top of page
  • תמונת הסופר/תYogev Segal

לא רק הר געש!

עודכן: 10 באוג׳ 2022

הצעות למסלולי טיול באזור ההתפרצות באיסלנד | 1-4 ימים

ההתפרצות הגעשית בחצי האי רייקאנס, שעשתה שמות באיסלנד בשנה שעברה - חוזרת! תופעת הטבע המרהיבה הזו כבר משכה אליה אלפי מטיילים שעלו לרגל להתרשם מכוחו העצום של הטבע. עכשיו, עם שובה של פליטת הלבה כמעט באותו המקום, נוצר עניין מחודש של מטיילים המעוניינים להגיע לביקור חפוז באיסלנד כדי לחזות בפלא במו עיניהם. אבל אם כבר מגיעים לאזור, לא שווה לראות קצת יותר?


חצי האי רייקאנס שהיה תמיד אנדרייטד בקרב תיירים, חזר פתאום להיות היעד החם ביותר באיסלנד (תרתי משמע) וזו הזדמנות מצוינת לגלות את האזור המרהיב והמיוחד הזה קצת יותר לעומק. במרחק נסיעה קצר מרייקאנס ישנם פלאי טבע ונקודות עניין רבות, חלקן מאוד פופולריות ומפורסמות, חלקן יותר מיוחדות. גם אם מגיעים לאיסלנד במיוחד כדי לחזות בהתפרצות הגעשית, אין סיבה לא להקדיש עוד יומיים שלושה וראות קצת יותר, מבלי להתרחק ומבלי להתחיל לשבור את הראש על מסלולים ארוכים. לפניכם הצעה לימים טיול באזור הר הגעש - יום אחד עד ארבעה ימים וגם הצעה להרחבה נוספת. למטה ישנה מפה עם כל המקומות המצויינים כאן.


שימו לב שחשוב לשמור על גמישות במסלולים המוצעים; תנאי מזג האוויר יכולים להשפיע מאוד על היכולת שלכם לטייל, בעיקר באתר ההתפרצות עצמו. ההצעות מתמקדות באזורים שנמצאים במרחק נסיעה סביר מהר הגעש, כדי לאפשר שינויים והתאמה בזמן אמת. ניתן לבצע את המסלולים המוצעים כטיול כוכב עם לינה באזור הכפר טלה (Hella) או העיירה סלפוס Selfoss, או בחלוקה לשני לילות ראשונים באזור שדה התעופה או רייקיאוויק והלילות נוספים באזור הטלה-סלפוס (ובאופן זה מתוארים המסלולים והימים המוצעים). הצעה זו היא רק בסיס - בצעו התאמות בהתאם לצורך.

להתייעצויות לגבי המסלול ולקבלת טיפים נוספים בקרו בקבוצת הפייסבוק.הצעה לטיול של יום אחד - דרום מערב רייקאנס וההתפרצות הגעשית

אם ברשותכם רק יום אחד לביקור באזור, כדאי לקחת אותו באיזי ולא להעמיס יותר מדי פעילות גופנית בשעות הבוקר כדי לא להגיע מותשים אל המסלול להר הגעש בחצי השני של היום. לכן ההצעה שלי היא לבצע עצירות ממש קצרות בדרך לאתר ההתפרצות, כדי לקבל טעימה של האזור ואחרי ארוחת הצהריים להתחיל לעלות. אפשר כמובן להפוך את סדר הדברים ולהתחיל מהר הגעש אם רוצים. הסיבה שאני שאני מציע לכוון את העליה להר הגעש בחצי השני של היום היא כדי להתרשם ממנו גם כשהשמש מתחילה לשקוע מבלי להעביר יותר מדי זמן באזור (שהייה ממושכת לא ממולצת בשל ריכוז הגזים הגבוה). שימו לב גם לא לצאת מאוחר מדי, כי חזרה בחשכה מוחלטת עשויה להיות מסוכנת.


