנחל שמוביל אל שמורת Gjáin. שביל נוסף מוביל אל האזור הגיאותרמי של עמק ת'יורסה ואל מפל האיפוס דרך עמק Fossadalur (ראו בהמשך). הדרך המובילה לחווה מומלצת לרכבי 4X4 בלבד.


שמורת Gjáin - אחד המקומות הקסומים והמיוחדים ביותר בעמק ת'יורסה, שנראה ומרגיש כמו גן עדן קטן - לא דומה לשום מקום אחר באיסלנד. מדובר בשמורת טבע קטנה שבה זורם נחל בשם Rauðá (הנחל האדום) שבו נשפכים מספר מפלונים ופלגי מים קטנים, בין תצורות סלע מעניינות ומערות מיוחדות. המקום כולו מלא בצמחייה צפופה, מה שמעניק לו תחושה של נווה מדבר (לי המקום גם מזכיר מעט את שמורת פליטביצה המפורסמת בקרואטיה). ניתן להגיע אל השמורה בהליכה במסלול הקצר משמורת סטונג (20 דקות של הליכה קלה), או להגיע ישירות לחנייה מעל השמורה ולרדת לתוכה. הדרך המובילה לחווה מומלצת לרכבי 4X4 בלבד.


תצפית Gaukshöfði - נקודת התצפית הנרחבת ביותר על אזור עמק ת'יורסה, שמספקת נוף מרהיב מלמעלה על נהר ת'יורסה הרחב והמתפתל, על הר Búrfell וכמובן על הר הגעש הקלה. נקודת התצפית פשוטה מאוד להגעה וביקור בה הוא סיפתח מצויין לטיול באזור שמומלץ מאוד לעצירה קצרה. הגישה לנקודת התצפית היא דרך כביש עפר (עביר לכל הרכבים) שעובר במקביל לכביש הראשי (32). אין שילוט שמוביל אליו, ראו את נקודת הפנייה במפה למטה.


הר Búrfell - הר טויה שנישא לגובה 480 מטרים במרכז עמק ת'יורסה, כך שמלבד הר הגעש הקלה - הוא המוניומנט הבולט ביותר באזור. ראש ההר שטוח וצדדיו תלולים, לכן הוא נראה מעט כמו סוג של הר שולחן קטן. בצלע הדרומית של ההר מתפרס יער Búrfellsskógur - חורש קטן ויפה של עצי לבנה שנושק לנהר. ניתן לעלות רגלית על ההר כדי לזכות בתצפית פנורמית על האזור (העלייה להר מצידו הצפוני בדרך עפר ברורה ונוחה שיוצאת מאזור תחנת הכוח) או להקיפו מהצד הדרומי ולהגיע אל היער.


יער Þjórsárdalsskógur - מהווה למעשה את הלב של עמק ת'יורסה ונמצא ממש במרכזו. בתוך היער ישנו אתר קמפינג נעים עם מתקנים טובים גם לאוהלים וגם לוואנים. בין העצים זורמים נחלים קטנים (יובלים המתחברים לנהר ת'יורסה) וישנם מסלולי הליכה מסומנים בינהם וגם מסלולים ארוכים יותר להרים הסמוכים ולאתרים הנוספים בעמק ת'יורסה. אתר הקפינג הוא נקודת יציאה מושלמת לאלו הרוצים להמשיך ביום הבא לכיוון לנדמנלאוגר.


בריכת þjórsárdalslaug - בריכה גיאותרמית קטנה. למרבה הצער הבריכה עצמה סגורה למבקרים כבר מספר שנים, אך ניתן להגיע אליה כדי להתרשם מהאזור הגיאותרמי של עמק ת'יורסה (לא מרשים כמו אזורים גיאותרמיים אחרים באיסלנד).


עמק/נהר Fossadalur - עמק שמתחיל בקניון הצר שלתוכו נשפכים מפלי Haifoss ו-Granni וממשיך דרומה עד לחיבור עם עמק ת'יורסה עצמו. ישנו מסלול הליכה יפה שמתחיל מהמפלים וממשיך לאורך העמק עד לחוות Stöng ומשם גם לשמורת Gjáin. העמק הולך ומתרחב ככל שמדרימים, וניתן לראות בו את שכבות הסלע על גדות הנהר וסלעי בולדרים ענקיים. אורך המסלול הוא כ-10 ק"מ ולוקח בין שעתיים לשלוש להשלימו (כיוון אחד) וזו אחת הדרכים המוצלחות לחוות את יופיו של עמק ת'יורסה דרך הרגליים. המסלול משמש גם כמסלול אופניים פופולארי שממשיך לנקודות נוספות בעמק. מומלץ לעשות את המסלול במגמת ירידה.בונוס: סביב עמק ת'יורסה

כמה אתרים מעניינים נוספים ששווים ביקור ונמצאים בדרך אל העמק או בסמוך אליו, בקרבת ה"מעגל" והכבישים 26 ו-32. ניתן ומומלץ לבקר בחלק מהאתרים במסגרת יום הטיול בעמק.