נצא לדרך לאחר שינה ארוכה וארוחת בוקר. נעלה על כביש 41, הכביש הראשי מקפלאויק לרייקיאוויק וממנו נפנה אל כביש 44 (ימינה למגיעים מקפלאויק), שהופך לכביש מספר 425 אחרי הכפר Hafnir. העצירה הראשונה שלנו היא במידלינה (Miðlína), המוכר יותר כ"גשר בין היבשות". באתר זה תוכלו להתהלך במרחב שבין הלוחות הטקטוניים ואף לחצות את הגשר ובכך לעבור הלכה למעשה בין אירופה לאמריקה ולהיפך. ביקור זה הוא סיפתח נהדר להבנת הגיאולוגיה של איסלנד בכלל וחצי האי רייקאנס בפרט, אותה עוד תחוו במגוון דרכים בהמשך הטיול.

נחזור לכביש 425 ונמשיך דרומה 4 ק"מ עד שנראה שלט המפנה ימינה אל-Reykjanesviti. במובלעת זו בחצי האי רייקאנס תמצאו שלושה אתרים צמודים שבהם ניתן להעביר שעה עד שלוש שעות. נתחיל מעצירה במגדלור העתיק ביותר באיסלנד שעודנו עומד - הלא הוא המגדלור של רייקאנס (Reykjanesviti). גובהו של המגדלור כ-26 מטר והוא עומד על גבעה נישאה. מראש המגדלור תוכלו להתרשם מנופי האזור וממבט מלמעלה על האתרים הבאים שלכם, כולל העשן המיתמר מהר הגעש באופק.

מהמגדלור המשיכו בכיוון הים אל צוקי Valahnúkamöl. סלעי ענק משוננים המזדקרים מהמים וגלי ענק המתנפצים עליהם יספקו לכם את מנת הרומנטיות של היום. לא כדאי להסתפק בתצפית על הצוקים הסמוכה לחנייה, מומלץ להקדיש עוד מספר דקות ולרדת במדרגות אל צידם השני של הצוקים ולהרגיש את רסיסי הגלים על פניכם.

Valahnúkamöl


נחתום את חציו הראשון של היום בקדימון האולטימטיבי להר הגעש - השדה הגיאותרמי גונוקוור (Gunnuhver). זהו אחד משני האזורים הפעילים ביותר בחצי האי רייקאנס שאליו גם נלווה פולקלור המספר על רוח רפאים אימתנית. קחו את זמן להתהלך בתור האדים המתפרצים מהאדמה ולשאוף את ריח הגופרית השורר באזור. זהו, עכשיו אתם מוכנים לדבר האמיתי, נתחיל להתקרב להר הגעש. אם היום עוד צעיר והזמן מתיר לכם, ניתן לעשות עוד עצירה קטנה ב-Brimketill, בריכה קטנה שנוצרה באופן טבעי מהפגשות של שדה לבה עם קו החוף. המים בבריכה הם מי ים המוזנים באופן תדיר ע"י הגלים.

האדים העולים מבטן האדמה בגונוקוור ומגדלור רייקאנס ברקע


לפני שנשים פעמינו לנהרות הלבה, נמלא את הקיבה ומצבורי האנרגיה: את ארוחת הצהריים נאכל בקפה בריגיאן (Café Bryggjan) בעיירה גרינדאויק. במקום מוגש אחד ממרקי הלובסטרים המפורסמים באיסלנד וגם מרק בשר או מרק ירקות לצמחונים (המרקים מוגשים עם לחם וריפיל חינם). מרק הוא מאכל מומלץ לפני שיוצאים להליכה, אך למי שמעוניין במאכלים "כבדים" יותר או על צלחת, לא יתקשה למצוא אופציות באחת המסעדות בגרינדאוויק או בדוכן המזון המהיר בתחנת הדלק המקומית.


בגרינדאויק תוכלו למלא מים ולהצטייד במזון או ציוד למסלול הר הגעש. צאו מהעיירה אל כביש 427 והמשיכו עליו מזרחה כ-10 דקות ואז פנו ימינה אל כביש עפר המקביל לכביש הראשי, בו נמצאת החנייה הראשית לתחילת המסלול. למרות שהמסלול עצמו לא ארוך מאוד, הביקור בהר הגעש ימלא את כל החצי השני של היום שלכם וככל הנראה לא תחזרו אל הרכב לפחות בארבע השעות הבאות, לכן קחו אתכם מזון ומים בכמות מספקת, ביגוד חם וכל מה שאתם זקוקים לו עד הלילה.


את תיאור המסלול והפרטים הרלוונטיים לטיול תמצאו במדריך להר הגעש ברייקאנס.

בשביל זה באתם - הר הגעש Geldingardalur בהתפרצות הקודמתהצעה לטיול של יומיים - פארק Reykjanesfólkvangur והעמק המעשן

את היום השני נקדיש לטיול בלב הפארק הגיאולוגי של רייקאנס - שמורת טבע מרהיבה ואתר מורשת מוכר של אונסק"ו. נפתח את היום עם ביקור באחד המונומנטים הבולטים ביותר באזור שהפך לסמל של רייקאנס - הר קייליר (Keilir). ניסע לכיוון העיר Hafnarfjordur ונרד במחלף המפנה לכביש 420, שם נפנה ימינה לפי השילוט לקייליר ונמשיך עד החנייה (אי אפשר לפספס אותה). פסגתו של קייליר מתנשאת לגובה 379 מטר וממנה משתקף נוף פנורמי מרהיב של חצי האי רייקאנס וגם זווית יוצאת דופן על הר הגעש המתפרץ. ההר נראה מעט מאיים, אך למעשה ההליכה במסלול פשוטה יותר מזו שהלכתם ביום הקודם ואורכת כ-2-3 שעות בסה"כ (הלוך-חזור).


אם אינכם מעוניינים לטפס לפסגת ההר, תוכלו לבקר בנקיק Lambafellsgjá - קניון נסתר, מסתורי וכמעט בלתי מוכר. מסלול קצר של קילומטר אחד בלבד יקח אתכם לשביל שעובר בין המצוקים הדרמטיים של הבקע. כדי להגיע לקניון יש לפנות שמאלה בדרך העפר מעט אחרי החנייה של קייליר, לכיוון מכתש קטן בשם Eldborg, משם מתחילה ההליכה הקצרה לקניון.


נמשיך פנימה בנסיעה דרומה על כביש העפר ואז מזרחה עד סופו - ונגיע אל אזור Sogin והרי Grænadyngja ו-Trolladyngja. סוגין הוא עמק מרהיב ומיוחד בעל אדמה צבעונית בגווני ירוק-טורקיז וצהוב-כתום. צבעים אלו נוצרים בשל ריכוז גופרית וטמפרטורות גבוהות באופן תמידי באדמה. העמק נמצא למרגלות הרי היאלוקלאסטיט צבעוניים גם הם. שימו לב שההגעה לקייליר וסביבתו היא דרך שביל עפר סלעי מאוד, מומלצת לנהיגה באמצעות רכב 4X4.

הר קייליר מתחפש להר הגעש המתפרץ


לאחר שנמצה את סביבתו היפה של הר קייליר, נחזור אל הדרך הראשית ונמשיך עד הפנרפיורדור, שם נפנה ימינה אל כביש 42 ונמשיך עליו עד היעד הבא שהוא גם הפינה המושלמת לפיקניק ארוחת צהריים - אגם קלייפארבאטן (Kleifarvatn). זהו האגם הגדול ביותר בחצי האי רייקאנס ואחד העמוקים ביותר באיסלנד. ישנם מספר נקודות תצפית עם שולחנות פיקניק לחופו של האגם, וגם מספר מסלולים לפסגות הנושקות לאגם שמספקות תצפית עליו. למעוניינים ניתן גם לתאם צלילה במי האגם העמוקים (ראו עוד בעמוד אגם קלייפארבאטן). נמשיך על כביש 42 עד קצהו הדרומי של האגם, שם תמצאו את קריסוביק (Krýsuvík) - אתר גיאותרמי מעניין ומרשים; חול צבעוני, אדי קיטור ובריכות בוץ מבעבע - המיטב שיש לטבע האיסלנדי הפעיל להציע.