הר הגעש ומכרז הקלה - כל האזור של הר הגעש הקלה וכביש F225 (דרך Landmannaleið) הנמצא צפונית אליו - שווים התייחסות נרחבת ופינת "פוקוס" נפרדת. אבל אי אפשר שלא לציין בכלל את הר הגעש הקלה בהקשר של עמק ת'יורסה. ממש על כביש 26 נמצא "מרכז הקלה" שבו מוצגת תערוכת מולטימדיה המוקדשת להר, ההיסטוריה שלו והשפעותיו על היישובים באזור ועל על חיי האדם באיסלנד מימי ההתיישבות ועד ימינו. במרכז ישנה גם מסעדה ובסמוך אליו ישנו מלון בשם Leirubakki ובו בריכה גיאותרמית חיצונית ומפעילי טיולי סוסים באזור. לגבי הר הגעש עצמו - הנוף ממרום ההר הוא כמובן מרהיב וחולש על מרחבים עצומים (כאשר פסגתו לא אפופה ערפל) - אך העלייה אליו לא פשוטה בכלל וגם הגישה אל נקודת ההתחלה לטיפוס היא תלולה מאוד ונגישה רק לרכבי 4X4 חזקים מאוד. מידע נוסף תמצאו בעמוד של הקלה באתר.


בתי הדשא Keldur- חווה היסטורית, היחידה מסוגה שהשתמרה בדרום איסלנד. רוב בתי הדשא בחווה נבנו במאה ה-19, אך החלק העתיק ביותר שלה נחשב לעתיק ביותר שהשתמר באיסלנד. החווה פתוחה למבקרים בקיץ (יוני-אוגוסט) בין 10:00 ל-17:00 בתשלום כניסה סמלי.


מפל Dynkur ומפל Gljúfurleitarfoss - מפל דינקור (מוכר גם כ-Búðarhálsfoss) הוא מפל יפה שנשפך בהדרגה מגובה 38 מטר בנהר ת'יורסה. המפל נמצא באזור מבודד לחלוטין צפונית לעמק ולא פשוט למצוא אותו או להגיע אליו - ניתן לעשות זאת עם רכבי 4X4 בלבד ומומלץ שיהיו רציניים וחזקים; הדרך קשוחה והנתיב לא תמיד ברור, קל להתבלבל וללכת לאיבוד. בעיקרון המפל נגיש משתי גדות הנהר, אך הצד היותר פשוט להגעה וכנראה גם היפה יותר הוא הצד המזרחי. כדי להגיע אליו יש לצאת מכביש F26 ולעבור את הגשר צפונה לכיוון תחנת הכח Búðarhálsstöð. משם ממשיכים צפונה על כביש העפר עד שרואים את המפל (יש ללכת מעט ברגל). מהמפל ניתן ללכת דרומה לאורך הנהר למפל נוסף בשם Gljúfurleitarfoss.


מערות הטלה (Hellarnir að Hellum) והמערות בחוות Hellar - מערות הטלה (Hella) הן אתר ארכיאולוגי והיסטורי שנחשב לאחד העתיקים שהתגלו באיסלנד. מדובר ב-12 מערות תת קרקעיות שנבנו ע"י בני אדם (על פי ההערכות אפילו לפני הגעת המתיישבים הנורדיים לאיסלנד), מתוכן 4 פתוחות לציבור וניתן לבקר בהן בסיור מאורגן בתשלום - ראו באתר הרשמי.

מעט צפונית יותר (לכיוון עמק ת'יורסה) ישנה חווה בשם Hellar שממנה ישנה גישה אל מערה שנחשבת לגדולה מסוגה באיסלנד. ניתן לתאם ביקור עם בעלי החווה - פרטים באתר הרשמי.מפת אזור עמק ת'יורסה

1,623 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page