נמשיך עד קצהו הדרומי של כביש 42 עד שנתחבר לכביש 427 שם ניקח שמאלה ונצא מחצי האי רייקאנס, אך נמשיך בטיול תחת הכותרת "אש ותמרות עשן" באזור העיירה קוורגרדי (Hveragerði). לא יהיה מוגזם להגיד שזהו אחד מהכפרים המיוחדים והמוזרים ביותר בעולם, שבו אדים מתפרצים מהאדמה ובישול במטבח גיאותרמי הם דברים שבשגרה. לא תתקשו למצוא פה מאפיות, בתי קפה ומסעדות לארוחת צהריים אם לא עשיתם פיקניק לפני. ייתכן מאוד שהאוכל שיוגש לכם בושל באמצעות חום הנפלט מהאדמה. אם יש זמן כדאי להסתובב מעט בעיירה, להנות מהפריחה המיוחדת ומהסוריאליזם של חיים באזור פעיל וולקנית. כדאי לעצור לביקור קצר גם בפארק הגיאותרמי הצנוע שבמרכז העיירה, שבו המושג "פארק עירוני" מקבל משמעות חדשה.


את אחרי הצהריים ועד שעות הערב נעביר ב"עמק המעשן" (Reykjadalur) שהוא ללא ספק ההיילייט המרכזי של האזור. המסלול היפה יוביל אתכם אל נקודה בה מים רותחים מבטן האדמה מתאחדים עם מי נהר קרים ויוצרים יחד נחל חם זורם, שהטמפרטורה בו אידיאלית לרחצה מפנקת ומושלמת. המסלול לא ארוך (בערך שעה לכל כיוון), אבל החוויה כל כך מהנה וייחודית שתמצאו את עצמכם מעבירים שעות רבות במים. אין סיום ראוי יותר ליומיים שכל כולם חוויה משולבת מכוחות הטבע העצומים שמסתתרים מתחת לאדמה הגעשית של איסלנד. מומלץ להישאר ללון באזור Selfoss או Hella.

הנהר החם בעמק המעשן רייקיאדלור


אם אין לכם רכב מתאים לביצוע חלקו הראשון של היום - אפשר לצאת בבוקר ל-Kleifarvatn ו-Krýsuvík, להמשיך לסיור במנהרת Raufarhólshellir הצבעונית (בתשלום) ולבקר במרכז העיר רייקיאוויק לפני שנוסעים לסיור הערב בעמק המעשן. ישנם עוד המון דברים לראות בחצי האי רייקאנס - לפירוט המלא קראו בפינת "פוקוס".הצעה לטיול של שלושה ימים - מעגל הזהב

היום נצא לטיול באזור הפופלרי ביותר באיסלנד המכונה "מעגל הזהב" שכלל כמה מאתרי התיירות המפורסמים ביותר באיסלנד (אבל לא רק). אם מעוניינים לנצל את הטיול הקצר לאטרקציה חווייתית ואקסטרימית אחת - היום זו ההזדמנות! באזור מעגל הזהב ניתן לצאת לסיורים על אופנועי שלג בקרחון Langjökull - השני בגודלו באיסלנד. ניתן לשלב את אופנועי השלג עם ביקור במערת קרח מלאכותית שנבנתה בתוך הקרחון. הסיורים הקלאסיים ללא מערת הקרח יוצאים בשעה 12:00 מהחנייה של מפלי גולפוס, שהוא גם היעד הראשון שלנו ליום זה. להזמנת אופנועי שלג לחצו כאן.


מפלי גולפוס (Gullfoss) או בעברית "מפל הזהב" - הם מהגדולים והמרשמים ביותר באיסלנד מלאת המפלים. את הביקור במפל תעשו לפני או אחרי סיור אופנועי השלג בהתאם לזמן ההגעה שלכם למקום. מאזור גולפוס נמשיך 10 דקות נסיעה אל פארק הגייזרים (Geysir). הידעתם שהמילה גייזר היא למעשה מילה באיסלנדית? מה שהופך למעשה את הייזר האיסלנדי לגייזר המקורי, אבל דווקא הוא כבר לא פעיל היום, אבל אל דאגה - גייזר אחר בשם Strokkur פעיל בהחלט ומתפרץ כל מספר דקות.


לא חסר מקומות לאכול במעגל הזהב, אך שניים מהמקומות המוצלחים והמעניינים יותר הם חוות העגבניות Friðheimar, או אם רוצים ארוחה בשרית יותר - מסעדת The Barnloft בסמוך למלון Efstidalur II. לחוות העגבניות (שהיא סוג של אטרקציה בפני עצמה) יש צורך להזמין מקום מראש, וייתכן שתאלצו להגיע לפני הביקור בגייזר כי שעות הפתיחה מצומצמות. מסעדת The Barnloft נמצאת בקומה העליונה של המלון ויש ממנה נוף לתוך החווה, אסור בשום אופן לוותר על הקינוח - גלידה טעימה (או 2.... או 3...) בגלידריה הנהדרת שבקומת הכניסה. אם החלטתם לחסוך על אופנועי שלג, יהיה לכם זמן לעשות מסלול קצר אל מפל Brúarfoss המרהיב - שמימיו הכחולים מהפנטים את כל מי שצופה בו. המסלול אל המפל הוא קל ומישורי, אורכו בערך שעה לכל כיוון.


היעד העיקרי הבא במעגל הזהב הוא כמובן פארק ת'ינגווליר (Þingvellir). להיות באיסלנד מבלי לבקר בת'ינגווליר זה כמו להיות בירושלים מבלי לבקר בכותל. מדובר בלב האומה האיסלנדית והמקום שבו היא התעצבה, בהיותה מושב הפרלמנט האיסלנדי הראשון (שהיה למעשה הראשון בעולם!) מלבד החשיבות ההיסטורית והתרבותית של המקום, הוא פשוט יפה ומעניין גם מבחינה גיאולוגית; זה המקום הטוב ביותר באיסלנד לראות את השבר בין הלוחות הטקטוניים וללכת בשביל שעובר בין הצוקים. בדרך ליעד הבא או חזרה למלון מומלץ לעשות עצירה קצרה במכתש Kerið החמוד.


את היום ניתן לחתום ברחצה באחת מכמה לגונות שנמצאות באזור. ממש בתוך מעגל הזהב, סמוך ליישוב Flúðir - נמצאת "הלגונה הסודית" (Gamla Laugin) - לגונה מסודרת בתשלום, קטנה יחסית אך נעימה ומוצלחת מאוד. אם אתם מחפשים משהו קצת יותר סודי מהסודית, מקום קטן יותר שנמצא בטבע (ללא מקלחות או מלתחות) במרחק דקות ספורות משם ישנה בריכה קטנטנה בשם Hrunalaug. לאחרונה החלו לגבות גם שם סכום סמלי לכניסה כדי שיהיה אפשר לתחזק אותה.


אם אתם אתם צריכים להמשיך לכיוון הטיסה - תוכלו להגיע בדרך לאחת הלגונות היותר גדולות ויותר "מפונפנות" (ויותר יקרות) - הלגונה הכחולה או Sky Lagoon. אם אתם ממשיכים ליום נוסף מומלץ להישאר ללון באזור כנקודת מצא טובה ליום הבא.

מפלי גולפוס - מפלי הזהבהצעה לטיול של ארבעה ימים - שמורת לנדמנלאוגר ועמק ת'יורסה

רובו של היום הזה מתאים לרכבי 4X4 בלבד. אם אין ברשותכם רכב מתאים, דלגו ליום הבא. היום נעשה גיחה ל-Highlands של איסלנד בכיוון שמורת ההרים הצבעוניים Landmannalaugar, שהיא אחד המקומות היפים ביותר באיסלנד. ישנם מספר דרכים להגיע אל השמורה. אם רוצים להמנע מחציית נהרות - מומלץ לנסוע דרך כביש 32 או 26 (תלוי מהיכן יוצאי בדיוק) עד שמתחברים כביש F26. מכביש זה פונים ימינה אל כביש 208 (לשעבר F208) וממשיכים בו דרומה עד השמורה. אם יש רכב שמתאים לחציית נהרות אפשר לנסוע בדרך היפה יותר - F225 (עומק הנהרות בדרך זו דווקא מתון כאשר מזג האוויר טוב). אם אין לכם מגבלות כדאי בכל מקרה להגיע מדרך אחת ולחזור בשנייה, כדי לא לפספס עצירה לתצפית בקניון המרהיב Sigöldugljúfur שנמצא בחלק הצפוני של כביש 208.


עוד לפני ההגעה ללנדמנלאוגר כדי לעצור להתרשם לפחות מאחד המכתשים שבדרך Bláhylur ו/או Ljótipollur. שניהם דומים, בשניהם יש אגמון בתוך המכתש, שניהם מרשימים ובשניהם יש נוף יפה לאזור. ההגעה עד לשפת האגם שבמרכז המכתש Ljótipollur היא קצת יותר מאתגרת לרכבי SUV קטנים, כך שאם אין לכם רכב חזק עדיף לכוון לביקור באגם Bláhylur. אחרי הביקור באחד המכתשים נמשיך לרדת על כביש 208 ונתחבר ל-F224. ממש בסמוך לשמורה ישנו מעבר מים רציני - מי שלא רוצה לחצות אותו יכול לחנות את הרכב לפני הנהר ולהמשיך כמה דקות ברגל, אופציה זו הופכת את הביקור בלדמנלאוגר לפשוטה ביחס לאתרים אחרים במרכז איסלנד.


בלנדמנלאוגר ישנם מספר מסלולי הליכה מדהימים באורכים שונים וברמות קושי שונות. המסלול הקל והקצר ביותר הוא זה שעובר בשדה הלבה Laugahraun וחוזר במעגל מהצד השני - בערך שעה וחצי עד שעתיים של הליכה לא קשה (ניתן גם לקצר בהליכה הלוך חזור בתוך שדה הלבה). שדה הלבה הוא גם הבסיס למסלול המרהיב להר Brennisteinsalda שממנו ניתן לראות היטב את הצבעים המגוונים של השמורה. אפשרות אחרת טיפוס לפסגת Bláhnjúkur שממנה נשקף נוף פנורמי מדהים על כל האזור (ניתן ללכת במסלול מעגלי דרך שדה הלבה או לעלות לפסגה ולרדת). אורך המסלולים לכל אחד מההרים הללו הוא סביב 3 שעות ובהחלט כדאי לעשות לפחות אחד מהם. אם יש לכם זמן וכוח - המסלול הטוב ביותר שתוכלו לבקש הוא מסלול הלופ המחבר את שתי הפסגות למסלול אחד. מסלול זה ייקח לכם סביב 5-6 שעות, אבל לא תתחרטו על כך. מפת המסלולים נמצאת באתר עצמו המסלולים מסומנים בבירור. לא משנה איזה מסלול בחרתם - כשתזרו למרכז המבקרים של השמורה, אל תוותרו על התרעננות במעיינות החמים של לנדמנלאוגר!


המשך היום תלוי בכמה זמן נותר לכם. צאו מההילנדס (שוב מ 208 באותה הדרך שבאתם אם אתם לא רוצים לחצות נהרות) ובקרו באתרים בעמק ת'יורסה המהמם. האתר המרשים ביותר בעמק הוא מפל Haifoss, שהוא אחד הגבוהים באיסלנד. הנסיעה אליו מצריכה ירידה נוספת מהכביש הראשי כך שאם אתם לא רוצים להאריך יותר מדי את הדרך תוכלו להסתפר באחד המפלים היפים האחרים - Hjalparfoss או Þjófafoss. אפשרות נוספת היא ביקור בשמורת Gjáin - ריאה ירוקה ויפיפיה בלב העמק, גן עדן מלא מפלונים קטנים צמחייה וסלעים מיוחדים. נקודה אחרונה לעצירה קצרה בדרך - אם יש מזג אוויר יפה - עלו לצפות בשקיעה על עמק ת'יורסה מתצפית Gaukshöfði.


מדובר ביום ארוך עם נסיעות ארוכות. מומלץ להתחיל ולסיים אותו באותה הנקודה (אזור Hella) ולהגיע עם מספיק אוכל, מים ודלק לדרך (האזורי הפנימיים של איסלנד אינם מיושבים). פירוט מלא על עמק ת'יורסה ניתן למצוא בפינת "פוקוס" על העמק.

שמורת לנדמנלאוגר


ימים נוספים?

יש לכם עוד זמן אבל לא בא לכם להתרחק ואתם רוצים להישאר באזור מבלי להחליף יותר מדי מקומות לינה - ישנם עוד כמה אפשרויות למלא ימים נוספים בטווח נסיעה סביר וקרוב מספיק להר הגעש.

להתייעצויות לגבי המסלול ולקבלת טיפים נוספים בקרו בקבוצת הפייסבוק.


3,255 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page